Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Viessmann Vitodens 100 - 35 kw vs. Vaillant Ecotec VU INT II 356/5-5 35 kw

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sunt comparabile ca pret (cu o mica diferenta in plus pt. Vaillant) si ca putere.

Ce pareri aveti de calitate, fiabilitate ?

Unde sunt fabricate ?

Ce bube are fiecare, ce puncte sensibile ?

Multam fain.

#2
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am vitodens de 26kW de vreo 4 ani si nu am avut probleme majore. Automatizare/optiunile la vitodens sunt slabute si de asta as fi zis ca poate mai bine Vaillant. De curand insa, am auzit pe aici pe forum de probleme la vana cu 3 cai la Vaillant, asa ca nu mai stiu.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Esti in Germania, ia Rinnai, e japoneza.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Un Vitodens 50 am si eu, la una din case.

Dar am nevoie sa-mi montez o centrala noua la o alta casa si ma batea gandul la un Vaillant.
Ma batea inainte de a citi topicul cu centrale Vaillant, da' dupa ce am vazut cate probleme au unii, m-am lasat pagubas...

Asa, la Vitodensul 50 pe care il am de cca. 3 ani, nu am nici o problema.
Am avut doar doua erori in timp la vreo 10 luni distanta una de alta, Fd (arzator blocat), rezolvat prin resetare (mode+ok).
Acuma, sincer nu stiu de ce s-o fi blocat. Si ma gandesc ca nu s-ar fi deblocat prin resetare, daca ar fi fost un defect.

Pe langa asta, Florin_skoda zice intr-o postare, ca "daca vrei Viessmann, mergi pe Vitodens 100 sau mai sus".
Asa ca ma gandeam sa trec pe 100, daca-s mai bine facute.

 Paz, on 22 octombrie 2018 - 09:39, said:

Esti in Germania, ia Rinnai, e japoneza.
Nu sunt tata, in Germania.
Casa ce se vrea instalata cu centrala e in Bucuresti.
Fie-mea cea mare e in Austria.

#5
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
La Viessmann presiunea apei din instalatia de incalzire e mereu 0. Asta in cazul a 9 (noua) centrale pe care le-am vazut. La doua din ele am facut personal toate verificarile posibile. Nu are o nimeni o explicatie plauzibila.

Nu recomand, sunt petarde.

#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Nu am specificat, vitodens 100 am eu. Nu stiu exact care sunt diferentele fata de modelul 050, insa la 050 am mai auzit de probleme si parca mai putine la 100. Daca nu te deranjaza prea tare partea cu setarile ff limitate poti merge in continuare pe vitodens.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu ma deranjeaza setarile foarte limitate, am pus radiatoare supradimensionate (cam 2x, cel putin, de exemplu intr-o camera de 4x5x2.7 am radiator 600 x 2000) si merg cu temperaturi pe tur de max. 45 de drade iarna (ma refer la casa care are deja Vitodensul 50).
ACM este setata la 45 de grade.
Radiatoarele au robineti termostatati.

Cam aceeasi este situatia si in casa cealalta. Camera 3x5 doua radiatoare 600 x 1000. living de 4x9 doua radiatoare de 600 x 2000.
ACM-ul va fi cu boiler indirect.

 M_ierdnA, on 22 octombrie 2018 - 10:02, said:

Nu am specificat, vitodens 100 am eu. Nu stiu exact care sunt diferentele fata de modelul 050, ...
Cred ca @Florin se referea la calitatea materialelor folosite. Vad ca exista si 050 de 35 de kw, si 100 de 24 de kw.
Probabil ca intentia o fost sa ofere si o gama mai ieftina, si de aia or facut 050-ul.
Cineva zicea ca-s facute in Turcia.
Trebuie sa ma uit sa vad daca scrie pe a mea unde-i facuta.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Hunor_66, on 22 octombrie 2018 - 10:26, said:

Probabil ca intentia o fost sa ofere si o gama mai ieftina, si de aia or facut 050-ul.

Cam asa ceva.

Pe vremuri un Vitopend 100 era destul de scump si puntini cumparau asa ceva. De gama 200 sau 300 nici nu mai povestim, ca astea se montau doar pe la institutii., sau unde erau foarte multi bani. Cum piata din Ro a fost invadata de "italiene" la pret mult mai mic, prin 2006 au scos si astia de la Viessmann un Vitopend 100 plin de componente italienesti si pret mic. Asa ca respectiva gama a cam devenit centrala "italieneasca" cu nume nemtesc. Ulterior prin vest a cam disparut 100 de la vinzare. Acum nu cred ca mai gasesti prin Germania modele cu 100. In schimb prin Ro a apruta gama 50, mult mai ieftina decit 100.

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 florin71_skoda, on 22 octombrie 2018 - 10:46, said:

Ulterior prin vest a cam disparut 100 de la vinzare. Acum nu cred ca mai gasesti prin Germania modele cu 100.
Te referi si la Vitodens 100 ?
Or inceput sa le faca si pe-astea prin tari "exotice" ?

#10
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
A mea parca era facuta in Germania, asta acum 4 ani ca intre timp cine stie ce au mai facut.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu germana, insa daca cauti putin pe https://www.viessman...wertkessel.html nu prea gasesti gama 100. Au doar de la Vitodens 200W in sus.
Nici in pdf-ul "catalog produse",  nu am gasit gama 100
Attached File  pr-gas-brennwerttechnik.pdf   3.33MB   5 downloads
Nici daca dai Search (suche) in tot siteul .de dupa Vitodens 100nu gaseste nimic

Sau poate ca nu stiu eu cum sa caut Posted Image

Edited by florin71_skoda, 22 October 2018 - 11:32.


#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008
Pentru ceva facut sigur in Germania ( daca asta e tinta ):

https://www.wolf.eu/...itherme-cgb-2k/

Daca nu Germania e neaparat tinta , atunci sunt valabile si Immergas sau Ariston .

Edited by Daco_Get, 22 October 2018 - 13:43.


#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 florin71_skoda, on 22 octombrie 2018 - 11:30, said:

Nu stiu germana, insa daca cauti putin pe https://www.viessman...wertkessel.html nu prea gasesti gama 100. Au doar de la Vitodens 200W in sus.
Nici in pdf-ul "catalog produse",  nu am gasit gama 100
pr-gas-brennwerttechnik.pdf
Nici daca dai Search (suche) in tot siteul .de dupa Vitodens 100nu gaseste nimic

Sau poate ca nu stiu eu cum sa caut Posted Image
Sunt dezamagit total.
Oare ce-o insemna 050, 100, 200, 300 ?

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Hunor, daca iti faci acum instalatia hidraulica, aminteste-ti sa pui circuit dublu pe robinetele de apa calda. Ca sa-ti incalzesti apa pe tuburi fara sa astepti.

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Hunor_66, on 22 octombrie 2018 - 22:35, said:

Oare ce-o insemna 050, 100, 200, 300 ?
Nu stiu exact, insa eu banuiesc ca este "generatia".
Insa daca am dreptate, nu-i logic ca de la 100 sa scazi la 050 :D

 Hunor_66, on 22 octombrie 2018 - 22:35, said:

Sunt dezamagit total.
Nu ai de ce sa fi dezamagit. Pina la urma am ajuns o societate de consum si nu prea mai gaseti centrale care sa te tina 20 de ani. La fel ca la autoturisme, frigidere, televizore, masini de spalat, etc (electrocasnice)
Pina la urma pretul reflecta si calitatea. Iar despre Viessmann, chiar daca mie nu-mi plac, se poate spune oricind, ca sint centrale bune. Intodeauna au fost si vor ramine centrale bune, chiar daca din punctul de vedere al placi electronice, au ramas cu mult in urma.
Mai depinde si cu ce le compari. Ca dac compari un 050 cu alte centrale sub 3.000 lei, garantat se poate spune ca 050 este o centrala buna.
Toate firmele au acum si centrale ieftine, dar si centrale scumpe. In functie de buzunarul fiecaruia.

#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Paz, on 22 octombrie 2018 - 22:38, said:

Hunor, daca iti faci acum instalatia hidraulica, aminteste-ti sa pui circuit dublu pe robinetele de apa calda. Ca sa-ti incalzesti apa pe tuburi fara sa astepti.
S-o pus deja. :)
Ma intreba un vecin care o venit in vizita: "da' matale de ce ai doua tevi de apa calda ?"
Face si recircularea in boiler in acelasi timp.

 florin71_skoda, on 22 octombrie 2018 - 22:57, said:

Pina la urma pretul reflecta si calitatea. Iar despre Viessmann, chiar daca mie nu-mi plac, se poate spune oricind, ca sint centrale bune. Intodeauna au fost si vor ramine centrale bune, chiar daca din punctul de vedere al placi electronice, au ramas cu mult in urma.
Asta n-ar fi, totusi, un lucru atat de rau.
Chestiile cu multa electronica si foarte multe setari au si multe puncte slabe care pot pica.
Un lucru cu cat e mai simplu, cu atat e mai fiabil.
De-aia rezistau cazanele alea interbelice Buderus si Junkers, suta de ani.
Fiindca erau si extrem de simple si fara electronica. :)

#17
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Da sunt de acord in mare cu afirmatia ta, insa completez, daca un dispozitiv are o parte electronica atunci acea parte e bine sa fie de calitate si la asta 050 cred ca e cam deficitara. Cel putin pe forum au aparut probleme cu placa de la 050 ca nu accepta termostat on/off. Alte diferente intre modelul 050 si 100 nu mai stiu, poate puterea, dar 2kW in plus parca nu merita diferenta de bani intre modele.

Intre 100 si 200 e diferenta mare. Au alte setari si optiuni. Un lucru de care eu m-am izbit direct e cel cu sonda de exterior. La modelul 100 e un set limitat de curbe cu inclinatie fixa care sunt complet inutile. La modelul 200 aceste curbe se pot regla cum vrei ca sa pici cat mai aproape de nevoia de caldura a casei in functie de temperatura de afara. Sunt absolut sigur ca mai au si multe alte lucruri, dar din cauza pretului prohibitiv nu m-au interesat in mod special. Dar una peste alta nu stiu daca au mai multe setari decat centralele de la concurenta(Vaillant, ariston etc).

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 M_ierdnA, on 23 octombrie 2018 - 08:31, said:

Intre 100 si 200 e diferenta mare. Au alte setari si optiuni. Un lucru de care eu m-am izbit direct e cel cu sonda de exterior. La modelul 100 e un set limitat de curbe cu inclinatie fixa care sunt complet inutile. La modelul 200 aceste curbe se pot regla cum vrei ca sa pici cat mai aproape de nevoia de caldura a casei in functie de temperatura de afara. Sunt absolut sigur ca mai au si multe alte lucruri, dar din cauza pretului prohibitiv nu m-au interesat in mod special. Dar una peste alta nu stiu daca au mai multe setari decat centralele de la concurenta(Vaillant, ariston etc).
Si diferenta de pret e mare intre 100 si 200.

Un Vitodens 100 35 kw e in jur de 4.900-5.000. (vorbesc de varianta cu boiler indirect).
Un Vitodens 200 35 kw, tot cu boiler indirect e intre 11.700 - 12.200.
E-adevarat ca-i la pachet cu automatizarea Vitotronic.

Acuma, intrebarea ar fi: aceasta diferenta se datoreaza doar automatizarilor si electronicii, sau si datorita unor componente mecanice de o calitate superioara ?

Referitor la sonda de exterior si reglarea centralei in functie de asta: mie personal, nu mi se pare necesara.
Bine, eu sunt mai conservator din fire (De exemplu mie nici incalzirea doar in pardoseala nu mi se pare ok pentru clima de aici. Am stat vreo 2 ani si mi-am facut calcule si am ajuns la concluzia ca varianta cu radiatoare supra-dimensionate ii cea mai fiabila).

Intorcandu-ma la sonda de exterior: necesarul de caldura al unei case este extrem de variabil fata de temperatura exterioara, in functie de nivelul de izolare al constructiei si al inertiei termice a zidurilor.
Eu consider ca o centrala trebuie sa se orienteze dupa o sonda de temperatura interioara (ca la interior ma intereseaza temperatura), nu exterioara.
Asa, sa stau sa setez la centrala curbe de lucru sofisticate prin care sa determin cat imi influenteaza temperatura exterioara, cea interioara, mi se pare ca ma scarpin la urechea stanga cu piciorul drept... :)

Si ca sa ma intorc la centralele noastre: daca diferenta intre 100 si 200 ii data doar de automatizarea asta cu sonda externa, sincer, mie nu mi-ar fi necesara.
Da' acu' tre' sa caut sa aflu daca ii data doar de automatizarea asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate