Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1890 replies to this topic

#1495
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
EES848200L are duza de spalare si pe plafon (si sertarul pentru tacamuri pe care poti alege sa nu il folosesti, il scoti)

#1496
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Nu vreau să intri în ceață, dar eu aș recomanda Electrolux EES47320L. Are consumurile mai mici și la apă și la curent. Când am cumpărat eu mașina, a trebuir să mă cam grăbesc și am avut un of că nu am găsiit una cu sertar dedicat tacâmurilor. Acum nu-mi pare rău. Și-a luat o prietenă de-a mea și nu e prea încântată. M-a rugat să-i dau coșul de la mașina veche, pentru că în cel de sus nu se spală prea bine ce pui în el. Aceasta are un spot roșu care se vede în podea atâta timp cât mașina e în funcțiune. Cealaltă am impresia că îți afișază timpul rămas, dar mare atenție la plintă. Va trebui montată mai în interior.
După achiziție să ne spui și nouă ce ai luat și cum se comportă.
Bagă-ne în seamă! Suntem curioși.Posted Image

#1497
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Masinile de spalat sunt la fel singura diferenta intre ele infara de curent si apa, care nu sunt diferente foarte mari, este ca pe care am comandat-o eu adica EES848200L, are duze de spalare sus si acea acel sertar sus pentru tacamuri, inital asa am zis si eu, cum  ajunge apa pana acolo? ca e foarte sus, sper sa se spele...

De fapt, gresesc, cred ca au amandoua acele duze.

Edited by Calypsso, 11 January 2022 - 20:06.


#1498
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Da, stropitoarea de pe plafon ajută foarte mult. Eu așa am avut și la prima mașină. Dacă vezi că nu spală bine în sertar, poți achiziționa coșul separat. L-am văzut și pe emag și pe site-ul electrolux. Oricum te felicit pentru alegere. Eu am EES42210L din octombrie. A înlocuit un Whirpool, făcut la mama lui în USA, care a funcționat 15 ani fără probleme, dar când s-a stricat n-am mai putut face nimic. Consuma mult și apă și curent.
Sunt foarte mulțumită, am sunat la ei și am cerut informații suplimentare. Vezi dacă are garanție extinsă dată de producător. Eu am garanția de 5 ani.


#1499
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Da chiar m-am gandit la asta si am gasit si cosul respectiv, destul de ieftin,am zis cel mai rau caz, desi ma indoiesc il cumpar, si e ok, pentru ca aveam o mare dilema, am comandat prima oar EES47320L dupa EES848200L, dupa iara m-am razgandit, intr-un final am ramas la EES848200L, si acuma ce crezi? iara am o dilema? nu sunt singur pe mine deloc, care e mai buna Posted Image)) dar o las asa.
Am garantie 5 ani, ca mi-a venit direct de la electrolux.

Edited by Calypsso, 12 January 2022 - 00:58.


#1500
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Ia-o pe cea cu stropitoare pe plafon și cumpără coșul. Eu folosesc coșul de la Whirpool, pentru că este puțin mai mic și m-am obișnuit cu el. Stropitoarea aia sus e necesară.

#1501
Marius-DMS

Marius-DMS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.04.2016
Revin cu o întrebare la posesorii de MSV Electrolux, nu găsesc setare pt pastilă All in one cu toate ca a venit cu pernuțe Fairy Platinum plus pentru test, să înțeleg că dacă folosesc pernuțe 3 în 1, dau pe 0 și sarea și lichidul de clatire înainte de fiecare spalăre? Mulțumesc anticipat

#1502
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMarius-DMS, on 13 ianuarie 2022 - 15:55, said:

Revin cu o întrebare la posesorii de MSV Electrolux, nu găsesc setare pt pastilă All in one cu toate ca a venit cu pernuțe Fairy Platinum plus pentru test, să înțeleg că dacă folosesc pernuțe 3 în 1, dau pe 0 și sarea și lichidul de clatire înainte de fiecare spalăre? Mulțumesc anticipat

Nu ai setare dedicată pentru pastile. Eu am sunat și la ei și am citit și în manual și pe net că sarea o setezi pentru duritatea apei de la tine din zonă, pentru că funcție de duritate ăși ia cât trebuie, detectând și sarea din pastilă. La lichidul de clătire spune să îl setezi pe 0A. Eu totuși, după încercări succesive am lăsat lichidul la 2A și îmi ies vasele strălucitoare. Eu folosesc des vase yena și drept îți spun, arată ca și cum acum le-am scos din cutie.

#1503
Marius-DMS

Marius-DMS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.04.2016

View Postiogamac, on 13 ianuarie 2022 - 16:06, said:



Nu ai setare dedicată pentru pastile. Eu am sunat și la ei și am citit și în manual și pe net că sarea o setezi pentru duritatea apei de la tine din zonă, pentru că funcție de duritate ăși ia cât trebuie, detectând și sarea din pastilă. La lichidul de clătire spune să îl setezi pe 0A. Eu totuși, după încercări succesive am lăsat lichidul la 2A și îmi ies vasele strălucitoare. Eu folosesc des vase yena și drept îți spun, arată ca și cum acum le-am scos din cutie.
Pt Bucuresti am lăsat sarea la 6 și lichidul de clatire cu setarea din fabrică (4A) deci e ok să le folosesc așa + pernuțe Fairy Platinum plus, dvs ce detergent folosiți? Ms

#1504
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMarius-DMS, on 13 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Pt Bucuresti am lăsat sarea la 6 și lichidul de clatire cu setarea din fabrică (4A) deci e ok să le folosesc așa + pernuțe Fairy Platinum plus, dvs ce detergent folosiți? Ms
6 din cat???

Nivelul ala de sare , il setezi dupa ce faci testul de apa, nu ai primit o banda de testat apa? in functie de ce iti iese , asa pui si tu nivelul. Daca il pui prea mare si nu e necesar, vei conuma sare in prostie fara rost. Am senzatia ca vei alimenta rezervorul de sare odata la 2 sapt , la cat de sus ai setat -o.

Capsulele Fairy platinum pls  dupa aprearea mea, sunt cele mai bune de pe piata, am testat mai tot ce se poate si am ramas la ele. Asta e parera mea. Nu m a multumit nimic mai mult decat acestea.


vezi ca e un topic dedicat pentru detergetii de msv, poti arunca un ochi, vei gasi ceva pareri utile

https://forum.softpe...0#entry28646649

Edited by cuculea, 13 January 2022 - 18:23.


#1505
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
La mine duritatea apei e 0.
Am setat 0 si nu m-am complicat cu sare.

Am utilizat Fairy Patinum/Original de la inceput.
Licidul de clatire nu l-am alimentat de la inceput deoarece am zis ca fac treaba capsulele insa rezultatele nu erau ok.
Am bagat lichid de la Lidl si am setat pe 2.

Mai folosesc un detergent lichid de la K, wasch_nustiucum.
Pastilele Platinum iti lasa miros de detergent pe vase uneori, probabil cand nu e suficient lichid de clatire sau e programul prea scurt.

#1506
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMarius-DMS, on 13 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Pt Bucuresti am lăsat sarea la 6 și lichidul de clatire cu setarea din fabrică (4A) deci e ok să le folosesc așa + pernuțe Fairy Platinum plus, dvs ce detergent folosiți? Ms
Pentru mașina Electrolux.
Du-te pe site-ul Apa Nova și vezi că Bucureștiul are apă cu duritate mică...în jur de 6. Eu sunt din Constanța și am duritate 19,9 și am setat-o la 5 din 10. Citește manualul. Acolo există un tabel cu duritățile și nivelul pentru setări. Duritatea este dată în grade germane și grade franceze. Detergent all in one și sare folosesc W5 de la Lidl. Sunt foarte mulțumită de ele.Lichidul de clătire l-am luat de la DM.  De la Fairy și Somat mi s-au mătuit niște oale smălțuite și mnici nu mi-a plăcut cum spălau.
Eu înainte să utilizez orice aparat citesc manualul, iar apoi, dacă am nelămuriri sun la reprezentanță, sau trimit e- mail.
Pe mine m-a intrigat că în manual scrie clar că la sare nu modifici setarea chiar dacă folosești pastile all in one, fapt confirmat de cei de la reprezentanță.

Edited by iogamac, 13 January 2022 - 20:25.


#1507
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut. Imi recomandati o masina de spalat vase pana in 2500 lei ? vocea poporului spune ca Bosch ar fi cele mai bune dar am vazut Bosch si la 5000. Blatul si usa au adancimea respectiv latimea de 60 cm, nu as vrea Slim.

Mersi mult.

#1508
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View PostCristiCronik, on 20 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Salut. Imi recomandati o masina de spalat vase pana in 2500 lei ? vocea poporului spune ca Bosch ar fi cele mai bune dar am vazut Bosch si la 5000. Blatul si usa au adancimea respectiv latimea de 60 cm, nu as vrea Slim.

Mersi mult.
Pe siteul lor au si preturi afisate air pe baza filtrelor poti seta caracteristic de interes.  As zice ca te poti uita acolo la masini de pana in 3500 lei. La magazine posibil sa le gasesti exact in jur de targerul tau, cu promotii, daca exista

#1509
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

View PostCristiCronik, on 20 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Salut. Imi recomandati o masina de spalat vase pana in 2500 lei ? vocea poporului spune ca Bosch ar fi cele mai bune dar am vazut Bosch si la 5000. Blatul si usa au adancimea respectiv latimea de 60 cm, nu as vrea Slim.

Mersi mult.

Dacă vrei Bosch recomand sa cumperi cu 5 ani garanție, sau uite la premiumstore ei ofera 5 ani garantie la produsele Bosch, uite aici una in bugetul tau dar are interiorul in partea de jos din plastic.

https://www.premiums...5_ani_garantie/

Ca și alternativa uite-te la Electrolux, cu toate că am văzut că au probleme cu stocurile in magazine. Mie personal îmi place mai mult interiorul de la Electrolux, dar am luat Bosch într-un final acum 1 an.

#1510
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008

View Postplimbaretul, on 20 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Pe siteul lor au si preturi afisate air pe baza filtrelor poti seta caracteristic de interes.  As zice ca te poti uita acolo la masini de pana in 3500 lei. La magazine posibil sa le gasesti exact in jur de targerul tau, cu promotii, daca exista

Mersi fain.

View PostMarkBrad, on 20 ianuarie 2022 - 20:09, said:

Dacă vrei Bosch recomand sa cumperi cu 5 ani garanție, sau uite la premiumstore ei ofera 5 ani garantie la produsele Bosch, uite aici una in bugetul tau dar are interiorul in partea de jos din plastic.
https://www.premiums...5_ani_garantie/
Ca și alternativa uite-te la Electrolux, cu toate că am văzut că au probleme cu stocurile in magazine. Mie personal îmi place mai mult interiorul de la Electrolux, dar am luat Bosch într-un final acum 1 an.

Mersi de sfat.


M-am uitat si la cateva modele de la Electrolux. M-am oprit la modelul asta:
https://altex.ro/mas...d/MSVEEG48300L/

Stiti ceva despre el ? din review-uri pare tare bun :))

#1511
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

View PostCristiCronik, on 23 ianuarie 2022 - 14:14, said:



Mersi fain.



Mersi de sfat.


M-am uitat si la cateva modele de la Electrolux. M-am oprit la modelul asta:
https://altex.ro/mas...d/MSVEEG48300L/

Stiti ceva despre el ? din review-uri pare tare bun :))

E foarte ok la prețul respectiv, silențioasă la 42db. Eu as lua acest Electrolux, fata de Bosch la acelasi buget.

#1512
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009

View PostCristiCronik, on 23 ianuarie 2022 - 14:14, said:

M-am uitat si la cateva modele de la Electrolux. M-am oprit la modelul asta:
https://altex.ro/mas...d/MSVEEG48300L/

Stiti ceva despre el ? din review-uri pare tare bun Posted Image)

Eu am Electrolux, dar slim și sunt la a doua mașină. Prima a fost Whirpool, dar acum au scăzut calitatea. Sunt foarte mulțumită și de cum spală și de consumuri și de capacitatea de încărcare. Electroluxul este „ruda mai săracă” a AEG-ului. Majoritatea sunt asamblate în Polonia, iar firma este suedeză. Am și mașina de spălat rufe tot Electrolux.
Electroluxul are electrocasnice bune și nu face decât electrocasnice mari. Eu am văzut că toată lumea este mulțumită.

Edited by iogamac, 24 January 2022 - 01:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate