Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Rechin gatit - fermentat/putrezit

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcspot, on 11 octombrie 2018 - 22:31, said:

  Ce intelegi tu prin peste "proaspat" ?
Adica prinzi pestele si mergi acasa cu el si-l eviscerezi si-l pui in tigaie. Sau cumperi de la magazin un peste viu. Sau un peste prins in ziua respectiva si tinut la rece (pe gheata) pina ce-l cumperi.
Daca-l bagi la congelator si-l ti 1-2-3 zile, nu mai este proaspat. Este congelat.

View Postrosix, on 11 octombrie 2018 - 22:23, said:

Nu. Stiuca chiar nu merge prajita.. .... Merge la gratar cel mult.. dar nu iese mare branza....
Cred ca aici a fost problema la mine, ca am incercat sa o prajesc si nu a mai ramas mai nimic din ea.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Am mincat rechin de curiozitate, avea ceva ,,aroma " puturoasa.
Nu am fost impresionat de gust, nu am mai luat.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
A mancat rechin albastru din metro...nu pare cine stie ce..era destul de fad la gust parca mancam hartie un gust asemanator cu pastravu care se vinde in magazine,zici ca mancai hartie

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu mâncam rechin de Marea Neagra la terasa On Plonge din portul Tomis si era foarte bun. Nici urma de miros, carnea alba, fara oase. Era prăjit normal sau pane. Nu am mai fost de ani buni acolo fiindca a scazut calitatea serviciilor.

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Lume....aici nu e vorba de rechin simplu, ci de rechin PUTREZIT!
Ma rog, e greșit spus rotten (putrezit), de fapt e fermentat, ceea ce e ușor diferit :)
Tradițional se obținea prin îngropare in pământ și urinat pe el, apoi acoperit și lăsat nu știu câte luni la fermentat.
Acum probabil au alte tehnologii, care nu mai implica pipi personal.

Deci discuțiile voastre despre Pești, in contextul topicului sunt cât se poate de departe de adevăr...

#24
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Si la noi se mananca, macroul.... "fratele" mai mic al rechinului... mai ieftin, mai bun, mai proaspat ...se vinde in cantitati mari, la preturi rezonabile si n-are timp sa stea in vitrinele magazinelor de specialitate

Edited by tico18, 12 October 2018 - 07:22.


#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu stiu cum sa spun, dar e amara carnea .Foarte naspet la gust .Luat de prin market, nu retin care, insa  nu mi-a placut deloc .

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostGingisHan2015, on 12 octombrie 2018 - 07:25, said:

Nu stiu cum sa spun, dar e amara carnea .Foarte naspet la gust .Luat de prin market, nu retin care, insa  nu mi-a placut deloc .
Cred ca era congelată cine stie cand. Rechinul proaspat nu e amar.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 12 octombrie 2018 - 06:23, said:

Lume....aici nu e vorba de rechin simplu, ci de rechin PUTREZIT!

Exact :)

#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010

View Postrichelieu, on 12 octombrie 2018 - 06:23, said:

Lume....aici nu e vorba de rechin simplu, ci de rechin PUTREZIT!

View PostMembruAnonim, on 12 octombrie 2018 - 22:37, said:


Exact Posted Image

A citit cineva postul meu?

#29
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
N-as manca nimic cu miros de putrezire, desi am vazut multe show-uri la TV cu mancaruri curioase si scarboase, iar consumatorilor le placea.
Cand am auzit tot la TV si de renumitul Lutefisk, numai peste intreg cumpar si crud.  

Este o mare diferenta intre pestii oceanici si cei de pe continente din rauri sau lacuri, am avut ocazia sa le gust.
Avem prieteni locali care merg la pescuit in oceanul Pacific pentru 2 saptamani in larg si primesc mereu macar pentru 2 mese  din tot ce au prins.
Cel mai curios peste a fost unu cu piele verde, nu solzi, dar de o nuanta splendida.   Nu credeam ca este comestibil nimic la acea culoare.
Carnea semana cu cel de ton sau de peste mare insa la gust a fost ceva ce n-am mai gustat.
Extrem de bun la gust desi l-am prajit doar traditional tavalit in faina cu sare si in ulei de floarea soarelui l-am prajit perfect.
Cu mujdei si paine le-am mancat ca nu prea am si alta reteta pentru pesti ca nu prea mananc dar pe asta l-am terminat si pe urma ne-am gandit
si la alta mancare.  Bluefin Tuna se numeste, are oase mari si tari precum calcanul sau alt peste flat din ocean care-mi plac pe langa Striped Bass.

#30
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
vazusem la tv o emisiune cu un tip care calatorea prin lume, episodul asta fiind pe undeva prin stepele asiei. L-au primit frumos si ospitalier, cu ceva bucate traditionale: parca o fiertura din niste capete de capra si.... intestine de capra (fierte), dar... pline, negolite de continut. A mancat saracul, dar cred ca ii vine si azi gustul matelor pe gat :))

Posibi;l sa fie ceva regizat, desi nu prea cred. A mai fost o serie cu Heston Bluementhal, scenariul fiind ca se ducea in diferite locuri, gusta o reteta traditionala mai deosebita, apoi o replica in laboratorul lui.
Ajunge HB si in Romania, la taierea porcului prin jud. Sibiu (se vedea o dacie in curte). Haha!! L-au imbatat bine cu palinca, de s-a taiat la deget cand a vrut sa toace ceva si apoi l-au pus la masa. Rozaliu si abtiguit, a ascultat povestea mesenilor cum, in trecut, se lua o gasca, se puneau lipitori pe ea de o sugeau pana la moarte, apoi se gateau lipitorile. S-a dus si a facut in UK lipitori la tigaie, a avut ceva probleme logistice,de un' sa ia lipitorile si bidonul de sange, sa le hraneasca

Merita vazut episodul!

Scuze de off!!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postirina2014, on 15 octombrie 2018 - 09:17, said:

Ajunge HB si in Romania, la taierea porcului prin jud. Sibiu (se vedea o dacie in curte). Haha!! L-au imbatat bine cu palinca, de s-a taiat la deget cand a vrut sa toace ceva si apoi l-au pus la masa. Rozaliu si abtiguit, a ascultat povestea mesenilor cum, in trecut, se lua o gasca, se puneau lipitori pe ea de o sugeau pana la moarte, apoi se gateau lipitorile. S-a dus si a facut in UK lipitori la tigaie, a avut ceva probleme logistice,de un' sa ia lipitorile si bidonul de sange, sa le hraneasca

Merita vazut episodul!

Daca gasesti episodul pe YOutube sau alte site-uri, pune te rog linkul.

#32
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am cautat rapid, am gasit numai secvente:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/694bolC68M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4XGgwEXhCgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.laweekly...e-needs-2378084



LE: oricum, the Mad Scientist e tare, un proiect mai recent de-al lui este mancare pentru astronauti.

Edited by irina2014, 15 October 2018 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate