Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

38th Homework - Natura moarta

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
felicitari castigatorului!
asteptam cu nerabdare urmatoarea tema.


PS. De ce nu au votat cei mai mari in ale fotografiei de pe forum? Initial am crezut ca nu au votat deoarece aveau si ei o fotografie in concurs.. pentru o parte intr-adevar asa a fost dar pt ceilalti?  :mellow: Poate nu le-a placut nici o fotografie... cine stie...

#38
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Felicitari castigatorului

#39
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
felicitari castigatorului (pe care il urasc ca a dat foc la trandafir inainte sa apuc eu sa il incendiez pe al meu)  :D

#40
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Vot in afara concursului:

1. Dincolo
2. Inside my Dream

Sunt foarte dezamagit de turnura pe care a luat-o micul nostru concurs. Constat cu tristete ca distinsii membri ai ariei foto, au o cultura fotografica aproape inexistenta, iar aprecierile pe care dansii le fac in cadrul concursului vin in sprijinul afirmatiei mele. Pe masura ce treceau zilele destinate votarii, priveam cu o dezamagire din ce in ce mai mare clasamentul care se contura. Am fost de-a dreptul ultragiat cand am vazut ca fotografii precum Uitare, Descompunere, Mademoiselle Pogany sau Cocheta sunt votate pe primele locuri in ciuda faptului ca incalca cele mai elementare si de bun simt reguli ale fotografiei. Au fost votate fotografii arse, centrate sau neclare in detrimentul unor fotografii precum Dincolo, Hero sau Inside my Dream, fotografii ingrijite si realizate bine d.p.d.v a tehnicii fotografice.
Sigur, multi dintre voi, o sa ma atentionati de faptul faptul ca ideile din spatele fotografiilor enumerate primele sunt mai bune, interesante, profunde, provocatoare, etc. decat celelalte. In cazul acesta, dati-mi voie sa va reamintesc ca suntem pe aria foto, iar concursul la care participam sau suntem martori, e un concurs de fotografie, nu de idei. Scopul concursului (asa cum ar trebuie sa fie el inteles de toti participantii si asa cum a fost propus initial) este de a ne perfectiona in arta fotografica si de a stimula sa pozam. Tocmai din aceasta ratiune, ma simt indreptatit sa condamn modul de apreciare a fotografiilor care nu face decat sa incurajeze kitsch-ul si amatorismul si sa scada nivelul concursului.
Mai mult decat atat, aceasta "plaga" se extinde la nivelul intregii arii, unde nu mai vedem decat cereri de feedback, ale diversilor fotografi de ocazie aciuati pe aici. Rar se intampla sa mai vedem si cateva fotografii placute ochiului, prin amabilitatea unor fotografi "tineri si entuziasti" care ne supun privirii cateva dintre fotografiile lor si refuza atitudinea elitista de a-si expune pozele doar pe blogurile personale.

#41
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostSakura, on Mar 16 2006, 16:17, said:

Vot in afara concursului:

1. Dincolo
2. Inside my Dream

Sunt foarte dezamagit de turnura pe care a luat-o micul nostru concurs. Constat cu tristete ca distinsii membri ai ariei foto, au o cultura fotografica aproape inexistenta, iar aprecierile pe care dansii le fac in cadrul concursului vin in sprijinul afirmatiei mele. Pe masura ce treceau zilele destinate votarii, priveam cu o dezamagire din ce in ce mai mare clasamentul care se contura. Am fost de-a dreptul ultragiat cand am vazut ca fotografii precum Uitare, Descompunere, Mademoiselle Pogany sau Cocheta sunt votate pe primele locuri in ciuda faptului ca incalca cele mai elementare si de bun simt reguli ale fotografiei. Au fost votate fotografii arse, centrate sau neclare in detrimentul unor fotografii precum Dincolo, Hero sau Inside my Dream, fotografii ingrijite si realizate bine d.p.d.v a tehnicii fotografice.
Sigur, multi dintre voi, o sa ma atentionati de faptul faptul ca ideile din spatele fotografiilor enumerate primele sunt mai bune, interesante, profunde, provocatoare, etc. decat celelalte. In cazul acesta, dati-mi voie sa va reamintesc ca suntem pe aria foto, iar concursul la care participam sau suntem martori, e un concurs de fotografie, nu de idei. Scopul concursului (asa cum ar trebuie sa fie el inteles de toti participantii si asa cum a fost propus initial) este de a ne perfectiona in arta fotografica si de a stimula sa pozam. Tocmai din aceasta ratiune, ma simt indreptatit sa condamn modul de apreciare a fotografiilor care nu face decat sa incurajeze kitsch-ul si amatorismul si sa scada nivelul concursului.
Mai mult decat atat, aceasta "plaga" se extinde la nivelul intregii arii, unde nu mai vedem decat cereri de feedback, ale diversilor fotografi de ocazie aciuati pe aici. Rar se intampla sa mai vedem si cateva fotografii placute ochiului, prin amabilitatea unor fotografi "tineri si entuziasti" care ne supun privirii cateva dintre fotografiile lor si refuza atitudinea elitista de a-si expune pozele doar pe blogurile personale.




uitare nu a avut decat 2 voturi <_< , ...asa ca nu stiu ce te iei de ea.

atat am putut si am stiut atat am pus.

eu am votat sincer "Dincolo" ca fiind cea mai buna ptr ca mi-a placut. la fel si ce am votat pe locurile urmatoare.

pe de alta parte nu cred ca se incadrau multe la natura moarta...poate o definitie era binevenita.

in concurs poate intra si kitsch si amatorism...iar faptul ca sunt votate...inseamna ca plac.

frustrari...o sa fie oricand, oriunde


later edit: o sa ma omori daca iti zic ca "Hero" imi aminteste de o felicitare de 8 martie din copilarie? si ca eu nu am votat-o ptr ca nu mi se parea in tema?



later later edit: care sunt regulile de bun simt in foto in special si in arta in general?

cubismul ptr pictura ce a fost?

Edited by reclamagiu, 16 March 2006 - 16:49.


#42
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

View Postreclamagiu, on Mar 16 2006, 09:34, said:

later edit: o sa ma omori daca iti zic ca "Hero" imi aminteste de o felicitare de 8 martie din copilarie? si ca eu nu am votat-o ptr ca nu mi se parea in tema?

nu sunt convins ce inseamna "natura moarta", dar echivalentul in engleza mi se pare ca este "still life"... va rog sa ma contraziceti daca gresesc, asa imi dispare si mie confuzia...

uite o descriere pentru "still life"

http://en.wikipedia....wiki/Still_life

pe mine m-au surprins atat de multe poze cu flori, chestii moarte in adevaratul sens al cuvantului... nu cred ca trebuiesc luate ad litteram

#43
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postmsdan, on Mar 16 2006, 16:50, said:

nu sunt convins ce inseamna "natura moarta", dar echivalentul in engleza mi se pare ca este "still life"... va rog sa ma contraziceti daca gresesc, asa imi dispare si mie confuzia...

uite o descriere pentru "still life"

http://en.wikipedia....wiki/Still_life

pe mine m-au surprins atat de multe poze cu flori, chestii moarte in adevaratul sens al cuvantului... nu cred ca trebuiesc luate ad litteram




si la feminin am fost dezamagit de faptul ca in toate pozele aperea o femeie...daaaahhh....cata imaginatie

ideea era insa alta....votul este subiectiv...nu suntem pe un forum de profesionisti. nu e frumos ce e frumos, ci e frumos ce imi place mie.

votam esteticul si ce ni se pare noua ok. dar dupa ce ca nu a incercat sa ridice pozele valoroase prin votul lui documentat, vine voteaza "in afara concursului" si mai da i in astia nepriceputii ca mine care nici nu au fost votati :cursing:

#44
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
aaa, nu, eu nu am nimic cu concursul si cu voturile (mai ales ca nu am participat ;) ), dar vroiam sa lamurim ce inseamna "natura moarta"

#45
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSakura, on Mar 16 2006, 16:17, said:

Sunt foarte dezamagit de turnura pe care a luat-o micul nostru concurs.
[...] Au fost votate fotografii arse, centrate sau neclare in detrimentul unor fotografii [...] ingrijite si realizate bine d.p.d.v a tehnicii fotografice.
[...]
Poate că „s-a ajuns la vorba lui Kunzite” şi oamenii s-au săturat de puzderia de poze care se dau şmechere cu (1) rama neagră. P'asta n-ai mai văzut-o, nu? Şi n-ai mai văzut nici că „maeştrii” (puţini câţi îs) au trecut la postat de (2) poze de doi pixeli pe trei, de teamă să nu le fie furate realizările. Dacă tot vrei să te manifeşti, spune şi opinia ta despre cele două lucruri.

P.S.: din fotografiile alea pe care tu le crezi de doi bani se mai poate totuşi scoate ceva, şi (vorba lu' Novac) rămâi cu o idee. De pe urma ramei negre rămâi cu... rama.
Iaca o poză din concurs, „arsă” de mine:
Attached File  Cocheta2.jpg   161.33K   73 downloads
Sper să nu mă dea autorul în judecată pentru copyleft :)

Edited by bomath, 16 March 2006 - 18:07.


#46
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003
Va multumesc pentru aprecieri :)


si nu am dat foc la trandafir (care era uscat btw) ci am pus un betisor parfumat sub el ;)

Edited by Haiducus, 16 March 2006 - 18:22.


#47
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005

View PostSakura, on Mar 16 2006, 17:17, said:

Vot in afara concursului:

1. Dincolo
2. Inside my Dream

Sunt foarte dezamagit de turnura pe care a luat-o micul nostru concurs. Constat cu tristete ca distinsii membri ai ariei foto, au o cultura fotografica aproape inexistenta, iar aprecierile pe care dansii le fac in cadrul concursului vin in sprijinul afirmatiei mele. Pe masura ce treceau zilele destinate votarii, priveam cu o dezamagire din ce in ce mai mare clasamentul care se contura. Am fost de-a dreptul ultragiat cand am vazut ca fotografii precum Uitare, Descompunere, Mademoiselle Pogany sau Cocheta sunt votate pe primele locuri in ciuda faptului ca incalca cele mai elementare si de bun simt reguli ale fotografiei. Au fost votate fotografii arse, centrate sau neclare in detrimentul unor fotografii precum Dincolo, Hero sau Inside my Dream, fotografii ingrijite si realizate bine d.p.d.v a tehnicii fotografice.
Sigur, multi dintre voi, o sa ma atentionati de faptul faptul ca ideile din spatele fotografiilor enumerate primele sunt mai bune, interesante, profunde, provocatoare, etc. decat celelalte. In cazul acesta, dati-mi voie sa va reamintesc ca suntem pe aria foto, iar concursul la care participam sau suntem martori, e un concurs de fotografie, nu de idei. Scopul concursului (asa cum ar trebuie sa fie el inteles de toti participantii si asa cum a fost propus initial) este de a ne perfectiona in arta fotografica si de a stimula sa pozam. Tocmai din aceasta ratiune, ma simt indreptatit sa condamn modul de apreciare a fotografiilor care nu face decat sa incurajeze kitsch-ul si amatorismul si sa scada nivelul concursului.
Mai mult decat atat, aceasta "plaga" se extinde la nivelul intregii arii, unde nu mai vedem decat cereri de feedback, ale diversilor fotografi de ocazie aciuati pe aici. Rar se intampla sa mai vedem si cateva fotografii placute ochiului, prin amabilitatea unor fotografi "tineri si entuziasti" care ne supun privirii cateva dintre fotografiile lor si refuza atitudinea elitista de a-si expune pozele doar pe blogurile personale.

:nonobad:
vad ca unii nu duc lipsa de modestie!
trebuia sa votezi fotografiile "ingrijite si realizate bine d.p.d.v a tehnicii fotografice" in perioada destinata voturilor nu in afara concursului. Eu unul asa am facut. Si am votat Uitare pe primul loc care , dupa parerea mea, nu era nici "arsa" nici "centrata"  si nici "neclara" cum zici tu.  Intr-adevar fotografia mea nu e nici pe departe perfecta. Faptul ca s-a votat a demonstrat faptul ca a avut un oarecare potential. De ce nu ai comentat "fotografii" precum "la pamant" sau "memories" care (din nou, dupa parerea mea) chiar ca erau jalnice!
bafta

Edited by bsnecula, 16 March 2006 - 19:59.


#48
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005
"Modestitatea" aia se numeste "modestie" si nu prea e deloc o virtute (cred ca stii tu o zicala despre cei cu o calitate unica :) ). Apoi, daca "Uitare" nu e centrata, faptul ca subiectul, care mie la prima vedere mi-a adus cu un fel de animal facut din crengi/crengute, mai are putin si iese prin rama nu ti-a ridicat nici un semn de intrebare? Mai mult, umbra aia oribila de pe fundal (cearceaf de pat o fi?), probabil de la blitz, nu ti-a spus nimic? Acel trandafir uscat era un subiect destul de darnic, dar intr-o alta incadrare si un alt setup, dupa parerea mea.

PS: reclamagiu, te rog sa nu-mi iei in nume de rau critica, poate un pic cam dura, de mai sus. Eu urmaream sa ii arat lui bsnecula ca Sakura avea in mare parte dreptate in ceea ce a zis. Then again, poate gresesc eu...

#49
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
ok
nu gresesti.. Nu am eu ochiul indeajuns format incat sa deosebesc o fotografie reusita de una mai putin reusita. Insa pot deosebi o fotografie jalnica de restul..

in sfarsit.. ceea ce incerc eu sa spun e ca trebuia sa criticam fotografiile total nereusite nu cele cat de cat acceptabile !
Si daca tot suntem aici hai sa  criticam/laudam fiecare fotografie in parte.

#50
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Am stat si m-am gandit daca sa raspund unui om frustrat precum Sakura?.....dar m-am plictisit sa le tot iau in fatza senin si sa mai si rad apoi, sau eventual sa intorc si celalat obraz....
.....daca un om care se considera cult, arunca venin pe un site public precum:
-cultura fotografica inexistenta la distinsi membri ai ariei foto.....so, inculti domnilor, inculti
-elementare si de bun simt reguli ale fotografiei....so, muuuulta nesimtire daca nu faci tehnica si reguli ca la carte, esti bou....asta da arta!!!!
-fotografi de ocazie....sa vezi cati se mai baga la concurs de acum incolo, cand ii faci de doi lei
-atitudine elitista cu postatul pe bloguri....ce-ai frate daca omul face trimiterea la el pe blog? unde draq este elitismul, cata vreme linkul este dat pe sp si nu in alta parte? cand mai ai frustrari, nervi sau insuccese :blink:  in viata personala sau la servici, ia o gura de apa rece, trage aer in piept, iesi afara si te racoreste, nu-ti varsa naduful aici.....sau eventual fa-ti un blog si scrie ce te doare :naughty:
-parca tu spuneai sa lasam concursul asa cum e, ca e de fun, nu de taiat capete, sa nu se schimbe nimic....decat prin partile esentiale  :bored:
   Acum intrebari existentiale:- unde-s pozele tale saptamanale pe sp?
-unde-s cele din concurs in fiecare saptamana nu o data la 10 saptamani ?
-unde-s voturile tale din concursuri, participare activa?
-si de cand esti tu un asa de nemaipomenit fotograf de vii si ne faci pe noi albie de porci? macar noi incercam sa facem ceva pentru comunitatea asta mica a softpediei....nu am vazut comentarii in care sa explici ce consideri tu ca nu-i bine la o fotografie si sa dai un sfat....
   Chiar daca suna urat tre' sa zic: imi vine pur si simplu sa vomit in cel mai pur sens al cuvantului, cand unii privesc de sus pe altii
   M-am simtit atacata si a trebuit sa raspund.....sper ca n-am ofensat pe nimeni altcineva in afara de Sakura....daca da, imi cer scuze.....
   Cu atitudine de genul asta nu faci nimic draga Sakura.....incearca tolerantza sau umor

Edited by ogarafgan, 16 March 2006 - 20:43.


#51
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postbakachan, on Mar 16 2006, 19:53, said:

"Modestitatea" aia se numeste " "Uitare" nu e centrata, faptul ca subiectul, care mie la prima vedere mi-a adus cu un fel de animal facut din crengi/crengute, mai are putin si iese prin rama nu ti-a ridicat nici un semn de intrebare? Mai mult, umbra aia oribila de pe fundal (cearceaf de pat o fi?), probabil de la blitz, nu ti-a spus nimic? Acel trandafir uscat era un subiect destul de darnic, dar intr-o alta incadrare si un alt setup, dupa parerea mea.




daca arata a animalo sa discut cu trandafirul...data viitoare sa se usuce altfel  :w00t:

nu stiu cum arata la tine cercefurile da la mine aia e o carpa odinara cu care sterg berea cand o vars...tocmai d-aia..."uitare"...vechi...got it?

sa nu uitam "ca concursu'" e moca...nu dai bani saparticipi, nu iei bani de castigi.

si...DA...sunt un amator...nu o sa fiu niciodata FOTOGRAF ci doar pozar...da am luat 2 voturi frate :P

ai vazut poza mea cu berea din vichiend? :roflmaofast:

atata stiu atata fac...dar ce rost are sa te iei de o poza nevotata cand e vorba de clasament?

mie nu imi pasa ca nu am luat voturi...da unii sunt atacati ca am luat 2...intr-adevar cred ca fata de altii meritam 2.

#52
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003
in parte ii dau dreptate lui sakura. m-am intrebat si eu urmarind voturila "wtf?". personal credeam ca va fi o lupta stransa intre "dincolo" si "hero". pe de alta parte eu am votat ce mi-a placut si sper ca si ceilalti au facut exact la fel. poze proaste vor fi mereu postate (si eu fac o gramada dar nu le postez :D ).

pe scurt: e constructiv sa depui un pic de efort sa scoti fotografii pe o tema anume, sper sa fim cel putin la fel de multi la tema urmatoare.

poate ar fi mai constructiv sa discutam dupa rezultat, fiecare (din cei care au votat), de ce am votat asa, ce nu ne-a placut si ce ne-a placut.

#53
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

View PostHaiducus, on Mar 16 2006, 16:09, said:

... sper ca si ceilalti au facut exact la fel. poze proaste vor fi mereu postate (si eu fac o gramada dar nu le postez :D )...


hi, hi... buna...

haiducus, prin ce este poza ta buna? culoare? fum? de curiozitate :)

#54
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003

View Postmsdan, on Mar 17 2006, 00:24, said:

hi, hi... buna...

haiducus, prin ce este poza ta buna? culoare? fum? de curiozitate :)

eu sunt f critic mai ales cu fotografiile mele
daca fotografia mea nu o consideram buna nu o postam.
sincer nu imi place sa vb despre fotografiile mele decat daca ma intrebi ceva tehnic, despre realizare sau cum mi-a venit ideea...

spune-mi tu te rog daca este buna sau nu - orice fel de critica este mai buna decat deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate