Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cel mai bun Browser pentru Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View Postpedro2767, on 12 octombrie 2018 - 20:44, said:

Opera pe Android și bineînțeles și pe laptop... Motive :sincronizare, bookmark, speed dials, blocare reclame...și cel mai important pt. mine,  pe varianta Opera android majoritatea comenzilor (home, next page,settings semne de carte, istoric...e. t. c. ), sunt în partea de jos a paginii... Toate comenzile se pot executa, cu foarte mare ușurință.
La motivele enumerate de tine, la care subscriu, vreau neaparat sa adaug si functia "text wrap"(incadrare text), care mi se pare foarte utila si pe care n-am gasit-o la nici un alt browser.

#20
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postlone-wolf, on 13 octombrie 2018 - 18:43, said:

La motivele enumerate de tine, la care subscriu, vreau neaparat sa adaug si functia "text wrap"(incadrare text), care mi se pare foarte utila si pe care n-am gasit-o la nici un alt browser.

De acord....eu citesc softpedia in desktop version pe Opera pe android si text wrap e de neinlocuit.

#21
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View Post-Jinx-, on 13 octombrie 2018 - 19:45, said:

De acord....eu citesc softpedia in desktop version pe Opera pe android si text wrap e de neinlocuit.
In acelasi fel intru si eu pe forum, atunci cind intru de pe mobil. Posted Image

#22
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
De cand nu mai merge Softpedia pe Tapatalk e cam singura optiune ok pe telefon

#23
bobo70

bobo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Naked Browser Pro - un browser minimalist, foarte rapid. Paginile sunt afisate correct.
Via Browser - de asemenea minimalist si rapid
Armorfly - multiple optiuni de configurare, un browser foarte bun per global. Nu la fel de rapid ca primele 2.
CM Browser - foarte configurabil si rapid. Are inclus si un mod minimal.

#24
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Dezgrop și eu topicul după aproape un an de la moartea sa :)

Vad ca toți pe aici o ardeți cu opera(inclusiv eu) , dar ia uitați ce cota de piață are în România :D
[ https://i.postimg.cc/3J0tSJSt/Screenshot-20190531-202756.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sub 1%
În 2015 avea aproape 6%
[ https://i.postimg.cc/jdfGWXbq/Screenshot-20190531-202857.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar în 2010... :)

[ https://i.postimg.cc/4xTjp9f6/Screenshot-20190531-202924.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chrome-ul ucide tot. Și nu pentru ca ar fi bun(de fapt e, pentru ca majoritatea browserelor sunt făcute pe "scheletul" Chrome-ului, dar nu are nimic special, ba chiar are anumite dezavantaje), ci pentru ca ne este băgat pe gat de google odată cu androidul și IOS-ul.
Majoritatea folosesc Chrome, safari sau Samsung pentru ca sunt preinstalate, comoditate sau neștiința(unele persoane nici nu știu ca exista alternative)
Marele dezavantaj al Chrome-ului e lipsa ad-block-erului.
Alte browsere care mi-au atras atenția:
-brave browser -> Chrome cu ad-block, cea mai buna alternativa pentru opera.
-via browser -> cel mai lite browser pe care îl cunosc
-clean master browser -> o chinezărie de calitate

Opera ar avea nevoie de promovare dar chinezii se pare ca nu vor sa mai bage alți bani în el, e suficient ca au dat o grămadă de bani pe el.
Aștept vivaldi browser pentru Android, pe Windows e ok, când va apărea și pe Android probabil am sa renunț la opera.
Cota de piață la ei acasă (Norvegia)
[ https://i.postimg.cc/Kj04t2LL/Screenshot-20190531-205909.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by heinz, 31 May 2019 - 20:02.


#25
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Eu folosesc Opera pentru Android. Are multe functii interesante cum ar fi scanerer qr code, vpn gratis si blocare reclame. Folossc Opera pentru ca pot trimite mesaje oe facebook pentru eu nu folosesc nici o aplicatie facebook. Nu am incredere ca Opera nu imi trimite datele in China avand in vedere ca a fost cumparat de 'chineji' Nu i-am acordat nicio permisiune si merge super.

#26
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Nu trimite nimic în China, cel puțin momentan. Firma care deține browserul(opera software) e înregistrată în Norvegia, acolo având sediul principal și se supune legilor de acolo. Dacă își va muta sediul în China atunci da, posibil sa apară mici probleme(sau simple zvonuri). Firma e cumparata de chinezi dar momentan nu și-au băgat nasul prin browser.

#27
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Chiar nu stiam asta. Mersi mult. :) Deci monpmentam pot sta linistit. -Folosesc Opera de pe vremea cand aveam telefon cu butoane. 😃

#28
fals

fals

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.04.2007
Poti incerca Monument browser

#29
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postfals, on 01 iunie 2019 - 14:08, said:

Poti incerca Monument browser
Se mișcă bine și ăsta dar e sub opera.

#30
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Folosesc Via Browser pt navigare curenta. Este cel mai rapid browser din cate am testat pana acum. Singurul dezavantaj ar fi ca nu realizeaza rearanjarea textului la zom in pagina. Pt download folsesc UC turbo. Download-eaza tot...inclusiv filme online subtitrate.  Este totusi mai lent in navigare decat Via Browser care are si un ad-block integrat foarte bun. Suplimentar ca Ad-block folosesc Blokada.

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postninel, on 05 iunie 2019 - 07:53, said:

...
UC, care a fost găsit cu malware, la un moment dat .

Edited by Ciubex, 14 June 2019 - 13:27.


#32
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
virustotal com zice despre uc turbo ca este 100% curat

#33
loganbaxter

loganbaxter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2019
UC Browser
Yandex

#34
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Kiwi, ca o alternativa mai buna la Chrome si Opera . Astea 2 sunt cele mai bune la ora actuala, parerea mea .

Edited by Vlad_22, 14 June 2019 - 13:04.


#35
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Eu folosesc Firefox Focus de ceva timp, îmi place că este rapid însă este axat mai mult pe anonimitate, în rest e slab în opţiuni. Chiar o să încerc nişte alternative prezentate pe aici.

Mini off-topic: foloseam Opera Mini acum mai bine de 10 ani când nu erau megabiţi pe toate gardurile. Evident combinat cu un telefon clasic (SonyEricsson K310), pentru mine cel puţin era ceva impresionant să deschid o pagină web pe telefon. Posted Image

#36
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostVlad_22, on 14 iunie 2019 - 13:04, said:

Kiwi, ca o alternativa mai buna la Chrome si Opera . Astea 2 sunt cele mai bune la ora actuala, parerea mea .
E interesant Kiwi ca stie sa incarce extensii .crx (de Chrome). Am reusit sa instalez LastPass :-D Totusi, ma asteptam sa aiba si functia de Traducere automata, precum in Chrome, mai ales ca exista in setari optiunea de a oferi traducere. Am incarcat cateva pagini straine, pe care Chrome le traduce imediat, dar Kiwi nu le-a tradus automat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate