Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum a fost posibil ca dintr-un popor atat de bun sa iasa conducatori atat de rai ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Posttavitu, on 22 octombrie 2018 - 09:14, said:

Este pe aria de fun pentru că l-ai deschis tu pe aria de Fun, sau pentru că un moderator l-a mutat pe aria de fun de pe Poiană, Dezbateri, Editoriale, etc?
Eu l-am deschis pe aria de Fun.

#20
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMr_nobody_, on 22 octombrie 2018 - 08:49, said:

Vrei să zici că polițiști și medicii nu așteaptă o atenție?
Eu nu cunosc instituție românească care să nu fie coruptă până-n măduva oaselor.
Mai pune-i si pe aia din educatie la socoteala.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Care "popor bun"?Aia care i-au dus la conducere pe nemernicii astia prin vot, sau aia care i-au adus la conducere pe nemernicii asta prin absenta de la vot?

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 22 octombrie 2018 - 10:04, said:

Care "popor bun"?Aia care i-au dus la conducere pe nemernicii astia prin vot, sau aia care i-au adus la conducere pe nemernicii asta prin absenta de la vot?
Mai degraba "popor naiv", "popor pasiv"

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Dar hai sa vorbim despre antagonia parlament-popor. Cum a fost posibil ? Cum explicati ca numai in Parlament virtutile sunt o floare rara ?

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttehnics, on 22 octombrie 2018 - 10:09, said:

Mai degraba "popor naiv", "popor pasiv"
"Parsiv " se scrie cu "r".Posted Image

#25
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Natiunile  moderne  se distrug  de la  interior....germenii  gregari  apar  in interior....
Nu stiu cum se face  ca natiunile  avansate  si educate  cad primele.....
Noi mai avem inca, doar 100 de ani  ca si natiune.
Plus ca nu toti cetatenii  trebuie sa aiba drept de vot.

Vezi  perioada  1866 - 1918 -  vot  cenzitar, pe  baza de avere  si educatie.
Aparitia  votului universal si direct  in  1918   a  dat  spatiu larg de manevra  demagogilor  si  golanilor.
Desi  in Parlamentul  Romaniei  din perioada  1918 - 1938 erau  oameni  cu studii  in Occident....pana si  Patrascanu  avea  licente  in Germania.
Sau  chiar  dubla  licenta, drept  si economie.
Eu mai sper, totul este  ciclic....nici in SUA  nu au toti drept de vot.  stiu ei bine de ce...he !

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Vaț uitat prea mult la filme cu Sergiu Nicolaescu.

Numai acolo vedeam plăieși plini de vână, pregătiți să facă față Germaniei naziste cu furci și topoare (după măreața zi de 23 August bineînțeles).

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Cum a fost posibil ca dintr-un popor atat de bun sa iasa conducatori atat de rai ?
Nu a fost scoasă la timp.

View PostAdrexx, on 22 octombrie 2018 - 10:44, said:

Vezi  perioada  1866 - 1918 -  vot  cenzitar, pe  baza de avere  si educatie.
Aparitia  votului universal si direct  in  1918   a  dat  spatiu larg de manevra  demagogilor  si  golanilor.
Dacă se menţinea şi acum acel sistem, veneau băieţii cu diplome cumpărate la Spiru. Cât despre avere, ştim cu toţii cine şi cum face avere în ziua de azi.
Ar fi fost un dezastru şi mai mare, cu acte-n regulă.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poporul bun a votat majoritar PSD-ul (si nu spuneti ca la prezidentiale a fost mai bine ca pentru cine nu-si aminteste: erau doar trandafiri pe buletinul de vot din ultimul tur!). Fun sau nu poporul si conducatorii sint o potriveala perfecta.

#29
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Asta a fost poanta zilei.
Politicienii actuali sunt oglinda poporului care i-a ales. Bautura, violenta in familie, micile furtisari, micile invarteli, smenurile, spaga data pentru rezolvarea unor probleme - toate sunt intalnite la noi pe scara larga. Nu trebuie decat sa iesi un pic din corporatia unde stai inchis ca un hamster si ai sa vezi ca tara arata altfel decat in PowerPoint-urile managerilor tai. Sau sa mai citesti o carte - Panait Istrati e un inceput bun.
Sunt totusi tara din Europa care a reusit performanta ca in ambele razboaie mondiale sa plece cu niste aliati si apoi sa intoarca armele pentru a se alia cu altii. Nici cu*vele pe centura nu sunt asa de perverse.

#30
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postaflorin27, on 22 octombrie 2018 - 16:45, said:

tara arata altfel decat in PowerPoint-urile managerilor tai.
Toate PowerPoint-urile se termina cu o sageata in sus.:)

De la Razboaiele Modiale au trecut decenii, acum avem sange propaspat in vene. Dar cum spuneam, atunci ca si acum conducatorii au fost cei care au decis, desi poporul era si este sfant. Soldatii au luptat cu daruire dar conducatorii... Voi ati mai vazut un popor integru condus de oameni corupti ?

#31
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Si totusi... oare chiar e vorba de poporul nostru in particular? Sunt romanii mai rai, mai hoti mai necinstiti decat sa zicem vest europenii? Sigur, sigur? Eu nu cred asta. Voi de ce credeti?

Edited by TruthHurts, 22 October 2018 - 19:10.


#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postmyshyk, on 22 octombrie 2018 - 10:38, said:

"Parsiv " se scrie cu "r".Posted Image
A scris bine "pasiv", pentru ca toti ne-o trag. Si primii care ne-o tragem suntem chiar noi :P

#33
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTruthHurts, on 22 octombrie 2018 - 19:10, said:

Si totusi... oare chiar e vorba de poporul nostru in particular? Sunt romanii mai rai, mai hoti mai necinstiti decat sa zicem vest europenii? Sigur, sigur? Eu nu cred asta. Voi de ce credeti?
Sigur.
In vest nu am avut comunism.
In vest au avut sute de ani sa se cearna.
Noi ne-am luat-o pe rand de la 3 imperii.
Beat that ma'faca'.

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"noi" nu existam decit de alaltăieri.

#35
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015

View Postaflorin27, on 22 octombrie 2018 - 16:45, said:

Asta a fost poanta zilei.
Politicienii actuali sunt oglinda poporului care i-a ales. Bautura, violenta in familie, micile furtisari, micile invarteli, smenurile, spaga data pentru rezolvarea unor probleme - toate sunt intalnite la noi pe scara larga. Nu trebuie decat sa iesi un pic din corporatia unde stai inchis ca un hamster si ai sa vezi ca tara arata altfel decat in PowerPoint-urile managerilor tai. Sau sa mai citesti o carte - Panait Istrati e un inceput bun.
Sunt totusi tara din Europa care a reusit performanta ca in ambele razboaie mondiale sa plece cu niste aliati si apoi sa intoarca armele pentru a se alia cu altii. Nici cu*vele pe centura nu sunt asa de perverse.
Conform  tratatelor  de pace, Romania  a pierdut  ultimele  doua  razboaie la care a luat parte.
Ca  am obtinut  Unirea, ca am ramas  aproape  in aceleasi  granite  dupa  1947  este  altceva.

De ce oare  Conventia de la  Paris  din  1857  stabilea ca  dupa  7 ani, principele  domnitor  ales  in  cele  doua tari  romane  sa  fie  inlocuit  cu  un principe  dintr-o familie  domnitoare  europeana ?
O perioada de  tranzitie, spre  ceva  modern.

Carol I  cand  a venit  aici  in  1866  a gasit  o tara  aproape  medievala, ca dezvoltare, nivel de  trai, conceptii, mentalitati  etc.
Si a  facut  modernizare. Chiar  cu  biciul.
Iar  trenul regal  cand  pleca de la  Bucuresti  spre  Sinaia ( de doua  ori  pe  an, vara ) , trecea  prin gara  Ploiesti  Vest.
Nu oprea, iar  dupa  1871  ploiestenii ( unii ) cu mare  simt  republican  asteptau  momentul sa arunce cu oua si cu rosii in tren.
Trenul nu oprea.

Edited by Adrexx, 23 October 2018 - 09:15.


#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTruthHurts, on 22 octombrie 2018 - 19:10, said:

Si totusi... oare chiar e vorba de poporul nostru in particular? Sunt romanii mai rai, mai hoti mai necinstiti decat sa zicem vest europenii? Sigur, sigur? Eu nu cred asta. Voi de ce credeti?

DA!
„Neamul nostru roșcovan, prost, curvar și șarlatan!” (zicală românească, 1895) (da, n-am greșit - 1895!!!)

-din păcate mândrii traco-geți/daci și-au încrucișat spermele cu hunii, goții, ostrogoții, tătarii, otomanii, țlganii, slavii, grecii, armenii... (și încă nu-i știu io pe toți!)
-astfel că corceala apărută în timp s-a dovedit a fi „poporul român”
-hrisoavele (inclusiv cele autohtone) arată o putreziciune a societății
-istoria scrisă de după 1820 arată același lucru
-mulți măreți naratori/poeți au ironizat cutumele neamului nostru

deci, DA!

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 08:14, said:

Va rog, putina decenta si respect pentru milioanele de romani care s-au jerfit pe altarul democratiei si au refuzat colaborarea cu coruptia, hotia si munciuna. Din cauza nu stiu cui am ajuns in aceasta neplacuta situatie - de a fi reprezntati cei mai putin virtuosi dintre noi. Dar din caza cui ? Asta este intrebarea.

faptul că topicul a fost deschis la modul serios pe aria FUN - ne-o arată această postare a sa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate