Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Grasutelor, haideti sa ne ajutam!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poftim la Fane  ! Te-a pus necuratul sa pomenesti de pizza ! Esti un individios , mo !

#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
pt rezultate garantate
1-mancare
iei legume la punga congelate + o casoleta de piept de pui din ala feliat

2- manci 3-4 mese pe zi, numai legume ori fierte ori iei din alea care merg calite in ulei, nu prajite, iei o tigaie de teflon dai cu pensula cu putin ulei si gata

1 bucatica de piept de pui pe zi atata

3- obligatoriu alergare cel putin 30 minute pe zi pana ajungi la 50 minute de alergat


Poti alerga pana poti sa alergi 1 zi da 1 zi pauza

Fara paine,sucuri,dulce etc numai apa chioara

#21
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Paine nu prea mai mananc de cateva luni. Dulciuri deloc. Cafeaua o beau fara zahar
E adevarat ca bani de sala sau de psihologi nu am, de aceea ma sfatuiesc cu voi aici. Aici am gasit oameni buni, cu mult bun simt, gata sa ajute de cu o vorba buna sau dreapta. Va multumesc tuturor!

View Postcrisstonne, on 09 octombrie 2018 - 12:48, said:

Mese dese dar cu cantitati mici de mincare.
Fibre care se umfla in contact cu lichidele si pacalesc stomacul.
Carbo putini.
Fructe si legume.
Ce alimente contin fibrele astea care se umfla in stomac?

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postcorinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 13:01, said:

in paralel, fa-ti un jurnal alimentar, in care sa-ti notezi cu maxima sinceritate tot ceea ce mananci si bei pe parcursul fiecarei zile, timp de cateva saptamani - o luna. o sa ramai surprinsa sa constati ca de fapt mananci si bei mai mult decat aveai impresia.

Foarte corect. Nici nu îți dai seama cât consumi pe zi, fără să ții un jurnal.
Eu folosesc MyFitnessPal, aplicație pe Android. Poate părea stupid, dar pe mine mă ajută la capitolul motivație, să văd seara că sunt sub nivelul de calorii maxim.
Acum câteva luni mi-am cumpărat un cross trainer (se găsesc și mai ieftine) și fac exerciții în fiecare zi - cîteva sute de calorii arse.
În primele 2 luni nu s-a văzut mare lucru, apoi am început să slăbesc.

Ce e de menționat, e că nu-i ușor deloc. Fie că ți-e lene, silă, ești obosit - trebuie să te ții de program. Nu-i ca în reclame. Și să nu te descurajezi în primele luni, odată ce se observă vizibil că slăbești, o să fii mult mai motivată.

Evident, înainte să începi exercițiile de tip cardio, trebuie să știi dacă organismul tău suportă efort susținut.

Edited by pexCom, 09 October 2018 - 13:46.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postzzhunt, on 09 octombrie 2018 - 13:31, said:

pt rezultate garantate
1-mancare
iei legume la punga congelate + o casoleta de piept de pui din ala feliat

2- manci 3-4 mese pe zi, numai legume ori fierte ori iei din alea care merg calite in ulei, nu prajite, iei o tigaie de teflon dai cu pensula cu putin ulei si gata

1 bucatica de piept de pui pe zi atata

3- obligatoriu alergare cel putin 30 minute pe zi pana ajungi la 50 minute de alergat


Poti alerga pana poti sa alergi 1 zi da 1 zi pauza

Fara paine,sucuri,dulce etc numai apa chioara

Ce zici tu e infometare. Trebuie sa isi asigure un raport adecvat de calorii cu activitatea ei.
O bucatica de pui pe zi si niste legume si o sa devina ea insasi leguma, mai ales ca o mai si pui sa alerge.

#24
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostJurasikMan, on 09 octombrie 2018 - 12:54, said:

Rodico ..asculta la mine !
Regimul ajuta dar nu este fiziologic. Tu te ingrasi nu de la stres , nu de la doi copii ...ci te ingrasi pentru ca mananci mai mult decat consumi. Acum sunt doua  variante ...sau mananci prea mult , sau faci miscare prea putina . REgimul te ajuta sa dai o unda de soc organismului dar detrminant este sa iti schimbi modul de viata. Saptamanal drumetii lungi , macar o data la doua saptamani piscina , alergari usoare la inceput pentr uca daca esti supraponderala vei apasa rau pe articulatii ( glezne , genunchi , solduri ) si vei avea dureri mari , ceea ce te va demotiva sa continui . Deci , renunti la exces de carbohidrati , la grasimi , la dulciuri ...dar nu de tot pentru ca nu vei putea ci treptat . Incearca sa mananci cu mai putin sare pentru a nu retine apa in corp , fa-ti un program zilnic care sa cuprinda niste abdomene , niste genoflexiuni , cateva miscari de stretching si in rest , cauta sa fii activa fizic  pe timpul zilei . Regimul , indiferent cat de bun va fi , va avea efect pe durata limitata . Cum vei renunta la el ( dupa ce ti se pare ca ai slabiut ) organismul va avea grija sa refaca in timp record rezervele pentru " apocalipsa " .
IMPORTANT !!! Schimba-ti modul de viata . fii mai activa si mananca mai putin !
Multumesc! De stat nu prea stau toata ziua caci duc gemenii la scoala apoi plec la curatenie la o familie, ii iau de la scoala, le servesc masa si ii duc la terapie timp in care merg la alta familie la treaba.
Nu pot sa fac drumetii sau sa alerg caci gemenii nu pot face multa miscare si nu ii pot forta iar de lasat cu cineva sau singuri nu se poate

Nu fumez, nu consum alcool.
Astazi, spre exemplu, pana la ora asta am consumat: o cafea fara zahar sau lapte, un covrig de 60 bani(adica din ala mic, fiert) , un ness fara zahar sau lapte si un baton de slabit.
Imi cer scuze ca nu vad sa va raspund tuturor dar o voi face pe seara cand ma linistesc cu treburile

#25
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Totul se reduce la consumul caloric zilnic: ce „intra” trebuie sa fie semnificativ mai mic decât ce „iese”, astfel încât organismul să mănânce în mod constant din rezerve. Stii vorba aia... Ai văzut grași la Auschwitz?

#26
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 13:52, said:

Multumesc! De stat nu prea stau toata ziua caci duc gemenii la scoala apoi plec la curatenie la o familie, ii iau de la scoala, le servesc masa si ii duc la terapie timp in care merg la alta familie la treaba.
Nu pot sa fac drumetii sau sa alerg caci gemenii nu pot face multa miscare si nu ii pot forta iar de lasat cu cineva sau singuri nu se poate

Nu fumez, nu consum alcool.
Astazi, spre exemplu, pana la ora asta am consumat: o cafea fara zahar sau lapte, un covrig de 60 bani(adica din ala mic, fiert) , un ness fara zahar sau lapte si un baton de slabit.
Imi cer scuze ca nu vad sa va raspund tuturor dar o voi face pe seara cand ma linistesc cu treburile

Pai cam aici e problema, in ce mananci sau mai bine zis, ce nu mananci...

Multi fac greseala asta sa nu mai manance nimic, nu beau apa, traiesc doar cu o cafea - doua si alte nebunii. Batoanele pentru slabit nu ajuta la nimic.

In primul rand, incearca sa bei 2-3 litri de apa, daca nu esti obisnuita, ia-o gradual, va fi greu sa bei 2-3 litri din prima ...

Apoi incearca sa ai 3 mese oarecum regulate, dimineata cand pregatesti copiii pentru scoala, obisnuieste-te sa mananci ceva, macar un iaurt cu cereale sau o felie de paine integrala cu branza sau un ou fiert .. ceva

Renunta la rontaieli gen covrig, indiferent de cat de mic e el, te amagesti asa, ca o gustare dupa ce duci copii la scoala, cand esti la prima familie, poti manca o fructa sau daca simti nevoia sa rontai, poti manca ceva alune, nuci sau morcov, ardel gras ...

La pranz cand pui copiii la masa, mananca si tu cu ei, fiind mancare gatita, ar trebui sa fie ok orice le dai lor sa mananci si tu.

Cat esti la cealalta familie la treaba, tot ca o gustare daca simti nevoia, la fel nuci, alune, o fructa sau ceva legume, poate un iaurt de baut ...

Seara daca ai mancare gatita si nu e ceva gras sau prajit, poti manca, asta oricum undeva pe la ora 6-7 sau iti faci o salata, o supa, un gratar, ceva usor in functie si de ce ai acasa si de posibilitati... Oricum o portie mai mica decat cea de la pranz.

In rest, dupa cum spuneam, multa apa ...

Cafeaua e ok 1-2 pe zi, evita ness-ul...

Cred ca ar fi ok chiar si ce a zis alticineva mai sus ca meniu cu legume si gratar, avand in vedere modul cum mananci acum, mai degraba te indrepti acum spre infometare, decat ce s-a recomandat pana acum sau ce am zis si eu.

Edited by 4ndr3i-13, 09 October 2018 - 14:12.


#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 13:43, said:

Ce alimente contin fibrele astea care se umfla in stomac?

Ma refeream la o masa exclusiv din ,,fibre ", măcinătură de cereale hidrosolubile care isi maresc volumul de citeva ori.
Mergi la ,,naturiste ", la ,,Plafar ", si intrebi.
Pe asta se bazeaza Herbalife, dar cu preturi enorme.

Nu te lasa păcălită :)

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 12:37, said:

...Nu sunt sedentara caci am 2 copii de crescut si serviciu. ..

muncile casnice nu-s MIȘCARE!!!
(80% dintre femeile mature românce sunt durdulii, și tot așa ca tine robotesc toată ziua pe langă casă și copii)
în rest deja ai primit toate sfaturile necesare!

chestia cu jurnalul e fantastică: scrie mereu ce bagi în gură, chiar și guma aia de mestecat are fo nu știu câte calorii (și mai are și prostul efect că îți crește cantitatea de salivă ce ajunge-n stomac și-ți dezvoltă pofta de mâncare...)

cât despre faptul că mai există topicuri asemănătoare: acolo nu știi niciodată dacă ți se adresează ție sau altcuiva, așa că și io sunt de acord că nu-i bai dacă a deschis „fimeia” unul al ei...

#29
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostAlexEn, on 09 octombrie 2018 - 13:46, said:


Ce zici tu e infometare. Trebuie sa isi asigure un raport adecvat de calorii cu activitatea ei.
O bucatica de pui pe zi si niste legume si o sa devina ea insasi leguma, mai ales ca o mai si pui sa alerge.
La mine a dat rezultate, 1 kil pe saptamana am dat jos

Nu mori de foame garantat dar asa e trebuie sa ai vointa si cand simti ca ti-e foame bei apa

#30
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
orice e miscare, vazusem un documentar in care s-a masurat ca mai multa miscare face per total o chelnerita care munceste o zi si nah doar merge si cara chestii decat cineva care sta la birou si face 1-2h miscare intr-o repriza

asa ca si daca e sa mergi pe jos mult pe zi de la o locatie la alta sau facand curatenie, mergi, te aplici, muti chestii, etc .. e si asta o miscare

multe dintre femei sunt durdulii pentru ca nu mananca ce/cat/cand trebuie, nu beau apa si multe ajung sa fie durdulii pentru ca retin foarte multa apa, metabolismul li se leneveste pentru ca nu mananca si ajung ca orice covrig il baga sa se depuna

e oarecum simplu, corpului daca ii dai 3 mese pe zi + 1-2 gustari si sa fie alimente bune, dupa cum s-au mai dat exemple, le va consuma si daca mai are nevoie de energie va incepe sa consume din rezerve, daca nu ii dai mancare, metabolismul incetineste, nu mai consuma iar orice mananci se depune la rezerve, pentru zile negre ... ca e invatat sa nu primeasca

Edited by 4ndr3i-13, 09 October 2018 - 14:35.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...păi dacă robotește continuu, cum se face că metabolismul scade?
(e o contradicție în termeni...: mișcarea stimulează metabolismul...)

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pe vremea lui Ceausescu era mai usor de slabit. Alergai de la o coada la alta si la sfarsit veneai cu plasa goala acasa. Aveai parte si de sport si de dieta.

#33
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

View Postgushpi, on 09 octombrie 2018 - 14:35, said:

...păi dacă robotește continuu, cum se face că metabolismul scade?
(e o contradicție în termeni...: mișcarea stimulează metabolismul...)

metabolismul e influentat si de alimentatie, cunosc cazuri de femei care tot asa sunt oarecum active, nu stau deloc toata ziua, la munca, acasa, etc si totusi nu slabesc, dar nici nu mananca mai nimic toata ziua, nu beau apa ...

cum spuneam si in primul reply si un pic mai sus, e foarte important sa existe acele 3 mese pe zi plus ceva gustari, dar sa fie alimente ok

suna ciudat ca trebuie sa mananci ca sa slabesti, dar cam asa e ... iar alimentatia si miscarea (oricat ar fi) merg mana in mana

Edited by 4ndr3i-13, 09 October 2018 - 14:45.


#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 13:43, said:

Paine nu prea mai mananc de cateva luni. Dulciuri deloc. Cafeaua o beau fara zahar
E adevarat ca bani de sala sau de psihologi nu am, de aceea ma sfatuiesc cu voi aici. Aici am gasit oameni buni, cu mult bun simt, gata sa ajute de cu o vorba buna sau dreapta. Va multumesc tuturor!
Eu zic ca nu-ti trebuie psihologi si sala da' nici nu te astepta la minuni de pe o zi pe alta pentru ca da, metabolismul la 40 ani nu mai e chiar ca la 20.

Ideea cu jurnalul nu e rea. Scrie timp de o saptamana tot ce mananci si bei (si cantitati, pe cat posibil). Si cand.
Pentru "dieta", mancanca legume pe saturate (de preferat nu prea des cartofi; si daca mananci cartofi e ok, dar portia nu e de 10 cartofi la o masa ci de vreo 2...), 1-2 fructe, carne de care-ti place.

Jumatate de ora de plimbare mai zdravana pe zi ar trebui sa fie suficient pentru inceput, daca reusesti sa iti faci timp. Daca nu, 10 genuflexiuni in baie de 10 ori pe zi, 5-10 minute de exercitii la trezire/la culcare, se aduna...

Cat crezi ca ai avea nevoie sa slabesti?

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 14:11, said:

Nu am vazut. De ce ai simtit nevoia sa scrii asa mare si colorat?
Asa e el. -_-

#35
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
rodico fara alergat 50 minute, 1 zi da una ba  si cu regim foarte strict asculta la mine nu vei da suncile jos.

Daca esti mai durdulie mult, incepi cu mers repede spre foarte repede.

Degeaba mergi mult pe jos incet, degeaba bei numai cafele si batoane de slabit, fara sport aka alergat 40-50 minute nu vei slabi cum iti doresti

Am cunoscut pe cineva vara asta care era asa mai gras mi-a spus si de cand s-a apucat de regim si mers la modul serios la munte, la concursuri cu bicicleta a slabit ca un bat

Dar atentie bicicleta folosita la modul serios, mers cel putin 2 ore, tras tare nu 3 ture lesiate in parc

#36
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
ar fi interesant daca ne poti spune ce inaltime ai si cate kilograme, sa ne dam seama cam care e situatia

@zzhunt sunt de acord cu ce spui, dar nu toata lumea are timp sa alerge o ora pe zi ori bicicleta 2h sau bani sa mearga constat la munte, concursuri cu bicicleta, etc ... cand se dau exemple de genu mi se pare ca suna cam demoralizator, ca si cum cei care n-au timp sau resurse sa faca mai mult sport nu au nicio sansa sa slabeasca

nu cred ca rodica isi doreste sa fie 'bat', ci sa arate cat de cat ok

probabil a pus mai multe kg decat in mod normal si pe baza stresului, alimentatiei haotica sau lipsa alimentatiei, lipsa apei nu mai reuseste sa le dea jos

dar am dat si eu exemple de alimentatie si altii, daca le va citi si le va pune in practica, o asteptam sa ne spuna rezultatele dupa prima luna ... bineinteles totul notat intr-un jurnal, cu ce a mancat/baut in fiecare zi

inca o chestie importanta, cantarirea sa nu se faca zilnic, de preferat o data la doua saptamani sau o data pe saptamana daca e chiar curiozitatea mare, dimineata dupa ce se merge la toaleta :) si sa fie un cantar bun, daca te cantaresti de 3 ori si iti da 3 cifre diferite, poti sa il schimbi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate