Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu si despre sosuri - neaparat iuti

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si review-ul sosurilor de mai sus.

Sosul cu mango - dulceag, pentru domnisoare.
Sosul cu afine - foarte putin picant.
Sosul cu zmeura - aroma placuta, se simte o oarecare iuteala.

Acum sa trecem la lucruri cu adevarat serioase. Al doilea sos, care are ceva urme de ardei Carolina Reaper, este cel mai iute dintre ele, dovada si numarul 10 din mijlocul flacarii (va luati dupa cifrele din a doua poza). This is the shit sos! Unul dintre cele mai bune sosuri pe care le-am gustat, daca nu chiar cel mai bun. La un castron de ciorba puneam doua capace si era suficient. Nu doar ca e iute, dar are si o aroma placuta. O aroma care te face sa mai vrei si data viitoare. Ciorba de legume daca mancati, cu sosul asta devine ciorba aia buna cu gaina de tara. Cu asa mare pofta veti manca orice mancare dupa ce puneti putin sos d'asta.

E iute? Da, foarte iute. Are aroma placuta? Da, foarte placuta. De recomandat? Da, din tot sufletul. As mai lua si a doua oara? Da, daca m-as impiedica de un maldar de bani.

#128
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Am primit sticlele de mai jos de la un var din Anglia. Este aproape la fel de iute ca sosul de mai sus cu Carolina Reaper. Pun cam o lingura si-un pic la un castron cu ciorba.

Il recomand? Da, daca va place mai mult iuteala decat aroma. Totusi, are o usoara aroma de habanero. As mai consuma? Da, cu mare drag. Merita pretul? Nu ma intereseaza, l-am primit ca cadou.

#129
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Pina una alta, ramin clasic, la Tabasco, am verde, clasic si aroma de barbeque.
In plus,am pus 500 de g de habanero la murat,astia or sa tina o vreme.

#130
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar pune si tu poze, spune pasii, pareri despre produsul finit samd.

#131
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Pai ce pasi? Ardeiul iute, sare grunjoasa, otet de mere, apa fara clor si ai e
Pun si o poza

Otet de cidru mai exact.

Attached Files



#132
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
N-ai idee cat conteaza detaliile. Iuteala placuta!

PS: ai spus cu pozele alea mai multe decat cu cuvintele.

#133
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Iar sosul Tabasci il stie toata lumea am luat Jalapeno, Chipotle (cu gust de gratar) si Tabasco Original Red. Varianta franceza, daca tot iti plac pozele. Rouge Original,adica Roșu Original

Initial pusesem ardei in 3 borcane de 800, apoi l am gasit pe asta.
Otet de cidru, desi eu consum de mere, dar nu am mai apucat sa iau, apa nu mai stiu, marca buna oricum, 50/50, o lingurita (sau mai multe) de sare grunjoasa marina, de Guerande si o lingurita de zahar brun din insulele franceze de peste mari.

Attached Files



#134
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
o rețetă de ulei iute, ușor de făcut:

se pun într-un recipient fulgi de ardei iute.

In alt recipient, care va merge pe aragaz, se pune o cantitate egală ca volum de ulei și se încinge bine.
Se adaugă condimente: piper, nucșoară, dafin, ghimbir, usturoi, ce mai vreți sau mai aveți la îndemână.

Se ia de pe foc uleiul când mirodeniile încep să miroasă frumos, înainte să miroasă a ars :)
Uleiul fierbinte se toarnă (strecurând condimentele) peste fulgii de ardei iute.
Se poate consuma a doua zi, dar devine mai bun după câteva zile.
Se poate păstra la temperatura camerei câteva săptămâni.

#135
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salutari.

Careva priceput la sosuri habanero care sa stie unde as putea gasi sosuri cu habanero in comert.

Am cautat la kaufland carrefour auchan si nu am gasit. Am sanse in comert sau trebuie de pe net sau alte tari.

Momentan folosesc un sos de habanero care cred ca are si portocale din mexic dar e pe terminate si e greu sa fac rost din nou de el. Si caut ceva asemanator si inca nu am gasit. Asta cel il mai am e singuru foarte picant dar care sa imi placa si incerc sa gasesc ceva in Ro asemanator.

Am incercat unguresti dar mi se par prea sarate sosurile iuti(indiferent de ardeii folositi).

Attached Files


Edited by qew, 08 February 2021 - 23:02.


#136
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Il gasesti pe mexican.ro

#137
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postpetit_christian, on 10 mai 2019 - 18:24, said:

habanero la murat
Cea mai tare chestie pe care am facut-o cu habanero a fost o adaptare a retetei de cowboy candy, care se face in principiu cu jalapeno si cu zahar.

Am inlocuit zaharul cu mierea de albine si jalapeno cu habanero. Nu stiu sa spun exact cantitatea de habanero folosita, pt ca am avut in jur de 1.2 kg din care am facut murati,  sos si cowboy candy, dar cred ca in jur de 500 de grame.

Reteta e simpla :

2 parti otet de cidru + 1 parte zahar (eu am pus miere de albine, aproape in proportie de 1/1 cu otetul de cidru).

Se amesteca lichidele + ce condimente va plac si se pun la fiert, pana dau in clocot.

Se pun habanero in "fiertura" (eu i-am taiat in 2 pe cei mai mari iar pe restul i-am pus intregi) si se fierb 4 minute. Cu cat ii fierbi mai mult de 4 minute isi pierd din iuteala.

Dupa 4 minute se scot ardeii din lichid si se pun in borcane, iar lichidul se tine pe foc in continuare sa fiarba 6 minute.

Dupa 6 minute se toarna lichidul in borcanele cu habanero si gata!

Sunt dementiali! Prin fierbere sunt mai putin iuti decat murati sau proaspeti si merg de minune cu orice fel de preparate din carne.

In plus, sosul care mai ramane il folosesc ca marinata pentru carne/ salate, etc Posted Image

#138
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postqew, on 08 februarie 2021 - 22:58, said:

Salutari.

Careva priceput la sosuri habanero care sa stie unde as putea gasi sosuri cu habanero in comert.

Am cautat la kaufland carrefour auchan si nu am gasit. Am sanse in comert sau trebuie de pe net sau alte tari.

Momentan folosesc un sos de habanero care cred ca are si portocale din mexic dar e pe terminate si e greu sa fac rost din nou de el. Si caut ceva asemanator si inca nu am gasit. Asta cel il mai am e singuru foarte picant dar care sa imi placa si incerc sa gasesc ceva in Ro asemanator.

Am incercat unguresti dar mi se par prea sarate sosurile iuti(indiferent de ardeii folositi).
Ti-l recomand pe asta. Pentru mine, personal, e putin prea iute...
https://campinggrill...tocala-habanero
Mai au sosuri pe acolo,unele chiar interesante...

Edited by pedros_2005, 09 February 2021 - 14:00.


#139
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ati schimbat titlul topicului de cel putin 3 ori si a iesit un rahat. De ce vreti sa mancati asa ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate