Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Astra K Innovation 1.4 turbo, 150 CP

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
sa-ti fie intr-un ceas bun, Daleh!

la geamurile fumurii pe spate am renuntat, ca deja trecusem de un anume prag psihologic Posted Image. si a mai fost si sotia, pe care o enerveaza cind o masina cu geamuri negre este parcata pe colt, si nu vede sa iasa in intersectie.
discountul pe care l-ai obtinut este foarte bun pentru Opel, unde am inteles ca 16% este cam maximul. desi daca socotesc si asigurarea suplimentara +3ani / 100.000 km, care a venit bonus de la dealer, s-ar putea sa ajung si eu tot pe acolo.

cu cauciucurile all-season ai dreptate, dar doar daca vorbesti Cross-Climate. altfel ... nu prea se compara. eu inca sper sa gasesc un spatiu de depozitare rezonabil prin bucuresti, sa nu ma car la soacra-mea in fiecare primavara si toamna :).

la ce dealer ai dat comanda? mie radacini mi-a dat 3,5 luni, dar am mai primit o oferta de la Union Motors care a spus ca masina vine in doua luni.

#20
daleh

daleh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.08.2007

View Postsuri, on 12 octombrie 2018 - 13:53, said:

sa-ti fie intr-un ceas bun, Daleh!
Multumesc la fel!

Doar CrossClimate+ le accept pentru allseason.
Sa stii ca 16% mi-au dat din prima cei de la Erebus, fara sa ma duc macar in showroom. I-am ales pe cei de la Union Motors doar din motivul ca erau un pic mai bine pregatiti si au stiut sa-mi raspunda la toate intrebarile pe care le aveam. Cei de la Dibas si Erebus au dat oferte cu 10-20E mai mult, dar asteptam cu zilele sa-mi raspunda la intrebari (pe mail, ca la telefon era greu sa raspunda).

Livrarea in 2 luni este doar pentru diesel. Am intrebat si eu la Union de ce ceilalti doi dealeri mi-au zis ca masina vine in 3-4 luni si a zis ca intr-adevar e o nota de informare la Opel ca vor intarzia productia, insa e doar pentru motoarele pe benzina. Eu sper sa fie adevarat, sa-mi vina masina de Craciun. Oricum ar fi, pe poarta dealerului, nu ies fara allseason.

Aveau si cei de la Opel oferte pentru Allseason, era 230E in plus, dar nu stiai cu ce cauciucuri vin. Mi-au spus ca pot fi allseason de la Continental, Bridgestone sau Michelin. Deci, loterie.

Extinderea garantiei o voi face in viitor. Poti s-o faci inainte sa-ti expire garantia initiala, o singura data si pe un maxim de 3 ani suplimentar. Pretul nu se schimba.

#21
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
in legatura cu garantia: stiu ca se poate extinde oricind pina expira garantia initiala, dar am avut doua motive sa o iau acum:
- am cerut-o (si am primit-o) bonus de la dealer, deci a fost moca; ulterior va trebui platita fara doar si poate;
- m-am gindit ca exista un risc - nu stiu cit de mare - ca Opel sa renunte in viitor la a vinde aceasta garantie (de exemplu daca constata ca este nerentabila economic). odata cumparata va trebui sa o respecte. dar daca peste vre-un an jumate as fi vrut sa o cumpar si nu mai era disponibila ?...

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Reversul ar fi sa constati ca nu esti multumit de garantia oferita de ei, se intampla uneori, si sa nu mai doresti acea extindere.

#23
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
In legatura cu anvelopele All-Season, daca nu au fulgul de zapada pe ele, risti foarte mult, deoarece nu au aceeasi aderenta pe gheata/zapada ca unele de iarna, daca te opreste politia si te verifica, risti sa iei amenda si retinerea certificatului de inmatriculare, iar in cel mai nefericit caz, daca ai fi implicat in vreun accident si se constata ca masina nu e echipata cu anvelope adecvate, e posibil sa fii vinovat.

#24
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Garantia se poate extinde pana cand masina face maxim 10 mii km, cel putin asa a fost la mine (insignia b). Pentru a putea avea reducere a trebuit sa fac un credit (20 %) altfel nu ma incadram in promotie unde scria clar printre altele "credit  auto". Aveam banii cash dar cu creditul am obtinut  vreo 5 mii discount( de la 36 la 31 mii ) din care am scazut cam 700 euro dobanda la creditul luat pe care l-am achitat intre timp(12 luni).

#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View PostGCondruz18, on 12 octombrie 2018 - 16:44, said:

In legatura cu anvelopele All-Season, daca nu au fulgul de zapada pe ele, risti foarte mult, deoarece nu au aceeasi aderenta pe gheata/zapada ca unele de iarna, daca te opreste politia si te verifica, risti sa iei amenda si retinerea certificatului de inmatriculare, iar in cel mai nefericit caz, daca ai fi implicat in vreun accident si se constata ca masina nu e echipata cu anvelope adecvate, e posibil sa fii vinovat.
Greșit :) e nevoie de inscripția m+s sau  m s sau m,s. Îți apare în codul rutier asta (face trimitere la 2 directive europene și acolo ai toate detaliile)

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cu fulgul nu e problema dupa cum s-a spus dar ar fi bine sa-l aiba.
Problema e alta. Cand sunt noi sunt bune si de iarna si de vara. Pe masura ce se uzeaza isi pierd eficiemta iarna si ramai practic cu niste cauciucuri inca bune dar doar pt vara si cu dilema trag de ele asa si le folosesc si iarna, le arunc/vand si iau alte AS noi sau le pastrez pt vara si mai iau un set de iarna.
Dpmdv, AS sunt o alegere buna daca mergi f mult gen 50K km pe an si iei un set nou in fiecare toamna, daca mergi f putin si imbatranesc inainte sa se toceasca sau daca intentionezi sa vinzi masina peste vreo 2 ani. Asta daca stai in Romania. Daca esti intr-o tara mediteraneana sau prin Anglia, Olanda si alte tari cu clima mai stabila de-a lungul anului, sunt perfecte.
In rest, proiectand caracteristicile lor pe toata durata de viata, nu raportandu-te doar la momemtul achizitiei nu sunt cea mai buna idee.

PS. Sa nu uit de o exceptie. AS-urile high performance sunt o solutie daca mergi tare si iarna. Nu pe zapada ci pe uscat. Gumele de iarna se degradeaza repede la viteze mari si au de obicei indici mai mici de viteza, indici care desi par suficienti la prima vedere, asigura o rulare in siguranta de max 10 minute la acea viteza deci trebuie o marja mare dpadv.

Edited by underb, 13 October 2018 - 08:52.


#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
20k pentru o compacta fara suspensie independenta mi se pare enorm. Asta indiferent de marca...Toti vand in ziua de astazi briz-briz-uri iar partea tehnica este neglijata.

#28
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Cu ce te ajuta suspensia independenta spate la mers normal. Nu toți folosim mașinile pe circuit :)

#29
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Asa am zis si eu la prima masina. Deja de la a doua era obligatorie pe lista, alaturi de motor fiabil, faruri cu LED si pachetul de siguranta complet. Nu dau doi bani pe Android Auto, crom pe la geamuri sau rezolutie mare la sistemul multimedia, dar partea tehnica este vitala. Am trecut prin 2 situatii in care suspensia spate a facut diferenta intre viata si spital sau mai grav. My 5 cents...

#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Poți detalia situațiile respective?

#31
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Lumea trebuie să înțeleagă că 20 000 de euro în 2018 nu sunt aceeași bani că 20 000 de euro în 2008. O mașină care costa acum 20 000 de euro nu este mai scumpă că una care ar fi costat 15 000 de euro în 2000.
Aștept și eu cu interes situația în care te-a salavat suspensia spate independenta.

#32
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Asta este realitatea, toți producatorii au ridicat prețurile. In 2008 am cumpărat SUV cu 27000 EUR iar in 2015 am cumpărat Peugeot 308 cu 24000 EUR. Sistemele electronice, sistemele de asistenta și noile tehnologii de reducere a poluării costa.

Felicitări pentru mașina!

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Conform indicilor de inflatie, 100 euro din 2008 sunt echivalentul a 113 euro in 2018. Deci 20k de atunci sunt 22.6K de acum.

Corect, subansamblele noi si noile tehnologii costa in plus dar restul costurilor au fost eficientizate prin mutarea masiva a industriei orizontale in tari unde se poate produce cu costuri mici si chiar a uzinelor sau prin externalizarea proiectarii multor repere tot asa, catre firme din tari mai ieftine.
In plus, la fel cum acum exista tehnologii noi pe masini care trebuie amortizate, la fel erau si atunci tehnologii noi care trebuiau amortizate.

#34
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Am si eu in vedere un Astra K dar combi ST.Nu stiu prea bine ce inseamna contractul semnat de tine dar dpmdv platesti nejustificat o groaza de bani.Din start afirm ca nu sunt adeptul masinilor noi,imi place sa le schimb.Asa ca masini de max 2 ani si max 30K km.Astfel iti pot spune ca s-a vandut una acum vreo sapt de catre un cetatean din Sf Ghe la 10k eur cu 12k km la bord an 2017 nivel echipare Inno.Motor 1,4 BT 150 cp manuala.Si daca cauti mai gasesti pe mobile in special pana in max 14k eur cu max 30k km la bord min 2017 chiar si in echiparea Dynamic.Parerea mea este ca te-ai grabit.Am testat una in configuratia de mai sus.Pot spune ca ma asteptam la mai mult de la motorul de 150 cp si 245 Nm ...La 24k eur ai fi putut lua fara probleme una cu motorul de 200 cp care intradevar este ceva..Iti spun astea fara nici o intentie de flame.Pur si simplu constat pt ca,cum spuneam imi voi achizitiona cu certitudine si eu una...

View Postedi10000, on 13 octombrie 2018 - 20:50, said:

Asa am zis si eu la prima masina. Deja de la a doua era obligatorie pe lista, alaturi de motor fiabil, faruri cu LED si pachetul de siguranta complet. Nu dau doi bani pe Android Auto, crom pe la geamuri sau rezolutie mare la sistemul multimedia, dar partea tehnica este vitala. Am trecut prin 2 situatii in care suspensia spate a facut diferenta intre viata si spital sau mai grav. My 5 cents...
Pilotezi cumva?Nu esti sofer amator?Ca sa stim si noi de la cine vine opinia asta....Ori poate te uiti la prea multe emisiuni Tv de profil...

#35
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postjabadar, on 21 octombrie 2018 - 13:39, said:

Am si eu in vedere un Astra K dar combi ST.Nu stiu prea bine ce inseamna contractul semnat de tine dar dpmdv platesti nejustificat o groaza de bani.Din start afirm ca nu sunt adeptul masinilor noi,imi place sa le schimb.Asa ca masini de max 2 ani si max 30K km.Astfel iti pot spune ca s-a vandut una acum vreo sapt de catre un cetatean din Sf Ghe la 10k eur cu 12k km la bord an 2017 nivel echipare Inno.Motor 1,4 BT 150 cp manuala.Si daca cauti mai gasesti pe mobile in special pana in max 14k eur cu max 30k km la bord min 2017 chiar si in echiparea Dynamic.Parerea mea este ca te-ai grabit.Am testat una in configuratia de mai sus.Pot spune ca ma asteptam la mai mult de la motorul de 150 cp si 245 Nm ...La 24k eur ai fi putut lua fara probleme una cu motorul de 200 cp care intradevar este ceva..Iti spun astea fara nici o intentie de flame.Pur si simplu constat pt ca,cum spuneam imi voi achizitiona cu certitudine si eu una...

Felicitari, ai descoperit ca unei masini vechi de 2 ani si cu 20-30k km ii scade pretul cu 20-30% cel putin. Si acum stim si noi, multumim.

#36
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
In unele cazuri pretul este la jumate.Exemplul pe care l-am dat este al unei masini de 1 an nu de 2.Nu vad de ce te-ai inflamat....Cu placere

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate