Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

combaterea sentimentelor de invidie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 10:03, said:

exista multe feluri de a-ti trai viata, intr-o zi am sa-ti povestesc despre unul pe care nu ai ajuns sa-l cunosti, atunci vei intelege mai multe.
Sigur ca sunt multe feluri, doar ca tu in aroganta ta esti convins ca al tau e mai bun, desi, cel mai probabil pur si simplu ne dorim lucruri diferite de la viata ...

In plus ce am zis eu e ca nu merg asa de des pe cat as vrea ... dar de exemplu din 2015 incoace am fost de 4 ori in Italia, de 2 ori in Franta si Germania si cate o data in Anglia, Grecia, Malta, Monaco si Austria, adica nu te gandi ca nu am fost cat de cat activ. Dar nu asa de activ pe cat mi-as dori ...

Edited by utopium, 23 October 2018 - 12:37.


#56
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Poston64, on 23 octombrie 2018 - 12:04, said:

adica is mai prost ca el
Nu neaparat, dar posibil sa ai impresia ca esti. Eu voiam sa exemplific o posibila cauza a sentimentelor tale de invidie.

#57
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
utopium, tu cand spui ceva cuiva, o faci din convingerea ca stii cel mai bine sau pentru ca ai impresia ca stii ceva ce merita spus?
ai sarit direct la concluzii, dar ai pretentia ca stii. asta e ca si cum unul care isi cumpara pereti prin programul de ajutor -prima casa- vrea sa explice altora cum se fac banii din investitii.
unii traiesc altfel viata, e in avantajul tau sa-i asculti, e simplu. alternativ, poti sa faci ca cel care a deschis topicul, sa te intrebi cum poti combate invidia.

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSoulstream, on 23 octombrie 2018 - 10:54, said:

Stiu si eu doi frati unde diferenta de venituri e destul de mare si acolo cel care castiga mai putin e foarte invidios pe celalalt. Ideea care amplifica aceasta invidie si frustrare este ca teoretic ati crescut in conditii foarte asemanatoare cu aceleasi avantaje si dezavantaje.

E usor sa nu fii atat de invidios pe Gigel, baiatul vecinilor. Acolo poti zice ca "deh, parintii lui Gigel s-au implicat mai mult, l-au ajutat mai mult, au investiti mai mult in el decat au facut parintii mei in mine". Nu stii totul despre gigel asa ca poti inventa scuze.

Dar cand e vorba de fratele/sora ta, stii nivelul de implicare al parintilor tai, stii ca si amandoi ati avut conditii asemanatoare si vina cade asupra ta ca nu ai reusit la fel de mult ca propriul frate.
stiu cazuri in care parintii au favorizat unul dintre copii in detrimentul celuilalt. Unul a primit masina, celalalt nu, apartament , etc.

#59
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
noi am avut sanse egale
el a invatat programare, eu nu...
aici si diferenta la salarii

#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 12:44, said:

unii traiesc altfel viata, e in avantajul tau sa-i asculti, e simplu. alternativ, poti sa faci ca cel care a deschis topicul, sa te intrebi cum poti combate invidia.
Din ce vad tu simti un imbold sa emiti pareri despre viata mea pe care crezi ca o cunosti, eu nu-mi permit sa emit pareri despre viata ta/felul tau de a trai (pentru ca nici nu cunosc prea mute si nici nu ma intereseaza).

Iar in ce priveste investitiile, primul pas e sa stii sa identifici oportunitatile ... iar daca un credit are o marja de 1.9%, aia inseamna deja ca e o oportunitate. Sigur, aroganta te poate face sa nu mai fii capabil sa identifici oportunitatile ...

Edited by utopium, 23 October 2018 - 14:52.


#61
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
utopium, chiar deloc- la fel ca restul, imi scriu parerea pe baza celor scrise de altii.
creditul este o investitie, sau ce vrei sa spui?

initiator, daca nu reusesti sa transformi energia asta intr-una creatoare, te va consuma toata viata, iti va distruge relatiile pe care le ai cu familia si prietenii. cu acei milionari, despre care vorbeai, s-a distrus deja din acelasi motiv chiar daca tu si altii aveti impresia ca sunt niste snobi.
devine tot mai greu de relationat cu cei care raman in urma, pentru ca se simt inferiori si incep sa arunce acuzatii de superioritate.
go figure.

Edited by morenno, 23 October 2018 - 15:01.


#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 14:58, said:

creditul este o investitie, sau ce vrei sa spui?
Daca multiplici banii respectivi mai mult decat dai pe dobanda, desigur. Cam asa se dezvolta majoritatea firmelor din lumea asta, iau bani de la banci/investitori si ii investesc in chestii care produc semnificativ mai multi bani decat costul dobanzii. Welcome to the real world :)

#63
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Investitie  oportuna....plus  relatii....asa este peste tot...Posted Image

#64
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

Quote

daca un credit are o marja de 1.9%, aia inseamna deja ca e o oportunitate

aia sunt bani ieftini, oportunitate inseamna altceva. dar e ok, te inteleg.

#65
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu te mai compara cu neamurile. Traieste-ti viata după posibilitățile pe care ti le-ai creat. Fii mulțumit cu ce ai ca doar tu ai ales sa mergi pe drumul care ești acuma.

#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Tocmai ce auzeam la radio: romanii sunt invidiosi, dar si creduli. 8 din 10 romani sunt invidiosi pe casa, masina, hainele altora.  Etc etc. Deci e boala nationala.

#67
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Posttfmercedez, on 25 octombrie 2018 - 11:35, said:

Tocmai ce auzeam la radio: romanii sunt invidiosi, dar si creduli. 8 din 10 romani sunt invidiosi pe casa, masina, hainele altora.  Etc etc. Deci e boala nationala.

Restul de 2 sunt plecati din tara.

#68
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Posttfmercedez, on 25 octombrie 2018 - 11:35, said:

Tocmai ce auzeam la radio: romanii sunt invidiosi, dar si creduli. 8 din 10 romani sunt invidiosi pe casa, masina, hainele altora.  Etc etc. Deci e boala nationala.

Eu am o teorie si nu e prima oara cand o zic. Eu cred ca o cauza importanta e ca clasele sociale nu sunt atat de bine separate ca in alte tari. In acelasi bloc ai oameni instariti, dar si pensionari care de-abia o duc de pe o zi pe alta. Normal ca e naspa cand vezi zilnic oameni care o duc bine si au tot ce au nevoie si tu te chinui.

Asta e din cauza ca o multime de apartamente foarte bine situate in marile orase sunt detinute de persoane (obtinute pe vremea comunismului) care acum nu ar mai avea posibilitatea sa le cumpere in ziua de azi. Si in Romania, impozitele pe locuinte sunt relativ mici si fixe. Daca ar fi ca in SUA unde impozitul pe locuinta e un procent din valoarea curenta a apartamentului, multi nu si-ar permite sa plateasca aceste impozite si ar fi nevoiti sa vanda (in SUA acest fenomen se numeste "priced out").

#69
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Invidia ar trebui(in mod ideal) sa te motiveze sa iti depasesti conditia.
Nivelul de testosteron e in cadere libera, modele de urmat in viata sunt zero. Invidia ne-a mai ramas, canalizeaza-o in scopuri utile.

Edited by vimann, 29 October 2018 - 19:27.


#70
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu in locul vecinilor mei pensionari as vinde apartamentul pe la vreo 70k euro si m-as retrage frumos la o casuta simpla intr-un loc mai retras

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate