Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit pe locuinta venit la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ericmario, on 16 octombrie 2018 - 23:04, said:

Sunt foarte relaxat, și abia aștept somația aia care "rol de titlu executoriu".
Că așa a hotărât CL din primărie.

Citeste Codul de procedura fiscala ca bati campii rau de tot...  La banca sau la job ajung numai popririle... (initiatorul n-a specificat clar ce tip de hartie i-a venit, ca n-a vazut-o) iar acestea se executa, nu se discuta.  De aceea inclin sa cred ca e vorba de o poprire si nu de o somatie insotita de titlu executoriu, pentru niste debite mai vechi de care initiatorul sau parintii lui nu stiu sau au uitat.. ca pentru debitele curente nu se misca DITL chiar asa rapid.  

Pentru intarzieri la plata taxelor locale se calculeaza dobanzi si penalitati. Daca oamenii aia au platit in fiecare an in decembrie (cum spune initiatorul) sigura au acumulat accesorii din anii anteriori care au ramas neachitate si figureaza in rolul fiscal.

https://www.avocatne...-a-taxelor.html

Daca chiar te intereseaza subiectul, poti incepe de aici:
https://legeaz.net/d...-silita-fiscala

Edited by rosix, 17 October 2018 - 07:21.


#38
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 fqx, on 16 octombrie 2018 - 23:56, said:


Codul muncii si codul de procedura civila e legea :) E greu sa cautati pe google inainte sa va umflati in pene, pentru un lucru absolut normal?


cauta si tu pe google:)

Tu trebuie sa oferi argumentele care iti sustin opinia. Daca tu sustii ca exista o anumita lege, tu trebuie sa o indici, nu noi sa dam fuga sa citim codurile legislative.

#39
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Da, cel mai probabil e vorba de popriri, nu de înștiințări. Înștiințările vin acasă, prin poștă, în ianuarie-februarie. Dacă vin, că nu e obligatoriu.
Ce vine la serviciu e poprirea pe salariu, iar angajatorul e obligat să o execute.
Inițiatorul nu e prea clar, dar poate află azi amănunte.
Nu știu dacă angajatorul e obligat să arate decizia de poprire angajatului, dar cel puțin din bun simț ar putea să îi dea o copie.
Dacă tot s-a pus poprire, să nu se ducă la taxe locale să plătească, să aștepte mai întîi să vadă ce anume conține adresa de poprire, pentru că angajatorul va vira suma respectivă la taxe locale.
Atenție să nu fi pus poprire și pe vreun cont bancar.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 abancor, on 17 octombrie 2018 - 09:39, said:

Da, cel mai probabil e vorba de popriri, nu de înștiințări. Înștiințările vin acasă, prin poștă, în ianuarie-februarie. Dacă vin, că nu e obligatoriu.
Ce vine la serviciu e poprirea pe salariu, iar angajatorul e obligat să o execute.
Inițiatorul nu e prea clar, dar poate află azi amănunte.
Nu știu dacă angajatorul e obligat să arate decizia de poprire angajatului, dar cel puțin din bun simț ar putea să îi dea o copie.
Dacă tot s-a pus poprire, să nu se ducă la taxe locale să plătească, să aștepte mai întîi să vadă ce anume conține adresa de poprire, pentru că angajatorul va vira suma respectivă la taxe locale.
Atenție să nu fi pus poprire și pe vreun cont bancar.

Ba da... Nu e un document secret, iar daca angajatul se duce si plateste, cred ca nu mai e nevoie ca angajatorul sa faca retinere din salariu... dar trebuie adus document de ridicare a popririi.. deci tot trebuie facut un drum pana la DITL sau ANAF....  De trimis le trimit si ei.. dar foarte tarziu.. cand au chef..

#41
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008
Update: Hartiile respective sunt pentru impozitul pe 2018, nu e vorba de nicio restanta. Aparent e foame mare de bani la primarie daca nu au mai trimis instiintari mai intai acasa ci direct la angajator.

Am incercat sa sun la DITL Sector 4 sa obtin niste informatii dar nu a raspuns absolut nimeni nici la Informatii si relatii cu publicul si nici la secretariat.
Unul dintre parinti a intrebat la financiar si i s-a spus ca vor plati impozitul urmand sa i se dea un ordin de plata ca act doveditor ca impozitul a fost platit.

Asa ca angajatorul plateste, parintii primesc dovada platii si cam asta e situatia. As zice ca tot raul spre bine, i-a scutit de un drum la DITL / stat la coada iar penalizarea aia de 5% e insignifianta. Conturi bancare nu au, asa ca n-au ce sa le blocheze iar de imprumuturi nu se pune problema.

Edited by Chevelle, 17 October 2018 - 12:11.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Chevelle, on 17 octombrie 2018 - 12:06, said:

Update: Hartiile respective sunt pentru impozitul pe 2018, nu e vorba de nicio restanta. Aparent e foame mare de bani la primarie daca nu au mai trimis instiintari mai intai acasa ci direct la angajator.

Curios... niciodata DITL nu a colectat asa, la rupere, inainte sa se incheie anul.  Cum spuneam, multe primarii sunt in faliment, neavand bani nici de salarii.. probabil de asta au procedat asa.
Cred ca ne asteapta cresteri de taxe locale in decembrie, pentru anul 2019... daca e asa foame de bani.

#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 LukRo, on 17 octombrie 2018 - 09:01, said:

Tu trebuie sa oferi argumentele care iti sustin opinia. Daca tu sustii ca exista o anumita lege, tu trebuie sa o indici, nu noi sa dam fuga sa citim codurile legislative.
Pai , nu ofer  consultanta juridica.Ti-am indicat unde este reglementata treaba cu popririle pe salar, de acolo in colo daca te intereseaza mai mult, ia si citeste:)
Daca te ajuta cu ceva, Codul muncii e defapt Legea 53/2003 cu modificarile ulterioare, dar asta puteai afla pe google.

#44
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
din codul muncii citire:

"In conformitate cu dispozitiile art. 169 alin. (2) C. muncii, angajatorul nu poate efectua retineri din salariu decat daca datoria salariatului a fost constatata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila."

Deci, cu somatiile te stergi la fund.

Eu sunt curios, ca angajator, cine imi plateste mie cheltuielile  de "recuperare".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate