Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Grasutelor, haideti sa ne ajutam!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Va salut pe toti dar topicul e destinat celor un pic grasuti. Pe stres am inceput sa ma ingras si am incercat toate dietele posibile si imposibile, de la infometare pana la mancat la ore fixe si degresat. Am inceput sa mai si alerg, cand imi permite timpul. Nu sunt sedentara caci am 2 copii de crescut si serviciu. Dar nu slabesc, nu imi place cum am ajuns sa arat.
Vreau sa imi spuneti daca ati reusit sa slabiti si cum...
Dupa 40 ani nu se mai slabeste ca la 20. La 20 daca stateam o zi mai nemancata imediat scadea burta

Edited by rodica1978, 09 October 2018 - 12:38.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Intai analize. Apoi reducerea stresului+somn calitativ si cantitativ. Apoi numarat calorii.
O data cu varsta se reduce si metabolismul. Stresul afecteaza productia de leptina, hormonul direct implicat in decizia organismului de a stoca grasimi.
Infometarea nu este o solutie fiindca iti vei incetini metabolismul.
'Dieta' nu ar trebui sa fie dieta, ci mod de viata ca sa te poti tine de ea. Ore fixe si degresat nu e pentru toata lumea si nu e nici neaparat bine. Cel mai bine este din toate cate putin, alimente cat mai putin procesate din surse cat mai curate posibil.

View PostOriginalCopy, on 09 octombrie 2018 - 12:44, said:

Am auzit ca sexul ajuta femeile la slabit, daca e facut corect.
Ar trebui sa ii citesti si celelalte topicuri. Nu cred ca e cazul sa vii cu mistouri.

Edited by AlexEn, 09 October 2018 - 12:49.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mese dese dar cu cantitati mici de mincare.
Fibre care se umfla in contact cu lichidele si pacalesc stomacul.
Carbo putini.
Fructe si legume.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fără pâine. Fără excese. Mese dese și mici mici mici.

uite diete

Attached File  main-qimg-81aa1c95496d256c70eaccdca547c27b.png   268.79K   83 downloads
Attached File  5b78cfa0be395e5f08dc5fe4c9559111.jpg   111.67K   85 downloads
Attached File  a1c5c529960dee30bf1204f1d4ac08b4.jpg   195.36K   71 downloads

Edited by Dany_Darke, 09 October 2018 - 13:21.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Rodico ..asculta la mine !
Regimul ajuta dar nu este fiziologic. Tu te ingrasi nu de la stres , nu de la doi copii ...ci te ingrasi pentru ca mananci mai mult decat consumi. Acum sunt doua  variante ...sau mananci prea mult , sau faci miscare prea putina . REgimul te ajuta sa dai o unda de soc organismului dar detrminant este sa iti schimbi modul de viata. Saptamanal drumetii lungi , macar o data la doua saptamani piscina , alergari usoare la inceput pentr uca daca esti supraponderala vei apasa rau pe articulatii ( glezne , genunchi , solduri ) si vei avea dureri mari , ceea ce te va demotiva sa continui . Deci , renunti la exces de carbohidrati , la grasimi , la dulciuri ...dar nu de tot pentru ca nu vei putea ci treptat . Incearca sa mananci cu mai putin sare pentru a nu retine apa in corp , fa-ti un program zilnic care sa cuprinda niste abdomene , niste genoflexiuni , cateva miscari de stretching si in rest , cauta sa fii activa fizic  pe timpul zilei . Regimul , indiferent cat de bun va fi , va avea efect pe durata limitata . Cum vei renunta la el ( dupa ce ti se pare ca ai slabiut ) organismul va avea grija sa refaca in timp record rezervele pentru " apocalipsa " .
IMPORTANT !!! Schimba-ti modul de viata . fii mai activa si mananca mai putin !

#6
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Slabitul se face din lingura.Gaurita.Ingerezi mai putine calorii decat consumi zilnic, si rabdare, preferabil fara tutun,
cam dupa o luna incepi sa vezi rezultate Miscarea este buna pentru tonusul general, intaresti muschii, ajuta articulatiile La 50+ 8 kg in 4 luni.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ce înălțime și câte kg  ai ? Multe doamne au părere că sunt  grase fără a fi neapărat reală  acea impresie .

#8
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018
Unele organisme sunt facute genetic sa consume mai mult si sa depoziteze mai multa grasime.  Pur si simplu digestia nu functioneaza eficient din moment ce cunosc persoane care mananca mii de calorii pe zi si nu se ingrasa deloc.   Daca aveti un organism mai lenes, nu aveti ce sa faceti.  
Multe dintre voi grasutelor, daca ati slabi, nu v-ati simti prea in pielea voastra.
Trebuie sa intelegeti ca nu toti oamenii pot fi frumosi, atleti si cu multa vointa.
Degeaba slabiti daca va ingrasati la loc dupa cateva luni.  

Pana sa-ti schimbi modul de viata si trupul, trebuie intai umblat la creier.  
Eu as sugera sa mergeti sa consultati niste nutritionisti si psihologi  seriosi (cu sedinte care costa sute de euro ) care sa va spuna daca sunteti capabile sa va schimbati intai si daca merita sa actionati apoi.  
Nu tineti dieta doar cateva luni ca sa scapati de cateva kilograme, ci o tineti toata viata.  

Pana nu scapati de apetitul si pofta  care va determina sa mancati multi nu puteti face nimic.

Edited by zakhischneur, 09 October 2018 - 13:00.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Rodica, in cazul in care nu ai vazut sectiunea, topicul tau s-ar incadra mai bine aici: https://forum.softpe...iata-sanatoasa/

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Hanita mea mereu se plange deși are kil pe centimetru la 50 de ani și două nașteri .

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
rodica, intai ar trebui sa mergi la medicul de familie si sa ceri trimitere pentru un set de analize si investigatii, sa vezi cum stai cu hormonii, glicemia si alte cele.
apoi sa cauti un nutritionist bun, care sa-ti faca un plan alimentar personalizat, bazat si pe preferintele tale alimentare si, de ce nu, pe posibilitatile financiare, ca degeaba iti recomanda nu's ce carne de crocobaur, daca pretul e de 100lei/kg si tu nu-ti permiti asa ceva.
in paralel, fa-ti un jurnal alimentar, in care sa-ti notezi cu maxima sinceritate tot ceea ce mananci si bei pe parcursul fiecarei zile, timp de cateva saptamani - o luna. o sa ramai surprinsa sa constati ca de fapt mananci si bei mai mult decat aveai impresia.
daca obisnuiesti sa rontai gustari intre mese - si astea ingrasa. cu dulciurile, fainoasele, carbogazoasele cum stai ?
dupa o anumita varsta, si metabolismul incetineste, energia scade, nu mai slabesti la 40 de ani la fel de rapid si eficient ca la 20 de ani.
daca vrei, te rog spune-ne exact ce si cat mananci si bei intr-o zi obisnuita din viata ta.
in plus, tine cont de faptul ca viata ta, la modul general, e mai grea si mai complicata decat a multora dintre noi, nu e usor sa cresti singura doi gemeni cu probleme de sanatate...probabil pentru tine mancarea este uneori pe post de alinare, suport emotional, iti da o placere de moment, nu te judeca, nu te cearta, iti este alaturi in orice moment.
asa ca da, trebuie lucrat un pic si la nivel mental, pentru a reusi sa iesi din cercul vicios al mancatului pe fond emotional sau de stres.

Edited by corinadaniela, 09 October 2018 - 13:06.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Mananci mai putin, miscare mai multa, stres mai putin. Yupiiii, ce usor e de zis! Motivatia e cheia. Sa ai vointa sa slabesti. Cum o gasesti? Greu de aflat.

Pentru cei care nu reusesc sa se motiveze singuri, un antrenor personal sau un partener de antrenament ar fi o solutie.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Am obervat ca sunt persoane care daca simt foame imediat sa manance. Cine are probleme cu greutatea trebuie sa mai si "posteasca", adica sa reziste tentatiilor de a manca gustos si mult . Dar cea mai buna varianta ar fi dieta cu fructe si legume crude daca sunteti sedentari.

#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
secretul este miscarea, dar cum scrie doamna: nu prea face rost de timp.
Si probabil nu are nici mii de lei de dat pe toti zevzecii care s-au facut nutritionisti si psihologi... or fi si unii buni dar gaseste-i tu in lumea asta mare!

#15
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Herbalife. Nu fac reclama, cunosc o persoana care a slabit in felul acesta.
Am vazut ingredientele de pe o cutie de prafuri d-alea si cred ca ar merita.
Si daca esti doar un pic grasuta cred ca e si mai bine deoarece poti adopta o durata mai scurta de bagat prafuri.
Initial eram putin sceptic dar cred ca persoana aceea a facut o alegere destul de buna deoarece prafurile alea iti asigura pe langa o masa cu un nr de calorii redus si niste vitamine, minerale, etc. care prin forma lor solubila sunt mai usor de absorbit de catre organism.

Edited by mihhay, 09 October 2018 - 13:21.


#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrodica1978, on 09 octombrie 2018 - 12:37, said:

Va salut pe toti dar topicul e destinat celor un pic grasuti. Pe stres am inceput sa ma ingras si am incercat toate dietele posibile si imposibile, de la infometare pana la mancat la ore fixe si degresat. Am inceput sa mai si alerg, cand imi permite timpul. Nu sunt sedentara caci am 2 copii de crescut si serviciu. Dar nu slabesc, nu imi place cum am ajuns sa arat.
Vreau sa imi spuneti daca ati reusit sa slabiti si cum...
Dupa 40 ani nu se mai slabeste ca la 20. La 20 daca stateam o zi mai nemancata imediat scadea burta
Nu sint femeie, nici nu am peste 40 de ani, insa cand am observat ca incep sa fac burta, am eliminat complet painea din alimentatie, mananc paine doar cand e obligatoriu (nu poti manca salata de icre fara paine), chiar si zacusca se poate manca fara paine, la fel si zaharul.orice fara zahar.In rest dieta normala, gratare, carne cat mai prajita insa cu cat mai putin ulei.Mananc cartofi prajiti fara probleme, insa ii pun la scurs de ulei.Functioneaza, de 5 ani am exact aceasi greutate.
Berea nu am reusit inca sa o elimin:)

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmihhay, on 09 octombrie 2018 - 13:12, said:

Herbalife. Nu fac reclama, cunosc o persoana care a slabit in felul acesta.

si eu cunosc. si ce crezi ? pe langa faptul ca a pus la loc (si in plus) toate kg pierdute, in timpul "dietei" se tinea de pereti, atat de slabita si ametita era.
nu e pentru oricine, si nu pentru orice buzunar.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
nu metode heirupiste! ca foamea pana la urma te razbeste, dai iama in frigider si e mai rau de multe ori decat daca n-ai fi incercat. o presiune mica dar constanta. eu cand am vrut sa slabesc imi puneam cam trei sferturi din portia de inainte. fara nici un regim. am reusit sa dau jos vreo 10kg in 4 luni. sportul e foarte benefic pt sanatate dar cam ineficient pt slabit. pe motiv ca vine la pachet cu pofta de mancare. si daca dupa doua ore de sala la max mergi la o pizza ai luat caloriile si pe tura urmatoare de sala. in perioada slabitului faci miscare, nu sport.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate