Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu si despre sosuri - neaparat iuti

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ce sosuri ati consumat si v-au placut? Mie imi place sriracha, in special cel cu usturoi. La polul opus nu mi-a placut cel cu lemongrass.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu am luat asta, tot auzeam de acest sos si chiar mi-a placut Posted Image Dar nu stiu ce tip e de sriracha cu sau fara usturoi... si unde as gasi de cumparat si alte tipuri. (daca stii , da-mi un PM ca sunt interesat)
Mai am sosuri picante, insa nu stiu denumirile lor.
[ https://dragonfood.ro/wp-content/uploads/2017/08/1421-large_default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TruculMagic, 26 October 2018 - 21:30.


#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ma bucur ca ai postat. Acela, de fapt, este originalul sos sriracha. Inventat de un taiwanez, facut in State (din cate stiu; n-am cautat acum pe net). Sosurile sriracha consumate de mine sunt Flying Goose. Mai putin iuti, dar mai aromate.

#4
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,404
  • Înscris: 15.07.2016
Mie îmi place cel de piri-piri :)

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
TruculMagic, fa, te rog poza cu sosurile pe care le mai ai. Sau verifica si zi-mi denumirile.

Alea piri-piri sunt destul de bune. Unul dintre cele mai iuti sosuri pe care le-am consumat a fost unul primit din Germania, mi se pare. Ceva cu Kiss...

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai si la ce ai deschis topicul ? Spune aici ce sortimente ai consumat de la ei si ti-au placut sau nu ti-au placut... ca vreau si eu :) Si pe PM de unde ti-ai luat (asta daca nu e voie sa postezi aici). Posted Image
Sriracha cum am postat eu doar acest gen se gaseste la noi in tara.

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Se vede ca esti virgin intr-ale sosurilor. Dar nu-i nimic, de aceea am deschis topicul. Arunca un ochi peste Asia'n bucate.

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
piri piri - nu;mi place
lemon grass in sos iute? e ca nuca'n perete. asta merge la ceva pe baza de ghimbir
sirracha -ok
sambal olek - bate sirracha.

dar sunt o sumedenie de alte sosuri, pe baza de habanero, produse peste tot.
ultimul ce l'am luat de cateva luni si imi place f mult e original juan, 100% pain habanero (varianta jalapeno e chiar f proasta). habanero e perfect. eu apreciez un sos nu prin cat de iute e, ca iuteala e simplu sa obtii, dar complexitatea aromelor imi plac. asta de va spun e un pic peste mediu la iuteala, foarte la indemana, nu ia gura foc.
il gasiti pe net sa'l cumparati

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPuferiu_, on 26 octombrie 2018 - 21:36, said:

TruculMagic, fa, te rog poza cu sosurile pe care le mai ai. Sau verifica si zi-mi denumirile.

Alea piri-piri sunt destul de bune. Unul dintre cele mai iuti sosuri pe care le-am consumat a fost unul primit din Germania, mi se pare. Ceva cu Kiss...

O sa ma uit pe maine. Ideea e ca nu stiu ce mai am prin bucatarie, ca mama mai cumpara din magazinele mari (penny, lidl, etc) , tata mai foloseste cand gateste (e un bun bucatar) :)) si dupa arunca ambalajele.  Insa sriracha nu am gasit nicaieri, am cautat la lidl, penny, unicarm, auchan, carrefour, profi, etc si nicaieri nu gaseam. Chiar si online am gasit destul de greu. Abia acuma vad ca incep sa se gaseasca. Dar e mai nasol ca dau la transport jumatate din pretul sosului :)
Alea cu gasca pe ele, as lua macar 2-3 bucati ca sa merite sa platesc si transport si le-as lua pe cele mai bune.
Am pus si pe un unchi care locuieste in Germania sa imi caute sriracha si nu a gasit ... ultima solutie era sa imi cumpere de pe amazon sau ebay... a fost o adevarata aventura pana am pus mana pe unul :) Nu a gasit si mi-a luat vreo 3 sosuri picante, insa nu prea mi-au placut. Unul era cu ceapa si eu nu prea suport ceapa, dupa un timp mi le-a aruncat mama dupa ce a vazut ca stau degeaba acolo.
Odata cu sriracha am mai luat un sos dulce/picant... [ https://dragonfood.ro/wp-content/uploads/2017/09/sus-dulce-picant-pui.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , mi-a placut, 650ml 16lei, iar ambalajul e foarte fain :)
Pe acesta l-am folosit la carne de pui, ungeam puiul cu el si iesea oarecum dulce, parca mai mult mi-ar fi placut sa-l mananc cu usturoi, insa nu era un sos rau si mirosea frumos.
Acuma am inceput sa testez sosuri BBQ tot ceva cu chilli insa am impresia ca toate sunt la fel, adica toate sunt cam la fel (picante sau dulci, cam aceleasi ingrediente... nu prea iti dai seama de diferente).
Tot in comanda cu sriracha am luat si sos de stridii [ https://dragonfood.ro/wp-content/uploads/2017/11/maekrua-sos-de-stidii-300ml.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], insa habar nu am cu ce sa-l consum... ca scoici nu fac... nici macar nu l-am desfacut, nu stiu daca e ok sau nu. Posted Image
Daca fac ostropel de exemplu am mai luat de la penny un fel de sos, e intr-un fel de conserva mica si e tot asa foarte picant si puneam cate un pic in sos, apoi faceam o mamaliga si asa bine mergea ostropelul cum era putin si picant. Posted Image

View PostPuferiu_, on 26 octombrie 2018 - 21:38, said:

Se vede ca esti virgin intr-ale sosurilor. Dar nu-i nimic, de aceea am deschis topicul. Arunca un ochi peste Asia'n bucate.

Asa e :)
Ideea e ca nu prea pot din topice sa imi dau seama care e bun si care nu, mai ales ca sunt foarte pretentios la mancare...
Dar astept sa ne spui ce sosuri ai testat... ca iau si eu. Ma intereseaza in special cele cu gasca de care ai pomenit mai sus :)

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Uite ce am acum in frigider (pe langa doua borcane cu ardei iute):

In borcanul din stanga am amestecat din cel extraiute cu suc de rosii si usturoi. Cel din dreapta nu se gaseste la noi.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am un voucher la mega image (emag)... si trebuie sa comand de 150lei ca sa am si transport gratuit. O sa iau si ceva sosuri, daca vedeti ceva ok puteti sa imi aratati sa le bag la cos :)

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postargentum, on 26 octombrie 2018 - 21:42, said:

piri piri - nu;mi place
lemon grass in sos iute? e ca nuca'n perete. asta merge la ceva pe baza de ghimbir
sambal olek - bate sirracha.
Da, sriracha cu lemongrass. Nici mie nu mi-a placut.

De sambal olex nu am auzit. Poti da mai multe detalii, te rog? Ma refer la parerea ta.

View Postargentum, on 26 octombrie 2018 - 21:42, said:

eu apreciez un sos nu prin cat de iute e, ca iuteala e simplu sa obtii, dar complexitatea aromelor imi plac.
Exact.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPuferiu_, on 26 octombrie 2018 - 21:47, said:

Cel din dreapta nu se gaseste la noi.

L-am gasit pe un singur site... (foarte iute. ro) la 24lei.

#14
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Jalapeno Pepper Sauce :

Attached Files



#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sambal olec. destul de asemanator cu brocanul tau din dreapta, doar ca e fara usturoi. fiind fara usturoi, e mai pregnant in gustul de ardei iute. mie ala cu usturoi mi s'a parut foarte greoi, acoperea prea mult mancarea. chiar nu mi'a placut.
de fapt daca ma gandesc, de atunci evit sosurile de ardei iute cu usturoi. eu mananc usturoi. cand spun, mamanc usturoi, apoi mananc, nu gluma. dar cred ca mi s'a aplecat de atunci si nu il evit in sosurile de ardei iute.

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTruculMagic, on 26 octombrie 2018 - 21:46, said:

Odata cu sriracha am mai luat un sos dulce/picant...  , mi-a placut, 650ml 16lei, iar ambalajul e foarte fain Posted Image
Pe acesta l-am folosit la carne de pui, ungeam puiul cu el si iesea oarecum dulce, parca mai mult mi-ar fi placut sa-l mananc cu usturoi, insa nu era un sos rau si mirosea frumos.
Ala merge si cu pilaf, ca nu e iute. Nefiind iute, nu intra in discutie.

La fel si cu sosul de stridii.

View Postalin---, on 26 octombrie 2018 - 21:53, said:

Jalapeno Pepper Sauce :
Spune-ne cateva cuvinte despre el, daca tot ai postat.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPuferiu_, on 26 octombrie 2018 - 21:55, said:

Ala merge si cu pilaf, ca nu e iute. Nefiind iute, nu intra in discutie.

La fel si cu sosul de stridii.

Inseamna ca maine dimineata mananc pilaf cu carne si incerc acel sos. Revin cu impresii (e primul sos de stridii pe care il folosesc... tare am impresia ca o sa fie si ultimul).

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPuferiu_, on 26 octombrie 2018 - 21:26, said:

Ce sosuri ati consumat si v-au placut? Mie imi place sriracha, in special cel cu usturoi. La polul opus nu mi-a placut cel cu lemongrass.
Da´ dulceata de ardei iute , ai mancat? Incearca, si mai vorbim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate