Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Grasutelor, haideti sa ne ajutam!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Am 1.62m si 66 kg. Pana acum 3 ani am avut maxim 53 kg... Am multa grasime si arat rau, am o ditamai burta si ma strang hainele

#38
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 4ndr3i-13, on 09 octombrie 2018 - 14:43, said:

...
cunosc cazuri de femei care tot asa sunt oarecum active, nu stau deloc toata ziua, la munca, acasa, etc si totusi nu slabesc, dar nici nu mananca mai nimic toata ziua, nu beau apa ...
...
Exclus!
Majoritatea persoanelor durdulii spun că mănâncă puțin -aproape deloc- în realitate se poate observa că mănâncă puțin, adică nici 3 minute nu durează să halească mâncarea din farfurie.

PS persoanele de față se exclud!

#39
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
corect, m-am exprimat eu gresit, dau impresia ca nu mananca nimic, de fapt rontaie chestii sau nu mananca toata ziua, dar mananca seara sau dupa cum zici si tu mananca repede si nu isi dau seama
ideea era ca nu se mananca totusi corect, cele 3 mese pe zi, alimente ok, etc + apa


 rodica1978, on 09 octombrie 2018 - 15:29, said:

Am 1.62m si 66 kg. Pana acum 3 ani am avut maxim 53 kg... Am multa grasime si arat rau, am o ditamai burta si ma strang hainele

sa stii ca nu e chiar asa de rau precum spui ca si greutate ... dar te inteleg, la 1.62 si 53kg erai cam bat, deci diferenta e mare pentru tine la nivel vizual

pentru varsta ta ar trebui sa ai undeva la 55-57kg, deci ai avea de dat jos cam 10kg, ca sa ajungi sa fii multumita, trebuie oricum sa te adaptezi si varstei, e cam greu sa ai corpul de la 20-30 de ani.

vezi ce s-a scris pana acum, cu exemple de alimentatie, eu insist mult si pe apa, bea macar cei 2 litri pe zi, fara ceaiuri, sucuri, batoane si alte nebunii...

scrie tot ce mananci/bei, astfel te poti uita inapoi sa vezi daca ti-ai "facut de cap" in vreo zi

seara sau cand ai timp, fa multe abdomene, genoflexiuni si ce iti mai permite timpul, dupa ce 'alergi' toata ziua, incearca totusi si ceva de genu, te va mai ajuta cu grasimea de pe burta

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
problema ei majora este faptul ca NU are timp suficient pentru miscare sau sport.

"De stat nu prea stau toata ziua caci duc gemenii la scoala apoi plec la curatenie la o familie, ii iau de la scoala, le servesc masa si ii duc la terapie timp in care merg la alta familie la treaba.
Nu pot sa fac drumetii sau sa alerg caci gemenii nu pot face multa miscare si nu ii pot forta iar de lasat cu cineva sau singuri nu se poate
Nu fumez, nu consum alcool."

rodica, eu cred ca esti acum intr-o faza in care de fapt de infometezi, iar organismul e atat de disperat sa stocheze orice bucatica de mancare pe care o mananci, incat te ingrasi din "nimic".
este o reactie naturala de aparare a organismului, primeste mult prea putina hrana fata de cat are nevoie, si atunci face rezerve. este o etapa prin care trec dealtfel si cei care tin diverse diete.
posibil sa ai si ceva dereglari hormonale, la alt subiect povesteai despre niste pete maronii care ti-au aparut pe fata.
asa ca vezi mai intai cum stai cu sanatatea (dpdv hormonal, glicemie, colesterol, functiile hepatice), sa stii de unde sa incepi.

#41
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

 corinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 15:43, said:

rodica, eu cred ca esti acum intr-o faza in care de fapt de infometezi, iar organismul e atat de disperat sa stocheze orice bucatica de mancare pe care o mananci, incat te ingrasi din "nimic".
este o reactie naturala de aparare a organismului, primeste mult prea putina hrana fata de cat are nevoie, si atunci face rezerve. este o etapa prin care trec dealtfel si cei care tin diverse diete.
posibil sa ai si ceva dereglari hormonale, la alt subiect povesteai despre niste pete maronii care ti-au aparut pe fata.
asa ca vezi mai intai cum stai cu sanatatea (dpdv hormonal, glicemie, colesterol, functiile hepatice), sa stii de unde sa incepi.

asta spuneam si eu cateva posturi mai inainte, daca nu are cele 3 mese pe zi si se infometeaza mai rau face, metabolismul incetineste si orice mananca se depune

este foarte importanta, intr-adevar, sanatatea ...

rodica, mergi intai si fa niste analize amanuntite sa te tratezi daca e cazul si apoi te poti gandi la slabit
in caz ca e o problema medicala posibil sa te chinui degeaba sa slabesti pana nu te tratezi
si chiar daca iti apar pete sau alte simptome pe baza stresului, e important sa incerci cumva sa te linistesti, cu stresul nu faci mai nimic

#42
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 EXIT, on 09 octombrie 2018 - 15:49, said:

De ce mai exista posibilitatea sa scrii cu rosu sau cu litere mari daca nu este permis?
De ce exista posibilitatea sa calci oameni cu masina, daca nu este permis? Tu glumesti.
Si daca nu iti convine, poti sa iti dai "exit" de pe topic, nu te obliga nimeni sa il urmaresti.
Este permisa deschiderea de topic-uri multiple, pe subiecte deja existente.

#43
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,859
  • Înscris: 26.01.2010
Din pacate aceasi problema ca si initiatoarea am avut-o eu de ceva vreme. Am vazut ca-s multe persoane aici care au impresia ca o persoana grasa mananca tot timpul cantitati uriase de mancare. Eu una ma consider grasa la 171 cm si 65-67 kg desi persoanele din jurul meu spun ca nu as fi grasa. Nu conteaza ce spun alte persoane insa ci ceea ce gandesc eu despre mine.

Imi incepeam ziua cu o 0.5 l apa + cana de cafea si 2-3 tigari, ajungeam la munca si bagam cafea si tigari la greu. Daca seful imi aducea de mancare la pranz mancam dar in general mancatul meu se limita la o singura data pe zi si atunci seara cand ajungeam acasa. Mananc foarte incet ( atat de incet incat ma plictisesc cand mananc asa ca ori ma uit la tv ori tre sa citesc o carte ) si nu mancam mult asa cum pare sa creada majoritatea de aici.
O portie de mancare la cina ar fi o palma de pui/vita/peste alaturi de brocoli/conopida/fasole verde. De rontait nu rontai in timpul zilei ca nu gasesc nimic care sa-mi placa.Singurul lucru bun pe care-l faceam e ca beam cam 4 l de apa pe zi.

Paine nu mananc de vreo 15 ani, pizza odata la 3 luni si atunci doar o felie de pofta(is grasa,cum dracu sa mananc pizza ) , pepsi/coca cola nu beau ca nu-mi place gustul, chipsuri sau ce prostii mananca oamenii in general nici atat.

Miscare faceam zilnic pentru ca avea un catel ce trebuia plimbat de 2-3 ori zi cel putin cate o ora de fiecare data cand ieseam la plimbare. De mancat nu mancam ,de plimbat ma plimbam dar slabit pauza.

Rodica , eu a trebuit sa platesc 600 $ ca sa ma obisnuiesc cu mancatul ! Tu nu iti permiti asta si in niciun caz nu ai nevoie sa cheltui bani aiurea cum am facut eu. Evident ca am citit toate topicurile legate de cat de importante sunt 3 mese pe zi , am citit toate dietele si urmat cateva dar nu au avut niciun efect.

Trei mese pe zi plus doua snack-uri si apa cat incape.
Cu apa a fost usor ca imi place sa beau apa dar mancatul e un chin pentru mine.

Un ou fiert , o felie de paine prajita sau orice iti place tie sa mananci face minuni dimineata. Importat e sa mananci ceva. La fiecare 2-3 ore mesteca ceva si nu te uita la cate calorii are pentru ca le arzi in timp ce faci curatenie.
Odata ce te obisnuiesti cu mancatul slabitul o sa vina de la sine. Si nu fi stresata ca nu slabesti , ai destule motive de stres deja , slabitul nu ar trebui sa fie unul.

Am uitat sa spun ca am facut si analize si-s sanatoasa tun ,mancatul anapoda e motivul pentru care nu slabeam deloc.

#44
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 AlexEn, on 09 octombrie 2018 - 12:47, said:

Intai analize. Apoi reducerea stresului+somn calitativ si cantitativ. Apoi numarat calorii.
O data cu varsta se reduce si metabolismul. Stresul afecteaza productia de leptina, hormonul direct implicat in decizia organismului de a stoca grasimi.
Infometarea nu este o solutie fiindca iti vei incetini metabolismul.
'Dieta' nu ar trebui sa fie dieta, ci mod de viata ca sa te poti tine de ea. Ore fixe si degresat nu e pentru toata lumea si nu e nici neaparat bine. Cel mai bine este din toate cate putin, alimente cat mai putin procesate din surse cat mai curate posibil.
Ce analize ar trebui sa fac? Ce crezi ca nu functineaza bine in organismul meu?

 waterman, on 09 octombrie 2018 - 12:53, said:

Multumesc mult!

OriginalCopy, on 09 octombrie 2018 - 13:44, said:
Am auzit ca sexul ajuta femeile la slabit, daca e facut corect.

Fara suparare dar ar trebui sa iti fie rusine cu tine. Pe lumea asta mai suntem si oameni care trebuim sa fim respectati pentru ceea ce suntem, daca tu nu te respecti pe tine insuti..pentru ca altfel nu ti-ai permite sa te murdaresti scriind la misto, invata sa ii respecti pe altii. Poate acei oameni merita asta

 AlexEn, on 09 octombrie 2018 - 12:59, said:

Rodica, in cazul in care nu ai vazut sectiunea, topicul tau s-ar incadra mai bine aici: https://forum.softpe...iata-sanatoasa/
Multumesc Alex. Eram pe telefon atunci Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar important e ca am gasit ajutor in voi

 pacopaco1967, on 09 octombrie 2018 - 13:03, said:

Am obervat ca sunt persoane care daca simt foame imediat sa manance. Cine are probleme cu greutatea trebuie sa mai si "posteasca", adica sa reziste tentatiilor de a manca gustos si mult . Dar cea mai buna varianta ar fi dieta cu fructe si legume crude daca sunteti sedentari.
Paco am si eu zile in care parca nu ma mai satur...

 corinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 13:01, said:

rodica, intai ar trebui sa mergi la medicul de familie si sa ceri trimitere pentru un set de analize si investigatii, sa vezi cum stai cu hormonii, glicemia si alte cele.
apoi sa cauti un nutritionist bun, care sa-ti faca un plan alimentar personalizat, bazat si pe preferintele tale alimentare si, de ce nu, pe posibilitatile financiare, ca degeaba iti recomanda nu's ce carne de crocobaur, daca pretul e de 100lei/kg si tu nu-ti permiti asa ceva.
in paralel, fa-ti un jurnal alimentar, in care sa-ti notezi cu maxima sinceritate tot ceea ce mananci si bei pe parcursul fiecarei zile, timp de cateva saptamani - o luna. o sa ramai surprinsa sa constati ca de fapt mananci si bei mai mult decat aveai impresia.
daca obisnuiesti sa rontai gustari intre mese - si astea ingrasa. cu dulciurile, fainoasele, carbogazoasele cum stai ?
dupa o anumita varsta, si metabolismul incetineste, energia scade, nu mai slabesti la 40 de ani la fel de rapid si eficient ca la 20 de ani.
daca vrei, te rog spune-ne exact ce si cat mananci si bei intr-o zi obisnuita din viata ta.
in plus, tine cont de faptul ca viata ta, la modul general, e mai grea si mai complicata decat a multora dintre noi, nu e usor sa cresti singura doi gemeni cu probleme de sanatate...probabil pentru tine mancarea este uneori pe post de alinare, suport emotional, iti da o placere de moment, nu te judeca, nu te cearta, iti este alaturi in orice moment.
asa ca da, trebuie lucrat un pic si la nivel mental, pentru a reusi sa iesi din cercul vicios al mancatului pe fond emotional sau de stres.
Corina esti minunata! Mi-ai dat cea mai buna idee ,asta cu notatul. De maine o sa notez tot si garantat ma va ajuta. Iti multumesc pentru tot ceea ce ai facut pentru mine

 mihhay, on 09 octombrie 2018 - 13:12, said:

Herbalife. Nu fac reclama, cunosc o persoana care a slabit in felul acesta.
Am vazut ingredientele de pe o cutie de prafuri d-alea si cred ca ar merita.
Si daca esti doar un pic grasuta cred ca e si mai bine deoarece poti adopta o durata mai scurta de bagat prafuri.
Initial eram putin sceptic dar cred ca persoana aceea a facut o alegere destul de buna deoarece prafurile alea iti asigura pe langa o masa cu un nr de calorii redus si niste vitamine, minerale, etc. care prin forma lor solubila sunt mai usor de absorbit de catre organism.
Multumesc Mihhay! Stiu pe cineva care a luat si a slabit in 2 luni 10 kg dar a dat aproape 2000 lei ceea ce mi se pare cam mult la bugetul meu.

 fqx, on 09 octombrie 2018 - 13:16, said:

Nu sint femeie, nici nu am peste 40 de ani, insa cand am observat ca incep sa fac burta, am eliminat complet painea din alimentatie, mananc paine doar cand e obligatoriu (nu poti manca salata de icre fara paine), chiar si zacusca se poate manca fara paine, la fel si zaharul.orice fara zahar.In rest dieta normala, gratare, carne cat mai prajita insa cu cat mai putin ulei.Mananc cartofi prajiti fara probleme, insa ii pun la scurs de ulei.Functioneaza, de 5 ani am exact aceasi greutate.
Berea nu am reusit inca sa o elimin:)
Asa eram si eu pana acum 3 ani. O sa vezi ca odata cu varsta nu va mai fi asa de simplu

 Fane, on 09 octombrie 2018 - 13:16, said:

nu metode heirupiste! ca foamea pana la urma te razbeste, dai iama in frigider si e mai rau de multe ori decat daca n-ai fi incercat. o presiune mica dar constanta. eu cand am vrut sa slabesc imi puneam cam trei sferturi din portia de inainte. fara nici un regim. am reusit sa dau jos vreo 10kg in 4 luni. sportul e foarte benefic pt sanatate dar cam ineficient pt slabit. pe motiv ca vine la pachet cu pofta de mancare. si daca dupa doua ore de sala la max mergi la o pizza ai luat caloriile si pe tura urmatoare de sala. in perioada slabitului faci miscare, nu sport.
Poate pe sistem nervos e asta dar am zile in care as manca pana vomit dar tot imi e foame

 pexCom, on 09 octombrie 2018 - 13:43, said:

Foarte corect. Nici nu îți dai seama cât consumi pe zi, fără să ții un jurnal.
Eu folosesc MyFitnessPal, aplicație pe Android. Poate părea stupid, dar pe mine mă ajută la capitolul motivație, să văd seara că sunt sub nivelul de calorii maxim.
Acum câteva luni mi-am cumpărat un cross trainer (se găsesc și mai ieftine) și fac exerciții în fiecare zi - cîteva sute de calorii arse.
În primele 2 luni nu s-a văzut mare lucru, apoi am început să slăbesc.

Ce e de menționat, e că nu-i ușor deloc. Fie că ți-e lene, silă, ești obosit - trebuie să te ții de program. Nu-i ca în reclame. Și să nu te descurajezi în primele luni, odată ce se observă vizibil că slăbești, o să fii mult mai motivată.

Evident, înainte să începi exercițiile de tip cardio, trebuie să știi dacă organismul tău suportă efort susținut.
Acum am descarcat aplicatia. Sper sa imi fie utila. Multumesc!

 4ndr3i-13, on 09 octombrie 2018 - 14:06, said:

Pai cam aici e problema, in ce mananci sau mai bine zis, ce nu mananci...

Multi fac greseala asta sa nu mai manance nimic, nu beau apa, traiesc doar cu o cafea - doua si alte nebunii. Batoanele pentru slabit nu ajuta la nimic.

In primul rand, incearca sa bei 2-3 litri de apa, daca nu esti obisnuita, ia-o gradual, va fi greu sa bei 2-3 litri din prima ...

Apoi incearca sa ai 3 mese oarecum regulate, dimineata cand pregatesti copiii pentru scoala, obisnuieste-te sa mananci ceva, macar un iaurt cu cereale sau o felie de paine integrala cu branza sau un ou fiert .. ceva

Renunta la rontaieli gen covrig, indiferent de cat de mic e el, te amagesti asa, ca o gustare dupa ce duci copii la scoala, cand esti la prima familie, poti manca o fructa sau daca simti nevoia sa rontai, poti manca ceva alune, nuci sau morcov, ardel gras ...

La pranz cand pui copiii la masa, mananca si tu cu ei, fiind mancare gatita, ar trebui sa fie ok orice le dai lor sa mananci si tu.

Cat esti la cealalta familie la treaba, tot ca o gustare daca simti nevoia, la fel nuci, alune, o fructa sau ceva legume, poate un iaurt de baut ...

Seara daca ai mancare gatita si nu e ceva gras sau prajit, poti manca, asta oricum undeva pe la ora 6-7 sau iti faci o salata, o supa, un gratar, ceva usor in functie si de ce ai acasa si de posibilitati... Oricum o portie mai mica decat cea de la pranz.

In rest, dupa cum spuneam, multa apa ...

Cafeaua e ok 1-2 pe zi, evita ness-ul...

Cred ca ar fi ok chiar si ce a zis alticineva mai sus ca meniu cu legume si gratar, avand in vedere modul cum mananci acum, mai degraba te indrepti acum spre infometare, decat ce s-a recomandat pana acum sau ce am zis si eu.
Multumesc! De ce sa nu beau ness?

 4ndr3i-13, on 09 octombrie 2018 - 14:30, said:

orice e miscare, vazusem un documentar in care s-a masurat ca mai multa miscare face per total o chelnerita care munceste o zi si nah doar merge si cara chestii decat cineva care sta la birou si face 1-2h miscare intr-o repriza

asa ca si daca e sa mergi pe jos mult pe zi de la o locatie la alta sau facand curatenie, mergi, te aplici, muti chestii, etc .. e si asta o miscare

multe dintre femei sunt durdulii pentru ca nu mananca ce/cat/cand trebuie, nu beau apa si multe ajung sa fie durdulii pentru ca retin foarte multa apa, metabolismul li se leneveste pentru ca nu mananca si ajung ca orice covrig il baga sa se depuna

e oarecum simplu, corpului daca ii dai 3 mese pe zi + 1-2 gustari si sa fie alimente bune, dupa cum s-au mai dat exemple, le va consuma si daca mai are nevoie de energie va incepe sa consume din rezerve, daca nu ii dai mancare, metabolismul incetineste, nu mai consuma iar orice mananci se depune la rezerve, pentru zile negre ... ca e invatat sa nu primeasca
ai dreptate!

#45
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
N-ai nevoie de nici o analiza. Asa cum ti-a spus cineva mai sus, trebuie sa mananci mai putine calorii decat consumi, pana ajungi la greutatea normala. Restul, sunt povesti ale grasilor care cauta diverse scuze pentru nesimtirea lor, dand vina pe tot felul de boli.
Si inca ceva, pentru binele tau: sa nu te puna dracu sa alergi la cate kg ai acum, ca o sa-ti distrugi articulatiile. Oricum, alergatul "de amatori" e echivalent cu o frectie la un picior de lemn, te ajuta foarte putin spre deloc la slabit. Mai bine faci gimnastica aerobica, dar si aia, daca n-o faci "ca la carte", e tot pierdere de vreme in ceea ce priveste slabitul.

#46
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 jobist, on 09 octombrie 2018 - 15:32, said:

Exclus!
Majoritatea persoanelor durdulii spun că mănâncă puțin -aproape deloc- în realitate se poate observa că mănâncă puțin, adică nici 3 minute nu durează să halească mâncarea din farfurie.

PS persoanele de față se exclud!
eu am recunoscut deja ca am zile in care mananc pana imi vien sa vomit dar nu pot sa ma abtin

 4ndr3i-13, on 09 octombrie 2018 - 15:42, said:

corect, m-am exprimat eu gresit, dau impresia ca nu mananca nimic, de fapt rontaie chestii sau nu mananca toata ziua, dar mananca seara sau dupa cum zici si tu mananca repede si nu isi dau seama
ideea era ca nu se mananca totusi corect, cele 3 mese pe zi, alimente ok, etc + apa




sa stii ca nu e chiar asa de rau precum spui ca si greutate ... dar te inteleg, la 1.62 si 53kg erai cam bat, deci diferenta e mare pentru tine la nivel vizual

pentru varsta ta ar trebui sa ai undeva la 55-57kg, deci ai avea de dat jos cam 10kg, ca sa ajungi sa fii multumita, trebuie oricum sa te adaptezi si varstei, e cam greu sa ai corpul de la 20-30 de ani.

vezi ce s-a scris pana acum, cu exemple de alimentatie, eu insist mult si pe apa, bea macar cei 2 litri pe zi, fara ceaiuri, sucuri, batoane si alte nebunii...

scrie tot ce mananci/bei, astfel te poti uita inapoi sa vezi daca ti-ai "facut de cap" in vreo zi

seara sau cand ai timp, fa multe abdomene, genoflexiuni si ce iti mai permite timpul, dupa ce 'alergi' toata ziua, incearca totusi si ceva de genu, te va mai ajuta cu grasimea de pe burta
maine incep sa notez si o sa va tin la curent

 corinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 15:43, said:

problema ei majora este faptul ca NU are timp suficient pentru miscare sau sport.

"De stat nu prea stau toata ziua caci duc gemenii la scoala apoi plec la curatenie la o familie, ii iau de la scoala, le servesc masa si ii duc la terapie timp in care merg la alta familie la treaba.
Nu pot sa fac drumetii sau sa alerg caci gemenii nu pot face multa miscare si nu ii pot forta iar de lasat cu cineva sau singuri nu se poate
Nu fumez, nu consum alcool."

rodica, eu cred ca esti acum intr-o faza in care de fapt de infometezi, iar organismul e atat de disperat sa stocheze orice bucatica de mancare pe care o mananci, incat te ingrasi din "nimic".
este o reactie naturala de aparare a organismului, primeste mult prea putina hrana fata de cat are nevoie, si atunci face rezerve. este o etapa prin care trec dealtfel si cei care tin diverse diete.
posibil sa ai si ceva dereglari hormonale, la alt subiect povesteai despre niste pete maronii care ti-au aparut pe fata.
asa ca vezi mai intai cum stai cu sanatatea (dpdv hormonal, glicemie, colesterol, functiile hepatice), sa stii de unde sa incepi.
pentru analize astept luna ianuarie cand o sa am dreptul la setul de analize decontate.
o sa incerc sa va urmez sfaturile primite, chiar de maine o sa incep jurnalul

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2018 - 17:04, said:

Din pacate aceasi problema ca si initiatoarea am avut-o eu de ceva vreme. Am vazut ca-s multe persoane aici care au impresia ca o persoana grasa mananca tot timpul cantitati uriase de mancare. Eu una ma consider grasa la 171 cm si 65-67 kg desi persoanele din jurul meu spun ca nu as fi grasa. Nu conteaza ce spun alte persoane insa ci ceea ce gandesc eu despre mine.

Imi incepeam ziua cu o 0.5 l apa + cana de cafea si 2-3 tigari, ajungeam la munca si bagam cafea si tigari la greu. Daca seful imi aducea de mancare la pranz mancam dar in general mancatul meu se limita la o singura data pe zi si atunci seara cand ajungeam acasa. Mananc foarte incet ( atat de incet incat ma plictisesc cand mananc asa ca ori ma uit la tv ori tre sa citesc o carte ) si nu mancam mult asa cum pare sa creada majoritatea de aici.
O portie de mancare la cina ar fi o palma de pui/vita/peste alaturi de brocoli/conopida/fasole verde. De rontait nu rontai in timpul zilei ca nu gasesc nimic care sa-mi placa.Singurul lucru bun pe care-l faceam e ca beam cam 4 l de apa pe zi.

Paine nu mananc de vreo 15 ani, pizza odata la 3 luni si atunci doar o felie de pofta(is grasa,cum dracu sa mananc pizza ) , pepsi/coca cola nu beau ca nu-mi place gustul, chipsuri sau ce prostii mananca oamenii in general nici atat.

Miscare faceam zilnic pentru ca avea un catel ce trebuia plimbat de 2-3 ori zi cel putin cate o ora de fiecare data cand ieseam la plimbare. De mancat nu mancam ,de plimbat ma plimbam dar slabit pauza.

Rodica , eu a trebuit sa platesc 600 $ ca sa ma obisnuiesc cu mancatul ! Tu nu iti permiti asta si in niciun caz nu ai nevoie sa cheltui bani aiurea cum am facut eu. Evident ca am citit toate topicurile legate de cat de importante sunt 3 mese pe zi , am citit toate dietele si urmat cateva dar nu au avut niciun efect.

Trei mese pe zi plus doua snack-uri si apa cat incape.
Cu apa a fost usor ca imi place sa beau apa dar mancatul e un chin pentru mine.

Un ou fiert , o felie de paine prajita sau orice iti place tie sa mananci face minuni dimineata. Importat e sa mananci ceva. La fiecare 2-3 ore mesteca ceva si nu te uita la cate calorii are pentru ca le arzi in timp ce faci curatenie.
Odata ce te obisnuiesti cu mancatul slabitul o sa vina de la sine. Si nu fi stresata ca nu slabesti , ai destule motive de stres deja , slabitul nu ar trebui sa fie unul.

Am uitat sa spun ca am facut si analize si-s sanatoasa tun ,mancatul anapoda e motivul pentru care nu slabeam deloc.
multumesc mult! o sa iti urmez sfatul

Edited by Dany_Darke, 10 October 2018 - 03:47.


#47
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Stiu ca o sa-mi sariti in cap, dar imi asum riscul.

Sa fiu direct, nu ar trebui sa mancati carne deloc. Apropo, mancarea nu ar trebui gatita (prajita) niciodata. Uleiurile nu ar trebui sa existe in viata voastra.
Revenind la viata cotidiana, stiu ca nu puteti respecta ce am zis mai sus, si nu din vina voastra.

Ficatul e seful in corpul vostru, aveti grija de el, are grija de corpul vostru. Marea majoritatea a oamenilor cand se nasc, sunt sanatosi.

In plus, aveti toata informatia gratis, nu e nimeni de vina pentru modul in care aratati. Succes celor care vor sa inteleaga cu adevarat ceea ce se intampla in corp.

Astept critici si multe "quote-uri"

#48
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 error2006, on 09 octombrie 2018 - 21:16, said:

Stiu ca o sa-mi sariti in cap, dar imi asum riscul.

Sa fiu direct, nu ar trebui sa mancati carne deloc. Apropo, mancarea nu ar trebui gatita (prajita) niciodata. Uleiurile nu ar trebui sa existe in viata voastra.
Revenind la viata cotidiana, stiu ca nu puteti respecta ce am zis mai sus, si nu din vina voastra.

Ficatul e seful in corpul vostru, aveti grija de el, are grija de corpul vostru. Marea majoritatea a oamenilor cand se nasc, sunt sanatosi.

In plus, aveti toata informatia gratis, nu e nimeni de vina pentru modul in care aratati. Succes celor care vor sa inteleaga cu adevarat ceea ce se intampla in corp.

Astept critici si multe "quote-uri"
De ce sa te critic? Eu invat cate ceva de la fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu prin viata. Am citit si eu ca ficatul se regenereaza prin hrana neprocesata

#49
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,859
  • Înscris: 26.01.2010

 error2006, on 09 octombrie 2018 - 21:16, said:



Sa fiu direct, nu ar trebui sa mancati carne deloc.
Esti vegetarian?

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 error2006, on 09 octombrie 2018 - 21:16, said:

Stiu ca o sa-mi sariti in cap, dar imi asum riscul.

Sa fiu direct, nu ar trebui sa mancati carne deloc. Apropo, mancarea nu ar trebui gatita (prajita) niciodata. Uleiurile nu ar trebui sa existe in viata voastra.
Revenind la viata cotidiana, stiu ca nu puteti respecta ce am zis mai sus, si nu din vina voastra.

Ficatul e seful in corpul vostru, aveti grija de el, are grija de corpul vostru. Marea majoritatea a oamenilor cand se nasc, sunt sanatosi.

In plus, aveti toata informatia gratis, nu e nimeni de vina pentru modul in care aratati. Succes celor care vor sa inteleaga cu adevarat ceea ce se intampla in corp.

Astept critici si multe "quote-uri"

Adica ar trebui sa mancam legume fierte si cam ata. Sare avem voie sa punem?
Te rog nu incepe si aici cu vegetarianism/veganism vs mancat carne, ai deja nu stiu cate discutii pe tema asta.

De vina pentru cum aratam pot fi multe, nu neaparat mancatul in exces.
Nu inteleg ce ai cu carnea si uleiurile dar renuntatul la ele pur si simplu este cel mai prost sfat posibil. Renunti la anumite grupe alimentare doar daca ai vreo intoleranta sau daca ti-a recomandat medicul pe baza unor analize. Bineinteles ca trebuie sa fii atent la provenineta ingredientelor, modul de preparare si cantitate, dar asta nu inseamna eliminatul lor complet.
De asemenea trebuie sa fii in stare sa citesti si eticheta ca sa vezi ce contine produsul respectiv.

Cati crezi ca stiu sa isi calculeze un metabolism bazal si necesarul de calorii/zi? Cati crezi ca stiu sa numere sau macar sa estimeze cat de cat corect numarul de calorii pe care il consuma?
Traditional, la romani, portiile sunt mari sau foarte mari ca sa manance omul sa se sature si cu multe alimente bogate in calorii.

Chiar ar fi utile niste ore de educatie nutritionala la scoala dar mai avem mult pana acolo.

#51
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 AlexEn, on 10 octombrie 2018 - 05:39, said:

Chiar ar fi utile niste ore de educatie nutritionala la scoala dar mai avem mult pana acolo.
Gresit! Posted Image
In Romania, orele de "religie" sunt baza. Tara va vrea prosti.Posted Image

 error2006, on 09 octombrie 2018 - 21:16, said:

Astept critici si multe "quote-uri"

Ce critici sa astepti? Mai degraba esti de compatimit. Consulta un psihiatru, poate reusesti sa te vindeci. Omul este un mamifer omnivor. Si eu sunt in majoritatea timpului "vegetarian", dar de 3-4 ori pe luna, bag in mine cate un muschi de porc facut pe gratar cu carbuni (nu prajit cu ulei).

Edited by Onan_Barbaru, 10 October 2018 - 07:02.


#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu am auzit de operatie de micsorare a stomacului care sa nu dea rezultate. De ce oare? Pt ca reducerea cantitatii de alimente e reala nu doar declarata ca in cazul dietelor.
Dupa aceasta operatie, multe persoane revin la greutatea initiala in timp. De ce oare? Pt ca stomacul este elastic si in timp se mareste din nou daca se mananca din ce in ce mai mult.

#53
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Posted Image

Attached Files



#54
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 underb, on 10 octombrie 2018 - 07:47, said:

Nu am auzit de operatie de micsorare a stomacului care sa nu dea rezultate. De ce oare? Pt ca reducerea cantitatii de alimente e reala nu doar declarata ca in cazul dietelor.
Dupa aceasta operatie, multe persoane revin la greutatea initiala in timp. De ce oare? Pt ca stomacul este elastic si in timp se mareste din nou daca se mananca din ce in ce mai mult.
Nu e chiar o solutie reconadata, decat daca chiar esti bolnav...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate