Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce filmele sunt taiate !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Nooche

Nooche

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2018
Observ des ca pe casetele video sau youtube multe filme au durata mai  mare decat pe IMDB sau alte site de prezentare, de ce ?!
De exemplu pe youtube sau caseta aveau 2 ore jumate sau cat aveau, pe IMDB au doar 2 ore ! Deseori am vazut asta, si se observa ca s-a taiat, ca nu mai stii care e treaba la un moment dat.
Nu am inteles motivul, ca degeaba sa zicem ca au grija sa intre pe un DVD daca tai din el.

De exemplu la Lord of the rings:
"Runtime: 178 min | 208 min (Special DVD Extended Edition) | 228 min (Blu Ray Extended Edition)"
Pai ori 178 ori 208 sau 228 minute !?
Insa e vorba la general la multe, nu doar la asta.

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Trebuie sa dai exemple concrete de filme si de unde le iei.

Si de unde le descarci, si ce scule ai, si...

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu am experimentat chestia asta pe protv

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
sint si taiate pentru a intra pe un anumit mediu de stocare, insa sint o gramada care sint taiate pentru a putea fi difuzate in tari care au legislatia mai stricta.

Edited by fqx, 18 October 2018 - 23:11.


#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Verisunile extended se fac pentru ca:
1. Finantatorul nu este de acord cu toate scenele:
2. Anumite lanturi de difuzare impun timpi de pelicula.
3. Sa se poata justifica pretul platit pentru un DVD / BluRay.

#6
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Un fel de marketing. Un fel. A și fost un mare scandal pe tema asta la un Batman. Dau la cinema filmul ciunțit aiurea. Apoi scot să cumperi o versiune mai bună. Apoi apare și versiunea reală, adesea aia pe care o dorea regizorul. Și mai bagi o fisă. De asta, cum s-ar zice, n-are ursul coadă.

View PostYourFan, on 18 octombrie 2018 - 23:10, said:

Eu am experimentat chestia asta pe protv

ProTv cenzurează filmele.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ala oficial e mai scurt pt ca timpul e bani si 5 proiectii pe zi sunt mai profitabile decat 4.

#8
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View PostYourFan, on 18 octombrie 2018 - 23:10, said:

Eu am experimentat chestia asta pe protv
Pe protv vazusem si eu destul de des si nu numai. Banuiesc ca trebuie sa se incadreze intr-un anumit timp. Nu e vorba de filmele date la ore de audienta ci de alea date noaptea. Nu ma mai uit de ceva timp pe la tv dar acum cativa ani daca te uitai la un film la 1 noaptea era taiat cel putin 10-15 minute din el. Se sarea peste anumite faze.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si, de ce nu, sa cumoeri/inchiriezi si discul la anul sa vezi filmul complet.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
te referi la filmele extended? stiu ca lord of the rings avea 30 de min, sau chiar o ora in plus. Si unele filme sunt modificate, pentru tara respectiva...de exemplu, era o animatie draguta cu un iepure si o vulpe (nu mai stiu cum se numeste) intr-un oras cu animale....primarul era un leu, in china primarul era un urs panda Posted Image

Edited by jimi91, 18 October 2018 - 23:28.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostNooche, on 18 octombrie 2018 - 23:06, said:

Observ des ca pe casetele video sau youtube multe filme au durata mai  mare decat pe IMDB sau alte site de prezentare, de ce ?!
Bine macar ca ai reusit sa isi din din pestera si sa descoperi casete video.Nici prin tomberoane nu mai gasesti asa ceva.

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Toate filmele sînt „tăiate”. Așa se face un film, lipind mai multe secvențe, ceea ce se numește montaj (edit în engleză). Cu ocazia asta, multe scene filmate sînt sărite. Uneori se sare chiar cîte un personaj, practic actorul a filmat, dar nu mai apare deloc în film.
În acest proces, rezultă mai multe variante. Una e aia finală, pentru cinematografe.
Pentru colecționari, sau pentru ediții speciale, sau pentru DVD, sau pentru ocazii/proiecții speciale, se pot lansa și alte variante ale filmului, care conțin mai multe scene.
La exemplul tău, explicația o ai în paranteze: prima durată e filmul standard, cum s-a difuzat la cinema și cum se difuzează la TV/HBO etc. Celelalte sînt varianta pt DVD și varianta pentru BluRay.
La unele filme e chiar necesar să se taie din ele, pentru că sînt prea lungi. Adică varianta „normală” e prea lungă, și atunci se face și una de durată „umană”, să se poată difuza la TV. De pildă, țin minte că Underground https://www.imdb.com/title/tt0114787/ s-a dat la noi la TV, prima dată în varianta de 6 ore. Apoi, de cîte ori s-a redifuzat, s-a difuzat varianta de 3 ore.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View PostYourFan, on 18 octombrie 2018 - 23:10, said:

Eu am experimentat chestia asta pe protv

Bravo, asa este.
Am observat ca fac asta la fazele dure.
Este de curind faza, dar strica cursivitatea filmelor.
Probabil noi reglementari.
Nu pricep de ce fac si noaptea, cind copiii dorm.
Daca sint prea sensibil, inchid oricum ochii, citeva secunde, sa nu vad cum ii ia lu" unu gîtul cu cutitul.
Nu stiu unde o sa ajungem, cu atita ,,corectitudine ".

Edited by crisstonne, 19 October 2018 - 00:29.


#14
Nooche

Nooche

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2018
Ce rost are atunci daca se pierde firul, ori dai filmul de la cap la coada ori mai bine nu-l mai dai, actiunea are o ordine, daca tai din ea si nu mai intelegi de la un moment dat in colo nu e okey. timpu e bani dar il platesc cand cumpar un film, nu e gratuit.
Cenzura era parca la comunisti stiam eu.
Underground ala cum era la 6 si cum era la 3 ore ?! Nu se dadea totul peste cap la ala de 3 ?
Exista DVD de 8 giga, le putea baga nescurtate la un pret mai mare, si la unul mai mic varianta scurtata.
Filmele vechi bune sunt pe casete, am video si acum si merge f bine, alea nu sunt scurtate, culmea, erau toate in intregime de la a la z, asta e curios. De acolo si de pe youtube mi-am dat seama, iar aceleasi filme sunt scurtate acum.
Ma mira ca pe IMDB nu dau care e durata full, scriu tot scurtat ca si cum filmul are atat, cand prezinti despre un film nu ai treaba cu cine il pune pe ce medii il pune, spui despre el cum a fost adica care e durata full, dupa aia treaba lor cum il pun, pe ce il pun, cum il cenzureaza.
O sa vin de maine si cu exemple.

Edited by Nooche, 19 October 2018 - 03:15.


#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Cenzura domne, cenzura :)

#16
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Pentru ca producatorii vor varianta care cred ei ca o sa orinda cel mai bine la public.

Director's cut are de multe ori nu numai scene diferite dar si un sfarsit diferit...e filmul exact cum a fost imaginat el  de director fara sa ii pese de public(viziunea lui artistica)....vezi BladeRunner

Se mai aplica si ce ziceau colegii de aici cu timpi de difuzare, Rating, cenzura etc

Edited by -Jinx-, 19 October 2018 - 07:08.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Si in muzica se practica asa ceva. Varianta video e mai scurta decat cea de album.

#18
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Ce vedeti voi filme taiate pe pro tv si alte canale este din cauza ca sunt lacomi si vor sa bage cat mai multa publicitate. Li se falfaie lor ca filmul are o ora sau 4. Publicitate sa fie.

Edited by SPX808, 19 October 2018 - 07:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate