Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema gramatica copil-bunica

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

Ce solutii as avea?
La anul trimite-o pe soacra la scoala impreuna cu copilul :P Eu i-as explica soacrei cat de important e educatia pentru copil si mai ales sa invete sa vorbeasca corect la inceput.

Pe de alta parte au fost/sunt/vor fi mii de copii crescuti la tara unde gramatica nu e un punct forte. Unii din ei au ajuns profesori de romana chiar. Asa ca educatia din scoala va conta cel mai mult.
Pe de alta parte romanii tin prea mult la gramatica. Sa ne imaginam un UK plin de imigranti/turisti care nu reusesc sa vorbeasca 100% corect engleza. Credeti ca mai moare englezul dupa limba vorbita corect cand aude pe strada engleza in zeci de accente?

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
cei care o ardeti pe gramatica,sper ca nu sunteti din bucuresti

#21
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
@Bursul: parca prefer sa nu ii explic nimic lui mamaie, ca nu le primeste prea bine, dupa cum spuneam. Posted Image

Concluzia este ca ca voi incerca sa invat copilul sa vorbeasca asa cum este corect, nu sa il fac pasionat de gramatica, dar macar sa spuna "casa Dianei" in loc de "casa lu' Diana", "sa ne mai gandim" in loc de "sa mai ne gandim" plus exemplele din primul meu post, adica chestii cu adevarat elementare, nu cred ca trebuie sa fii pasionat de gramatica, ca sa vorbesti corect, ci cred ca tine de nivelul de educatie, de cat de buna e scoala pe care (si nu "care") ai urmat-o.

@ceanu1980: adica?

Edited by acquadigio, 12 October 2018 - 09:02.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
se vorbeste fara acord gramatical
am ramas mirat cand l-am auzit pe marele doctor,cel pe care l-au votat primar cum vorbea

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBursul, on 12 octombrie 2018 - 08:24, said:

Eu i-as explica soacrei cat de important e educatia pentru copil si mai ales sa invete sa vorbeasca corect la inceput.
Cum i-ai explica astfel încât să nu se simtă jignită? Și ce poate face ea ca să nu-i strice copilul? Să facă treabă fără să vorbească, sau ce?

#24
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
@ceanu1980: da, SO este un exemplu negativ din punctul acesta de vedere, dar sunt destui politicieni pe care ii auzi vorbind gresit. Deja a ajuns un lucru normal, daca ei dau astfel de exemple, restul ce sa mai zica?

Totusi, nu stiu daca e neaparat o problema de Bucuresti sau restul tarii, aici e deja alta tema si sper sa nu deschidem o cutie a Pandorei. Sa nu uitam ca au fost si sunt multi intelectuali din provincie, la fel cum sunt si multi "provinciali" in Bucuresti, fie ca au frecventat scoli din cartiere nu asa bine cotate, fie ca desi au fost la scoala, in familie probabil nu s-a pus pret pe vorbitul corect, fie ca sunt familii relocate de mult timp in Bucuresti, stim foarte bine cum a fost inainte de 1989.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu inteleg o chestie.
Daca nu esti capabil sa ai grija de un copil, de ce ai mai facut inca unul ? Prea multe pretentii , mai ales din partea unei persoane batrane.
Unii sunteti dusi bine de acasa cu ideile voastre proaste. Copilul o sa fie educat la scoala, cumpara-i niste carti (de nivelul lui) ,o sa invete de pe acolo una alta.
Am si eu rude perfectioniste care distrug copii cu meditatii la toate materiile si nu concept sa ia o nota sub 9 sau chiar altceva in afara de 10, daca a luat un 8 la romana a facut scandal ca o nebuna cu copilul.

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 09:01, said:

@Bursul: parca prefer sa nu ii explic nimic lui mamaie, ca nu le primeste prea bine, dupa cum spuneam. Posted Image


Tu sa ajungi la o anumita varsta , sa mergi sa iti ajuti copii , iar apoi sa te corecteze cum sa vorbesti corect gramatical nu ti-ar veni sa le umpli frigiderul ? Nu te-ai simti prost ?

#26
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Been there, done that. Can't teach an old dog new tricks. In afara de asta oamenii din generatia aia sunt foarte rezistenti la schimbare, deci nu sunt sanse de a o mai corecta acuma pe doamna soacra. Inveti copilul sa vorbeasca bine. Imi place cum spui tu ca gramatica e hobby-ul tau. Pai la asta s-a ajuns oameni buni, dupa decenii de distrugere sistematica a invatamantului, s-a ajuns ca o chestie necesara oricarui vorbitor de limba romana - sa devina un hobby - o chestie optionala asa. Adica ce rost are sa mai vorbesti corect, se intelege oricum, nu-i asa? S-a ajuns ca cineva care scrie si vorbeste corect sa fie considerat snob, sa fie privit cu ochi rai. Ce e ba, vrei tu sa fii mai smecher sa ne arati ca ai scoala?

Daca as locui cu familia in straintate si nu as avea de gand sa ma intorc in tara nu mi-as bate prea mult capul cu treaba asta.

#27
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
@TruculMagic: remarca ta ca de ce am mai facut inca un copil mi se pare malitioasa. Nu am spus ca nu suntem capabili, ci ca avem nevoie de ajutor si ca este bine venit, ne putem concentra mai bine pe bunul mers al gospodariei, sotia este degrevata de treburile casei, eu pot sta la serviciu sa imi fac treaba etc. Se poate si fara acest ajutor, numai ca va fi mai greu. Iar daca el exista si se poate acorda, de ce nu il luam ca atare? Ca este acest mic inconvenient cu gramatica, asta e de fapt discutia de acum. Nu e cazul de meditatii sau de note, nu suntem exagerati si nici nu este momentul.

Este OK ultima ta observatie, de aceea am spus ca voi incerca sa evit sa o corectez, tocmai ca sa nu sa simta prost si sa nu creez animozitati. :)

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 12 octombrie 2018 - 09:20, said:

Tu sa ajungi la o anumita varsta , sa mergi sa iti ajuti copii , iar apoi sa te corecteze cum sa vorbesti corect gramatical nu ti-ar veni sa le umpli frigiderul ? Nu te-ai simti prost ?

E mai frumos să distrugi nepotul pe viață făcându-l să vorbească greșit ?
Nu sunt destui agramați sau cum ?

Totul pentru niște orgolii stupide ?

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postwaterman, on 12 octombrie 2018 - 09:29, said:

E mai frumos să distrugi nepotul pe viață făcându-l să vorbească greșit ?
Ai zis asta în glumă, nu-i așa?

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalthea, on 12 octombrie 2018 - 09:13, said:

Cum i-ai explica astfel încât să nu se simtă jignită? Și ce poate face ea ca să nu-i strice copilul? Să facă treabă fără să vorbească, sau ce?
Pai in primul rand discutia trebuie purtata cand nu exista tensiune intre persoane, deci nu cand a facut vreo greseala si tocmai a fost corectata. Ii va fi foarte greu sa accepte alte critici. Apoi explici ca pentru binele copilului, o cariera in viata i-ar prinde bine. Pentru asta educatia e foarte importanta. De asemenea si vorbitul corect e foarte important, mai ales pentru scoala.
Si apoi stim ca copiii tind sa imite si sa preia comportamentul parintilor. Asa invata ei, repetand ce fac parintii. La fel e si cu vorbitul. Preiau vocabularul praintilor. Daca parintii injura si copiii vor injura. Daca parintii vorbesc tare si copiii vor vorbi tare. Daca parintii folosesc expresii gresite si copiii vor folosi acele expresii.
Soacra trebuie constientizata ca e un element important in educatia copilului si ca e responsabila de formarea lui. Orice lucru gresit pe care il face, copilul il va imita si el.

Iar ea vorbeste incorect dpdv gramatical si copilul incepe si el sa vorbeasca la fel. Asta e un lucru rau in educatia copilului. Atentie, nu trebuie invinovatita soacra. Trebuie doar ajunga sa inteleaga cat de importanta e educatia de acasa. Astfel vor fi sanse mari sa accepte sa fie corectata si chiar sa fie atenta la ce si cum vorbeste.

Nu va asteptati ca imediat sa si inteleaga ce i-ati zis. Vor trece zile/saptamani pana cand va rumega informatia si accepta ca asa stau lucrurile. Batranii au tendinta sa accepte ca gresesc, insa ego-ul e prea mare si vor face tot cum vor ei. Dupa o luna repetati sedinta de terapie Posted Image Aduceti argumente, gasiti exemple, discutati fara sa aveti un aer de superioritate. O discutie amicala, o va face sa accepte faptul ca trebuie sa se schimbe.

Bafta!

Edited by Bursul, 12 October 2018 - 09:47.


#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postalthea, on 12 octombrie 2018 - 09:46, said:

Ai zis asta în glumă, nu-i așa?
Eu consider că o persoană care nu vorbește corect e un om needucat. De ce aș glumi ?

Bun este evident că OP trebuie să găsească o modalitate de a o îmbuna și pe soacră, dar după mintea mea este important ca cel mic să învețe să vorbească corect.

Nu uit o scenă petrecută la un Tribunal, veniseră unii să depună ceva acte pentru aplicarea Apostilei de la Haga și trebuia ca solicitantul să completeze o cerere care să enumere actele depuse.
Completarea duamnei care depunea:


"cercificat nastere"

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTarzy, on 12 octombrie 2018 - 08:03, said:

Acum pe soacra nu mai ai cum sa o schimbi ...
Ba da, poti sa o schimbi cu alta soacra Posted Image ..cat despre copil cred ca exagerezi cu gramatica aia

#33
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

Cat de important este acest aspect? Imi fac eu prea multe griji? Sa o las asa cum e, sa nu se supere nimeni?
Ceva idei, please? Posted Image


I feel for you.

Si eu voi fi in aceeasi situatie curand si pe langa gramatica mai prevad si probleme de alimentatie corecta si folosirea ocazionala a unui vocabular mai "colorat".

Daca gramatica as mai putea-o trece cu vederea , celelalte doua ma pun pe ganduri rau de tot.

Eu unul o sa merg pe principiul ca mai importanta e educatia si sanatatea copiluliu meu decat sentimentele soacrei.

View PostBursul, on 12 octombrie 2018 - 09:46, said:

O discutie amicala, o va face sa accepte faptul ca trebuie sa se schimbe.

Nu pot exista discutii "amicale" in majoritatea cazurilor de genul asta....si nu din motiv ca nu ar incerca parintii  :)

Si apoi cand soacra iti spune "ori la bal ori la spital" trebuie sa faci o alegere

Edited by -Jinx-, 12 October 2018 - 10:00.


#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Post-Jinx-, on 12 octombrie 2018 - 10:08, said:

Nu pot exista discutii "amicale" in majoritatea cazurilor de genul asta....si nu din motiv ca nu ar incerca parintii  Posted Image
Si apoi cand soacra iti spune "ori la bal ori la spital" trebuie sa faci o alegere
Eu am reusit sa-i schimb comportamentul soacrei.

Gandest-te ca femeia tine la copil si ii vrea tot binele din lume. Cand va intelege ca greseste, o sa se apuce sa se corecteze, atat cat poate.

#35
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
da nu e mai simplu?nu mai apelati la ajutoare si gata problemele astea
de la un vames ”ce este moka,este binevenit!

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postwaterman, on 12 octombrie 2018 - 09:52, said:

De ce aș glumi ?
De stricatul definitiv ziceam. Nu de bunica depinde educația lui pe termen lung, nu ea o să-l învețe să scrie și să citească. Ea e adusă în casă pentru a ajuta în gospodărie, nu ca să-i educe pe pitici în sensul despre care e vorba în subiect. Bunul simț ne obligă, aș zice, să facem diferența asta.

View PostBursul, on 12 octombrie 2018 - 10:16, said:

Eu am reusit sa-i schimb comportamentul soacrei.
Comportamentul se poate schimba, carențele de educație (lipsa culturii, de ex.) nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate