Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum a fost posibil ca dintr-un popor atat de bun sa iasa conducatori atat de rai ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Mai sunt cazuri cand din parinti buni ies copii rai, dar la noi poporul naste mereu parlamentari ce nu ii seamana. Cum este posibil ca dintr-un popor erou, un popor martir, un popor care este mandria Europei si lumina lumii sa iasa la suprafata mizeria tocmai in Parlament ?
Prin ce minune inchisorile sunt resedinta exclusiva a politicienilor, coruptia, hotia, miciuna - necunoscute la nivel de populatie sunt prezente in case mari ? Am ajuns in legendele popoarelor cu virtutile noastre - vasele de aur lasate la fantana si banii uitati pe strada raman neatinse dar in din visteria tarii se fura cu 10 maini ?
Logica mea se blocheaza, in cautarea raspunsului am ajuns la capatul puterilor si nu mai inteleg nimic. De ce sita alegerilor cerne numai neghina ? Cum este posibil asa ceva ?

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

Quote

Cum a fost posibil ca dintr-un popor atat de bun sa iasa conducatori atat de rai ?

Popor bun? Am dubii... Parlamentarii și politicienii sunt oglinda noastră fidelă.

Edited by Kaffir2018, 22 October 2018 - 07:59.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 07:50, said:

Cum este posibil ca dintr-un popor erou, un popor martir, un popor care este mandria Europei si lumina lumii sa iasa la suprafata mizeria tocmai in Parlament ?
What?!?!? Ce popor erou? Ce popor martir? Auzi lumina lumii Posted Image Posted Image

#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 07:50, said:

Cum este posibil ca dintr-un popor erou, un popor martir, un popor care este mandria Europei si lumina lumii sa iasa la suprafata mizeria tocmai in Parlament ?
Lauda de sine nu miroase a bine. Ce popor martir visați?!?!?!

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Buna gluma. Ai pus bine topicul pe :fun".

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 07:50, said:

Mai sunt cazuri cand din parinti buni ies copii rai, dar la noi poporul naste mereu parlamentari ce nu ii seamana. Cum este posibil ca dintr-un popor erou, un popor martir, un popor care este mandria Europei si lumina lumii sa iasa la suprafata mizeria tocmai in Parlament ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lZLHlTpFGZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Te-ai drogat puternic ... cine ti-a spus asa ceva ca a fost "mandria Europei si lumina lumii"?  

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru ca politicienii sunt cei mai parsivi si parveniti oameni si vor face totul prin uneltiri si minciuna sa ajunga la putere. Ar fi mult mai bine daca parlamentarii ar fi alesi din randul oamenilor normali in mod aleatoriu, printr-o loterie.

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Posttavitu, on 22 octombrie 2018 - 08:01, said:

Ce popor martir visați?!?!?!
Va rog, putina decenta si respect pentru milioanele de romani care s-au jerfit pe altarul democratiei si au refuzat colaborarea cu coruptia, hotia si munciuna. Din cauza nu stiu cui am ajuns in aceasta neplacuta situatie - de a fi reprezntati cei mai putin virtuosi dintre noi. Dar din caza cui ? Asta este intrebarea.

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Problema este că nu sunt suficiente milioane de români care refuză colaborarea cu corupția, hoția și minciuna. Chiar și așa, "popor martir" mi se pare foarte deplasat, prea apropiat de o formă de halucinație în masă, un fel de auto amăgire și justificare. Nu ar trebui niciodată să fii considerat martir doar pentru că faci lucrurile în mod corect/onest/cinstit.

Edited by tavitu, 22 October 2018 - 08:21.


#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Macar a ajuns topicul unde trebuia!
Popor martir, erou...mandria Europei! Posted Image Posted Image Posted Image

#12
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 07:50, said:

coruptia, hotia, miciuna - necunoscute la nivel de populatie sunt prezente in case mari ?
Vrei să zici că polițiști și medicii nu așteaptă o atenție?
Eu nu cunosc instituție românească care să nu fie coruptă până-n măduva oaselor.

#13
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Atunci cand vom realiza ca nu suntem nici mai frumosi, nici mai destepti, nici mai grozavi si nici mai vitregiti decat altii, atunci cand vom constientiza ca nu am avut niciodata doua perechi de coaie, poate va fi un bun punct de plecare pentru noi ca tara.
A fi un bun roman nu presupune sa rostogolesti pe net prostii sforaitoare, dacopatii ridicole, sa ii injuri din toti rarunchii pe unguri sau pe europeni pentru propria-ti neputinta/nepricepere, a fi un bun presupune sa te accepti asa cum esti, sa iti cunosti si sa iti accepti calitatile si defectele in egala masura, sa nu faci nunta la victorii dar nici inmormantari la esecuri.

Lamentarile astea ridicole nu fac decat sa ne agraveze situatia iar eu unul am devenit imun la vaicareala asta penibila. Priveste, invața, fa si taci!

Edited by Arader, 22 October 2018 - 08:55.


#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 22 octombrie 2018 - 08:44, said:

Macar a ajuns topicul unde trebuia!
Popor martir, erou...mandria Europei! Posted Image Posted Image Posted Image
Atentie, noi suntem lumina lumii. Nu doar ca din cele mai vechi timpuri legendele popoarelor vorbesc despre integritatea si verticalitatea oamenilor din spatiul carpato-danubiano-pontic - legendele sunt adevarate. In vechime oamenii lasau cana de aur la fantana, acum suntem singura tara din lume in care banii sunt la vedere, oamenii iau produsele si lasa singuri banii la casierie.
Dar hai sa discutam despre antagonia parlament - popor.

P.S. Ce naiba, voi nu vedeti ca topicul este pe aria de Fun ?

#15
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Avem viitorul deja scris..

https://www.click.ro...-vor-ocupa-trei

Macar la punctul 1 sa se revizuiasca in Finlanda , Norvegia , Danemarca..poate mai apucam un strop de fericire.
PS Slabe sanse totusi..
„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Cum a fost posibil ? Asa.

Attached Files


Edited by tehnics, 22 October 2018 - 09:14.


#17
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostPlatonX, on 22 octombrie 2018 - 09:01, said:

P.S. Ce naiba, voi nu vedeti ca topicul este pe aria de Fun ?
Este pe aria de fun pentru că l-ai deschis tu pe aria de Fun, sau pentru că un moderator l-a mutat pe aria de fun de pe Poiană, Dezbateri, Editoriale, etc?

#18
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Interesant cat de putini s-au prins ca e la misto ce zice initiatorul in primul post, si ca de fapt incearca sa spuna altceva... iar astia sunt indivizii care discuta chipurile serios prin poiana... :rolleyes:

Edited by TruthHurts, 22 October 2018 - 09:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate