Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Impozit pe locuinta venit la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postericmario, on 16 octombrie 2018 - 20:36, said:

4. Mă bucur că nu mai plătesc taxe în Romănia pesedistă.

Doamne Ajuta.. In ce depozit lucrezi?

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
se vede ca nu esti in tara
proprirea o poate face orice paulica pus pe o zi de munca mai vartoasa

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostChevelle, on 16 octombrie 2018 - 20:46, said:

Ba e, nu s-a pus niciodata problema ca nu vor plati. Ce mi se pare aiurea e ca n-a trecut anul. E absurd sa setezi un termen de impozit anual cu 3 luni inainte de inchiderea anului.

Pai nu trebuie sa treaca anul, taxele se platesc in avans, altfel nu sunt bani de salariile majorate la primarie.  Si asa, peste 80% din primarii sunt in faliment.

#22
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa intreb la DITL maine si o sa postez ce mi-au zis.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostChevelle, on 16 octombrie 2018 - 20:48, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa intreb la DITL maine si o sa postez ce mi-au zis.

Intreaba dar vezi sa nu fie restante mai vechi ... ca nu le executa asa rapid pe cele pe anul in curs...  De regula cand se apuca de trimis hartii trimit in primul rand pentru restante.

#24
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008

View Postrosix, on 16 octombrie 2018 - 20:56, said:


Intreaba dar vezi sa nu fie restante mai vechi ... ca nu le executa asa rapid pe cele pe anul in curs...  De regula cand se apuca de trimis hartii trimit in primul rand pentru restante.
Nu sunt restante cred. Mereu au platit prin decembrie. Anyway, aflam maine.

#25
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ok, trebuie sa platesti impozitul dar sa te instiinteze ,sa iti vina scrisoare la locul de munca asta e prea de tot.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostChevelle, on 16 octombrie 2018 - 20:58, said:

Nu sunt restante cred. Mereu au platit prin decembrie. Anyway, aflam maine.

Pai.. daca au platit in decembrie, au platit cu intarziere... deci s-au adunat ceva resturi de plata.

View PostBenderbut, on 16 octombrie 2018 - 20:58, said:

Ok, trebuie sa platesti impozitul dar sa te instiinteze ,sa iti vina scrisoare la locul de munca asta e prea de tot.

Sa nu fie ticalosii de la ANAF ca ei sunt in plina campanie de colectare a CASS pe 5 ani in urma de la toate PFA-urile si liber profesionistii posibili.

#27
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postrosix, on 16 octombrie 2018 - 21:00, said:

Sa nu fie ticalosii de la ANAF ca ei sunt in plina campanie de colectare a CASS pe 5 ani in urma de la toate PFA-urile si liber profesionistii posibili.
Daca e anaf-ul ar trebui sa respiram mai usurati? Anaf este o institutie a statului , stat care nu imi mai inspira democratie.

Incepeti sa va accelerati respiratia.

Edited by Benderbut, 16 October 2018 - 21:04.


#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostChevelle, on 16 octombrie 2018 - 20:46, said:

Ba e, nu s-a pus niciodata problema ca nu vor plati. Ce mi se pare aiurea e ca n-a trecut anul. E absurd sa setezi un termen de impozit anual cu 3 luni inainte de inchiderea anului. Stiu ca anul financiar nu e sincron cu cel calendaristic but still.
  Si mi s-ar fi parut mai ok sa trimita hartii acasa...intai in care sa zica ca daca nu plaitit pana la data x se va trece la....nu sa trimita direct angajtorului. Dar vorba unui coleg de mai sus, traim in Romania psd-ista.
Nu tine de psd. Eu stau in Pitesti, oras pesedist de cand psd-ul, nu mi-am platit impozitul inca si nu mi-a venit nimic.
Sa se duca sa plateasca impozitul si basta ca oricum trebuie platit. Ce dracu stati sa va scarpinati in cap cu legi, hartii, angajatori sau mai stiu eu ce dracu.

#29
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Aia e poprire pe salariu ce a sosit la serviciu. Impozitele se stabilesc prin HCLM si de obicei mai prin toate municipiile/orasele/comunele/satele se plateste pana pe 31 martie jumatate, daca debitul pe sursa pe care se plateste e sub 50 de lei, se plateste integral.

Mie imi vine greu de crezut ca ai tai parinti nu stiau asta, foarte greu ...

Se plateste la impozite si taxe, acum depinde de fiecare unde e asta, in unele locuri e serviciu al primariei, in alte locuri e serviciu de sine statator subordonat consiliului local.

Edited by ct03nut, 16 October 2018 - 21:12.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pare mai degraba ANAFu, dupa modul de actiune... nu DITL.. dar naiba stie...

#31
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postrosix, on 16 octombrie 2018 - 21:15, said:

Pare mai degraba ANAFu, dupa modul de actiune... nu DITL.. dar naiba stie...
Ca e ANAF , ca e DILDO, astfel de treburi si proceduri nu se fac .

#32
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postrosix, on 16 octombrie 2018 - 20:45, said:

Da. e obligat prin lege. Scrie acolo un termen in care trebuie achitat... e vorba de o somatie.  Daca nu se plateste, angajatorul e obligat sa faca retinerea din salariu.

Interesant. Care este legea care obliga o firma privata sa faca pe recuperatorul statului?

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Apare mâine dacă e nevoie...
Crezi că statul actual se mai împiedică în legi şi proceduri?

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrosix, on 16 octombrie 2018 - 20:45, said:

Cum sa nu existe termen ??  La toate taxele exista un termen limita, prietene, altfle n-ar mai plati nici drku sau ar plati cum spune initiatorul... la sfarsitul anului inainte de Craciun.

Somatia trimisa la job are rol de titlu executoriu, nu mai e nevoie de hotarare judecatoreasca. Iti iau banii din cont sau de la job, fara sa clipeasca.   Stai relaxat.. ca nu stii despre ce e vorba.
Sunt foarte relaxat, și abia aștept somația aia care "rol de titlu executoriu".
Că așa a hotărât CL din primărie.
Realizezi ce prostii vorbești?

Mă întreb ce răsete vor fi în bancă cănd va veni unul de primărie... jet fraiere

ps. Abia aștept să mi-o trimită la "job".

Edited by ericmario, 16 October 2018 - 23:09.


#35
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostChevelle, on 16 octombrie 2018 - 20:10, said:

Salut,

Problema e in felult urmator. Ai mei parinti obisnuiesc sa plateasca impozitul pe locuinta la sfarsitul anului. Saptamana trecut au fost anuntati de la locul de munca ca le-au venit hartiile sa-si plateasca impozitul pe locuinta, in caz contrar urmand sa li se opreasca din salariu.
   Cei de la locul de munca nu au vrut sa le dea hartiile respective, motivand ca vor ei nevoiti sa platesca accel impozit daca parintii n-o fac.
   Mi se pare totul absurd.

   Mentionez ca parintii nu lucreaza la stat si lucreaza in locuri diferite. Domiciliul este in sectorul 4.

   O merg si eu la ANAF sa intreb care-i faza. Intre timp, sunt curios daca a mai patit cineva asta.

Multumesc

L.E: Hartiile respective din ce mi-au spus ai mei sunt pe numele lor dar adresa unde au fost aduse / livrate este a angajtorului.
Nu e nimic dubios.Sa mearga sa plateasca, altfel le vor lua din salar.La anul sa se obijnuiasca sa plateasca la inceputul anului....

#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLukRo, on 16 octombrie 2018 - 21:25, said:


Interesant. Care este legea care obliga o firma privata sa faca pe recuperatorul statului?
Codul muncii si codul de procedura civila e legea :) E greu sa cautati pe google inainte sa va umflati in pene, pentru un lucru absolut normal?

View Postericmario, on 16 octombrie 2018 - 23:04, said:

Sunt foarte relaxat, și abia aștept somația aia care "rol de titlu executoriu".
Că așa a hotărât CL din primărie.
Realizezi ce prostii vorbești?

Mă întreb ce răsete vor fi în bancă cănd va veni unul de primărie... jet fraiere

ps. Abia aștept să mi-o trimită la "job".
cauta si tu pe google:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate