Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

38th Homework - Natura moarta

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

View PostHaiducus, on Mar 16 2006, 17:39, said:

eu sunt f critic mai ales cu fotografiile mele
daca fotografia mea nu o consideram buna nu o postam.
sincer nu imi place sa vb despre fotografiile mele decat daca ma intrebi ceva tehnic, despre realizare sau cum mi-a venit ideea...

spune-mi tu te rog daca este buna sau nu - orice fel de critica este mai buna decat deloc.


pai sa vedem

in primul rand ideea din spatele fotografiei... eu nu am prins-o; ce inseamna "dincolo"? fumul reprezinta o fantoma? vorbesc serios ca nu o inteleg...

apoi mi se pare un unghi nefericit vorbind ca si compozitie... nu-mi dau seama daca aplici vreo regula fotografica, nu cred ca exista o regula a treimilor in poza ta, nu apare nici o diagonala, nimic care sa conduca privirea... vorbim aproape de o compozitie centrata (puteai sa situezi trandafirul intr-un colt si parca era mai odihinitoare imaginea)... ochii mei obosesc si nu se prind de nimic... backgroundul negru total ma intriga din nou... trebuie sa-l privesc ca pe neant?

edit: inca ceva care nu-mi place... este un cadru prea strans, jos nu rasufla, sus ai taiat varfurile fumului...

Edited by msdan, 17 March 2006 - 00:55.


#56
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Modestia este una dintre multele mele calitati ;)
Cat priveste frustrarea, am observat ca in mai toate discutiile in contradictoriu din spatiul virtual, in cele din urma, cand argumentele sunt epuizate sau nu au existat niciodata, se aduce in discutie frustrarea interlocutorului. Ei bine, de data asta aveti dreptate, chiar frustrarea e cea care m-a impins sa scriu si sa va acuz de amatorism si de kitsch. Nu-i nimic rau in a avea frustrari. Frustrarile nasc idei si anima revolutiii, numai ca voi ati si altii ca voi ati transformat asta intr-un cliseu pe care il invocati in lipsa de argumente sau inspiratie.
Un alt simptom pe care l-am observat in societatea virtuala este cel al incapacitatii de a vedea si gandi la nivel principial si asta tot incercarea unei defensive neargumentate. Pentru exemplificare: faptul ca o poza proasta ca Uitare a obtinut doar 2 voturi nu e o problema. Problema e ca o poza proasta a ajuns in concurs si alta problema e ca o poza proasta a fost votata de 2 ori pe primul loc.
Sunt convins ca v-au placut sincer unele dintre fotografiile proaste si ca sunteti convinsi ca daca le-ati votat, ati facut-o pentru ca erau cele mai bune, dar tocmai asta e problema: fotografii slabe au ajuns sa fie apreciate ca fiind bune. Asta nu schimba cu nimic statutul fotografiilor, care raman proaste dupa toate standardele, insa schimba statutul concursului care devine astfel din ce in ce mai putin provocator prin calitatea fotografiilor inscrise. Si nu! faptul ca sunt votate, nu demonstreaza ca au potential ci demonstreaza precaritatea simtului estetic si fotografic al celor care le voteaza.
Contradictia elementare si de bun simt reguli ale fotografiei....so, muuuulta nesimtire daca nu faci tehnica si reguli ca la carte, esti bou....asta da arta!!!! nu serveste drept argument.  Orice tanar boboc al unui liceu de arte, invata in primele ore ca verdele nu merge cu albastrul, iar lectia asta se aplica pana si in cubism. Exista niste reguli in fotografie si in general in artele vizuale care nu pot fi incalcate decat pentru un scop precis si "nobil", putandu-se astfel aplica principiul "scopul scuza mijloacele". Cred ca sunt in asentimentul tuturor cand afirm ca nu e cazul de vre-o incalcare scuzabila a acestor reguli in fotografiile din concursul nostru. Centrarea, neclaritatea, expunerea gresita sau folosirea incorecta a blitz-ului nu adauga nici un farmec sau nu evidentiaza nicicum ideea vre-uneia dintre fotografiile de care vorbeam.
Ca tot vorbeam de argumente, in ceea ce le priveste, exista si erori de argumentatie. Una clasica este "argumentum ad hominem". Care-va-sa-zica, faptul ca nu postez zilnic sau saptamanal sau faptul ca nu particip frecvent la concurs nu inseamna ca dorinta mea de admira fotografii din ce in ce mai bune aici, trebuie blamata.
Cat despre poza mea, votul lui msdan ma satisface indeajuns incat sa cred ca nu totul e pierdut si sa vreau sa mai particip si cu alte ocazii.

#57
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003

View Postmsdan, on Mar 17 2006, 00:51, said:

pai sa vedem

in primul rand ideea din spatele fotografiei... eu nu am prins-o; ce inseamna "dincolo"? fumul reprezinta o fantoma? vorbesc serios ca nu o inteleg...

apoi mi se pare un unghi nefericit vorbind ca si compozitie... nu-mi dau seama daca aplici vreo regula fotografica, nu cred ca exista o regula a treimilor in poza ta, nu apare nici o diagonala, nimic care sa conduca privirea... vorbim aproape de o compozitie centrata (puteai sa situezi trandafirul intr-un colt si parca era mai odihinitoare imaginea)... ochii mei obosesc si nu se prind de nimic... backgroundul negru total ma intriga din nou... trebuie sa-l privesc ca pe neant?

edit: inca ceva care nu-mi place... este un cadru prea strans, jos nu rasufla, sus ai taiat varfurile fumului...


excelenta critica pt care iti multumesc.

dincolo - un trandafir uscat care fumega ... o trecere, o moarte ... undeva dincolo; ceva caruia i se pierde forta vietii
nu este o regula a treimilor - este un subiect mare si pe centru cu destule detalii ca sa justifice aceasta alegere - putea fi in schimb un pic mai inalta. daca era in diagonala ar fi aratat ciudat cu fumu in diagonala nu ? din variantele pe care le-am experimentat asta mi-a placut cel mai mult.
backgroundul priveste-l cum vrei... e negru pt a nu distrage de la subiect si detalii - daca iti inspira neant, atunci este neant
sus am taiat varfurile ? hmm ... incearca si ai sa vezi cat este de greu sa lucrezi cu fum... a trebuit sa fiu atent pana si in ce parte respiram.

tu respecti regulile enumerate mai sus ? sau daca iti place o fotografie si te simti bine cand o privesti , chiar daca nu se incadreaza in sabloane compozitionale o postezi fiindca tu consideri ca e "buna" ? in fond frumusetea este in ochii privitorului

#58
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

View PostHaiducus, on Mar 17 2006, 01:31, said:

[...]in fond frumusetea este in ochii privitorului

Cine a spus asta, avea o nevasta urata.

#59
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

View PostHaiducus, on Mar 16 2006, 18:31, said:

excelenta critica pt care iti multumesc.

dincolo - un trandafir uscat care fumega ... o trecere, o moarte ... undeva dincolo; ceva caruia i se pierde forta vietii
nu este o regula a treimilor - este un subiect mare si pe centru cu destule detalii ca sa justifice aceasta alegere - putea fi in schimb un pic mai inalta. daca era in diagonala ar fi aratat ciudat cu fumu in diagonala nu ? din variantele pe care le-am experimentat asta mi-a placut cel mai mult.
backgroundul priveste-l cum vrei... e negru pt a nu distrage de la subiect si detalii - daca iti inspira neant, atunci este neant
sus am taiat varfurile ? hmm ... incearca si ai sa vezi cat este de greu sa lucrezi cu fum... a trebuit sa fiu atent pana si in ce parte respiram.

tu respecti regulile enumerate mai sus ? sau daca iti place o fotografie si te simti bine cand o privesti , chiar daca nu se incadreaza in sabloane compozitionale o postezi fiindca tu consideri ca e "buna" ? in fond frumusetea este in ochii privitorului

din pacate le respect(regulile) destul de putin in sensul ca nu stau indeajuns de mult sa chibzuiesc un cadru... dar tu ai experimentat in cazul de fata, deci sa zicem ca puteai incerca ceva unghiuri diferite... eu nu zic ca nu te-ai straduit, dar in sfarsit, pentru mine rezultatul putea fi mai bun - asta-i raportat numai la gustul meu personal...

am votat-o pe locul doi fiindca am avut foarte putine de unde alege... de fapt a fost oscilanta intre 2 si 3, dar probabil detaliile din "Dincolo" au inclinat pentru doi.

oricum natura moarta ma duce foarte mult cu gandul la estetica, mai putin la mesaj... asteptam ceva mai mult elaborate pozele din concurs, cu lumina mai calda (o simpla veioza iti da de cele mai multe ori lumina de care ai nevoie)

uite de ex. Natura Moarta pe badorgood
http://www.badorgood.com/cat.php?id=3

#60
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004

View Postogarafgan, on Mar 16 2006, 20:14, said:

-si de cand esti tu un asa de nemaipomenit fotograf de vii si ne faci pe noi albie de porci?


uite ca si eu ma simt atacat cand vad replici din astea ! adica trebuie sa fii un mare fotograf ca sa poti face o critica si apoi tot tu spui "imi vine pur si simplu sa vomit in cel mai pur sens al cuvantului, cand unii privesc de sus pe altii" ... ipocrizie ? hell yeah !

#61
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003
fiecare face fotografii in stilul sau personal prefer o fotografie cu mesaj decat una perfecta dpdv estetic.

in final imi poti da o replica la urmatoarea tema, chiar m-as bucura.

#62
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
inca nu pot sa inteleg de ce dintre toate forumurile foto doar pe SP exista astfel de certuri. atmosfera de aici e tot timpul rece si neprimitoare si e pacat...

#63
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

View PostHaiducus, on Mar 17 2006, 10:26, said:

....
in final imi poti da o replica la urmatoarea tema, chiar m-as bucura.
Sa-nteleg ca te-ai hotarat la tema urmatoare? Ne-o zici si noua?  :D

#64
Haiducus

Haiducus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.09.2003

View Posticss, on Mar 17 2006, 12:26, said:

Sa-nteleg ca te-ai hotarat la tema urmatoare? Ne-o zici si noua?  :D

i-am zis-o lui mr fred pe pm. asteptam de la el initierea temei noi. nu am vrut-o prea originala ca sa participe toata lumea, inclusiv cei cu p&s ;)

#65
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005

View Postmihaikolf, on Mar 17 2006, 10:11, said:

uite ca si eu ma simt atacat cand vad replici din astea ! adica trebuie sa fii un mare fotograf ca sa poti face o critica si apoi tot tu spui "imi vine pur si simplu sa vomit in cel mai pur sens al cuvantului, cand unii privesc de sus pe altii" ... ipocrizie ? hell yeah !
Intai pricepe ce-am vrut sa spun si apoi ma voi osteni sa raspund, daca va mai fi nevoie....iar daca erau CRITICI constructive(cica) la Sakura era bine.....totusi cititi fratilor...bine....ce am scris eu

Edited by ogarafgan, 17 March 2006 - 14:08.


#66
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
am citit foarte bine ; este CRITICA ! ai votat pe primul loc o poza complet out of focus ..este alegerea ta , asta nu inseamna insa ca nu poate fi criticata ..in fine
pe mine m-a deranjat atitudinea asta de "cine esti ba tu sa ne zici noua ce si cum ?!" ca apoi sa vorbim de toleranta si egalitate  :nonobad:

Edited by mihaikolf, 17 March 2006 - 14:49.


#67
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Ce tema bre...15 secunde  :mellow: Adica poti sa pui ce poza vrei? daca fac poza intr-un min si nu in 15 stie cineva? Eu cred ca nu...in fine..daca am inteles gresit rog pe cineva sa imi dea si mie niste indrumari

#68
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmihaikolf, on Mar 17 2006, 14:29, said:

am citit foarte bine ; este CRITICA ! ai votat pe primul loc o poza complet out of focus ..este alegerea ta , asta nu inseamna insa ca nu poate fi criticata ..in fine
pe mine m-a deranjat atitudinea asta de "cine esti ba tu sa ne zici noua ce si cum ?!" ca apoi sa vorbim de toleranta si egalitate  :nonobad:

Mai citeste.. nu o data.. ci de mai multe ori ce a scris ogar.. si apoi.. poate intelegi.

@ogar - nu ma asteptam sa rabufnesti asa.. da' mi-a placut la nebunie.  :naughty:

#69
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
timpul de expunere trebuie sa fie de 15 secunde si se poate vedea in EXIF

#70
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
exif-ul se poate edita. mergem pe onestitate. stergeti total exif-ul inainte de a posta imagini pentru a nu va trada camera folosita si implicit autorul imaginilor.

#71
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Multumesc frumos...

#72
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
OT
Cei care nu au 15sec timp de expunere la aparat pot face colaj din doua poze care in total sa dea un timp de expunere de 15sec?  :D
Nu e cazul meu, dar sunt aparate care au sub 15sec expunere maxima - ex. Panasonic FZ20 cu 8sec.
/OT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate