Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ar merita trecerea la un monitor de 144Hz?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013
Salutari,

Se apropie Black Friday si sunt foarte indecis daca merita sa achizitionez un monitor de 144Hz sau nu
Sa fiu mai exact, am pus ochii pe acest model

Sper sa fie cam la acelasi pret (poate mai ieftin) si de BF

Ideea e ca nu sunt foarte decis daca ar merita investitia... Am tot citit review-uri si opinii cum ca diferenta ar fi majora si ca o data ce faci trecerea,va fi dificil sa revii la 60Hz
Ma gandesc ca poate va fi si mai majora pentru mine, avand in vedere ca momentan folosesc un TV ca si monitor ( Samsung , 32' , Full HD)

Ceea ce ma face sa fiu indecis e faptul ca nu stiu cat de mult imi vor displacea culorile ( iar panel IPS nu imi permit din pacate ) , plus faptul ca nu in toate jocurile ajung in 144 de FPS (in PUBG ajung undeva la 90, pe alocuri 100-110)

Fostul meu monitor  ( si motivul pentru care folosesc un TV acum ) avea o tenta foarte galbuie si luminozitate mica.. Dar ma gandesc poate modelele noi arata mai ok?

Daca aveti alte sugestii sau recomandari,sunt binevenite

Multumesc !

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu merge site-ul că se pregătesc ăștia deja de black friday.

#3
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013
Da... Am observat insa nu am mai putut edita link-ul si nu am vrut sa fac double post:(

Uite alt link
In caz de nici asta nu va merge prin vreo minune, e vorba de : ASUS 24" MG248QE
Pretul pe emag e(ra) 1000 de lei , + Black Ops 4 cadou

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce GPU ai?

#5
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013
Ca si configuratie,am:
I5 4440
RX480 8GB
8GB RAM DDR3 (aici poate la anul imbunatatesc lucrurile)

#6
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
@Initiator , de unde stii ca de BF acel model o sa fie la reducere ?

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Exact in dilema ta am fost si eu acum aproximativ 6-7 luni si am deccis sa iau un monitor la 165Hz cu G-Sync.
Diferenta e enorma intre un monitor de 60 Hz si unu peste 120HZ (fie el 120 - 144 sau 165Hz).

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Singura problema e ca nu ai ce face cu g-sync la placile AMD, cum are initiatorul.

#9
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013

View Postpuiu_pe_diezel, on 02 noiembrie 2018 - 08:51, said:

@Initiator , de unde stii ca de BF acel model o sa fie la reducere ?

Nu am cum sa stiu daca va fi,de unde si faptul ca "sper"
Intrebarea face referira la faptul daca ar merita trecerea la 144 Hz, mai sunt si alte modele ce se invart aceluiasi pret, doar ca eu l-as prefera pe asta:D


View Postmirel3003, on 02 noiembrie 2018 - 08:58, said:

Exact in dilema ta am fost si eu acum aproximativ 6-7 luni si am deccis sa iau un monitor la 165Hz cu G-Sync.
Diferenta e enorma intre un monitor de 60 Hz si unu peste 120HZ (fie el 120 - 144 sau 165Hz).

Sa inteleg ca nu regreti alegerea facuta? Posted Image

Edited by IonutunoI, 02 November 2018 - 21:52.


#10
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Merita un monitor 144hz pentru un sistem gen: i5 8600k 3.60GHz si 1060 6gb ,16Gb RAM ddr4 3000mhz ? Sa fac un upgrade la placa video ?

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Oricand merita sa joci in 144Hz (macar 100).
1060 duce FHD fara probleme la 144Hz.

Edited by ro_explorer, 04 November 2018 - 22:29.


#12
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Multumesc pentru promtitudine ro_eplorer,Nu am avut un astfel de monitor pana acum si ma gandeam ca mananca mult din fps.

@ro_explorer recomanzi vreun monitor anume? AOC sunt bune? Sau dell,asus,acer sunt mai sigure calitativ?

O seara minunata si numai de bine!

Edited by Trust25, 04 November 2018 - 23:06.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde de buget. Lui fi'miu de exemplu i-am cumpărat un Acer predator g-sync de 24" FHD cu ecran TN, special pentru 1060-ul pe care îl avea atunci în sistem.
Monitorul a fost vreo 350€ parca, luat de pe amazon.de

Dacă vrei sa faci și productivitate grafica pe el poate ca ar fi bine sa te orient spre ceva IPS.

Repet, totul tine de bugetul alocat.

#14
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Aaa,pai am unul IPS de 24' pentru filme si altele,iar asta TN 144hz il voi tine pentru gaming ,in paralel.Ambele 1080p ,eu zic ca este suficient un 1060 6GB deocamdata .. Pe viitor ma voi orienta catre un rtx 2070 .[in 2 ani poate]

De la acer ma gandeam si eu sa achizitionez,gen http://www.cel.ro/mo...nc-pNSU0NTQp-l/

De Asus ce parere ai? Am vazut ca sunt din 2015-2016 dar ma gandesc ca nu are mare importanta acest aspect.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ala e freesync (adica merge cu placi grafice AMD). Daca vrei sincronizare adaptiva, un G-sync iti trebuie pentru placi nVidia.
Eu am cumparat un Acer predator xb241h.

Despre ASUS am o parere foarte buna in ceea ce priveste monitoarele (monitorul meu principal de gaming e un Asus IPS de 27", 165Hz, G-Sync).

#16
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Ehh..ma multumesc cu freesync deocamdata..mi se par nejustificate acele 20milioane doar pentru gsync..mai ales pentru un casual gamer ca mine. Daca gasesc 50% reducere de bf,cu siguranta il voi cumpara.

#17
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Il voi dezactiva, sunt sigur ca nu voi observa mare diferenta .[nu sunt pretentios]

#18
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018

View PostIonutunoI, on 02 noiembrie 2018 - 01:40, said:

Salutari,
Se apropie Black Friday si sunt foarte indecis daca merita sa achizitionez un monitor de 144Hz sau nu
Sa fiu mai exact, am pus ochii pe acest model
Sper sa fie cam la acelasi pret (poate mai ieftin) si de BF
Ideea e ca nu sunt foarte decis daca ar merita investitia... Am tot citit review-uri si opinii cum ca diferenta ar fi majora si ca o data ce faci trecerea,va fi dificil sa revii la 60Hz
Ma gandesc ca poate va fi si mai majora pentru mine, avand in vedere ca momentan folosesc un TV ca si monitor ( Samsung , 32' , Full HD)
Ceea ce ma face sa fiu indecis e faptul ca nu stiu cat de mult imi vor displacea culorile ( iar panel IPS nu imi permit din pacate ) , plus faptul ca nu in toate jocurile ajung in 144 de FPS (in PUBG ajung undeva la 90, pe alocuri 100-110)
Fostul meu monitor  ( si motivul pentru care folosesc un TV acum ) avea o tenta foarte galbuie si luminozitate mica.. Dar ma gandesc poate modelele noi arata mai ok?
Daca aveti alte sugestii sau recomandari,sunt binevenite
Multumesc !
Salut. Ai mare gria ca acei 144 Hz nu sunt reali. Doar simuleaza. Inca nu se filmeaza cu camere video de 144 Hz. Filmele au numar de crade intre 24 ( nimim ) si 60 ( maxm ).
In rest, e pur marketing.  Posted Image  Un monitor de 60 Hz e suficient.

View Postro_explorer, on 05 noiembrie 2018 - 00:51, said:

Ala e freesync (adica merge cu placi grafice AMD). Daca vrei sincronizare adaptiva, un G-sync iti trebuie pentru placi nVidia.
Eu am cumparat un Acer predator xb241h.
Despre ASUS am o parere foarte buna in ceea ce priveste monitoarele (monitorul meu principal de gaming e un Asus IPS de 27", 165Hz, G-Sync).
Salut. Cit? 165 Hz? Ce sa faci cu ei? Nu e prea mult? Serios, cei 165 Hz sunt prea multi. 60 Hz sunt suficienti.

Edited by GT_Xpress, 05 November 2018 - 11:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate