Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

autenticitate la rar expirata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ma confrunt cu o problema.un prieten de-al meu a achizitionat o masina din Germania s-a programat la rar,si apoi la inmatriculari auto.timpul dintre efectuarea rar si programarea la inmatriculari a fost de 65 de zile.deci vina apartine statului roman deci nu a cetateanului.am sunat la rar si mi s-a spus ca trebuie sa fac din nou programare la autentificare.cei de la inmatriculari au primit actele de inmatriculare mai putin certificatul.cum e posibil asa ceva?cum de nu se poate prelungi termenul sau cum e posibil sa stii ca intre cele doua programari rar si inmatriculari curg mai mult de 60 de zile, tu statul Roman si sa nu iei masuri de simplificare.mentionez ca trebuie sa duca masina pe platforma si iar dosar de autenticitate de efectuat plus taxe aferente?va multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Se intampla, din pacate!

Trebuia sa faca programare la inmatriculari intai, ca acolo dureaza mult, sau sa rezolve cu un intermediar pentru inmatriculare, ce se ocupa cu asa ceva.

Scapa mai repede si...mai ieftin.

Edited by arab, 18 October 2018 - 16:20.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta este Romania in care traim. Pt ca ani de zile nimeni nu s-a ridicat sa faca scandal, sa ii traga de urechi. Aparatul de stat functioneaza asa defectuos din vina noastra.

Edited by MembruAnonim, 18 October 2018 - 16:24.


#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 24.05.2006
Asa era sa patesc si eu, dupa RAR ma programase la inmatriculari la vrea saptamana dupa ce expira saracia aia de certificat. M-am dus la o pizdulice din aia de pe hol, care vindea asigurari si alte documente, si m-a bagat aia in 5 min, fara programare, fara nimic.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
pretinul ala al tau trebuia sa apeleze la o firma specializata si mergea totul ca uns, DAR, el a crezut ca se pricepe la toate

#6
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 zile_san, on 18 octombrie 2018 - 16:58, said:

pretinul ala al tau trebuia sa apeleze la o firma specializata si mergea totul ca uns, DAR, el a crezut ca se pricepe la toate


Adica vrei sa spui ca pt orice rahat oricat de mic trebuie sa angajam o firma specializata?

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,786
  • Înscris: 06.09.2004
daca nu te descurci singur, da. eu nu stiu sa varuiesc. as putea sa invat, e simplu, dar nu ma intereseaza si n-am timp de asta. asa ca platesc pe altcineva sa varuiasca. chiar daca majoritatea din jurul meu s-ar descurca singuri.

in cazul de fata, persoana in cauza trebuia sa-si faca programarile in functie de cea care dureaza mai mult. faci o simulare la rar, vezi cand sunt locuri libere, faci o simulare la inmatriculari, vezi ca dureaza 2 luni... te orientezi.

adevarul este ca e trist ca din cauza incompetentei aparatului de stat, ajungem sa platim astfel de firme capusa care nu-si au locul intr-o societate civilizata. asta este, asa vom functiona pana ne civilizam.

#8
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu prea înțeleg ce expiră la acea autentificare...
In fine, astea sunt legile, mai da 100 euro și o mai face inca o dată.

#9
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

 irulan_corrino, on 18 octombrie 2018 - 17:32, said:

Nu prea înțeleg ce expiră la acea autentificare...
In fine, astea sunt legile, mai da 100 euro și o mai face inca o dată.


Certificatul de autenticitate este 50 Lei.Am scos anul trecut.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007
Am vrut sa fac programare la inmatriculari (DRPCIV Pipera) si erau date disponibile peste doua luni, pentru ca (daca nu ma insel) sunt doau doua-trei ghisee care preiau solicitarile online.
M-am prezentat personal la unul dintre celelalte (multe) ghisee si am rezolvat in vreo doua-trei ore.

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Danon, on 18 octombrie 2018 - 17:08, said:

Adica vrei sa spui ca pt orice rahat oricat de mic trebuie sa angajam o firma specializata?
Nu, de obicei fac astfel de afirmatii cei se se ocupa cu intermedieri de astea; daca nu esti batut in cap rezolvi lejer singur

#12
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016

 zile_san, on 18 octombrie 2018 - 16:58, said:

pretinul ala al tau trebuia sa apeleze la o firma specializata si mergea totul ca uns, DAR, el a crezut ca se pricepe la toate
Asa ceva nu e normal. În felul asta se încurajează corupția și nepăsarea.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
nu e nicio coruptie. cand mi-am cumparat acum 2 ani masina mi-a cerut tanti aia 100 de lei sa mearga sa obtina toate actele de la primarie politie finante. mi-a eliberat chitanta. cu asta se ocupa acea firma.

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 crocko.dilul, on 18 octombrie 2018 - 19:18, said:

Am vrut sa fac programare la inmatriculari (DRPCIV Pipera) si erau date disponibile peste doua luni, pentru ca (daca nu ma insel) sunt doau doua-trei ghisee care preiau solicitarile online.
M-am prezentat personal la unul dintre celelalte (multe) ghisee si am rezolvat in vreo doua-trei ore.

Daca intri acum online ai sa vezi ca prima data este pe 1 oct pt Buc.

#15
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Io i-am facut RAR-ul ieri si apoi m-am programat pentru numere. Prima zi libera 03.01.2019. Posted Image
Sper sa ma rezolve mai repede amicul care s-a ocupat de aducerea masinii.

#16
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005

 zile_san, on 19 octombrie 2018 - 10:43, said:

nu e nicio coruptie. cand mi-am cumparat acum 2 ani masina mi-a cerut tanti aia 100 de lei sa mearga sa obtina toate actele de la primarie politie finante. mi-a eliberat chitanta. cu asta se ocupa acea firma.
Firma aia se ocupa cu trafic de influenta,scrie in vreo lege ca firmele respective au prioritate ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate