Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensie dupa 1-2 ani de lucrat in strainatate (Franta) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Ok, deci in cazul precedent / actual ai fost angajat in Romania, platit cu diurna in Franta. Contractul francez banuiesc ca va fi pe durata determinata.

Teoretic ar trebui ca sa fii inscris si in sistemul de asigurari de stat, sa ai un numar de Securite Sociale unic, caci doar asa regasesc in sistem contributiile varsate.

Aici ai lista caselor de pensii regionale: https://www.lassuran...s-contacts.html cel mai sigur si mai sigur te lamuresc ei despre cum ar functiona lucrurile in cazul tau.

#20
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc.

Am fost asa pana acum, iar de acum ma voi angaja in alta parte cu un contract pe durata indeterminata (cdi)

Nu cred ca am deja un nr de securitate sociala, ca pana acum practic am fost angajat doar in Romania, s-a platit pensia doar in tara noastra.

Cum as putea afla daca am un astfel de nr?
Fara sa intreb compania

#21
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Daca te angajezi in CDI direct la o firma franceza, ei vor trebui sa faca o declaratie pentru tine cum ca nu ai numar de securite sociale, si o sa ti se creeze unul (la inceput provizoriu, si apoi definitiv). Trebuie insa avut grija, acum niste ani la mine au uitat sa bifeze casuta respectiva, si n-am avut procedura de lansare a inscrierii, m-am prins peste vreo jumate de an / un an si-a trebuit sa ma inscriu singur, cu certificate de nastere si casatorie parinti si bunici, traduse, o galagie de bani.

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 29 octombrie 2018 - 18:25, said:

Nu trebuie sa faci nici atunci, daca e vorba de 1-2 ani.
In toate tarile exista un termen minim de ani pentru a beneficia de o pensie, fie ea cat de mica.
Termenul minim este de 10-15 ani, cotizat, dovedit. Franta cere minim 10. Fara aia, degeaba ceri pensie.
Fa anii aia, in Ro si in alta tara si poti cere pensie din fiecare tara unde ai minim acei ani. Vei primi corespunzator cu durata lucrata impartita la stagiul complet.
exemplu:
in finlanda, lucrezi 15 luni si pleci.
faci o cerere pe siteul lor si iti trimit acasa documentul in care scrie ce pensie vei lua de la ei pt perioada lucrata la ei. cand ai dreptul conform varstei mergi cu acel document la romanashi, completezi 2 formulare, predai copie dupa actul finlandez si romanii se ocupa de rest (adica trimit dosarul tip EU) finlandezilor.
si gata iei acolo peste 150 euro (depinde de cat ai cotizat) in fiecare luna.

View Postallah2, on 29 octombrie 2018 - 18:33, said:

Dar daca fac anii aia minimi in total adica in toate tarile lucrate?
De exemplu 20 de ani in Romania si 2 in Franta.

Nu merge inainte de pensie sa fac cererea?

Eu am citit ca trebuie minim 1 an in Franta daca totalul anilor este suficient.

in EU se cumuleaza. este single market.
EU are pe site explicatie completa.

Edited by avenirv, 31 October 2018 - 11:13.


#23
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc.

Dar daca lucrez doar 8-9 luni in franta, deci mai putin de 1 an, teoretic nu voi putea beneficia de pensia din franta.

Bineinteles asta daca nu se schimba legile in vreo 30 ani.

Daca raman legile asa, nu ar fi o solutie atunci ca eu insumi sa platesc contributiile la statul francez (facandu-mi probabil o firma in franta si platind pt salariu minim pe eceonomie) cele 3 luni ramase incat sa fac 1 an de ”lucru” incat sa beneficiez de pensie?

Edited by allah2, 28 July 2019 - 10:09.


#24
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postallah2, on 29 octombrie 2018 - 12:10, said:

,

Cum pot socoti cam cu cat imi va majora pensia 1 an de lucru in Franta pe aprox 2000euro net ?

Mersi!

Cam 30-40 de euro in plus la pensia din Romania.

#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postavenirv, on 31 octombrie 2018 - 11:09, said:

exemplu:
in finlanda, lucrezi 15 luni si pleci.
faci o cerere pe siteul lor si iti trimit acasa documentul in care scrie ce pensie vei lua de la ei pt perioada lucrata la ei. cand ai dreptul conform varstei mergi cu acel document la romanashi, completezi 2 formulare, predai copie dupa actul finlandez si romanii se ocupa de rest (adica trimit dosarul tip EU) finlandezilor.
si gata iei acolo peste 150 euro (depinde de cat ai cotizat) in fiecare luna.

in EU se cumuleaza. este single market.
EU are pe site explicatie completa.

dupa 1 an romanii nu au trimis inca dosarul la tarile din EU.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate