Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

combaterea sentimentelor de invidie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Poston64, on 22 octombrie 2018 - 20:39, said:

combaterea sentimentelor de invidie
sunt putin invidios ca fratele meu castiga triplu cat mine, mama de patru ori mai mult, si isi permit sa mearga in vacante pe bugete de 2000 eur/persoana pe perioada verii
cu toate ca ar trebui sa ma bucur pentru succesul lor am o frustrare in mine, ca nu m-am ridicat la nivelul lor

persoanele pentru care am avut invidie si mai mare sunt niste rude mai indepartate, pe care le-am observat pe parcursul vietii cat de bine le merge afacerea si acum sunt multi milionari (in euro, nu lei)
sincer m-as fi simtit mult mai bine sa nu fiu neam cu ei, si sa nu trebuiasca sa dau de s clasurile lor la nunti si inmormantari

voi aveti sentimente din astea?
OK, de dragul discutiei sa spunem ca e adevarat (desi eu nu cred !) ce spui ca neamurile tale sunt multi milionari in euro iar mama si fratele tau au salarii mai mari decat tine.
Tu doresti un sfat cum sa iti inhibi invidia pe familia ta ?
Stiintific, trebuie sa iti cresti dozele de endorfine, serotonina si dopamina din creier cu activitate fizica si mancare/gustari  Posted Image
Vezi ca si meditatia ajuta sa nu mai fi invidios pe neamurile tale ca sunt multi milionari in euro.
Cealalta solutie e sa ii distrugi aducandu-i la nivelul tau de saracie; daca ei nu mai au avere nici tu nu mai ai motiv sa fi invidios pe ei  :)
O alta varianta ar fi sa ramai, cumva, singurul in viata din familia ta mostenind toata averea lor.

#38
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

View Poston64, on 22 octombrie 2018 - 20:39, said:

invidie si mai mare sunt niste rude mai indepartate, pe care le-am observat pe parcursul vietii cat de bine le merge afacerea si acum sunt multi milionari (in euro, nu lei)
sincer m-as fi simtit mult mai bine sa nu fiu neam cu ei, si sa nu trebuiasca sa dau de s clasurile lor la nunti si inmormantari

voi aveti sentimente din astea?

Acu' daca tot ai inceput sa dai din casa, ca sa te cred, pune si niste link-uri din top milionari din Ro. Poate chiar ii cunoastem... Sau decat trolezi pe-aici?

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Poston64, on 22 octombrie 2018 - 21:55, said:

in cluj lumea nu isi prea permite la casa cu 10000 de lei....
decat daca stai la dracu-n praznic in gilau
si aia milionarii tot la bloc stau? Cu  esclasu parcat langa tomberoanele de gunoi?

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Poston64, on 22 octombrie 2018 - 21:55, said:

in cluj lumea nu isi prea permite la casa cu 10000 de lei....
decat daca stai la dracu-n praznic in gilau
Aici are dreptate, cu 10.000 de lei/luna de obicei stai la bloc in Cluj, ca esti prea sarac sa-ti permiti altceva :)

View Poston64, on 22 octombrie 2018 - 20:39, said:

sunt putin invidios ca fratele meu castiga triplu cat mine, mama de patru ori mai mult, si isi permit sa mearga in vacante pe bugete de 2000 eur/persoana pe perioada verii
Cati ani ai? Daca esti tanar ai rabdare sa mai cresti/capeti experienta si o sa mergi si tu, daca zici ca lucrezi in IT ... nu vad de ce sa fii invidios ... si eu as merge mai des in concediu decat o fac, probabil si castig mai bine decat fratele si mama ta din ce ne zici tu, dar n-am atata timp disponibil pentru calatorit pe cat as vrea ...

#41
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Și de ce dracu ai vrea sa stai la casă de unul singur ? Că dacă e vb de familie, la ce debita inițiatorul, parcă nu mai e vb de 10.000 și parcă totuși ți ai permite și altceva.

#42
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mai tfm.... eu am o situatie onorabila si stau la bloc, ce ti se pare asa extraordinar?...si am casa, mai asa in Cotroceni pe linga palat si la Snagov....

Nu imi trebuie S-Class, ramin la Colt...

#43
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostFreeThinker, on 22 octombrie 2018 - 22:00, said:

Acu' daca tot ai inceput sa dai din casa, ca sa te cred, pune si niste link-uri din top milionari din Ro. Poate chiar ii cunoastem... Sau decat trolezi pe-aici?

sunt vreo 15.000 de milionari in Romania, ma indoiesc ca-i cunosti.
despre astia se stie, ca mai sunt si altii.
daca pana acum era ok sa fii sarac pentru ca deh, doar traim cu totii intr-o tara saraca, a cam venit vremea sa va luati la intrebari.

View Postutopium, on 22 octombrie 2018 - 22:32, said:

... si eu as merge mai des in concediu decat o fac, probabil si castig mai bine decat fratele si mama ta din ce ne zici tu, dar n-am atata timp disponibil pentru calatorit pe cat as vrea ...

cei care isi risipesc timpul vor fi primii care se vor plange de lipsa lui.

desi nu ratezi nicio sansa sa te lauzi cati bani castigi, esti mai sarac decat crezi. pentru tine s-a facut tarziu mult prea devreme, iti cheltui timpul ca sa faci bani si cu ei vrei sa cumperi altul in loc. nu functioneaza asa.
timpul (liber) este adevarata bogatie, adevarata masura pentru toate. tu il vinzi pentru o mana de bani.
investeste-l in tine!
cu timpul, invidia si munca se transforma in bani fara sa alergi dupa ei.

Edited by morenno, 23 October 2018 - 04:29.


#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
" Mai binele este dusmanul binelui". De aici pleaca sentimentul de invidie. Plus spalatura zilnica de creier la care ne supune traiul in "democratie":
"Fii fericit, cumpara-ti noua noastra masina de 35.000 euro si toata lumea se va uita la tine";
"Ia-ti o casa mare, in rate de trei sferturi din venit pe 30 ani - acum e momentul; case mai mici cumpara doar cei cu posibilitati reduse";
"Oricine isi poate permite acum o vacanta in Tenerife la un pret de numai 3999 euro. Pentru cei pretentiosi avem si in Bahamas , evident, la alte preturi".

Solutia universala nu exista. Invata sa te multumesti cu ce ai, sa te bucuri maxim de orice obtii prin forte proprii. Fii diferit, gaseste-ti exaltare in "altceva". O sa ramai surprins, dar cu 500 euro poti face vacante in care sa fii invidiat de cei care merg in Tenerife. Tine doar de dorinta, atitudine fata de viata.

Bine, eu vorbesc privind prin mintea mea:
- Cand toata lumea migreaza spre mare (aici sau afara) - mie imi place muntele. Da` ala cat mai pustiu, fara drumuri, doar sa urc pe carari cu rucsacu` in spate. Ieftin. Spectaculos.
- Cand cei din jurul meu isi iau telefoane de 3000 lei ca sa vorbeasca, sa citeasca un mail, sa faca 3 poze - ma intreb ce dracu` e in capu` lor, ca eu fac toate astea cu un tel de 600ron.
- Cand altii baga `jde mii de euro(in rate) pe un SUV ca sa poata urca pe drumuri forestiere - mie imi place sa le fac pe motocicleta modesta, de 10 ori mai ieftina. N-o fi la fel de comod, da` nu-ti poti imagina nivelul de satisfactie...
- Cand unii dau 500 lei pe o seara la club - cu banii astia fac un intreg week-end, plimbare, cazare+distractie+2 seri de concerte faine, 2 persoane.

Cred ca ai inteles ideea.

#45
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 04:25, said:

sunt vreo 15.000 de milionari in Romania, ma indoiesc ca-i cunosti.
despre astia se stie, ca mai sunt si altii.
daca pana acum era ok sa fii sarac pentru ca deh, doar traim cu totii intr-o tara saraca, a cam venit vremea sa va luati la intrebari.

Nu era vorba de milionari din Romania. Era vorba despre multimilionari. In euro.

Bine, daca vrei sa-i pui la socoteala si pe aia cu doua milioane doar pentru ca doi e mai multi ca unu'...

Eu prin multimilionar inteleg altceva.

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Incearca la o manastire.

Edited by don_dannielo, 23 October 2018 - 08:10.


#47
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Da ai dreptate, nu au chiar atat de multi.bani. poate vreo 2 miloane, poate nici atat. Cert e ca au o vila superba cu teren mare, adica nu stau gard in ggard, ca si oamenii de rand. Au mai multe masini a7, s classe, range rover, pe care oricum le schimba mereu cand apar modele noi, si bineinteles ca isi fac vacantele unde vor ei pe planeta asta. Vorba lui bill gates, 1milion 2, 3, 100, pretty much the same hamburger

#48
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postflorinel, on 23 octombrie 2018 - 07:30, said:

" Mai binele este dusmanul binelui". De aici pleaca sentimentul de invidie. Plus spalatura zilnica de creier la care ne supune traiul in "democratie":
"Fii fericit, cumpara-ti noua noastra masina de 35.000 euro si toata lumea se va uita la tine";
"Ia-ti o casa mare, in rate de trei sferturi din venit pe 30 ani - acum e momentul; case mai mici cumpara doar cei cu posibilitati reduse";
"Oricine isi poate permite acum o vacanta in Tenerife la un pret de numai 3999 euro. Pentru cei pretentiosi avem si in Bahamas , evident, la alte preturi".

Solutia universala nu exista. Invata sa te multumesti cu ce ai, sa te bucuri maxim de orice obtii prin forte proprii. Fii diferit, gaseste-ti exaltare in "altceva". O sa ramai surprins, dar cu 500 euro poti face vacante in care sa fii invidiat de cei care merg in Tenerife. Tine doar de dorinta, atitudine fata de viata.

Bine, eu vorbesc privind prin mintea mea:
- Cand toata lumea migreaza spre mare (aici sau afara) - mie imi place muntele. Da` ala cat mai pustiu, fara drumuri, doar sa urc pe carari cu rucsacu` in spate. Ieftin. Spectaculos.
- Cand cei din jurul meu isi iau telefoane de 3000 lei ca sa vorbeasca, sa citeasca un mail, sa faca 3 poze - ma intreb ce dracu` e in capu` lor, ca eu fac toate astea cu un tel de 600ron.
- Cand altii baga `jde mii de euro(in rate) pe un SUV ca sa poata urca pe drumuri forestiere - mie imi place sa le fac pe motocicleta modesta, de 10 ori mai ieftina. N-o fi la fel de comod, da` nu-ti poti imagina nivelul de satisfactie...
- Cand unii dau 500 lei pe o seara la club - cu banii astia fac un intreg week-end, plimbare, cazare+distractie+2 seri de concerte faine, 2 persoane.

Cred ca ai inteles ideea.
Da, nu am ce zice....bine  gandite  si  motivate.
In unele  ma  recunosc  si eu.

Parca  imi vine  in minte  ce  spunea  un  englez, Tom  Hodginson   - '' Ghidul  lenesului  '' -  Mic  tratat  pentru lenesii  rafinati ''.

La TV, la radio, in ziare, reviste, pe  Internet   - primele  stiri  sunt despre : catastrofe, dezastre, nenorociri.necazuri  etc.
Iti  induc  un sentiment  neplacut, de  tragere in jos, de  nefericire.
Se da  pagina  si  urmeaza  reclame  care mai de care mai  atractive : excursii  exotice, masini  noi, cadouri  scumpe, telefoane  ultra, cosmetice minune, electronice  de top etc.
Asta  inseamna  fericirea !

Ca  sa le  obtineti, va trebuie  bani. Bani mai nulti.
Si  evident ca trebuie  sa munciti mai mult.
Muncind  mai mult, nu mai aveti  timp de a  va pune  intrebari : de ce  tara  se indreapta  intr-o directie  gresita, de ce politicienii  fura si mint, de ce  exista  coruptie, de  ce  interlopii zburda  liberi  etc.
Si  de a  trece la  actiuni  efective.

Asta  este  calea, Q.E.D.

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 04:25, said:

cei care isi risipesc timpul vor fi primii care se vor plange de lipsa lui.

desi nu ratezi nicio sansa sa te lauzi cati bani castigi, esti mai sarac decat crezi. pentru tine s-a facut tarziu mult prea devreme, iti cheltui timpul ca sa faci bani si cu ei vrei sa cumperi altul in loc. nu functioneaza asa.
Nu timpul meu personal ar fi marea problema, mi-as putea face timp relativ usor pentru a calatori singur de exemplu (imi raman de obicei zile de concediu in fiecare an), ci posibilitatea de a merge cu toata familia in concediu ... ca daca as vrea sa merg singur n-ar fi vreo mare problema sa-mi fac timp. Dar sa ma sincronizez si cu programul scolar al fetei, si cu cel al sotiei, cu vremea de afara deja devine mai complicat. Iar asta intelegi doar cand ai si tu familie, cand esti tanar nu prea intelegi conceptele astea de sincronizare cu toata lumea Posted Image

Stai linistit, ca toti am trecut prin perioadele cand aveam prea mult timp la dispozitie si nu stiam ce sa facem cu el, dar pe masura ce ai tot mai multe responsabilitati pentru mai multe persoane devine mai complicat sa gasesti perioade potrivite pentru toata lumea. Plus ca iti cresc si pretentiile, nu mai vrei sa mergi undeva doar de dragul de a merge, vrei sa mergi undeva si sa consideri ca a meritat sa mergi. Tu doar crezi ca ai descoperit ceva ce eu n-am descoperit, de fapt cel mai probabil inca n-ai ajuns la momentul in care sa le descoperi si tu.

Edited by utopium, 23 October 2018 - 09:35.


#50
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
nu exista prea mult timp, si daca tu nu ai stiut ce sa faci cu cel pe care l-ai avut la dispozitie nu inseamna ca nimeni nu stie.
responsabil sunt si eu, de mai multe persoane dar toate se sincronizeaza cu mine.
exista multe feluri de a-ti trai viata, intr-o zi am sa-ti povestesc despre unul pe care nu ai ajuns sa-l cunosti, atunci vei intelege mai multe.
cat despre pretentii, inca nu stii ce sunt dar o sa-ti povestesc si de ele curand.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmorenno, on 23 octombrie 2018 - 04:25, said:



sunt vreo 15.000 de milionari in Romania, ma indoiesc ca-i cunosti.
despre astia se stie, ca mai sunt si altii.
daca pana acum era ok sa fii sarac pentru ca deh, doar traim cu totii intr-o tara saraca, a cam venit vremea sa va luati la intrebari.



cei care isi risipesc timpul vor fi primii care se vor plange de lipsa lui.

desi nu ratezi nicio sansa sa te lauzi cati bani castigi, esti mai sarac decat crezi. pentru tine s-a facut tarziu mult prea devreme, iti cheltui timpul ca sa faci bani si cu ei vrei sa cumperi altul in loc. nu functioneaza asa.
timpul (liber) este adevarata bogatie, adevarata masura pentru toate. tu il vinzi pentru o mana de bani.
investeste-l in tine!
cu timpul, invidia si munca se transforma in bani fara sa alergi dupa ei.
zise bulibașa, sefu la bani. Howgh


View Postflorinel, on 23 octombrie 2018 - 07:30, said:

" Mai binele este dusmanul binelui". De aici pleaca sentimentul de invidie. Plus spalatura zilnica de creier la care ne supune traiul in "democratie":
"Fii fericit, cumpara-ti noua noastra masina de 35.000 euro si toata lumea se va uita la tine";
"Ia-ti o casa mare, in rate de trei sferturi din venit pe 30 ani - acum e momentul; case mai mici cumpara doar cei cu posibilitati reduse";
"Oricine isi poate permite acum o vacanta in Tenerife la un pret de numai 3999 euro. Pentru cei pretentiosi avem si in Bahamas , evident, la alte preturi".

Solutia universala nu exista. Invata sa te multumesti cu ce ai, sa te bucuri maxim de orice obtii prin forte proprii. Fii diferit, gaseste-ti exaltare in "altceva". O sa ramai surprins, dar cu 500 euro poti face vacante in care sa fii invidiat de cei care merg in Tenerife. Tine doar de dorinta, atitudine fata de viata.

Bine, eu vorbesc privind prin mintea mea:
- Cand toata lumea migreaza spre mare (aici sau afara) - mie imi place muntele. Da` ala cat mai pustiu, fara drumuri, doar sa urc pe carari cu rucsacu` in spate. Ieftin. Spectaculos.
- Cand cei din jurul meu isi iau telefoane de 3000 lei ca sa vorbeasca, sa citeasca un mail, sa faca 3 poze - ma intreb ce dracu` e in capu` lor, ca eu fac toate astea cu un tel de 600ron.
- Cand altii baga `jde mii de euro(in rate) pe un SUV ca sa poata urca pe drumuri forestiere - mie imi place sa le fac pe motocicleta modesta, de 10 ori mai ieftina. N-o fi la fel de comod, da` nu-ti poti imagina nivelul de satisfactie...
- Cand unii dau 500 lei pe o seara la club - cu banii astia fac un intreg week-end, plimbare, cazare+distractie+2 seri de concerte faine, 2 persoane.

Cred ca ai inteles ideea.
am crezut ca te urci pe Himalaya cu 500 de euro , sa crape bogatii de ciuda..

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflorinel, on 23 octombrie 2018 - 07:30, said:

cu 500 euro poti face vacante in care sa fii invidiat de cei care merg in Tenerife.
Pai cam la 500 incepe un concediu in Tenerife, cu transport cu tot, nu 3999, cum ziceai tu.
Plec peste 4 luni acolo, in  februarie. Nu-i cine stie ce destinatie exclusivista...

#53
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Stiu si eu doi frati unde diferenta de venituri e destul de mare si acolo cel care castiga mai putin e foarte invidios pe celalalt. Ideea care amplifica aceasta invidie si frustrare este ca teoretic ati crescut in conditii foarte asemanatoare cu aceleasi avantaje si dezavantaje.

E usor sa nu fii atat de invidios pe Gigel, baiatul vecinilor. Acolo poti zice ca "deh, parintii lui Gigel s-au implicat mai mult, l-au ajutat mai mult, au investiti mai mult in el decat au facut parintii mei in mine". Nu stii totul despre gigel asa ca poti inventa scuze.

Dar cand e vorba de fratele/sora ta, stii nivelul de implicare al parintilor tai, stii ca si amandoi ati avut conditii asemanatoare si vina cade asupra ta ca nu ai reusit la fel de mult ca propriul frate.

#54
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
adica is mai prost ca el

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate