Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum ne lasam de fumatt ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostPaz, on 10 octombrie 2018 - 19:43, said:

Vai Warthog ce-o fi cu logoreea asta pe tine ? Nu te-am vazut niciodata sa postezi de doua ori intr-o singura saptamana. Posted Image

Cam kompliziert să prestezi zilnic pe Softpedia când muncești în două țări, bați 450 de kilometri din două-n două zile și eventual trebuie să mai ajungi și acasă să uzi grădina. Cumva trebuie să crească economia, să fie cu turnover și să iasă banu' din zid. :lol:

View PostPaz, on 10 octombrie 2018 - 19:43, said:

Femeile-s de belea. Cand te-a cunoscut si s-a lasat de fumat, e clar ca vrea copilul de la tine. Si nu-i trebuie mai mult de o secunda sa uite ca a fumat vreodata.

De la cunoscut până la planurile de împuiere au trecut vreo șase ani. Acum să vedem ce iese. Ne pregătim de muncă-n trei ture și de intonat Schappi Das Kleine Krokodil până facem spume la gură și o luăm pe câmpii. Nici de fumat nu mai e timp.

Ideea e că de fumat poți să te și plictisești. Subiectul ăsta a fost întors pe toate părțile, totuși eu cred că dacă te stresezi non stop că vrei să te lași de fumat automat ai mai puține șanse să reușești. Gestul de a fuma e unul de rutină, asociat de multe ori cu pauza, lipsa de ocupație în acel moment sau plictiseala. Când nu îmi permite situația să fumez mă duc la următoarea "recompensă" care e la îndemână, anume beau un pahar de suc de roșii (sunt fan), suc de portocale sau lapte.

#92
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostTruculMagic, on 08 octombrie 2018 - 19:16, said:

Iti spun eu cum sa te lasi.
Imagineaza-ti cat de urat miroase un fumator in fiecare dimineata cand stai la o poveste cu el, cum miros hainele dupa ce intra fumul ala in ele, iar cand deschide gura... Posted Image
Eu am patit cu o gramada de fete la facultate, ma faceau sa plec de langa ele, erau respingatoare si tot odata dezgustatoare. Si fete aranjate, parfumate, frumoase... dar pacat ca fumau.
Acuma gandeste-te ca tu esti in locul unei astfel de persoane.
Am ras cu lacrimi la ce ai scris 😂
Știu ca ai avut intenții bune și apreciez, dar când o sa am o zi nasoala o sa ma gândesc la postarea ta.

#93
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Astia cand au hotarat scoaterea de pe pachetele de tigari a informatiilor referitoare la continutul de gudron, monoxid de carbon si nicotina, au facut cea mai mare tampenie. Fiindca consumatorul trebuie sa fie informat, dar si cel care nu consuma. Trebuie sa stie care e cea mai periculoasa/cancerigena dintre toate, in fct. de cantitatea de otrava din ea. Bine, acuma sunt pe culori, de la alb catre negru/rosu si iti poti da seama ca aia neagra e cea mai tare, dar nu stii ce cantitate de nicotina are in ea. Trebuiau lasate aceste informatii pe lateralul pachetului, nu incomodau cu nimic.

Edited by toto_riina, 28 October 2018 - 08:27.


#94
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostLoewe35, on 09 octombrie 2018 - 09:55, said:

Da-mi cardul tau si codul pin, si-ti voi dezvalui secretul Posted Image

se numeste CHAMPIX si se gaseste in farmacii. sunt niste pastilute mici, albastre si absolut miraculoase: nu-ti trebuie  vointa de fier, nici motivatie puternica si nu exista sevraj. vei uita repede de tigari si te vei mira ca nu le simti lipsa.  nu glumesc si nu exagerez - chiar atat de simplu e!

vestea mai putin buna e miracolul asta costa ceva bani, in jur de 400 euro, daca-mi aduc bine aminte.  dar tu ai spus c-ai da orice iar eu de asta-ti scriu. si te incurajez pentru ca am probat, functioneaza si merita.  investitia se amortizeaza, in timp;  dupa luni, cand vei trage linie, vei fi cheltuit mai putini bani dacat daca ai fi continuat sa fumezi

gasesti pe net tot ce-ti trebuie: prospect, preturi, opinii.
doar 2 chestiuni iti mai spun: in realitate efectele  adverse nu sunt nici atat de multe cum vei citi si nici atat de grave Posted Image  iar 3 luni de tratament sunt suficiente (medicul de familie mi-a spus treaba asta si a fost ok)

informeaza-te si zi-ne ce ai hotarat!


confirm ca functioneaza si in curand fac 4 ani de cand am lasat tigarile. atunci a fost 450 lei tratamentul pentru o luna si deja in saptamana a 4-a la inceput nu mai fumam deloc.

#95
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
chiar ajuta champix ? ma gândesc sa ma duc săptămâna viitoare la Victor Babeș Timisoara sa ma ia un medic sub observatie pe durata tratamentului.
as vrea sa renunț la fumat dar nu mai pot sa trec iar prin chinul prin care am trecut data trecută.
cine s-a lăsat de fumat cu champix, rog sa dea mai multe detalii

De exemplu a doua zi simteam ca e musai sa trag câteva fumuri. Parca din plămâni îmi venea sa fumez. E un sentiment foarte deranjant și greu de suportat pt mine.
Primele săptămâni ma simteam ca sunt cea mai nedreptățită persoana de pe pământ.
Champix ajuta la așa ceva?

#96
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
De ce ai lua un un medicament nebunesc care se pare ca e legat de un numar mare de sinucideri si de multe alte efecte negative?
Cu puterea vointei te lasi cu usurinta de fumat, efectele negative sunt doar la inceput. :)

Eu am alta problema, m-am lasat si n-am mai fumat de multa vreme..m-am lasat si de cafea de o saptamana si parca e si mai greu
De abtinut de la ele pot sa ma abtin, doar ca acum intervine alta dilema... parca viata pe uscat e mai gri :)

#97
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Poststalker2142, on 28 octombrie 2018 - 21:26, said:

De ce ai lua un un medicament nebunesc care se pare ca e legat de un numar mare de sinucideri si de multe alte efecte negative?
Cu puterea vointei te lasi cu usurinta de fumat, efectele negative sunt doar la inceput. Posted Image


de ce ai crede tot ce auzi la stirile de la ora 5??

daca tinea de vointa fumam si acum dar numai 4-5 tigari pe zi. din pacate media era de 40 pe zi minim...

View Postmilovme, on 28 octombrie 2018 - 20:53, said:

chiar ajuta champix ? ma gândesc sa ma duc săptămâna viitoare la Victor Babeș Timisoara sa ma ia un medic sub observatie pe durata tratamentului.
as vrea sa renunț la fumat dar nu mai pot sa trec iar prin chinul prin care am trecut data trecută.
cine s-a lăsat de fumat cu champix, rog sa dea mai multe detalii

De exemplu a doua zi simteam ca e musai sa trag câteva fumuri. Parca din plămâni îmi venea sa fumez. E un sentiment foarte deranjant și greu de suportat pt mine.
Primele săptămâni ma simteam ca sunt cea mai nedreptățită persoana de pe pământ.
Champix ajuta la așa ceva?

ajuta. mult. nu ai nevoie de supraveghere medicala. cumpara si un protector de ficat pentru ca o sa ai cateva zile cu greturi matinale destul de rele. poti sa fumezi fara restrictii cat iei champix dar treptat le vei lasa de la sine...eu in 3 saptamani am trecut de la 2-2.5 pachete pe zi la zero.

Edited by belogerer, 28 October 2018 - 21:41.


#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai este. Pentru ca nivelul de dopamină îți scade, după ce renunți la obiceiurile care o generează. Trebuie sa găsești altele, mai sănătoase. Sportul e unul dintre ele.
Cititul, plimbările, sexul, whatever suites you

#99
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrichelieu, on 28 octombrie 2018 - 21:39, said:

Pai este. Pentru ca nivelul de dopamină îți scade, după ce renunți la obiceiurile care o generează. Trebuie sa găsești altele, mai sănătoase. Sportul e unul dintre ele.
Cititul, plimbările, sexul, whatever suites you

tocmai la dopamina (receptori/nivel) umbla champixul.

#100
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Parca nici sportul nu mai e placut daca nu folosesti recreative macar pentru relaxare in timpul liber... acum nu-mi dau seama ce s-ar fi intamplat daca nu ma apucam niciodata de ele, acum e ca si cum as astepta efectele pozitive ale lasatului dar ele nu vin niciodata. Te gandesti tot timpul ce bine ar fi sa aprind o tigara, indiferent daca esti intr-o situatie strsanta sau te relaxezi cu prietenii etc

Acum ca m-am lasat de cafea parca e mai rau cravingul :) as bea o cafea si as aprinde si un dunhill, cred ca de cafea ma reapuc mai mult ca sigur de maine dimineata

@belogerer, nu am incercat ..am vazut tot felul de stiri scary pe diverse siteuri straine atunci cand mi-a spus cineva despre medicamentul asta

@toto rina pe mega-image.ro vezi informatiile de pe pachete dinainte sa le scoata
cumva in ue au facut niste studii care chipurile dovedesc ca fumatul e daunator indiferent daca tigarile sunt slabe sau tari si sa nu le dea sperante fumatorilor ca risca mai putin cu tigari mai slabe,
eu nu prea cred asta...cu siguranta pe termen lung sunt sanse mai mari sa ai probleme de la tigarile tari decat de la cele mai slabe, una e sa fumezi marlboro rosu si alta dunhill gri

#101
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Poststalker2142, on 28 octombrie 2018 - 22:05, said:

@belogerer, nu am incercat ..am vazut tot felul de stiri scary pe diverse siteuri straine atunci cand mi-a spus cineva despre medicamentul asta




cine are interes sa te lasi in conditiile in care accizele sunt aproximativ 80% din pretul de la raft? statul roman cu siguranta nu. companiile de tigari prospera aici mai mult ca oriunde in lume. personal nu cred ca am o cunostinta nefumatoare...

champix e nociv in conditiile de mai sus si acum am vazut ca are parte de publicitate negativa destul de multa. o perioada chiar a disparut din farmacii...

personal prefer sa judec singurel ce imi face bine si ce nu. fiecare cu alegerile lui.

Edited by belogerer, 28 October 2018 - 22:15.


#102
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Am inteles ca te-a ajutat sa te lasi, ceva diferit trebuie sa fie daca ai reusit 4 ani curat...ideea e daca te si simti bine acum si nu mai ai pofte deloc de tigari

Asta pentru ca din ce am mai vazut la cateva cunostinte care s-au lasat natural, adica de la data x au incetat sa mai fumeze, chiar si dupa ani de zile tot se mai gandesc
e un viciu care te urmareste toata viata

#103
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Poststalker2142, on 28 octombrie 2018 - 22:34, said:

Am inteles ca te-a ajutat sa te lasi, ceva diferit trebuie sa fie daca ai reusit 4 ani curat...ideea e daca te si simti bine acum si nu mai ai pofte deloc de tigari

Asta pentru ca din ce am mai vazut la cateva cunostinte care s-au lasat natural, adica de la data x au incetat sa mai fumeze, chiar si dupa ani de zile tot se mai gandesc
e un viciu care te urmareste toata viata

sincer nu am absolut nici o pofta. nici la bautura sau la club. de anul asta a inceput sa ma deranjeze si fumatul pe strada al altora...

tot mai nou mi-a trecut prin cap ca as aprinde o tigara asa de plictiseala ca sa treaca timpul dar nimic serios...nu simt nevoia si a fost doar un exercitiu de imaginatie.

ps - am uitat sa precizez ca am in casa de aproximativ 3 ani un pachet cu 2-3 paie de tigari de la fosta gen rezerva...deci nu ar fi fost o problema daca vroiam sa scot fum...

Edited by belogerer, 28 October 2018 - 22:51.


#104
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Maine am si eu programare la terapeut, pentru a ma lasa de fumat. N-as fi crezut sa spun asta dupa 25 de ani pufaiti cu placere dar, sincera sa fiu, in ultimele luni le-am fumat sudate si mi s-a cam scarbit. Sa nu mai spun ca ma simt ca dreac, abia respir, obosesc, ma tine un junghi in spate si am o imensa greutate in piept. Bineinteles ca fumez in timp ce scriu aici, tigara mi-a devenit prelungire a degetelor. De care sper sa scap dupa vizita de maine la medic. Sper, cu toate ca o sa-mi lipseasca. :)

#105
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Sigur nu ma sinucid fiinca am planuri pe viitor.
Dacă as fuma 10 țigări pe zi, nu mi-aș dori sa ma las de fumat. Dar eu sunt mai tot timpul cu tigara in mâna.
Am citit ca persoanele care au probleme psihice, in timpul tratamentului cu champix au gânduri de sinucidere. Eu știu ca nu am probleme psihice. Sunt cam agitata și nu am răbdare sa stau la povesti, mi-e foarte greu la zile onomastice de ex, ma simt ca la închisoare. Dar astea nu-s probleme psihice, nu ?
Mi puțin fricuta dar când ma gândesc ca m-aș putea lasa de fumat fără chinuri, as încerca.

Și eu când m-am lăsat de fumat ultima data m-am gândit ca ce viata e asta fără țigări. Dar după ce m-am reapucat, am văzut ca e mai ok fără sa fumez. De ex când n-am fumat am condus România Italia și înapoi fără sa fiu epuizata de la atâta condus.
Și măcar de as fuma maxim 10 țigări pe zi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate