Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Toata mancarea este infestata? Cauza diverselor boli

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 AlexEn, on 15 octombrie 2018 - 19:34, said:

Tocmai de asta excesele nu sunt recomandate, de niciun fel.
P.S: sa nu uiti de asta cand o dai mai departe cu dieta carnivora si sa nu uite nici EXIT-ul asta cand o da cu vegetarianismul.

Ma refeream la plante, ca toate au toxine naturale reprezentand un mecanism de aparare contra daunatorilor. (ce sa vezi, si omul e tot un daunator pentru ele Posted Image ).
Ce exces? dieta carnivora nu e exces, dieta carnivora nu e despre a manca MULTA carne, ci despre a manca foarte putine plante si carbohidrati. Ce e asa de greu de inteles?
Carnea , avand valoare nutritiva foarte ridicata, nici nu e necvesar sa fie consumata in cantitati foarte mari, eu ma descurc cu cateva sute de grame zilnic...
Pe cand veganii saracii trebuie sa bage kilograme de buruieni si de zahar ca sa se sature Posted Image
Nu mai spun ca de cand mananc 90% carnivor am economisit o gramada de bani, in curand imi iau masina noua Posted Image PE veganism dai faliment.

 richelieu, on 16 octombrie 2018 - 12:49, said:

Unii doctori.

Care-s aia? In Romania nu am auzit de niciunul.
Sa recomande linistiti doctorii ce vor. Cand vor fi in stare sa trateze boli cronice, atunci ma voi uita si eu la ce recomanda ei. Pana atunci, pas. Habar n-au despre nutritie, nici nu studiaza asa ceva la facultate, iar studiile nutritionale si epidemiologice sunt asa cum le stim, 90%+ maculatura. ei pe studii se bazeaza, adica doar pe concluzii, nu au stat sa intre in detalii, pentru ca , repet, nu studiaza in amanunt asa ceva.
Dar daca ten uiti pe acele studii, in detaliu, iti dai seama ca pot fi lejer ignorate, sunt extrem de slabe calitativ.
Dar aia e, cand nu ai chef sa gandesti cu creierul propriu, te iei dupa altii...mai ales cand sunt si doctori...ce conteaza ca habar n-au despre ce vorbesc...

Edited by epetroiu, 16 October 2018 - 18:47.


#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Exces nu inseamna ca mananci mai multe calorii decat ai nevoie ci inseamna ca majoritatea provin din carne si alimentul predominant este carnea. Lasa bullshitul ca ai inteles la ce ma refeream dar nu iti mai dadea tie bine la ecuatie.
Tu ce pregatire spuneai ca ai? In afara de saptamana in care ai mancat multa carne...

Edited by AlexEn, 16 October 2018 - 18:43.


#57
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Cum ar fi ciudatii de la Mayo Clinic
https://www.mayoclin...et/art-20046446

Dar asta e, nu toti pot fi de la epetroiu clinic unde se recomanda carnea cu carne.

#58
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 AlexEn, on 16 octombrie 2018 - 18:42, said:

Exces nu inseamna ca mananci mai multe calorii decat ai nevoie ci inseamna ca majoritatea provin din carne si alimentul predominant este carnea. Lasa bullshitul ca ai inteles la ce ma refeream dar nu iti mai dadea tie bine la ecuatie.
Tu ce pregatire spuneai ca ai? In afara de saptamana in care ai mancat multa carne...

Exces inseamna exces de carne, la asta te-ai referit, nu la exces de calorii. Si ti-am raspuns, eu nu mananc carne cu kilogramul si nici nu e nevoie in dieta carnivora. Asa cum ai inteles tu.
Asa-i ca nu prea stii cu ce se mananca dieta asta?
Iar ma iei cu multa carne? De cate ori sa iti repet, nu e nevoie sa mananc multa...
Mai informeaza-te, mai studiaza... mai e si faptul ca nu mananc doar proteina, ci si grasime... Grasimea are 9 calorii pe gram, obtii rapid caloriile din cantitate foarte mica.

 entry, on 16 octombrie 2018 - 18:45, said:

Cum ar fi ciudatii de la Mayo Clinic
https://www.mayoclin...et/art-20046446


Cine mai sunt si astia? Chiar nu ma intereseaza opinia lor...
Dar imi bat gura de pomana cu unii care nu isi folosesc creierul propriu si iau de bun tot ce le spune "autoritatea"...
Industria farmaceuitca si medicii nu sunt un model credibil pentru mine...

Edited by epetroiu, 16 October 2018 - 18:57.


#59
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Evident, tu esti singurul credibil, toti ceilalti mint :)  Domnul doctor docent epetroiu, academician de renume mondial.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca chiar ar fi atat de "priceputi" medicii su doctorii, cum se face ca exista atatea boli incurabile, cica "fara leac" (sau nu stim noi de ele)??
Cand o sa fie omenirea in stare sa trateze boli precum cancerul, diabetul, SIDA, etc, atunci mai vorbim.
Medicii si sistemul medical global nu sunt in stare sa trateze banala ACNEE,ci doar sa o tina sub control, nici nu mai vorbim de cancer, diabet, etc. Asa ca, recomandarile lor sunt egale cu zero.
Cum se face ca stramosii noștri mancau carne acum 100/200 de ani? Nu erau atatea cazuri de cancer, sau nu se stiau de ele. Dar, in ultimii ani au explodat, parca e o "epidemie" cu boala asta scarboasa.. De ce oare? Eu mizez ca stresul si necazurile influenteaza 60% ca organismul sa dezvolte la un moment dat cancer. In ziua de azi, gasesti stres la tot pasul, la servici, acasa, pe strada, oriunde! Restul de 40% e alcatuit din sa zicem, fumatul, alcoolul, alimentatia dezechilibrata, sedentarismul, genetica. Daca ajungem sa ne mai stresam si cu mancarea, pe langa stresul zilnic, chiar vom ajunge sa facem cancer la un moment dat in viata, tocmai din cauza stresului exagerat sau a fricii fata de boala(exemplu cum ca orice mancare provoaca cancer: carne cu hormoni de crestere si antibiotice, legume si fructe pline de pesticide, apa infestata, poluarea aerului) asa o iei razna.
Asa ca, chill.

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 epetroiu, on 16 octombrie 2018 - 18:53, said:

Exces inseamna exces de carne, la asta te-ai referit, nu la exces de calorii. Si ti-am raspuns, eu nu mananc carne cu kilogramul si nici nu e nevoie in dieta carnivora. Asa cum ai inteles tu.
Asa-i ca nu prea stii cu ce se mananca dieta asta?
Iar ma iei cu multa carne? De cate ori sa iti repet, nu e nevoie sa mananc multa...
Mai informeaza-te, mai studiaza... mai e si faptul ca nu mananc doar proteina, ci si grasime... Grasimea are 9 calorii pe gram, obtii rapid caloriile din cantitate foarte mica.


Stiu cate calorii are grasimea si stiu ca nu esti coerent. Ba tii dieta carnivora, ba nu tii. Dieta carnivora inseamna ca mananci preponderent carne. Asta nu inseamna ca e bine.
Tot nu ai zis ce studii de specialitate ai...

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 entry, on 16 octombrie 2018 - 17:47, said:

Da, unii, cei care conteaza, de exemplu cardiologii
https://www.heart.or...ls-without-meat
Oricum toti recomanda consumul de fructe si legume, iar carnea si mai ales mezelurile cu moderatie. Nu am auzit sa se recomande alimentele bio in defavoarea celor "infestate".
De ce nu e recomandabil sa mănânci BIO?
Nu ca asta ar garanta o alimentație corecta...

#63
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 MembruAnonim, on 16 octombrie 2018 - 19:35, said:

Daca chiar ar fi atat de "priceputi" medicii su doctorii, cum se face ca exista atatea boli incurabile, cica "fara leac" (sau nu stim noi de ele)??
Cand o sa fie omenirea in stare sa trateze boli precum cancerul, diabetul, SIDA, etc, atunci mai vorbim.
Medicii si sistemul medical global nu sunt in stare sa trateze banala ACNEE,ci doar sa o tina sub control, nici nu mai vorbim de cancer, diabet, etc. Asa ca, recomandarile lor sunt egale cu zero.
Cum se face ca stramosii noștri mancau carne acum 100/200 de ani? Nu erau atatea cazuri de cancer, sau nu se stiau de ele.
Daca doctorii sunt asa de priceputi de ce mor oamenii ? Cand o sa fie in stare doctorii sa ne faca nemuritori atunci mai vorbim Posted Image Bine ca nu ai pretentii exgerate Posted Image Stramosi nostri cred ca mancau mai putina carne decat acum, nu aveau frigdere, animalele erau greu de crescut, carne se manca mai mult de sarbatori, la nunta, botez si alte evenimente mai speciale, nu zilnic ca acum. Plus ca munceau mai mult, nu era poluare, mancare procesata si multe altele. Nu erau nici suficienti doctori, daca cineva murea de cancer probabil nici nu se stia, cine facea autopsie ?

@richelieu
nu in sensul ala, e ok daca mananci bio, dar nu se recomanda expres pentru ca nu exista un beneficiu clar.

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Oamenii mor fiindca se otravesc cu aer si ma refer la procesul oxidativ care are loc in celule cand ajunge oxigenul la ele.
Probabil ca in trecut chiar nu erau atatea cazuri de cancer dar oamenii mureau de boli care acum sunt tratabile sau eradicate, mureau fiindca foloseau tot felul de substante ale caror efecte pe termen lung nu le cunosteau (de exemplu plumb) si tot asa.

#65
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 MembruAnonim, on 16 octombrie 2018 - 19:35, said:

Daca chiar ar fi atat de "priceputi" medicii su doctorii, cum se face ca exista atatea boli incurabile, cica "fara leac" (sau nu stim noi de ele)??
Cand o sa fie omenirea in stare sa trateze boli precum cancerul, diabetul, SIDA, etc, atunci mai vorbim.
Medicii si sistemul medical global nu sunt in stare sa trateze banala ACNEE,ci doar sa o tina sub control, nici nu mai vorbim de cancer, diabet, etc. Asa ca, recomandarile lor sunt egale cu zero.
Cum se face ca stramosii noștri mancau carne acum 100/200 de ani? Nu erau atatea cazuri de cancer, sau nu se stiau de ele. Dar, in ultimii ani au explodat, parca e o "epidemie" cu boala asta scarboasa.. De ce oare? Eu mizez ca stresul si necazurile influenteaza 60% ca organismul sa dezvolte la un moment dat cancer. In ziua de azi, gasesti stres la tot pasul, la servici, acasa, pe strada, oriunde! Restul de 40% e alcatuit din sa zicem, fumatul, alcoolul, alimentatia dezechilibrata, sedentarismul, genetica. Daca ajungem sa ne mai stresam si cu mancarea, pe langa stresul zilnic, chiar vom ajunge sa facem cancer la un moment dat in viata, tocmai din cauza stresului exagerat sau a fricii fata de boala(exemplu cum ca orice mancare provoaca cancer: carne cu hormoni de crestere si antibiotice, legume si fructe pline de pesticide, apa infestata, poluarea aerului) asa o iei razna.
Asa ca, chill.
Abia dupa 2 ani de vegetale ai inceput discutia despre b12.
Poate daca luai mai devreme , se schimbau lucrurile.
In alta ordine de idei sunt multe site uri care explica la ce tre sa fii atent pe dieta vegana
Gen 12 greseli pe dieta vegana.
E greu .
Da la fel de greu e si pe dieta carnivora.
Daca nu cumva , mai greu.

#66
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Mda, el nici dupa doi ani de veganism nu stia ca trebuie sa ia B12, dar ii ia la rost pe doctori ca n-au gasit leac la cancer :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate