Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Accidente in depasiri riscante, neregulamentare,

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,303
  • Înscris: 06.07.2007

View Posttitoo, on 14 octombrie 2018 - 13:59, said:


Daca esti angajat deja in depasire ,adica te afli deja pe contrasens ,cel care vireaza stanga e obligat sa te lase sa-l  depasesti dupa care poate vira stanga. Daca insa vezi ca masina din fata sau masina din fata ei da semnal stanga, nu mai initiezi depasirea, daca nu ai loc sa il depasesti prin dreapta stai si astepti.
Legal asa e. In viata reala insa tu mergi pe drum, semnalizezi stanga din timp si dai sa intri pe o strada. Ghiolbanul din spate tasneste crezand ca are timp, chiar daca tu ai semnalizat in prealabil, si iti umfla una in usa din stanga.
Acum sa-mi spui tu cum dovedesti tu fara camera ca ala s-a bagat in depasire dupa ce tu ai semnalizat virarea la stanga.
Ghici cine va fi scos vinovat?
Sau mai rau: vine un ghertoi in viteza cand la un moment dat vede in fata 2  masini mergand incet. Intra in depasirea ambelor masini,  fara sa vada ca de fapt prima masina din coloana are semnalizarea stanga in functiune de ceva timp.  Si e doar o chestiune de 3 secunde pana la o tragedie.

#56
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Aspectul este controversat, de obicei accidentul se produce daca mai apar si alti factori favorizanti,  trafic aglomerat cu depasiri multiple,

soare din spate, caz in care tot ce vezi in oglinda este soarele.

In calitate de biciclist m-am intilnit cu problema acordarii prioritatii cand soferul se baga in dreapta, de aceea cand vine unul si e un drum la dreapta il las, ca nu se stie ce vrea sa faca de multe ori nici nu semnalizeaza.

Cand ma bag in stinga ma duc pe banda de la axul drumului in stinga la marcaj, in caz ca vrea vreunul sa faca stinga nu are pe unde o face inaintea mea.

Insa la astfel de manevre riscurile sunt limitate deoarece trebuie sa reduca si il vezi ca reduce stii ce urmeaza.


Problema este daca vine unul cu 100 la ora si ocheste  ca s-ar putea strecura printre 3-4 masini si pe linie continua cu indicator, si dupa un varf de panta.

Cum sa-l vezi daca vine de dupa virful de panta si ai si soare din spate si vehicul si o si tine cu 100 la ora, in slalom printre jaloane, cand apare in oglinda e prea tarziu, in spate oricum nu se vede, mai e si unghiul mort si soarele.

Vina este discutabila, dar asta este cu siguranta lipsa de politete in trafic, ramine trauma timpul si banii pierduti, singura optiune este sa eviti astfel de manevre asta e singurul lucru de invatat.

Edited by cavit, 14 October 2018 - 20:12.


#57
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
In trafic, indiferent daca urban sau extraurban, eu ma uit in toate oglinzile constant. Chiar daca merg drept (cu prioritate, cu sens cu 5 benzi), e bine sa fiu informat si de ce se intampla in spate sau in laterale.
Exemple intalnite des, strada micuta cu o banda pe sens, incerci sa eviti o masina parcata mai in strada, daca nu te uiti in spate, nu ai de unde sa stii daca  nu e bou care tocmai incearca sa te depaseasca

#58
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005
Caz în care nu ăla e boul...

#59
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ma asteptam la un comentariu de genul asta. Daca eu merg cu viteza regulamentara pe strada aia, eu sunt bou sau ala care vrea sa mearga cu 100 km acolo?

#60
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 23.09.2016
Singurul caz in care nimeni nu e bovin e cel in care atat ala circula cu viteza decenta, cat si protagonistul isi consulta oglinzile.
Orice alt comportament implica un grad de tetracameralitate din partea oricarei dintre persoanele implicate ( inclusiv amandoua simultan).

Edited by Mihai_mb, 26 October 2018 - 16:11.


#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005
Exemplul tău nu spunea că te depășește careva cu 200 la oră. Spunea că schimbi banda fără să te asiguri, caz în care cel care tocmai te depășește e nevinovat.
"incerci sa eviti o masina parcata mai in strada, daca nu te uiti in spate, nu ai de unde sa stii daca  nu e bou care tocmai incearca sa te depaseasca"

#62
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,315
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe_ripper, on 26 octombrie 2018 - 15:20, said:

Ma asteptam la un comentariu de genul asta. Daca eu merg cu viteza regulamentara pe strada aia, eu sunt bou sau ala care vrea sa mearga cu 100 km acolo?
Cu ce viteza circula cel din spate nu e problema ta, el risca amenda sau suspendarea permisului. Obligatia ta e sa te asiguri atunci cand schimbi directia de mers.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate