Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ar merita trecerea la un monitor de 144Hz?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostGT_Xpress, on 05 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Ai mare gria ca acei 144 Hz nu sunt reali. Doar simuleaza.
Nu stiu daca faci trolling sau esti serios ...
Sper ca faci trolling totusi.

View PostGT_Xpress, on 05 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Cit? 165 Hz? Ce sa faci cu ei?
Sa te joci, evident.

Edited by ro_explorer, 05 November 2018 - 12:07.


#20
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013

View PostGT_Xpress, on 05 noiembrie 2018 - 11:33, said:

Inca nu se filmeaza cu camere video de 144 Hz. Filmele au numar de crade intre 24 ( nimim ) si 60 ( maxm ).
In rest, e pur marketing.    Un monitor de 60 Hz e suficient.

Nu pentru filme are acel numar de Hz monitorul, si in nici un caz nu e doar marketing :D. Cum a spus si colegul mai sus, sper ca trollezi :))

Va multumesc tuturor !
Voi merge (sper) pe acel monitor Asus, cu conditia sa mai fie inca la 10 mil, altfel ma voi reorienta spre altul cam la acelasi pret

#21
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
@IonutunoI & @ro_explorer - Imi pare rau daca credeti voi doi ca vorbesc gresit. Acel Hz mai mult de 60, nu e nativ - e opinia mea.
Dar nu e nici o problema si pacat ca nu ma credeti.
Nu am de ce sa trolez. Daca aveti detalii ( explicatii ) ca exista cu adevarat monitoare si TV-uri cu atit de multi Hz, puteti sa le publicati aici ca sa le pot citi.

Edited by GT_Xpress, 05 November 2018 - 20:26.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ha ... ce gluma buna. Nu am cum sa te scot din ignoranta daca nu te poti scoate singur in conditiile in care ai internetul in fata.

View PostGT_Xpress, on 05 noiembrie 2018 - 20:26, said:

Acel Hz mai mult de 60, nu e nativ - e opinia mea.
Asta e de pus in rama, serios daca nu.

Hai sa iti arat printr-o metoda cat se poate de stiintifica:

Accesezi https://www.testufo.com/frameskipping

La mine, monitorul fiind setat pe 160Hz scriptul se sincronizeaza in concordanta cu asta. Patratelele alea se afiseaza unul per frame.

Uite cum apare sincronizarea la mine (poza facuta la monitor):

Attached File  DSC00592.JPG   704.23K   26 downloads

Am trecut aplicatia in full screen si acum facem poze:
O data la 1/160 expunere, deci o singura patratica ar trebui sa apara in cadru.

Attached File  DSC00584.JPG   159.13K   26 downloads

Dupa cum vezi este cadrul activ (patratica luminoasa) si "fantoma" cadrului precedent, cadrul care se stinge (latenta il face sa ramana putin vizibil).

A doua poza este la 1/60sec (adica cu o expunere echivalenta cu a unui monitor de 60Hz), dupa cum vezi se vad 2 patratele, a 3-a fiind in formare.

Attached File  DSC00591.JPG   197.13K   18 downloads

Dupa cum se vede, sunt 4 patratele, o "fantoma" si 3 active (2 prinse plin si a treia pe cale de aprindere), exact ce te astepti sa vezi la o expunere de 1/60 cand monitorul are refresh de 160Hz.

Am lasat EXIF-ul intact la poze ca sa te poti convinge singur de timpii de expunere (sper ca forumul pastreaza datele astea la upload).

Edited by ro_explorer, 05 November 2018 - 23:54.


#23
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Ce monitor recomandati baietii?pt gaming sau nu neaparat.

Edited by Un-ZeU, 06 November 2018 - 02:47.


#24
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
In jocuri acele numar de cadre nu au nici o legătură cu ratele de refresh. Sunt doua lucruri diferite. Cei 144Hz nu e nativ decît un așa zis "overclock". În rest e doar marketingul.

Ce buget ai? Daca vrei pentru de toate, se recomanda cu panel IPS. Cu o rezoluție incepind de la 1080p in sus pina la 4k. Și cu port hdmi și display port sau thunderbolt.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostGT_Xpress, on 06 noiembrie 2018 - 08:09, said:

In jocuri acele numar de cadre nu au nici o legătură cu ratele de refresh. Sunt doua lucruri diferite. Cei 144Hz nu e nativ decît un așa zis "overclock". În rest e doar marketingul.
Prietene, termina te rog cu tâmpeniile. Pune mana și documentează-te. Nu mai scrie din "ce crezi" tu. E clar ca nu te pricepi la subiectul ăsta.

#26
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postro_explorer, on 06 noiembrie 2018 - 08:19, said:

Prietene, termina te rog cu tâmpeniile. Pune mana și documentează-te. Nu mai scrie din "ce crezi" tu. E clar ca nu te pricepi la subiectul ăsta.
OK, am citit ce ati postat anterior cu acel articol cu poza si explicatii. :)

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, nu ma citi pe mine. Exista presa de specialitate. Eu am dat un exemplu real din realitatea de pe biroul meu, măsurând cu scule pe care le am la dispoziție. Subiectul e prea larg și nu ma apuc acum sa îți explic cum se formează imaginea pe ecran și de ce e posibil și, mai mult, de dorit chiar, sa ai randare și afișare în frecvente mari.

Uite, începe de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YCWZ_kWTB9w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Gasisem azi intimplator o discutie in limba engleza in care se spunea ca adevaratele display-uri care au Hz mari ar costa foarte mult. Procesul de fabricare e scump, undeva pe la 500 USD.
In schimb cele de doar 60 Hz sunt ceva mai ieftine. Dar in FPSurile din jocuri si acei Hz de la ecran sunt doua lucruri diferite.
Cred ca aceasta e pagina web in limba engleza de care vorbesc: https://www.reddit.c...t_not_actually/
Am citit ce ai scris acolo.
Trebuiesc aparatura de masurat si testat, plus cunostinte de fizica si matematica.

Edited by GT_Xpress, 06 November 2018 - 13:01.


#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostGT_Xpress, on 06 noiembrie 2018 - 12:55, said:

Dar in FPSurile din jocuri si acei Hz de la ecran sunt doua lucruri diferite.
Da, e clar. Sunt concepte diferite.

Hai sa o luam asa: Ai un monitor LCD de 60Hz. Asta inseamna ca ecranul monitorului poate afisa 60 de imagini diferite pe secunda.
Ai o placa video care e capabila sa redea 120FPS la rezolutia monitorului. Practic, placa video muncind la maxim da 2 cadre iar monitorul nu poate afisa decat unul din ele. Nu e nimic rau in asta doar ca apare "tearing" (ruptura). Adica monitorul incepe sa afiseze primul cadru si cand ajunge pe la jumatate deja placa video a general un al doilea cadru asa ca jumatatea a doua a monitorului va afisa continut din al doilea cadru. Vizual se vede ca o linie care "rupe" imagine pe orizontala.

Aici intervine V-Sync (vertical sync) care ii spune placii video sa se sincronizeze cu monitorul scapi de "tearing" , placa video munceste la 50% si toata lumea e fericita (se adauga un pic de latenta insa).
Dar ce poti face ca sa exploatezi placa video la maxim ? ... ei bine, iei un monitor care stie mai multi Hz.
Un monitor de 144Hz cu adaptive sync se va "mula" pe iesirea placii video randand exact numarul de cadre generate de aceasta. Ti-am zis ca subiectul e vast.

Cu pretul da, ai dreptate, monitoarele cu refresh mare sunt mai scumpe ...

#30
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
@ro_explorer - In regula. Ehei acum inteleg si eu care e treaba cu rata de refresh.
In jocuri e acea optiune de V-Sync. Daca e mai mult 60 de cadre pe secunde, adica de exemply 65 sau 70, si scade sub acest 60 atunci trebuie
activat acel V-Sync - asta dor daca e un monitor 60 Hz nativ. Am testat pe CS GO ca am mai mult de 60 FPS si nu mai era nici o problema.
In concluzie, ca raspuns sincer: daca monitorul e de 144 Hz nativ si e buget suficient  - merita cumparat si utilizat.

Edited by GT_Xpress, 06 November 2018 - 15:44.


#31
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Daca am inteles bine din ce am mai citit pe net , monitoarele pe 144 hz sunt recomandate celor care au calculatoare performante care pot rula un joc fluid la peste 144 FPS,degeaba cumpar eu cu Radeon R9 270OC 2GB si procesor Ryzen R5 1400 că nu o sa beneficiez de cei 144hz decat in jocuri vechi ,in jocurile care cer ceva resurse si merg cu 20-30 FPS nu am nici o sansa sa setez in setararile jocului 144 hz.

Eu vroiam sa schimb vechiul monitor Horizont 2206SD care a facut 9 ani si am facut comanda de un MSI MAG241C pe 144 hz cu 800 lei ,dar cred că nu ma ajuta cu nimic cei 144 hz ai monitorului odată ce  am Radeon R9 270OC 2GB. Mă mai gandesc daca tin comanda ,sau o anulez si cumpar alt monitor ,odata ce nu o sa vad niciodata 144 hz ,pentru ca nu am de gand sa dau 2000 lei pentru o placa video mai buna .

Nu stiu daca refreshul de 144 hz este special pentru jocuri sau se poate selecta si in desktop si face imaginea mai putin obosiotare decat 60hz,exact cum era la monitoarele cu tub intre 60hz  si 75,85 sau 100 hz.

Edited by iuli0078, 18 November 2018 - 22:12.


#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Poți folosi și în desktop 144Hz. Chestia e ca nu ai sa vezi diferențe decât strict la mutatul ferestrelor și la scroll de text (în documente sau pagini web). Filmele sunt făcute special sa fie fluide la 24/30/60hz așadar acolo nu o sa fie nici o diferență (absolut zero) iar flicker nu exista la LCD căci este dat de backlight așadar nici aici nu ai avantaj.

Practic, 120 Hz sau mai sus sunt utili doar pentru jocuri într-un caz de utilizare normala a unui PC.

#33
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Multumesc pentru raspuns ,mai am timp de gandire cu monitorul pentru ca mai dureaza pana vine ,nu sunt obisnuit cu ecranele curbate , sper sa nu fie forma monitorului deranjanta in desktop si filme ca in jocuri cred ca este ok daca este monitorul curbat chiar, daca  imi arata tot 60  hz .

Edited by iuli0078, 19 November 2018 - 12:46.


#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Monitor curbat nu merita decat ultrawide (21:9). Cele 16:9 nu au absolut nici un avantaj prin curbare, din contra, introduc light bleedng suplimentar in colturi (flashlight bleeding).
Am testat si nu ... nu rezonez deloc cu 16:9 curbate. La cele ultrawide da, curbura e benefica caci e mai natural unghiul sub care te uiti la informatia de pe marginea ecranului.

#35
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
pff tot timpul persoana care nu a vazut 144hz+ in actiune comenteaza : )) , eu cand am trecut de la 60hz la 144 a fost ceva WOW , acum cand folosesc laptop-ul totul e in ceata si blurr la greu :P

#36
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Am cumparat pana la urma modelul MSI MAG241C 144hz (ecran curbat) si mi se pare foarte bun in comparatie cu ce aveam ,poate nu se compara la performante cu monitoarele care au ecran drept si 144 hz ,dar eu sunt multumit ,imaginea este bună ,iar faptul ca este curbat nu ma deranjeaza deloc.
Deocamdata este prima zi si mi-a atras atentia 2 probleme :

1. Pe 144 hz tremura imginea in partea de sus cu cablul Display Port ,ca sa nu mai tremure aleg 120 hz . Nu am incercat cu cablul HDMI.
2. Nu am reusit sa activez AMD Free Sync din Radeon setting /display ,imi zice not Supported , placa pe care o am Radeon R9 270 din cate stiu suporta Display Port 1.2 care ar fi necesar pentru a activa optiunea.

Daca optiunea monitorului Refresh rate location bifata pe ON zice refreshul real al monitorului inseamană ca nu are treaba hertzi su fps-urile , de exemplu imi arata 120 hz in orice joc intru ,chiar daca merge cu 25-30 fps-uri

Edited by iuli0078, 23 November 2018 - 23:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate