Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema gramatica copil-bunica

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Buna ziua,

sotia mea si cu mine am decis ca avem nevoie de ajutor dupa ce a nascut al doilea copil, deoarece nu are timp sa se ocupe si de bebe mic si de treburile casei si de copilul mai mare (5 ani). Si cum cel mai mare ajutor vine din familie, mama ei are timp si poate sa stea cu noi sa ne ajute si sa se ocupe mai ales de casa si de copilul cel mare.

Problemuta este ca soacra mea foloseste expresii gresite, deja clasice de genul "cartea care am luat-o", "deasupra la dulap", "este decat un mar" etc.
Sotia mea o corecteaza cand o aude, dar deja copilul cel mare a inceput sa vorbeasca in acest fel, lucru care pe mine ma deranjeaza, eu fiind un pasionat de gramatica.
Plus ca soacra mea nu este tocmai receptiva la critici, rabufneste intr-un mod negativ.

Ce solutii as avea? Mi-e cam teama ca atunci cand ma intalnesc cu prietenii si copiii lor, al meu va vorbi gresit, iar eu tin mult la vorbitul corect.
De corectat, il corectez, insa daca el invata gresit de la bunica, cu care petrece foarte mult timp, I se intipareste gresit in minte si va vorbi in continuare gresit.

Cat de important este acest aspect? Imi fac eu prea multe griji? Sa o las asa cum e, sa nu se supere nimeni?
Ceva idei, please? :)

#2
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

Sotia mea o corecteaza cand o aude, dar deja copilul cel mare a inceput sa vorbeasca in acest fel, lucru care pe mine ma deranjeaza, eu fiind un pasionat de gramatica.

Ce solutii as avea?
Ce hobby-uri mai ai? Stresezi copilu cu gramatica ta, o bruiezi pe soacrata cu remarcile tale? Solutia ar fi una singura.... SCHIMBA-TE. Abia a facut 5 ani pustiulica si deja bruiezi toata casa Posted Image Daca acum faci asa, cum ai sa faci daca-ti vine pustiu de la BAC cu nota 9 la limba romana? Posted Image. Te-ai gandit vreodata ca pasiunile tale nu pot fi si pasiunile altora? Si eu sunt pasionat de pescuit da' n-o sa-mi iau niciodata copilu (sau sa-l oblig) sa mearga la pescuit cu mine...sau si mai grav sa ma cert cu soacramea ca "De ce nu impataseste ea si copilu pasiunea mea cu pescuitul?".
Din ce ai descris acolo, cred ca faci parte din categoria barbatilor care-si urasc "soacra" si gasesc motive de cearta si de conflict in casa...in speranta ca poate poate se cara femeia de langa fiisa. MAi degraba...Iti arde de gramatica copilului, cum ii arde soacrei tale sa mai faca copii la varsta ei Posted Image

Edited by tico18, 12 October 2018 - 07:48.


#3
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Bai nu, serios, nu imi urasc soacra, cum iti explici altfel faptul ca accept ca soacra sa stea permanent cu noi? Face o multime de lucruri bune si sunt bucuros. OK, am eu aceasta pasiune cu gramatica, sa o lasam deoparte. Insa faptul ca anumite lucruri elementare de gramatica in vorbitul zilnic nu sunt spune correct ar trebui sa ma lase rece?

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:50, said:

Bai nu, serios, nu imi urasc soacra, cum iti explici altfel faptul ca accept ca soacra sa stea permanent cu noi? Face o multime de lucruri bune si sunt bucuros. OK, am eu aceasta pasiune cu gramatica, sa o lasam deoparte. Insa faptul ca anumite lucruri elementare de gramatica in vorbitul zilnic nu sunt spune correct ar trebui sa ma lase rece?
Cum isi explica si altii.... de nevoie....din lipsa de timp sa stea si sa se ocupe cineva cu copilu'. Ideea era ca pustiu' este prea mic sa-l complici de la varsta lui cu "pasiunile" tale. N-ar trebui sa te lase rece da' nici n-a inceput scoala si deja il "bruiezi"... daca o sa se duca la scoala si o sa mai dea si peste niste dascali "cicalitori" ca tine o sa faca parte din categoria pustilor care detesta scoala. Copilu stie singur ce-i corect sau nu in viata.... inclusiv gramatica corecta a limbii romane. Cand o sa dea BAC-ul crezi ca o sa mai vorbeasca gramatica lu' masamarea? Ma indoiesc Posted Image... si mai tine cont un lucru... generatiile astea cu cat ii atentionezi asupra unui lucru ca nu-i bine.... musai fac lucru' acela Posted Image. Asta-i felu' lor, n-ai ce sa le faci, omul evolueaza de la o generatie la alta.... vorbirea si scrisul or sa dispara din calea evolutiei speciei umane luandu-i loc "telepatia" pe care o folosesc fiintele superioare omului... Daca te uiti atent la generatia cea noua, primele semne deja au aparut.... ai sa observi ca generatia lor te inteleg mai repede din gesturi si priviri decat din vorba si ce le scrii.

Edited by tico18, 12 October 2018 - 08:01.


#5
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

...eu fiind un pasionat de gramatica.
Plus ca soacra mea nu este tocmai receptiva la critici, rabufneste intr-un mod negativ.

Lasati-o in pace, poate va rabufni intr-un mod pozitiv...

#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Din pacate oamenii mari nu se mai pot educa. Asta e societatea noastra.
I-ai niste carti poate, poate cine stie se schimba ceva.
@tico18 gramatica nu este un hobby.
Daca vii in fata mea si vorbesti ca soacra initiatorului eu nu te iau in serios...

Edited by diZy, 12 October 2018 - 07:56.


#7
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Mare greseala sa corectezi soacra. Oricum ar fi fara efect si te mai pui si rau cu ea. M-am confruntat cu aceeasi problema, asa ca am invatat copilul sa o corecteze pe mamaie. Si sa o faca razand, politicos, pentru a nu zgandari orgolii. Mai putea mamaia sa spuna ceva nepotelului ei drag si destept?

#8
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

Buna ziua,

sotia mea si cu mine am decis ca avem nevoie de ajutor dupa ce a nascut al doilea copil, deoarece nu are timp sa se ocupe si de bebe mic si de treburile casei si de copilul mai mare (5 ani). Si cum cel mai mare ajutor vine din familie, mama ei are timp si poate sa stea cu noi sa ne ajute si sa se ocupe mai ales de casa si de copilul cel mare.

Problemuta este ca soacra mea foloseste expresii gresite, deja clasice de genul "cartea care am luat-o", "deasupra la dulap", "este decat un mar" etc.
Sotia mea o corecteaza cand o aude, dar deja copilul cel mare a inceput sa vorbeasca in acest fel, lucru care pe mine ma deranjeaza, eu fiind un pasionat de gramatica.
Plus ca soacra mea nu este tocmai receptiva la critici, rabufneste intr-un mod negativ.

Ce solutii as avea? Mi-e cam teama ca atunci cand ma intalnesc cu prietenii si copiii lor, al meu va vorbi gresit, iar eu tin mult la vorbitul corect.
De corectat, il corectez, insa daca el invata gresit de la bunica, cu care petrece foarte mult timp, I se intipareste gresit in minte si va vorbi in continuare gresit.

Cat de important este acest aspect? Imi fac eu prea multe griji? Sa o las asa cum e, sa nu se supere nimeni?
Ceva idei, please? Posted Image

Sunt alte lucruri mult mai importante in viata decat gramatica.  Oricum o sa invete la scoala sa scrie si sa citeasca corect.

#9
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
O conversatie matura a incercat cineva sa aiba cu soacra? Sa incerce sa ii explice de ce nu e bine ce face? Ca daca esti agresiv cu un om sau il iei la misto, nu prea e receptiv la ideile tale.

Pe de alta parte, poti sa ii explici cu frumosul copilului de ce nu e corect ce zice cum zice si sa il inveti varianta corecta. Ba chiar il recompensezi cu ceva cand te asculta si spune corect.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
discuta cu sotia ta, ea isi poate convinge mama sa fie mai receptiva si intelegatoare. gandeste-te totusi ca soacra ta are o varsta, asa vorbeste de o viata, i-a intrat in reflex si e dificil spre imposibil sa se mai corecteze la aceasta varsta. mai ai rabdare un an, copilul cel mare va incepe clasa 0, usor-usor va invata expresiile corecte, de la invatatoare.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Învață tu copilul să vorbească corect. Nu lăsa situația așa.
Gramatica are și ea importanța ei, nu te lua după colegi.

Mare greșeală să te pui cu soacra. Posted Image

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

Mi-e cam teama ca atunci cand ma intalnesc cu prietenii si copiii lor, al meu va vorbi gresit, iar eu tin mult la vorbitul corect.
Ții mai mult la aparențe. Fă ce spune Cuto:

View PostCuto, on 12 octombrie 2018 - 07:55, said:

M-am confruntat cu aceeasi problema, asa ca am invatat copilul sa o corecteze pe mamaie.  
și las-o pe soacră-ta în pace, are treabă. Se ocupă de casa și de copiii tăi.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Acum pe soacra nu mai ai cum sa o schimbi ... nici da vorbeasca corect si mai ales nici sa accepte observatii ... in mod clar copilul va fi influentat de anturaj ... am mari dubii ca daca renuntati la ajutorul bunicii si angajati bona o sa gasiti pe cineva care sa nu aiba acceasi problema ... in a nu vorbii 100% corect.
Solutia cea mai simpla este sa privesti partea plina a paharului ... si sa accepti ca ai tai copii vor fi ciuca batatii de joc fin partea prieyenilor tai nazisti gramaticali ... cel putin pana or sa mai creasca un pic si vor fi capabili sa vorbeasca "gandind" si nu liber.
Oricum sa stii ca eu te apreciez pentru faptul ca te gandesti la asta ... majotitatea contemporanilor nu dau 2 bani pe aceste aspecte si nu este deloc de mirate superfivialitatea genrralizataa nivelul societatii.
Nu sunt insa deloc incantat de motivatia ta ... "frica" de cum o sa fii privit de catre cunoscuti.

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostdiZy, on 12 octombrie 2018 - 07:54, said:

I-ai niste carti poate, poate cine stie se schimba ceva.
@tico18 gramatica nu este un hobby.
Daca vii in fata mea si vorbesti ca soacra initiatorului eu nu te iau in serios...
Ar trebuii sat-i ie-i sii tu niste carti... de colorat.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postacquadigio, on 12 octombrie 2018 - 07:31, said:

rabufneste intr-un mod negativ.
Iti place sa vorbesti corect, dar intreaba-te: poate cineva rabufni intr-un mod pozitiv ?

https://dexonline.ro...

edit: lely mi-a luat-o in fata. Trebuie sa invat sa citesc toate comentariile inainte de a raspunde.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 October 2018 - 08:07.


#16
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Eu ii spun copilului, cand suntem doar noi doi, cum se vorbeste corect. Dar cand e si soacra de fata? Ce fac? :)

Am vorbit deja cu sotia si am sprijinul ei, deja am povestit ca o corecteaza cand o aude si ca dupa un timp soacra a rabufnit.

Nu va invata limba romana la scoala, deoarece nu locuim in Romania. Stiu, nu trebuia sa omit acest detaliu important, poate. :D Asadar cum invata acum, asa va ramane, zic eu...

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce am văzut eu pe aici, PUN PARIU CĂ ȘI SOACRA TA ARE CONT PE FORUM.

Posted Image Posted Image

Auzi prietene mai las-o pe soacră cu hachițele ei și corectează permanent copilul.
Cu atât mai mult că nu trăiți în România, e păcat să învețe limba maternă stâlcită.

#18
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Toti suntem supusi greselii, stiam de faza cu "rabufnitul", ca numai in sens negativ se poate, dar... m-a luat tastatura pe dinainte, poate ca am vrut sa intaresc sensul rabufnirii. :)

@Cuto: foarte interesant si foarte bine spus. Asa voi face si eu, cand nu e soacra prin preajma, sa nu apara discutii.

@Tarzy: multumesc, ai dreptate la faza cu motivatia, important este ca el sa vorbeasca intr-un mod corect, indifferent cum vorbesc copiii prietenilor mei din "clubul de carte".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate