Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Accidente in depasiri riscante, neregulamentare,

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in practica te salveaza camera sau fimare unuia din spate.
daca incepi virajul inainte ca ala sa intre in depasire e vina lui, daca il incepi dupa ce a intrat in depasire e vina ta.
numai ca din vorbe e greu de demonstrat.

Edited by arg, 13 October 2018 - 10:41.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu prea vad cum ar întra ala în depășire dacă vede ca ești tu pe banda aia.

#39
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.07.2013
Păi uită-te la primele două faze din clip. În ambele se vedea și de pe lună că vor vira stânga, în ambele mașina care vira stânga s-a încadrat corect, a semnalizat, etc.
Eu o pățesc cel puțin o dată pe săptămână. Trebuie să virez stânga să intru în curte, și am ajuns să nu mai virez până când cel din spate nu s-a oprit...
Arg, nici filmarea nu te salvează. Polițistul, din comoditate, o să spună tot "neasigurare".

#40
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Analizand opiniile, nu mai fac stanga direct nici sa intru in curte si in nici o situatie, ies in dreapta si astept pana se face liber, aici oamenii nu sunt polticosi, si circula cu viteza mare chiar daca nu este cazul.

De tinut minte, am pus si un sticker in bord sa nu uit. cat despre benzi acolo e mai simplu, daca e ceva in fata opresc in spatele lui si astept sa fie liber cat vad cu ochii inapoi, nu ma grabeste nimeni, aia grabiti nu au decat sa depaseasca ei.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
de cateva ori am preferat sa merg mai in fata si sa fac stanga (si sa intorc) unde exista un parapet, bada de stanga sau alte protecti.

View Postcosmindaniel12, on 13 octombrie 2018 - 11:13, said:

....
Arg, nici filmarea nu te salvează. Polițistul, din comoditate, o să spună tot "neasigurare".
politistul scrie cat il duce capu, iar mai departe sunt oameni pe care ii duce instalatia si care pot elucida misterul.

#42
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcosmindaniel12, on 13 octombrie 2018 - 11:13, said:

Păi uită-te la primele două faze din clip. În ambele se vedea și de pe lună că vor vira stânga, în ambele mașina care vira stânga s-a încadrat corect, a semnalizat, etc.
Eu zic ca nu-i asa. Nu exista nici un drum la stinga ca sa aiba aia doi voie sa faca la stinga. Amindoi au gresit, pentru ca nu aveau de ce sa faca stinga.
In ambele faze, semnalizarea "stinga" ar trebui sa insemne pentru orice om "civilizat" , ca respectivi vor sa intre in depasire. Asa ca im ambele cazuri, cei doi bizoni pot fi acuzati doar pentru ca sau grabit si nu au asteptat la coada ca toata lumea, ca sa le vina rindul la depasire.
Cei doi care au semnalizat stinga, aveau voie sa intre in depasire doar dupa ce sau asigurat ca din spate nu vine nimeni (ca nu exista alta masina in depasire). Asa ca amindoi au gresit ca nu sau asigurat si au efectuat manevra la stinga, fara sa se asigure si le-au taiat "calea" celor aflati deja in depasire.
Cei doi care au semnalizat stinga, au facut de fapt "manevre periculoase". Amindoi au intrat in parcarea de pe contrasens. Primul a si intors in parcarea de pe contrasens. Asa ca astia doi sint vinovati. Aia care au depasit, nu au nici o vina (exceptind faptul ca acolo de fapt era linie continua si exact in portiunea respectiva, nu aveau ce sa caute pe contrasens)

Edited by florin71_skoda, 14 October 2018 - 09:02.


#43
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Discutia asta e de ani de zile... Iar rezultatul e urmatorul:
1. In momentul in care schimbi directia de deplasare esti obligat sa te asiguri, altfel esti vinovat de orice accident produci. asta include inclusiv cand pe aceasi banda merge si un biciclist/motociclist in dreptul tau si tu tragi de volan, tot pe banda ta, sa ocolesti o groapa si il lovesti. Tot schimbare de directie se numeste.

In cazul tau si a celor de pe film acolo daca se loveau, cel ce facea stanga platea reparatiile.

2. Cei care depasesc ilegal, adica pe linie continua, vor ramane fara carnet, dar isi vor repara masina pe Rca-ul primilor. Ei isi vor primi pedeapsa, dar vinovat e cel care a schimbat directia.

Concluzia e simpla. Cascati ochii si in oglinzile laterale, nu numai in fata, inainte de a schimba directia/banda.


#44
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.07.2013

View Postflorin71_skoda, on 14 octombrie 2018 - 08:56, said:

Eu zic ca nu-i asa. Nu exista nici un drum la stinga ca sa aiba aia doi voie sa faca la stinga. Amindoi au gresit, pentru ca nu aveau de ce sa faca stinga.
Eu când ajung acasă, locuiesc pe partea stângă a drumului. La fel că dubistul din a doua fază. Ce îmi spui tu e că nu am voie să intru la mine în curte, "pentru că nu e nici un drum la stânga"...
Nu am nici "un drum la stânga" încă vreo 4-5 km dacă merg mai departe, fără să intru la mine în curte. Ce fac? Parchez mașina în curtea vecinului de peste drum? Că din ce îmi spui tu, n-am voie nici să întorc, cum a întors cel din prima fază, "pentru că nu e nici un drum la stânga"...

Quote

Aia care au depasit, nu au nici o vina (exceptind faptul ca acolo de fapt era linie continua si exact in portiunea respectiva, nu aveau ce sa caute pe contrasens)
Ce obligații ai când o mașină din fața ta semnalizează stânga? Ai voie să o depășești prin stânga?

T-balt, asta îi spuneam și eu lui arg mai devreme. Un "cap de cretă" întotdeauna va ignora nerespectarea regulilor privind depășirea, și îl va face vinovat de neasigurare pe cel care a schimbat direcția de mers. Poate în instanță obții cel mult culpă comună, dar chiar merită frecușul prin instanță, plus accidentul în sine? Nu mai bine te gândești constant că sunt drumurile pline de cretini, și stai cu ochii în oglinzi?

Edited by cosmindaniel12, 14 October 2018 - 11:08.


#45
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
In cazurile astea niciodata nu vei obtine o culpa comuna atata timp cat exista un singur factor declansator al accidentului.
Nu a obtinut nimeni asa ceva.

Edited by dan1980_25, 14 October 2018 - 12:08.


#46
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcosmindaniel12, on 14 octombrie 2018 - 11:03, said:



Ai telecomanda la poarta ca sa o deschizi din timp si sa intri direct in curte ? Sau ai podet in fata porti, suficient de lung, astfel incit sa-ti incapa toata masina perpendicular pe poarta (si nu paralel cu drumul. cu botul invers, pe contrasens si cu farurile aprinse) ? Sau te parchezi undeva aiurea pe contrasens si incurci toata circulatia, pina ce te dai jos din masina ca sa-ti deschizi poarta ?
In mod normal ar trebui sa te duci pina in primul loc in care poti sa intorci. Ca sa intorci, nu-ti trebuie drum la stinga. Poate fi si un drum la dreapta, pe care sa intri si sa intorci. (la stinga ai la 4-5km, dar la dreapta nu ai unul mai aproape ?)
Daca zici ca distanta este prea mare, atunci ghinion. Faci si tu stinga cum poti (ca tot romanul), dar trebuie sa fi constient ca daca se produce un accident o sa fi tu vinovat.
( Eu recunosc ca daca as fi in situatia ta, as face ca si tine, insa as tacea din gura si nu as mai spune si la alti ca timpeni fac)
Daca eu sint deja in depasire, pe un drum drept, adica nu aproape de o intersectie, atunci nu ma mai intereseaza ce semnalizeaza alti. Eu nu am nici o obligatie fata de alti care semnalizeaza stinga. Ei au obligatia sa ma lase pe mine sa trec, ca am fost primul, dupa care pot sa depaseasca si ei daca vor. Dar sub nici o forma sa faca stinga si sa intre pe contrasens ca sa parcheze peste drum.

Edited by florin71_skoda, 14 October 2018 - 12:02.


#47
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.07.2013
La fel ca dubistul din a doua fază, îmi încape toată mașina, și mai rămâne peste un metru până la drum. Dacă staționez, folosesc lumini de staționare, nu stau pe loc cu farurile aprinse.
Dar tu continuă cu presupunerile tale scoase din pălărie, și cu aberațiile de genul "nu ai voie să virezi stânga sau să întorci dacă nu e nici un drum la stânga"!
Și aruncă-te în depășire în timp ce la 5 mașini în fața ta cineva e pe axul drumului, semnalizând stânga. O să ajungi departe așa!
L.E.

View Postflorin71_skoda, on 14 octombrie 2018 - 11:59, said:

Ca sa intorci, nu-ti trebuie drum la stinga. Poate fi si un drum la dreapta, pe care sa intri si sa intorci. (la stinga ai la 4-5km, dar la dreapta nu ai unul mai aproape ?)
Păi și pe drumul ăla la dreapta cum întorc? Aștept până o să am drum la stânga din drumul ăla de la dreapta? Că nu înțeleg...

Edited by cosmindaniel12, 14 October 2018 - 12:17.


#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarg, on 11 octombrie 2018 - 20:30, said:


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Fshape.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


e accidentul clasic cu neasigurare la schimbarea directiei de mers... cand vine speedy gonzales-ul din spate si depaseste pe toata lumea...
Daca as avea un leu pentru cate depasiri am vazut fix in intersectii pe DN  in zone unde este scuar prntru viraj la stanga...

De exemplu, asta este considerat un loc numa bun pentru depasiri de catre unii

Attached Files



#49
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postflorin71_skoda, on 14 octombrie 2018 - 08:56, said:

Eu zic ca nu-i asa. Nu exista nici un drum la stinga ca sa aiba aia doi voie sa faca la stinga. Amindoi au gresit, pentru ca nu aveau de ce sa faca stinga.
In ambele faze, semnalizarea "stinga" ar trebui sa insemne pentru orice om "civilizat" , ca respectivi vor sa intre in depasire. Asa ca im ambele cazuri, cei doi bizoni pot fi acuzati doar pentru ca sau grabit si nu au asteptat la coada ca toata lumea, ca sa le vina rindul la depasire.
Cei doi care au semnalizat stinga, aveau voie sa intre in depasire doar dupa ce sau asigurat ca din spate nu vine nimeni (ca nu exista alta masina in depasire). Asa ca amindoi au gresit ca nu sau asigurat si au efectuat manevra la stinga, fara sa se asigure si le-au taiat "calea" celor aflati deja in depasire.
Cei doi care au semnalizat stinga, au facut de fapt "manevre periculoase". Amindoi au intrat in parcarea de pe contrasens. Primul a si intors in parcarea de pe contrasens. Asa ca astia doi sint vinovati. Aia care au depasit, nu au nici o vina (exceptind faptul ca acolo de fapt era linie continua si exact in portiunea respectiva, nu aveau ce sa caute pe contrasens)
Cand masina din fata da semnal stanga iti e interzis sa o depasesti pe partea stanga ,indiferent ca vireaza stanga, intoarce sau depaseste. Eu vad ca primul s-a asigurat si a asteptat masina care venea lansat sa termine depasirea si nu a circulat nicio clipa pe contrasens (sa nu mai vorbim ca ala depasea neregulamentar ) ...sau ma rog poate ai vazut alt film.

View Postt-balt, on 14 octombrie 2018 - 10:44, said:

Discutia asta e de ani de zile... Iar rezultatul e urmatorul:
1. In momentul in care schimbi directia de deplasare esti obligat sa te asiguri, altfel esti vinovat de orice accident produci. asta include inclusiv cand pe aceasi banda merge si un biciclist/motociclist in dreptul tau si tu tragi de volan, tot pe banda ta, sa ocolesti o groapa si il lovesti. Tot schimbare de directie se numeste.

In cazul tau si a celor de pe film acolo daca se loveau, cel ce facea stanga platea reparatiile.

2. Cei care depasesc ilegal, adica pe linie continua, vor ramane fara carnet, dar isi vor repara masina pe Rca-ul primilor. Ei isi vor primi pedeapsa, dar vinovat e cel care a schimbat directia.

Concluzia e simpla. Cascati ochii si in oglinzile laterale, nu numai in fata, inainte de a schimba directia/banda.

Legal motociclistul nu are ce cauta in stanga sau in dreapta ta, pe aceeasi banda de circulatie , iar biciclistul are obligatia sa circule cat mai aproape de bordura.

Si in astfel de situatii conteaza locul in care sunt lovite masinile, nu e scos vinovat cel care vira stanga in toate cazurile.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postflorin71_skoda, on 14 octombrie 2018 - 11:59, said:

Ai telecomanda la poarta ca sa o deschizi din timp si sa intri direct in curte ? Sau ai podet in fata porti, suficient de lung, astfel incit sa-ti incapa toata masina perpendicular pe poarta (si nu paralel cu drumul. cu botul invers, pe contrasens si cu farurile aprinse) ? Sau te parchezi undeva aiurea pe contrasens si incurci toata circulatia, pina ce te dai jos din masina ca sa-ti deschizi poarta ?
In mod normal ar trebui sa te duci pina in primul loc in care poti sa intorci. Ca sa intorci, nu-ti trebuie drum la stinga. Poate fi si un drum la dreapta, pe care sa intri si sa intorci. (la stinga ai la 4-5km, dar la dreapta nu ai unul mai aproape ?)
Daca zici ca distanta este prea mare, atunci ghinion. Faci si tu stinga cum poti (ca tot romanul), dar trebuie sa fi constient ca daca se produce un accident o sa fi tu vinovat.
( Eu recunosc ca daca as fi in situatia ta, as face ca si tine, insa as tacea din gura si nu as mai spune si la alti ca timpeni fac)
Daca eu sint deja in depasire, pe un drum drept, adica nu aproape de o intersectie, atunci nu ma mai intereseaza ce semnalizeaza alti. Eu nu am nici o obligatie fata de alti care semnalizeaza stinga. Ei au obligatia sa ma lase pe mine sa trec, ca am fost primul, dupa care pot sa depaseasca si ei daca vor. Dar sub nici o forma sa faca stinga si sa intre pe contrasens ca sa parcheze peste drum.
Daca nu ai un indicator care sa interzica oprirea sau nu esti pe o portiune de drum unde nu ai voie sa opresti, poti lasa masina paralel cu axul drumului cat timp deschizi poarta.
Adica e mai simplu sa intorci pe un drum cu o banda pe sens decat sa virezi stanga si sa intri in curte ? Posted Image
Sa zicem ca tu esti cel care depasea in cel de-al doilea caz si loveai duba ...sustii ca cel cu duba era scos vinovat lovit in spate fiind ?

Edited by titoo, 14 October 2018 - 13:13.


#51
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Ba are voie:) daca zici ca nu, te rog sa vii si cu extract din lege.

2. Daca circula aproape de bordura pe ce banda este? Schimbarea directiei de mers in banda ta, poate fi si pe dreapta si pe stanga...

#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postt-balt, on 14 octombrie 2018 - 13:09, said:

Ba are voie:) daca zici ca nu, te rog sa vii si cu extract din lege.

2. Daca circula aproape de bordura pe ce banda este? Schimbarea directiei de mers in banda ta, poate fi si pe dreapta si pe stanga...
Citeste legislatia si vei afla raspunsul, e mai simplu sa pui tu articolul in care sa specifice ca motocicletele circula legal prin dreapta sau prin stanga unui autovehicul, pe aceeasi banda de circulatie. Daca biciclistul circula aproape de bordura nu poate fi decat pe banda 1 si daca vrei sa virezi la dreapta si el merge inainte, esti obligat sa-i acorzi prioritate...lucru pe care multi posesori de permis nu-l respecta.

Edited by titoo, 14 October 2018 - 13:26.


#53
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttitoo, on 14 octombrie 2018 - 12:51, said:

Cand masina din fata da semnal stanga iti e interzis sa o depasesti pe partea stanga ,indiferent ca vireaza stanga, intoarce sau depaseste.

Dar daca eu sint deja in depasire, atunci cum sta treaba ?
Adiaca am in fata mea 2 masini, semnalizez, intru in depasire, depasesc prima masina, iar cind ajung aproape de a doua masina, se trezeste si ala sa semnalizeze stinga. Ce fac ? Continui depasirea, sau pun frina ca sa-l las si pe ala sa depaseasca ?

View Posttitoo, on 14 octombrie 2018 - 13:09, said:

Daca nu ai un indicator care sa interzica oprirea sau nu esti pe o portiune de drum unde nu ai voie sa opresti, poti lasa masina paralel cu axul drumului cat timp deschizi poarta.

Adica opresti masina in mijlocul drumului si pui avariile ? Sau cum faci ?


-----
Cind am facut eu scoala, regula era simpla: Nu aveai voie sa virezi pur si simplu stinga, cind erai pe un drum drept, ca sa intri in curte, sau sa intorci, si sa incurci toata circulatia. Trebuia prima data sa tragi frumos pe dreapta, inafara parti carosabile, sau cit mai aproape de acostament, sa astepti sa treaca toate masinile din ambele sensuri, iar cind ramineai singur pe drum, puteai intoarce sau puteai sa faci stinga ca sa intri in curte.
Acum din ce spuneti voi, regulile vad ca sau schimbat si poti opri masina in mijlocul drumului si sa te dai jos sa mergi la magazin sa-ti faci cumparaturile, ca doar nu exista semn de statioanrea interzisa.
Sau poti semnali stinga si sa opresti masina in mijlocul drumului, chiar daca nu esti intr-o intersectie, sa faci coloana dupa tine pina ce trec toti care vin de pe contrasens, dupa care poti linistit sa efectuezi manevra de intoarcere, chiar si pe aia din 3 miscari, daca asa vrea muschiul tau, ca aia din spate sint obligati sa astepte, ca doar te-au vazut ca ai semnalizat stinga pe un drum drept si este clar ca tu vrei sa intorci masina in mijlocul drumului.

#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postflorin71_skoda, on 14 octombrie 2018 - 13:48, said:

Dar daca eu sint deja in depasire, atunci cum sta treaba ?
Adiaca am in fata mea 2 masini, semnalizez, intru in depasire, depasesc prima masina, iar cind ajung aproape de a doua masina, se trezeste si ala sa semnalizeze stinga. Ce fac ? Continui depasirea, sau pun frina ca sa-l las si pe ala sa depaseasca ?



Adica opresti masina in mijlocul drumului si pui avariile ? Sau cum faci ?


-----
Cind am facut eu scoala, regula era simpla: Nu aveai voie sa virezi pur si simplu stinga, cind erai pe un drum drept, ca sa intri in curte, sau sa intorci, si sa incurci toata circulatia. Trebuia prima data sa tragi frumos pe dreapta, inafara parti carosabile, sau cit mai aproape de acostament, sa astepti sa treaca toate masinile din ambele sensuri, iar cind ramineai singur pe drum, puteai intoarce sau puteai sa faci stinga ca sa intri in curte.
Acum din ce spuneti voi, regulile vad ca sau schimbat si poti opri masina in mijlocul drumului si sa te dai jos sa mergi la magazin sa-ti faci cumparaturile, ca doar nu exista semn de statioanrea interzisa.
Sau poti semnali stinga si sa opresti masina in mijlocul drumului, chiar daca nu esti intr-o intersectie, sa faci coloana dupa tine pina ce trec toti care vin de pe contrasens, dupa care poti linistit sa efectuezi manevra de intoarcere, chiar si pe aia din 3 miscari, daca asa vrea muschiul tau, ca aia din spate sint obligati sa astepte, ca doar te-au vazut ca ai semnalizat stinga pe un drum drept si este clar ca tu vrei sa intorci masina in mijlocul drumului.
Daca esti angajat deja in depasire ,adica te afli deja pe contrasens ,cel care vireaza stanga e obligat sa te lase sa-l  depasesti dupa care poate vira stanga. Daca insa vezi ca masina din fata sau masina din fata ei da semnal stanga, nu mai initiezi depasirea, daca nu ai loc sa il depasesti prin dreapta stai si astepti.
Nu opresti in mijlocul drumului ci cat mai aproape de acostament.
Cand ai facut scoala ca intre timp s-au schimbat multe reguli, ar fi util sa citesti legislatia actuala ?! Daca tragi acum pe dreapta asteptand sa treaca toate masinile s-ar putea sa pierzi ore pretioase, daca te afli pe o artera intens circulata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate