Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rechin gatit - fermentat/putrezit

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tarile nordice, cei din Islanda mananca "asa ceva", si aici vorbim de restaurantele de lux, nu orice bomba de carciuma.

Pofta buna

Apropo, daca cunoasteti reteta, fiti buni si impartasiti-o cu noi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mbYqznD0R5M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 11 October 2018 - 21:27.


#2
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Eu nu mananc peste decat fooooarte rar si ala doar in conserva, doar ton. Am mai gustat pastrav cand eram mai mic ca il prindeam cu unchiu la tara. Cam atat...
Dar stau si ma intreb ce ar fi diferit intre rechin, crap, somn sau pastrav. Astia toti sunt rapitori daca am inteles bine, deci manaca alti pesti si nu numai. De ce nu ai manca rechin?

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Rechin la grătar am mîncat și eu. În filmul ăla e altă bazaconie.
Edit: s-a mai scris un mesaj. Între rechin, crap, somn și păstrăv diferă gustul și textura cărnii. Și grăsimea. Ca între orice alte feluri de cărnuri, pești etc.

Edited by abancor, 11 October 2018 - 21:25.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am cumpărat rechin de la Lidl acum câțiva ani.
Bine, nu era in stare de putrefacție. Posted Image

În rest ce ar fi de comentat? Fiecare sat cu obiceiurile lui.

#5
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 abancor, on 11 octombrie 2018 - 21:24, said:

Edit: s-a mai scris un mesaj. Între rechin, crap, somn și păstrăv diferă gustul și textura cărnii. Și grăsimea. Ca între orice alte feluri de cărnuri, pești etc.

Banuiesc ca e o oarecare diferenta insa sunt tentat sa cred ca nu e asa de mare ca de la porc la urs. Iar la gust ce sa zic? Daca te iei dupa cum miros pestii cand se taie si prepara eu as psune ca nici aici nu difera foarte mult. Ba mai mult, din ce am vazut la romani se mananca cel mai mult crap care miroase ingrozitor si care daca am inteles este un fel de porc al apei. Mananca orice inclusiv mortaciuni...

LE: Am uitat... Si crapul are si 352.678 de oase mai multe decat alti pesti.

Edited by IpsilanteCucuruz, 11 October 2018 - 21:32.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
https://m.youtube.co...h?v=Hza0nZF4zMw
     Dupa cum vezi, carnea de rechin se poate gati normal.
    Filmul ala e o tampenie.
     Probabil ca daca ai un rechin de o tona sa schimba problema. I-l bagi la saramura si apoi pui carnea la uscat sau la afumat.
     In Romania se numeste pastrama.
     Pofta buna !

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rechin se gasea frecvent in Romnia, inainte de '89.
Este foarte bun.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se spune ca cei mai buni pesti sint aia rapitori. Cica au cea mai buna carne si nu au oase. In opinia mea, o exceptie ar fi stiuca, care mie personal mi se pare prea slaba. Prea putina carne pe ea. Am prins o singura data o stiuca de Dunare de aproape 80cm si dupa curatare avea sub 2kg.
Se spune ca cei mai buni pesti sint aia de apa sarata. Eu zic ca asa este, cu conditia ca pestele sa fie prospat. Asta ce-l cumparam noi din magazinele din Ro, nu este proaspat.
Rechinul este rapitor si este de apa sarata. Mai lipseste sa fie prospat. (inca nu am mincat)

Mai departe depinde de gusturile fiecaruia. La uni le place porcul, la alti puiul, la alti vita, la alti oaia, etc. Asa ca gusturile nu se prea discuta.
Rapitori de apa dulce, aduc mai mult a carne de pui si drept urmare cine este fan ceafa de porc, posibil sa nu zica ca rapitorul de apa dulce este cel mai bun, pentru ca aduce mai mult a pui. (eu sint fan cefa de porc)
Eu am ramas marcat de gustul unor pesti cit palma prinsi in mare in Grecia. Mi sa parut ca au fost cei mai buni pesti mincati in viata mea. Din Romania prefer carasul. O senzatie placuta mi-au produs si citiva somotei proaspeti pescuiti din Dunare si prajiti in tigaie, cu mujdei si mamaliga.

Edited by florin71_skoda, 11 October 2018 - 21:49.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 21:44, said:

Din Romania prefer carasul.
E cel mai gustos, dar cum il poti manca ? Are miliarde de oase.... tepoase.

Edited by pasilla, 11 October 2018 - 21:47.


#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
M-am invatat sa "culeg" oasele cu dinti si buzele si sa le "scuip" afara. Uneori mai inghit si oase. Cred ca am "stomacul" mai tare.

Da de scobar ce zici ? Ca are mult mai multe oase.

Pesti cu oase multe, se cresteaza inainte sa-i bagi in tigaie. Iei un cutit cu lama subtire si te apuci de crestat. Ti pestele cu sira spinari spre tine si crestezi "paralel" cu oasele din burta, iar cind ajungi spre final, dupa ce treci cu 1mm de sira spinari, apesi tare cu virful cutitului. Trebuie creasta din milimetru in milimetru (exagerez, fireste, insa trebuie crestat des.) Oasele din burta fiind mai mari, nu prezinta un pericol asa de mare si deaia trebuie o crestatura nu foarte adinca. Sira spinari este periculoasa si deaia acolo trebuie crestat in profunzime si cit mai des posibil.

Ai un cutit cu lama cit latimea pestelui, pui lama pe peste si tragi drept spre tine, iar spre final ridici minerul la 45grd si apasi virful. Dupa 2-3-4 miscari, pare o miscare fireasca si cursiva. Lama va cresta putin, doar pielita,  iar virful o sa intre in profunzime (in sira spinari).

Edited by florin71_skoda, 11 October 2018 - 22:07.


#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Discutia asta nu e despre rechinul obisnuit ci despre unul care traieste la 2000 de metri adancime si nu are rinichi,de aia pute.

Eu am mancat, gustul e bun doar sa nu-l mirosi. A, si sa nu desfaci ambalajul in casa. E bine de 'servit' undeva afara, pe terasa.

Doua link-uri pentru cei care vor sa stie mai multe.

https://en.wikipedia...rg/wiki/Hákarl

https://fanbranza.ro...pt-coockies=yes

In poza e ceea ce se gaseste in Reykjavik(si nu numai), pentru curiosi...

Edited by FreeThinker, 11 October 2018 - 22:09.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 21:44, said:

Se spune ca cei mai buni pesti sint aia rapitori. Cica au cea mai buna carne si nu au oase. In opinia mea, o exceptie ar fi stiuca, care mie personal mi se pare prea slaba. Prea putina carne pe ea. Am prins o singura data o stiuca de Dunare de aproape 80cm si dupa curatare avea sub 2kg.

Putina carne pe ea?  Ai prins tu o stiuca "de jucarie"... Dintr-o stiuca adulta de 2-3 kg mananca o familie de 4 persoane... cu tot cu mamaliguta, mujdei de usturoi (sau hrean), cartofi si morcovi fierti.  Si nu are solzi sa stii.. se eviscereaza si se pune la fiert, dupa ce au fiert legumele.

Edited by rosix, 11 October 2018 - 22:09.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da citi centrimetri trebuie sa aiba stiuca aia adulta, daca aia de 80cm este de jucarie :D

LE

 rosix, on 11 octombrie 2018 - 22:09, said:

...  Si nu are solzi sa stii.. se eviscereaza si se pune la fiert, dupa ce au fiert legumele.

Eu nu pot sa maninic peste fiert. Musai trebuie sa fie prajit in tone de ulei :D

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 22:17, said:

Eu nu pot sa maninic peste fiert. Musai trebuie sa fie prajit in tone de ulei Posted Image
Un bors de peste, nu cred ca iti este respingator :)

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 22:17, said:

Da citi centrimetri trebuie sa aiba stiuca aia adulta, daca aia de 80cm este de jucarie Posted Image

LE

Eu nu pot sa maninic peste fiert. Musai trebuie sa fie prajit in tone de ulei Posted Image

Nu. Stiuca chiar nu merge prajita.. Merge la gratar cel mult.. dar nu iese mare branza, ca n-are pic de grasime, asa ca mai mult se arde.
Ori o mananci fiarta cu mujdei de usturoi sau hrean (crede-ma, merge perfect).. ori o alegi de oase, o toci si o faci chiftele sau parjoale.. prajite in de ulei...

Pestele pretabil la prajit e crap, caras sau orice peste ceva mai gras (pe sira spinarii) care se poate taia file, rondele, etc.

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 22:17, said:

Da citi centrimetri trebuie sa aiba stiuca aia adulta, daca aia de 80cm este de jucarie Posted Image

Pai de asta ma mir.. ca dintr-o stiuca adulta de 80cm si 2 kg, mananca doua-trei persoane...

Edited by rosix, 11 October 2018 - 22:23.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 21:44, said:

Se spune ca cei mai buni pesti sint aia rapitori. Cica au cea mai buna carne si nu au oase. In opinia mea, o exceptie ar fi stiuca, care mie personal mi se pare prea slaba. Prea putina carne pe ea. Am prins o singura data o stiuca de Dunare de aproape 80cm si dupa curatare avea sub 2kg.
Se spune ca cei mai buni pesti sint aia de apa sarata. Eu zic ca asa este, cu conditia ca pestele sa fie prospat. Asta ce-l cumparam noi din magazinele din Ro, nu este proaspat.
Rechinul este rapitor si este de apa sarata. Mai lipseste sa fie prospat. (inca nu am mincat)


      Ce intelegi tu prin peste "proaspat" ? Ai folosit cuvantul proaspat asa de des incat imi vine sa cred ca o profesoara de limba romana ti-ar rupe catalogul in cap si ar iesi la pensie.
     Daca e sa aplicam la peste notiunea de proaspat, atunci si pestele din conserva este peste proaspat pentru ca se conserva peste proaspat nu peste care nu e proaspat. Daca nu ar fi proaspat nu l-ar baga la conserva ci l-ar face faina proteica pe care o mananca puii. Asa se face ca pestele pe care-l nananci tu are gust de pui. Pentru ca puiul a mancat faina proteica de peste.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 11 octombrie 2018 - 22:31, said:

  Ce intelegi tu prin peste "proaspat" ?
Singurul peste proaspat, e ala care "misca".

Edited by pasilla, 11 October 2018 - 22:35.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
saramura de crap :)...asta e cea mai buna....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate