Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nivel salarizare Grafician Dtp in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
Salutare, lucrez in domeniul asta de cativa ani. Ma intereseaza care pot fi asteptarile salariale pentru un grafician/operator dtp de nivel mediu in Bucuresti.

Pana acum ceva timp am lucrat pe salarii mici, gen 15 milioane. Nu am avut curaj sa cer mai mult, de frica sa nu fiu respins, ca sa imi fac experienta .  Acum doi ani si ceva mi-au crescut boasele si am cerut pe unde am mai fost, 20 milioane. In majoritatea cazurilor am fost angajat daca eram chemat la interviu. Acum am 21.5 milioane. Partea funny este ca am inceput sa imi depun cv-uri in care specific salariul de 27 milioane, si din peste 20 aplicari ( vizualizate in proportie de vreo 70% ), nu am fost sunat decat de o singura firma pentru interviu, pe post de grafician, unde m-am descurcat cat de cat la proba, dar nu m-au ales. Care-i treaba, 27 e prea mult ?

Ca sa clarific putin lucrurile: 38 ani
cv ingrijit, cu ceva experienta, mai ales in printing/dtp
Photoshop mediu, Illustrator mediu, Corel mediu, alte softuri conexe precum Acrobat, diverse rip-uri etc
experienta in progresie: lucrator publicitate, printator publicitate, printator/operator dtp in tipografie digitala,
grafician agentie publicitate, grafician in-house.
Nu mi-am facut inca portofoliu, si sunt cam greoi in creatie, pentru ca nu m-am axat pe asta.

M-a apucat damblaua cand am auzit ca nepoata-mea( vanzatoare la mall) si sora-mea ( operator schimb valutar ) au salarii mai mari...cu mult mai mari...

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Caz real
Copil 8 ani face cursuri IT si calculatoare
Ultima "tema"  - editare grafica DTP
Sa-l vezi cum face pliante, invitatii, etc. - ti-e mai mare dragul

La cat de banal este ce faci cam ce salariu ai vrea ?

#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
daca stii bine sa faci ce spui atunci iti cam iei teapa. ar trebui sa inmultesti cat iei x2 sau chiar x3.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 Naijax, on 30 octombrie 2018 - 12:00, said:

Caz real
Copil 8 ani face cursuri IT si calculatoare
Ultima "tema"  - editare grafica DTP
Sa-l vezi cum face pliante, invitatii, etc. - ti-e mai mare dragul

La cat de banal este ce faci cam ce salariu ai vrea ?

doar ca aia de mai sus nu se numeste DTP, in rest, ti-e mai mare dragul

#5
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
Va rog sa nu postati daca nu stiti despre ce este vorba.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
si tu le-ai crezut,cand ti-au spus de salarii?

#7
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
Nu iau salariu net in mana, au tot minim pe economie, plus targeturi, bonusuri si alte d-astea. In final ajung la sume spre 30 milioane.
Oricum, nu cred ca sunt proaste sa se laude cu salariul la rude...

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
he he,ai fi uimit
operator schimb valutar,la banca,altfel nu se explica

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai hai sa iti zic...acum astia care inainte catau detepisti acum cauta detepist+webdizainar+seo expert. Toate la nivel ridicat nu mediu. Adica vor si pe ma-sa eventual pe bani putini. Cred ca poti incerca (inca) in tipografii. Un salariu mediu ar fi in jurul a 3.000 de lei.

#10
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
Da man, dar totusi...nu poti lua de pe strada si sa-i faci graficieni. Asta o meserie in sine, iti ia ani sa inveti,  nu poti lucra azi ca sofer, maine grafician si poimaine agent de vanzari.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu as zice sa nu mai treci salariul dorit in CV.

#12
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
De ce ?
Eu a zis ca asa triez, adica daca are de gand sa imi dea 21.5 milioane cat iau acum, mai bine sa nu ma mai cheme, sa nu imi iau aiurea liber, sa nu mai bat drumul de pomana.
Am fost cu ceva ani in urma la un interviu la care imi zicea ca imi da 10 milioane !

#13
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
trebuie sa-ti faci si portofoliu

ce salariu are nepoata-ta ( vanzatoare la mall ) ?

#14
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
omule, nu-ti mai trece cerinta salariala in CV. tu te gandesti ca faci "selectie" dar uite ca ajungi in situatia in care esti nedumerit si nu stii cum merge piata, ca poate ceri prea mult.

mergi la interviuri si acolo spui cat vrei sa ai, abia dupa ce au vazut si angajatorii, cat de cat, cat valorezi.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 tommylee, on 30 octombrie 2018 - 13:04, said:

De ce ?
Eu a zis ca asa triez, adica daca are de gand sa imi dea 21.5 milioane cat iau acum, mai bine sa nu ma mai cheme, sa nu imi iau aiurea liber, sa nu mai bat drumul de pomana.
Am fost cu ceva ani in urma la un interviu la care imi zicea ca imi da 10 milioane !
de triat ii triezi cand ai prea multe oferte si nu stii ce sa alegi. cand tu iti cauti loc de munca, te triaza ei pe tine.

#16
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
born2lose...ce sa mai zic !?
multumesc pentru sfat, dar nu este ceea ce ma intereseaza, esti pe langa subiect. Nu imi caut loc de munca, imi caut loc de munca mai bine platit si incerc sa aflu cam cu cat se plateste un om in meseria mea, la nivelul meu, atat. Adica sa stiu daca pretentiile mele salariale sunt corecte sau nu.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 tommylee, on 30 octombrie 2018 - 11:46, said:

Nu mi-am facut inca portofoliu, si sunt cam greoi in creatie, pentru ca nu m-am axat pe asta.

păi aici ar trebui să lucrezi.
Să manevrezi niște programe nu e mare brânză.  Măcar ești rapid? Dacă-ți dă cineva conceptul, două-trei poze, în cât timp poți livra un vizual? Să zicem ceva cu elemente decupate din poze, ceva grafică în illustrator, toate puse pe un banner bun de dus la tipografie.

#18
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am prieteni designeri care lucreaza pe mii de euro in domeniu, pe proiecte din afara. Daca esti bun pe ce faci, si in RO ar trebui sa castigi minim 3-4000 lei. Dar si desinul grafic merge pe anumite trenduri si tendinte, in ultimul timp se migreaza super mult spre UX/UI design, lucruri care imbina creativitatea cu conceptele tehnice/psihologice, mai putin pe DTP-ul clasic. E un domeniu in care trebuie sa fii tot timpul la curent cu ce apare nou, daca vrei sa faci performanta. Fa-ti un portofoliu cat mai bine pus la punct si lasa salariul, ca pe ala il negociezi la interviu. Si nu mai cere asa putin :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate