Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Pensie dupa 1-2 ani de lucrat in strainatate (Franta) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cum voi primi pensia daca lucrez in Franta 1-2 ani?

Este vreo procedura pe care trebuiz sa o urmez cand ma angajez acolo sau se face "din oficiu"?

Cum pot socoti cam cu cat imi va majora pensia 1 an de lucru in Franta pe aprox 2000euro net ?

Mersi!

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
aici sau acolo?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu se face "din oficiu"
Trebuie sa "alergi" personal
Vezi aici detalii;
https://www.avocatne...lte-țări.html

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Tre sa traiesti/supravietuiesti pana la varsta de pensionare ca sa poti  sa reclami ceva!  Valabil si in It/Uk.   Si da,maicamea a pedalat in It la IMPS SA FACA DOSARUL DE cONTRIBUTII varsate, care se adauga la pensia de Ro.  Da  ce varsta ai?  oricum  esti anonym pe Sp.

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc.
Din cate am vazut, acum nu trebuie sa fac nicio cerere, ci doar la batranete din Romania.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Nijax,tastezi cu ochii? Ca repede te faci utila!  MULTUMESC pt. cand(sigur) voi avea nevoie.

Allah-ule,fa-ti clarificarea in tara aia si vin-o cu dosaru acasa. Scurtezi timpii.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cu placere

Nope - sunt telepatic Posted Image

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Posted Image,Posted Image,Posted Image

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 allah2, on 29 octombrie 2018 - 12:10, said:

Cum voi primi pensia daca lucrez in Franta 1-2 ani?

Este vreo procedura pe care trebuiz sa o urmez cand ma angajez acolo sau se face "din oficiu"?

Cum pot socoti cam cu cat imi va majora pensia 1 an de lucru in Franta pe aprox 2000euro net ?

Mersi!

Nu se face nimic din oficiu, in Romania.. Trebuie sa te asiguri pe baza de contract, sa cotizezi o suma babana si apoi.. peste 15 ani sau cand vei iesi la pensie sa te rogi sa aiba statul bani pentru plata pensiilor. Nimeni si nimic nu poate garanta.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Allah 2 zi dupa mine(adaptare dupa timpan) : INSHA LAHH!  Nu fa nici o cerere de examinare dosar oricum vin din oficiu!  Cu scuzele de rigoare fata de membri Sp.  Isi merita soarta! Da o poate schimba la MEDINA(ASTA-I RAUTATE)

#11
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,609
  • Înscris: 02.10.2009

 allah2, on 29 octombrie 2018 - 12:24, said:

Multumesc.
Din cate am vazut, acum nu trebuie sa fac nicio cerere, ci doar la batranete din Romania.
Nu trebuie sa faci nici atunci, daca e vorba de 1-2 ani.
In toate tarile exista un termen minim de ani pentru a beneficia de o pensie, fie ea cat de mica.
Termenul minim este de 10-15 ani, cotizat, dovedit. Franta cere minim 10. Fara aia, degeaba ceri pensie.
Fa anii aia, in Ro si in alta tara si poti cere pensie din fiecare tara unde ai minim acei ani. Vei primi corespunzator cu durata lucrata impartita la stagiul complet.

#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Dar daca fac anii aia minimi in total adica in toate tarile lucrate?
De exemplu 20 de ani in Romania si 2 in Franta.

Nu merge inainte de pensie sa fac cererea?

Eu am citit ca trebuie minim 1 an in Franta daca totalul anilor este suficient.

#13
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu cred ca a fost destul de clar Rosebud.
Daca nu ai minim 10 ani acolo, nu primesti nimic.

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,609
  • Înscris: 02.10.2009

 allah2, on 29 octombrie 2018 - 18:33, said:

Dar daca fac anii aia minimi in total adica in toate tarile lucrate?
De exemplu 20 de ani in Romania si 2 in Franta.

Nu merge inainte de pensie sa fac cererea?

Eu am citit ca trebuie minim 1 an in Franta daca totalul anilor este suficient.
Ai citit poate cu ziarul invers si ai inteles in sensul favorabil dumitale.

Exista conventii intre state pentru recunoasterea reciproca a vechimii in munca. Se aplica in una din tari (cea mai favorabila) daca altfel nu se ideplineste conditia minima de calificare pentru pensie.
Deci daca ai doar 14 ani in Romania si nu poti sa te califici ptr nici o pensie, dar ai macar un an in Franta sau alta tara cu care exista conventia, ai scapat, faci minimul necesar- sa zicem 15, si poti lua o pensie modesta in Ro. Invers, de asemenea, daca ai 9 ani in Franta si macar unul in Ro, vei putea aplica pentru pensie in Franta, desigur daca dovedesti cotizarea.
Poti cere pensia doar cand ajungi la varsta de pensionare in tara unde ai vechimea mai mare.

Pentru alte valori, presupunand ca faci peste minimul necesar in ambele tari, poti primi pensie din fiecare parte corespunzator cu vechimea: daca ai 16 ani in Ro si 12 in Franta, vei lua 16/35 x punctul de pensie corectat cu cat ai avut salariu/contributie fata de medie in Ro (am simplificat) in lei desigur si 12/43 din cat ar fi pensia franceza, in euro. E un pic mai complicat si exista si alte forme de ajutor social, care nu depind de durata de cotizare daca nu ai surse de venit minime.

Deci lasa socotelile acum si fa "vechime".
Posted Image

#15
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Inițiator, sub ce formă ai lucrat în Franța, angajat direct de o firmă franceză, sau detașat din România?

#16
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

 cris_ncs, on 29 octombrie 2018 - 18:38, said:

Eu cred ca a fost destul de clar Rosebud.
Daca nu ai minim 10 ani acolo, nu primesti nimic.

Nu prea cred ce spui.

Daca fac 30 ani in tara si 9 in Franta, si solicit pensie in Romania, cei 9 ani de lucru in Franta nu vor conta absolut deloc ?

Mi-e greu sa cred asta. Am citit ca trebuie minim 1 an in Franta pentru a se putea adauga la total.

#17
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 allah2, on 30 octombrie 2018 - 13:16, said:



Nu prea cred ce spui.

Daca fac 30 ani in tara si 9 in Franta, si solicit pensie in Romania, cei 9 ani de lucru in Franta nu vor conta absolut deloc ?

Mi-e greu sa cred asta. Am citit ca trebuie minim 1 an in Franta pentru a se putea adauga la total.
Dacă răspunzi la întrebarea precedentă, s-ar putea să am o idee. Dacă ai fost angajatul unei firme care-și plătea toate contribuțiile sociale în Franța, atunci sigur sigur ai contribuit la sistemul de pensii. Nu reieșea din fișele de salariu?

#18
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am fost intr-o deplasare pana acum (1an si ceva) iar acum ma voi angaja direct aici, cu contract francez, planuind sa mai stau inca 1-2 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate