Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Astra K Innovation 1.4 turbo, 150 CP

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Scuze ca ma bag si eu asa, felicitari pentru masina in primul rand si pentru optiunile alese, in special farurile led.
@ daleh daca am retinut bine si vrei sa schimbi anvelopele de vara cand iti vine masina si daca sunt 205/60/16 te-as scapa eu de ele ca am un astra j...asta daca tii minte sau o sa te vad, ne auzim la un mesaj privat atunci.

#38
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
@jabadar

din start afirm ca nu sunt adeptul masinilor second hand Posted Image , mai ales avind in vedere ca durata intentionata de folosire este spre 10 ani. nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine ideea de lucru nou este nepretuita, iar pentru toate celelalte exista mastercard Posted Image . mai mult decit atit, cel putin in contextul acestui moment o masina second-hand - din Sfantul Gheorghe sau de oriunde altundeva in afara de Bucuresti - ar fi fost o complicatie in plus, pentru ca nu avea cine sa mearga, sa vada, sa testeze samd.
24k a fost pretul de lista, din care aproape 1500 au fost farurile LED si inca vreo 7-800 asistenta la condus, cu camera de marsarier. pretul platit a fost in jur de 20k. din ce vad in configurator diferenta intre motorul ales de mine si cel de 1.6@200cp este de peste 1.500 eur. adica mai mult decit farurile LED.


@Mihaitza - multumesc de felicitari. in ceea ce priveste farurile LED si eu sunt curios daca se vor ridica la nivelul asteptarilor (care sunt undeva sus, recunosc). mai ales ca am citit pe forumuri si de ceva probleme cu ele, cauzate se pare de calitatea furnizorului - care a fost schimbat intre timp.

Edited by suri, 23 October 2018 - 11:51.


#39
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Revin: in prima situatie aveam o linie dreapta, urmata de curba spre dreapta si o vale cu rampa accentuata, aflata in localitate. Pe ambele laturi ale drumului santuri de beton adanci. Ma grabeam foarte tare, aproape de sfarsitul liniei drepte intru in depasirea unei masini (peste linia continua, recunosc asta), din fata imi vine masina, ma repliez la milimetru in fata masinii din fata dupa care o depasesc si pe ea ca incepuse sa franeze din senin si intru pe pietrisul de la marginea carosabilului, ma redresez la limita pana sa intru in sant si imi continui deplasarea. Viteza 110-120 kmh. Consider ca ESP-ul si suspensia independenta m-au salvat.Stiu, eram mai tanar dar mi-au tremurat picioarele cam 30 de minute cand am ajuns la destinatie.

#40
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
@ suri stai linistit in legatura cu pretul, caci o masina dotata este si normal sa coste. Si decat sa iei una poate cu aceleasi dotari, dar cu 20-30.000km si 1-2 ani, mai bine o iei noua si stai linistit si impacat cu masinuta ta noua, configurata de tine cum ai dorit. Diferenta nu este mare deloc, poate aceeasi bani chiar. Legat de faruri cred ca sunt tari rau de tot si daca sunt atatia bani, clar merita, iar pentru mine daca ar fi sa trec de la j la k, aceasta ar fi optiunea nr 1 pe lista :)

#41
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Farurile atat de laudate sunt in denumirea Opel,Matrix.Dar daca nu circuli mult noaptea....In rest fiecare isi cheltuie banii cum doreste.Eu mi-am exprimat doar o opinie.
    Masina din Sf Ghe s-a vandut dupa o saptamana de stat pe net....
    @ Mihaita...Diferenta intre pretul masinilor este foarte mare,altfel n-as fi postat pe aici.Dar cum spuneam mai sus,fiecare cheltuie cum doreste.Daca vor exista regrete ulterior astea nu ajuta

#42
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Sunt multe lucruri care determina alegerea unei masini, de la impactul vizual personal pana la nevoile personale de dotari pe care le considera fiecare persoana. Consider ca ai ales rational echipamentele si dotarile masinii, inclusiv puntea spate cu brate WATT care confera o stabilitate si un comportament dinamic mai bun. Daca nu ti-ai fi permis din punct de vedere al bugetului o dotai cu mai putine lucruri, dar ai pus pe ea ce trebuie. Este o masina ok, care impreuna cu Golf si Focus sunt printre cele mai apreciate din clasa compacta.  Sa o folositi sanatosi si fara evenimente nedorite.

#43
murjaniilyrpa

murjaniilyrpa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2018
Puntea cu brate Watt este disponibila doar pe modelele de 200 cp si 160 cp....

#44
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
saptamana a inceput cu vesti bune Posted Image - masina iese din fabricatie la sfarsitul lunii noiembrie, deci ar trebui sa fie disponibila la dealer pina la sfarsitul anului. asta inseamna ca trebuie sa incep sa ma uit de cauciuri de iarna si jante pentru ele. iar saptamana asta dealerul cica primeste un innovation, deci suntem invitati la avanpremiera Posted Image.

@murjaniilyrpa - puntea watt este disponibila incepind de la 150 cp benzina si aparent si pe dieselul de 136 cp (conform configurator Opel, care nu trebuie luat totusi ca referinta absoluta). nu stiu ca opel astra k sa aiba motor de 160 cp.

Edited by suri, 05 November 2018 - 21:53.


#45
murjaniilyrpa

murjaniilyrpa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2018
Puntea Watt este oferita numai modelelor care au peste 150 cp,din ceea ce-am vazut pe net.Motorizarea de 1,4l si 150 cp nu face parte din oferta,la fel si cea de 100 kw diesel.Singurele motorizari care ar avea puntea cu brate Watt ar fi cea de 1,6 BT 200 cp si cea 1,6 BiTD de 160 cp.Nu stiu care este oferta in Ro nu ma prea intereseaza urmaresc doar ce este in vestul Eu.

#46
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
configuratorul de pe Opel.de spune ca puntea watt este disponibila si pentru motorul 1.4 150 cp. la acelasi pret ca in Romania (250 eur) puntea spate watt-link vine impreuna cu suspensie dinamica. nu stiu ce urmaresti in vestul Eu, dar in germania si in Romania asa sta situatia.

#47
murjaniilyrpa

murjaniilyrpa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2018
  • Am intrat si eu pe configuratorul romanesc de curiozitate si marturisesc ca il gasesc foarte incurcat.N-am avut rabdare sa caut puntea cu brate Watt....Un lucru:eu caut doar varianta break..Acum nu stiu daca sunt diferente intre ele ca si posibilitati de configurare.Ma intrebai de ce caut doar in vest masini.Pt ca la noi nu gasesti motrul BiTurbo de 118 kw,care va fi motorizarea mea,si nu in ultimul rand pentru pret.Ca exemplu recent gasit:varianta ST motor 100 kw diesel, cutie manuala,nivel de echipare Innovation,16000 km din 2017 pret 12500 eur.Un pret mare dpmdv au fost si vor mai fi si mai ieftine.In rest ce sa-ti spun?Asteptare usoara!Dupa ce ne achizitionam masinile posibil sa ne mai auzim pe aici....


#48
murjaniilyrpa

murjaniilyrpa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2018
O curiozitate daca tot am ajuns la configurari.Se poate configura o Astra atat de cheala incat nici macar difuzoare sa nu aiba....Posted Image .Vazuta,nu din povesti!

#49
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007

View Postsuri, on 05 noiembrie 2018 - 21:52, said:

saptamana a inceput cu vesti bune Posted Image - masina iese din fabricatie la sfarsitul lunii noiembrie, deci ar trebui sa fie disponibila la dealer pina la sfarsitul anului. asta inseamna ca trebuie sa incep sa ma uit de cauciuri de iarna si jante pentru ele. iar saptamana asta dealerul cica primeste un innovation, deci suntem invitati la avanpremiera Posted Image.

Felicitari!

La mine de la dealer am primit informatia ca este planificata sa intre in productie pe data de 24.11. Daca ai idee, cat dureaza productia masinii? Banuiesc/sper sa nu dureze mai mult de 2-3 zile, ca sa poata demara si livrarea (care cred ca din Polonia dureaza cam o saptamana).

#50
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,928
  • Înscris: 28.09.2017
... aproximativ 2 săptămâni și cam trei zile durează livrarea.
Din Polonia merge la Győr Ungaria pe calea ferată și apoi pe trailer în România.
Acum depinde și cum se mișcă dealer-ul.


#51
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007

View PostA-ONE, on 15 noiembrie 2018 - 05:19, said:

... aproximativ 2 săptămâni și cam trei zile durează livrarea.
Mi se pare cam mult 2 saptamani, dar e acceptabil...

#52
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007

View Postdaleh, on 15 noiembrie 2018 - 08:50, said:

Mi se pare cam mult 2 saptamani, dar e acceptabil...
UPDATE: Masina e in Ungaria, asteapta transport, cel mai probabil saptamana viitoare va ajunge la dealer, deci cadou de Craciun.

#53
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
felicitari, esti un pas mai aproape! eu inca nu am primit nici o veste, in afara de VIN - acum vre-o 10 zile, parca.
asteptare usoara in continuare.

#54
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007

View Postsuri, on 13 decembrie 2018 - 12:02, said:

felicitari, esti un pas mai aproape! eu inca nu am primit nici o veste, in afara de VIN - acum vre-o 10 zile, parca.
asteptare usoara in continuare.
Multumesc!

Luni dimineata la prima ora sun la dealer sa aflu alte noutati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate