Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Păreri TV Samsung Seria MU6202

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Sunt tentat să-mi iau televizorul ăsta, pentru că chiar mi se pare best buy, în condițiile în care nu vreau oled, și 123cm e fix diagonala pe care mi-o permite spațiul.
Care credeți că-s dezavantajele sale? Mai exact, ce funcționalități îi lipsesc, și ar fi bune de avut?
Știți de vreun model din gama de preț 2000-3000 de lei, care să aibă și picture-in-picture?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
https://forum.softpe...-seria-mu-2017/
E ditamai topicul fix langa :ciocan:

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am versiune non-curbata, 50MU6172. Momentan multumit de el, l-am cumparat cu 1999 Lei prin vara. Imaginea buna, continutul 4K se vede foarte ok, sunet ok, Tizen se misca foarte bine.
Singurul lucru ce m-a deranjat a fost telecomanda, dar te obisnuiesti cu el. Folosesc mult comenzile vocale de pe telecomanda. Initial eram setat sa cumpar si eu modelul curbat, dar la recomandari am vazut ca este mai ok pt vizionare cel cu ecranul plat. Imi pare rau ca nu am cumparat modelul 60MU6172, mai ales ca diferenta de pret era de doar 500 Lei.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu mi-am luat anul trecut un Samsung MU si concluzia e ca Samsungul F7000 (android) e mai bun decat acesta. In primul rand sunetul nu e foarte clar, canalele nu se pot aranja asa cum iti dorești, imaginea e mai proasta. O nota buna ar fi ca se accesează mai usor aplicațiile.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Am o rudă căruia tocmai i s-a stricat iremediabil Samsung-ul 4K, curbat de 55, la câteva luni e la ieșirea din garanție. Necesita înlocuirea display-ului, cu un cost similar cu unul nou. Așa că tocmai ce și-a luat un nou Panasonic, necurbat. I-a rămas curbat doar soundbar-ul.

#6
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Daca are cum, sa-si faca extragarantie. Sa n-ajunga in situatia ca in 2 si ceva, sa-si cumpere un alt tv. Toate-s din ce in ce mai pacatoase.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

 somedude, on 20 octombrie 2018 - 19:32, said:

Sunt tentat să-mi iau televizorul ăsta, pentru că chiar mi se pare best buy, în condițiile în care nu vreau oled, și 123cm e fix diagonala pe care mi-o permite spațiul.
Fara sa te superi dar:
Nu ai buget de OLED, nici macar de un LCD mai bun nu ai, tu discuti despre modelul 4K low-cost de la Samsung!
Diagnnala tv-ului se alge in functie de distanta la care stai fata de tv, nu unde ai loc sa-l inghesui (printre mobila ?).

Vine BF mai asteapta 3 saptamani, mai strange niste bani si eventual mai cauta alt loc de amplasare (pe perete poate undeva, nu in mobila) pentru a nu fi restrictionat la doar 123 de cm (asta sigur in ideea ca stai la mai mult de 1,5-2m de tv si nu te uiti doar la canale tv, vrei poate sa vezi si ceva 4k daca tot iti cumperi tv 4k).

 Freddy12, on 20 octombrie 2018 - 21:59, said:

Eu mi-am luat anul trecut un Samsung MU si concluzia e ca Samsungul F7000 (android) e mai bun decat acesta.

Samsung F7000 este seria din 2014 de la Samsung si nu are Android, nici macar Tizen nu avea Samsung atunci. Seria 7 avea in ultmii ani panouri si specificati peste cele din seria 6 (care a ajuns seria 4K, low-cost la Samsung).

@Digix pentru cine se teme de probleme post-garantie exista garantia extinsa inca 2 ani, mai dai sigur niste banuti dar stai linistit 4 ani.

Edited by MD, 21 October 2018 - 08:01.


#8
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012

 MD, on 21 octombrie 2018 - 07:50, said:

Fara sa te superi dar:
Nu ai buget de OLED, nici macar de un LCD mai bun nu ai, tu discuti despre modelul 4K low-cost de la Samsung!


Dacă mă supăram la toate cocălărismele de țăran cu patru clase pe care le-am auzit la viața mea, acum aveam probleme cu tensiunea. Și n-am.

Ți-aș explica de ce răspunsul tău e 80% pe lângă în discuția de față, dar ce rost ar avea?

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 iZet, on 21 octombrie 2018 - 01:31, said:

Daca are cum, sa-si faca extragarantie. Sa n-ajunga in situatia ca in 2 si ceva, sa-si cumpere un alt tv. Toate-s din ce in ce mai pacatoase.
Dacă se gândea, poate ar fi făcut, dar cine își putea închipui că un model așa de nou se poate defecta atât de grav?

 MD, on 21 octombrie 2018 - 07:50, said:

@Digix pentru cine se teme de probleme post-garantie exista garantia extinsa inca 2 ani, mai dai sigur niste banuti dar stai linistit 4 ani.
Da, culmea că era de la emag, dar nici nu i-a trecut prin cap ideea. Îți dai seama cât de tare regretă acum!

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 Digix, on 22 octombrie 2018 - 00:27, said:

Dacă se gândea, poate ar fi făcut, dar cine își putea închipui că un model așa de nou se poate defecta atât de grav?


Daca-i nou, n-are voie sa se strice? Se strica varfurile de gama (indiferent de producator), daramite entry level-urile. E epoca consumerismului, dupa cei doi ani de garantie esti pe barba ta.

Edited by iZet, 22 October 2018 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate