Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

UE vrea sa renunte la schimbarea orei. Voi ce ora ati alege?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

Poll: Ce ora ati dori sa adoptam permanent? (212 member(s) have cast votes)

Ce ora ati dori sa adoptam permanent?

  1. Ora de iarna (UTC+2) (103 votes [48.58%] - View)

    Percentage of vote: 48.58%

  2. Voted Ora de vara (UTC+3) (109 votes [51.42%] - View)

    Percentage of vote: 51.42%

Vote Guests cannot vote

#55
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
https://forum.softpe...i/page__st__180

si pt tema asta e topic deschis... chiar din februarie !

#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Dar nu e poll.

#57
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Argumentele pentru ora de iarna:
-asa e normal - era normal acum o suta de ani.
-asta e fusul orar corect - pentru cine? Pe longitudinea Romaniei sunt 3 fusuri orare.
-se face lumina prea tarziu iarna daca se ramane pe ora de vara. Care e utilitatea intr-o dimineata de iarna?

#58
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu tot GMT+2 as lasa. in momentul asta, avem aceeasi ora cu statul Kuwait.  mi se pare anormal.

dar sa va spun ceva...ora tot se va schimba. dupa filosofia:  hai sa ne batem joc de oameni.

Edited by rich1974, 16 October 2018 - 09:50.


#59
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Ce conteaza ca avem aceeasi ora cu Kuweitul?

#60
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Inca un subiect pe tema orei.
UE nu se baga,nu o intereseaza dar prin glasul suav al sefului de service auto,ala responsabil cu vitezele,pe nume Juncker ni se induce persuasiv in subconstient ca ar fi mai bine asa si nu altcumva.
Pana la urma este perfect egal care va fi ora aleasa de Romania,poate fi decalata si cu 10 ore +/- ca-i totuna.Ideea este sa nu se mai schimbe la sase luni,avand in vedere perioada de acomodare a populatiei,care variaza de la zile la cateva saptamani,cu consecintele de rigoare.
Ambele ore care se practica in Romania au avantaje si dezavantaje,asa ca-i inutil sa discutam de ceea mai buna forma,pentru ca asa ceva nu exista.
Important este,repet,sa ramana odata pentru totdeauna o ora.

#61
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu aleg nici una dintre opţiuni. Să fie G.M.T. + 2.30

#62
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Propun un referendum , sa vedem cum vrea populimea!!!

#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Daca populimii ii dai 30 de lei in plus la pensie, va vota sa se dea ceasul inainte cu 12 ore.

#64
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postwb626ek, on 16 octombrie 2018 - 10:39, said:

Propun un referendum , sa vedem cum vrea populimea!!!
Exclus, s-a facut deja sondaj la nivelul UE (probabil prin telefon, aleatoriu) si s-au aflat optiunile cetatenilor, inclusiv ale romanilor. N-are rost sa mai cheltuim inca 50 de milioane de euro pentru un fleac d-asta. Daca stai sa faci referendum pt,. fiecare chestiune, unde ajungi? N-au venit ei la referendumul pt revizuirea Constitutiei, si-or sa vina pt. schimbare orei?

#65
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postccf_cristi, on 16 octombrie 2018 - 09:27, said:

Argumentele pentru ora de iarna:
-asa e normal - era normal acum o suta de ani.
-asta e fusul orar corect - pentru cine? Pe longitudinea Romaniei sunt 3 fusuri orare.
-se face lumina prea tarziu iarna daca se ramane pe ora de vara. Care e utilitatea intr-o dimineata de iarna?
le discut pe rand:
-asa e normal - era normal acum o suta de ani. - era normal acum o suta de ani, cand nu exista electricitate, cand saptamana de munca era de 7 zile si ziua de munca de 12 ore. s-au mai schimbat lucrurile intre timp, programul de munca, modul de ocupare al timpului seara, etc. in ziua de azi, ora de vara este mult mai practica.
-asta e fusul orar corect - pentru cine? Pe longitudinea Romaniei sunt 3 fusuri orare. - nimic de comentat aici. e vorba doar de un acord formal.
-se face lumina prea tarziu iarna daca se ramane pe ora de vara. Care e utilitatea intr-o dimineata de iarna? -  cu contra-argumentul, daca se ramane la ora de iarna, se face lumina prea devreme vara (cine are nevoie de lumina la 4:30 dimineata in ziua de azi?) si la fel, intuneric prea devreme seara.


View Posttoto_riina, on 16 octombrie 2018 - 11:30, said:

Exclus, s-a facut deja sondaj la nivelul UE (probabil prin telefon, aleatoriu) si s-au aflat optiunile cetatenilor, inclusiv ale romanilor. N-are rost sa mai cheltuim inca 50 de milioane de euro pentru un fleac d-asta. Daca stai sa faci referendum pt,. fiecare chestiune, unde ajungi? N-au venit ei la referendumul pt revizuirea Constitutiei, si-or sa vina pt. schimbare orei?
sondajul a fost online, a fost public si deschis tuturor cetatenilor UE, eu am participat. ai aici niste detalii: https://ec.europa.eu...arrangements_ro

Edited by born2lose, 16 October 2018 - 11:57.


#66
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
sa vezi ce tare cand te duci la mare pe 15 august si la 7 apune soarele, dar nici o problema ca la 5 rasare soarele.

#67
fratele_Valerica

fratele_Valerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 30.03.2011

View Posttoto_riina, on 16 octombrie 2018 - 11:30, said:

N-au venit ei la referendumul pt revizuirea Constitutiei, si-or sa vina pt. schimbare orei?

Stai că mai sunt teme de referendum: pentru avort, pentru suspendarea președintelui.

View Postdjl, on 16 octombrie 2018 - 09:54, said:

Eu nu aleg nici una dintre opţiuni. Să fie G.M.T. + 2.30
Să fie cum deja suntem obișnuiți, de atâta timp!

#68
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postborn2lose, on 16 octombrie 2018 - 11:55, said:


(cine are nevoie de lumina la 4:30 dimineata in ziua de azi?) si la fel, intuneric prea devreme seara.


Cei 36 de insi care au votat UTC+2. Pentru ce?
Doar ei stiu.

#69
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Care e problema ta?
Ma trezesc mult mai ușor pe ora standard, ori de câte ori s-a dat ora înainte și am mers în vestul Europei, m-am pliat mai bine pe vechea ora. Nu degeaba, a fost construit fusul orar în acest fel, ca se cred unii  mai sus și cred ca o măsură înseamnă bine/rău, funcție de context. Conform poziției geografice, România se afla pe GMT +2h și nu ar trebui sa mai existe comentarii.

#70
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Daca as incepe serviciul la ora 7 nu m-ar deranja ora de iarna, dar incet incet ne-am dat dupa "puturosii" ce prefera sa stea in pat inca "10 minute" dupa ce suna ceasul. La inceput mai toate firmele au stabilit programul incepand cu ora 8, apoi 8.30 acum mai nou trendul este ora 9, vara mai adaugam o ora si uite asa incepem munca la 10.
Eu unul prefer sa am duapamiaza libera si sa dispun de lumina.

#71
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Încep la 8 serviciul și îmi convine ca dimineața sa fie soare și lumina, asta nu înseamnă să critic, ci ma adaptez, însă conform poziției geografice îmi doresc sa fie ora normala.

#72
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ce mai conteaza in ziua de azi, cat e ceasul?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate