Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afacere curatat Mochete

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018
Salutare,

De 4 ani de zile Am o afacere de curatat mochete in Uk. Ma uitam recent prin Romania la firme de curatat mochete si nu stiam daca sa rad sau sa plang. Ce echipament se foloseste in ro, in Uk ai fi scos afara in suturi.

Ideea este simpla, Aparat de curatat Mochete pe benzina, sigur a-si fi unicul din Romania care ar avea asa ceva. Asta ar insemna sa fac doar lucrari de birouri / sali de nunti etc.

Stiu ca in Uk, 80% din case au mocheta, in ro...mai rar ? Cred

Pareri? Sfaturi .

O zi buna

Attached Files


Edited by ionutt03, 14 October 2018 - 15:36.


#2
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:

Stiu ca in Uk, 80% din case au mocheta, in ro...mai rar ? Cred
In Ro lumea nu prea foloseste mochete in locuinte. Foarte rar auzi pe cineva care sa mocheteze in loc sa-si puna parchet. Deci pe segmentul asta e slaba miscarea.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

curatat Mochete pe benzina

Si cu noxele de la "benzină" ce facem?
O fi ea sala de 1234 metri pătrați, dar eu nu mi-aș băga așa ceva nicăieri în casă, la locul de muncă sau în orice altă parte.

Înțeleg foarte bine de ce nu se "găsește" așa ceva la noi în țară.

#4
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018
Colegu, masina se lasa afara si tu poti sa cureti la 500m distanta. Mai uitate odata la poza, furtunul subtire este apa, furtunul gros ''aspiratorul''

Masina asta are 500kg :))

Edited by ionutt03, 14 October 2018 - 15:48.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In RO nu mai e la moda mocheta, s-a scos demult. Acuma la moda e sa pui parchet sau gresie si eventual sa arunci un covor mai mic peste.

#6
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:47, said:

Colegu, masina se lasa afara si tu poti sa cureti la 500m distanta. Mai uitate odata la poza, furtunul subtire este apa, furtunul gros ''aspiratorul''

Masina asta are 500kg Posted Image)
Utilajul este interesant, dar este gandit probabil pentru curatarea mochetelor din spatii industriale.
Ce preturi sunt la curatarea mochetei dintr-o casa/apartament de 100 mp, sa zicem?

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:47, said:

Colegu, masina se lasa afara si tu poti sa cureti la 500m distanta. Mai uitate odata la poza, furtunul subtire este apa, furtunul gros ''aspiratorul''

Masina asta are 500kg Posted Image)
Cel mai corect ar fi ca masinaria sa mearga si pe curent. Cand clientul are disponibilitatea de curent, mai tragi un cablu de alimentare si ii decontezi carburantul..

#8
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:

De 4 ani de zile Am o afacere de curatat mochete in Uk. Ma uitam recent prin Romania la firme de curatat mochete si nu stiam daca sa rad sau sa plang. Ce echipament se foloseste in ro, in Uk ai fi scos afara in suturi.
Echipament de curatat mochete zici? Dupa ce aspira, freaca femeia de serviciu zilnic (vara cel putin) mocheta pe scara si 9 etaje cu perdeaua si solutie de curatat.
In locatie de 5 stele. Pe salariul minim!

#9
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018
Nu stiu pretul din ro dar in Uk sa zicem 3 dormitoare, living si scari ar fi £170, 2 ore de munca.

Utilajul mananca 4 litri de benzina pe ora

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:

Salutare,

De 4 ani de zile Am o afacere de curatat mochete in Uk. Ma uitam recent prin Romania la firme de curatat mochete si nu stiam daca sa rad sau sa plang. Ce echipament se foloseste in ro, in Uk ai fi scos afara in suturi.

Ideea este simpla, Aparat de curatat Mochete pe benzina, sigur a-si fi unicul din Romania care ar avea asa ceva. Asta ar insemna sa fac doar lucrari de birouri / sali de nunti etc.

Stiu ca in Uk, 80% din case au mocheta, in ro...mai rar ? Cred

Pareri? Sfaturi .
Sfatul meu e sa nu vi in Romania cu afacerea de curatat mochete deoarece romanii nu-si pun mochete in casa.
Se pune parchet, gresie si mai nou ! incalzire in pardoseala.

Adevarul e ca mocheta e greu de pastrat / intretinut.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:


Pareri? Sfaturi .

O zi buna

In legatura cu ce? sa deschizi o firma si-n Romania?Cred ca daca s-ar defecta masina ar trebui s-o duci inapoi in UK ca in tara n-are cine sa ti-o repare.Asa ca zic sa te mai gandesti.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:


De 4 ani de zile Am o afacere de curatat mochete in Uk. ....
Ai TU afacere sau lucrezi la  astia de la care ai pus poza ?

#13
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018

View Postwhoswho69, on 14 octombrie 2018 - 15:57, said:

Echipament de curatat mochete zici? Dupa ce aspira, freaca femeia de serviciu zilnic (vara cel putin) mocheta pe scara si 9 etaje cu perdeaua si solutie de curatat.
In locatie de 5 stele. Pe salariul minim!

Ma gandeam eu ca se cam practica chestia asta in Ro si multi prefera sa cumpere un aspirator si sa faca ei singuri.

Eu ma uitam sa fac corturi de nunti / sali/ restaurante etc. In ro cu peria rotativa este total gresit, din ce cauza, spuma aia lasata in mocheta atrage praf si mizerie, in 2-3 luni mocheta arata la fel. Si eu curat mocheta cu perie rotativa (serviciu mai ieftin) dar cu solutii dedicate ptr dry cleaning care nu lasa spuma etc.

View Post86-APP, on 14 octombrie 2018 - 16:03, said:

Ai TU afacere sau lucrezi la  astia de la care ai pus poza ?

Este afacerea mea. In uk sa iti faci o afacere este simplu, iti trebuie doar ideea si bani si sa sti putin marketing. Cred ca in ro imi trebuie N aprobari nu ?

View PostKean, on 14 octombrie 2018 - 16:01, said:

In legatura cu ce? sa deschizi o firma si-n Romania?Cred ca daca s-ar defecta masina ar trebui s-o duci inapoi in UK ca in tara n-are cine sa ti-o repare.Asa ca zic sa te mai gandesti.

Da, eu ma gandeam sa fac doar lucrari mari. Adica masinaria asta este wow in comparatie cu cineva care vine cu o perie rotativa + 4-5 persoane. Pot sa curatat 1000mp de mocheta singur intr-o zi cu foarte multe pauze de cafea.

De reparat cred ca o repara si un mecanic, nimic complicat la ea, un motor, o pompa, electromotor, baterie, nimic special.

Attached Files



#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Si pt ce ai folosit poza cu masina altei firme ?

#15
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018

View Post86-APP, on 14 octombrie 2018 - 16:13, said:

Si pt ce ai folosit poza cu masina altei firme ?

Nu vreau sa intru in detalii despre firma, vrei sa iti fac poza cu buletinul langa ea ? Sa revenim la subiect

Edited by ionutt03, 14 October 2018 - 16:16.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postionutt03, on 14 octombrie 2018 - 15:36, said:

Pareri? Sfaturi .

E sefe, nava spatiala ce spui tu aici.. Cum intri intr-o cladire de birouri, inalta, cu furtunul dupa tine si cu masinaria in strada.. ca, presupun ca benzina nu poti s-o arzi in spatii inchise.

Nu poti curata in Romania cu sistemul asta. Te impotmolesti la primul bloc, unde cu furtunul ala nici la parter nu ajungi in toate apartamentele distantele fiind clar mai mari.

View PostTruculMagic, on 14 octombrie 2018 - 15:47, said:

In RO nu mai e la moda mocheta, s-a scos demult. Acuma la moda e sa pui parchet sau gresie si eventual sa arunci un covor mai mic peste.

E mocheta cacalau in spatiile de birouri. Ce tot vorbesti?

Edited by rosix, 14 October 2018 - 16:27.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca asa ceva e mai ieftin pentru o companie, femeia de serviciu oricum trebuie sa o plateasca:

[ https://i.imgur.com/F4DVTZ0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Mocheta e o prostie. O speli cu magaoaia cu benzina si o faci luna si bec, brici, ca noua etc, a doua zi vine o ploaie si 300 de angajati plini de noroi se caca pe ea... Si ghici ce? Femeile de servici nu pot sa faca nimic, ca tre sa vina magaoia pe benzina din nou :first:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate