Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

De ce filmele sunt taiate !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am văzut că totuşi reiau filmul de unde se oprise... cred că doar o dată sau de 2 ori mi s-a întâmplat să sară peste scene.

#38
Nooche

Nooche

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2018
The Stress, ce il costa pe nenea de la TV sa puna si pauza la DVD sau sa fie un sistem automat care cand aprinde becul ptr reclama sa puna pauza si la DVD ! Era ceva de bun simt.
Ce ma mira pe mine e ca nu s-a prea sesizat cineva sa zice ceva, si repet nu la TV ci la DVD platite !
La TV e altceva, zici ca isi iau banii din reclame ca nu platesti postul, ci doar firma de cablu care transmite, dar nu si pe DVD.
Cum dracu doar eu am intrebat ?!
Adica chiar n oameni care iubesc filmele nu s-au prins ca-s taiate ?! Ca de multe ori nu mai stii actiunea, iti dai seama, nu e normal sa se faca ceva in aceasta priviinta ? Ca daca in masa aveau producatorii de DVD reclamatii, cred ca se schimba ceva.
Chiar ajungand la procese cu ce drept taie din film atat timp cat eu platesc ptr acel film.

Si pana la urma unde-s variantele netaiate ?! De unde se pot lua ?
In alta ordine de idei am intrebat de ce la IMDB se prezinta tot taiat filmul adica afiseaza durata redusa ca si cum atata are filmul, ei prezinta despre film, nu il pun pe DVD sa incap sau nu, deci nu au treaba.
Putea pune durata reala dar...aia de la DVD sa puna cum vor ei, ca ei au interesul, nu cine descrie impartial un film.
Plus ca puteau pune pe DVD de 8 Giga netaiate dar mai scumpe, sa aleaga oamenii.
Ceva nu-mi da mie aici, mai ales faza ca nu a facut nimeni sesizari.
Si pe VHS trebuia sa intre, dar daca nu intra, punea un film pe caseta de 3 ore dar nu-l taiau. Daca era necesar il puneau pe casete de 4 ore. Chiar daca caseta avea 3 ore si filmul 2 ore si 40 min, ramaneau 20 min libere, dar nu ingramadeau doua filme taiate pe o caseta.

#39
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Un caz clasic . A fost odată în America .

Distribuitorii americanii au zis ca i prea mult 300 si ceva de minute si l au tăiat la vreo 120 . Plus firul narativ care nu era inițial asa l au tăiat în ordine cronologică.  Filmul a fost un fiasco. Ulterior a început să se propage filmul în versiunea originală cum a fost distribuit în Europa .

Eu am vazut varianta regizorală.  Fără reclama a durat peste 4 ore :)

#40
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Din ce cunosc se pare ca suntem printre primii la viteza de internet. Pot presupune ca nu ne plac filmele taiate.

@Nooche: il costa timp de emisie daca lasa si filmul si reclama. Se invata romanii cu timpul cand trebuie sa fie reclama si atunci ii taie mersul la toaleta sau treaba prin bucatarie cand reclama ruleaza nevazuta de nimeni. Plus ca statul in fata TV-ului este un reflex pentru ca in trecut au crezut ca au pierdut din film cand s-a terminat cu reclamele si au pus versiunea taiata iar romanul a crezut ca filmul a inceput cu mult inainte sa se aseze in scaun/fotoliu. E o chestie psihologica de control mai ales ca timpul de "intrare" si "iesire" din reclame este ales aleator si nu urmeaza o regula stricta fortand privitorul sa astepte mai mult in scaun. Si mai e ceva. Pe toate canalele, in exact acelasi timp, ruleaza aproximativ aceleasi reclame. E amuzant sa schimbi canalul si sa urmaresti aceeasi reclama intarziata sau accelerata cu cateva secunde. Asta este "varianta TV" a filmului cu tot cu fabrica de bani pentru postul de televiziune respectiv. Vrei sa vezi filmul? inghiti si cateva reclame pe parcurs. Plus ca nu intelegi mare lucru asa ca o sa ai tendinta sa-l revezi poate se da varianta completa. Si iar mai inghiti cateva reclame si tot asa pana cand, satul de taieri, apelezi la "Allmighty Internet" ca sa te lamuresti odata daca aia se impusca sau se pupacesc.
Si inca ceva. Dupa aproximativ 3 ore oamenii isi cam pierd rabdarea daca actiunea nu are sau are prea mult suspans si/sau efecte speciale. Asa ca este si un echilibru aproximativ intre cat se taie din film si cat ramane. Se pare ca americanii se plictisiesc mai repede...

PS: am ajuns sa folosesc un movie catalogger din cauza filmelor taiate.
PS1: :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate