Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum ne lasam de fumatt ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
Loewe35

Loewe35

    supergirl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 28.04.2016

View PostValmont43, on 08 octombrie 2018 - 21:10, said:

As da ORICE sa ma las...dar cum?  Posted Image

Da-mi cardul tau si codul pin, si-ti voi dezvalui secretul :)

se numeste CHAMPIX si se gaseste in farmacii. sunt niste pastilute mici, albastre si absolut miraculoase: nu-ti trebuie  vointa de fier, nici motivatie puternica si nu exista sevraj. vei uita repede de tigari si te vei mira ca nu le simti lipsa.  nu glumesc si nu exagerez - chiar atat de simplu e!

vestea mai putin buna e miracolul asta costa ceva bani, in jur de 400 euro, daca-mi aduc bine aminte.  dar tu ai spus c-ai da orice iar eu de asta-ti scriu. si te incurajez pentru ca am probat, functioneaza si merita.  investitia se amortizeaza, in timp;  dupa luni, cand vei trage linie, vei fi cheltuit mai putini bani dacat daca ai fi continuat sa fumezi

gasesti pe net tot ce-ti trebuie: prospect, preturi, opinii.
doar 2 chestiuni iti mai spun: in realitate efectele  adverse nu sunt nici atat de multe cum vei citi si nici atat de grave :)  iar 3 luni de tratament sunt suficiente (medicul de familie mi-a spus treaba asta si a fost ok)

informeaza-te si zi-ne ce ai hotarat!

#74
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Aprobarea CHAMPIX (varenicline) s-a bazat pe un vast program de studii clinice ce a cuprins patru trialuri pivot care au inclus aproximativ 4000 de fumatori.
Subiectii fumasera in medie 21 de tigari pe zi pe o perioada medie de 25 de ani.

Nu e totusi cam putin studiul pe 4000 de fumatori?
Studiul china e facut pe milioane de oameni si totusi e puternic contestat.

Nu cunosc medicamentul , acum aud prima data , cat despre atentionari si alte alea , sunt exagerate , ca sa nu se ia nimeni de ei.

Daca citesti ce scrie pe o benzodiazepina slaba cum e xanaxu , zici ca poti sa mori a doua zi , si sute de milioane baga la greu in toata lumea.

#75
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
@jimi91
cred ca de "fumatt " nu s-a apucat nimeni ca sa se lase, in afara de tine (vezi titlul pus de tine).

#76
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postericmario, on 08 octombrie 2018 - 20:02, said:

Nu e prima dată când m-am lăsat de fumat.
Și recunosc că de fiecare dată m-am apucat înapoi
Nu toti suntem expusi dependentei la acelasi nivel. Unora le e usor, altii nu reusesc niciodata. Acum cativa ani Marchionne, manager FIAT, a murit de cancer la plamani. Nu a reusit sa se lase de fumat nici cand a aflat ca era pe duca.
Aceeasi poveste cu toate celelalte dependente (droguri, alcool...), unii reusesc sa se controleze, altii n-au nici o speranta.

Edited by Paz, 09 October 2018 - 16:24.


#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Poststlk, on 09 octombrie 2018 - 15:53, said:

@jimi91
cred ca de "fumatt " nu s-a apucat nimeni ca sa se lase, in afara de tine (vezi titlul pus de tine).
Tremura mâna de la sevraj ;)

#78
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststlk, on 09 octombrie 2018 - 15:53, said:

@jimi91
cred ca de "fumatt " nu s-a apucat nimeni ca sa se lase, in afara de tine (vezi titlul pus de tine).

eu sunt de parere ca nu exista fumator care sa nu vrea sa se lase de tigari, dar cum traiesc in lumea asta plina de oameni diferiti, cu siguranta exista si persoane care spun ca e alegerea lor sa fumeze .N-am cum sa spun ca ei mint :), dar sunt convins ca mint :))....Fumatul nu e o nevoie a omului, precum mancatul de exemplu, n-ai nevoie sa fumezi zilnic un pachet :)....e doar un drog...un drog usor ce-i drept (  nicotina e cel mai al naibii drog, te prinde de la prima tigara)

#79
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postericmario, on 08 octombrie 2018 - 22:33, said:

Număr de țigări?
Am spus de la început că trecea pachetul pe zi ca nimic.
Pai si nu iti puteai zice, gata pana aici, trebuie sa ma limitez la sa zic 3-5 tigari pe zi?

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Limitatul asta e mai dificil decât lăsatul

#81
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 09 octombrie 2018 - 16:23, said:

Nu toti suntem expusi dependentei la acelasi nivel. Unora le e usor, altii nu reusesc niciodata. Acum cativa ani Marchionne, manager FIAT, a murit de cancer la plamani. Nu a reusit sa se lase de fumat nici cand a aflat ca era pe duca.
Aceeasi poveste cu toate celelalte dependente (droguri, alcool...), unii reusesc sa se controleze, altii n-au nici o speranta.

dap, tare mi-e ca eu sunt in categoria grea :(

View Postrichelieu, on 09 octombrie 2018 - 06:40, said:

Niciodată


huh...mi se pare putin ciudat...de regula realizezi ca nu mai esti fumator cand observi ca nu mai ai acel impuls de a aprinde tigara

#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai aici e buba, ca unii observa ca nu mai au acel impuls și se cred nefumători. Nu exista. Odată fumător, ești fumător pe viața. Când te lași, devii abstinent, nu nefumător.
Dacă vei conștientiza asta, vei avea șanse mari sa nu recidivezi.
Cei care se considera nefumători, se supun riscului de a aprinde la un moment dat “doar o Țigara, de pofta”.
Doar o tigara e suficientă ca sa o iei de la capăt. Cu foarte putine excepții, toți cei care au făcut asta s-au reapucat de consum.

#83
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu mai generalizati, eu am cel putin doi prieteni care fumeaza doar la chefuri si atunci chiar le place sa fumeze. Mai stiu pe unul care fumeaza 1 - 2 tigari pe zi. Am un coleg care se pretinde fumator dar cateodata uita sa mai fumeze cu zilele.
Sunt sigur ca si voi cunoasteti cazuri din-astea, ia ganditi-va.

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Alea sunt excepțiile.
Majoritatea dintre ei nu sunt și nu au fost niciodată dependenți de țigări (nicotina).
Sau unii (cei care fumează zilnic 1-3), sunt dependenți și nici nu știu. Dar măcar asupra lor nu planează un pericol real de îmbolnăvire din cauza asta.

#85
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Mulți cunoscuți, colegi și amici s-au dat pe vaping.

N-am făcut o regulă din fumat, câteodată bag câte un pachet de 24 pe zi, câteodată trec zile întregi fără țigări. Mi-am luat o țigară electronică și am pus în ea lichid cu tot atâta nicotină cât au țigările normale. De atunci rar termin un pachet în cinci zile. Gradual am scăzut concentrația de nicotină de la .8 la .2.

Soția obișnuia să fumeze un pachet de țigări în zilele bune, asta făcea încă din facultate. Când a venit vorba de plozi și planuri de viitor s-a lăsat instant, fără plasturi, terapie, bombonele și țigări din plante. Te lași mult mai ușor de fumat atunci când ai un motiv care contează cu adevărat sau când dai de nasoale. :)

#86
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 10 octombrie 2018 - 12:56, said:

Nu mai generalizati, eu am cel putin doi prieteni care fumeaza doar la chefuri si atunci chiar le place sa fumeze. Mai stiu pe unul care fumeaza 1 - 2 tigari pe zi. Am un coleg care se pretinde fumator dar cateodata uita sa mai fumeze cu zilele.
Sunt sigur ca si voi cunoasteti cazuri din-astea, ia ganditi-va.

eu sunt de parere ca toti cei care fumeaza vor sa se   lase de tigari :)..sunt aproape sigur...ce ai prezentat tu, nu pot sa le numesc exceptii pentru ca oamenii nu sunt fumatori....putini, extrem de putini oameni sunt capabili sa fumeze cat vor, fara sa simta nevoia de a fuma...e un drog :)....si multi se victimizeaza :)

N-am cunoscut niciun fumator care se duce sa-si cumpere 3 cartuse de tigari cand ii vine salariul....dar niciunul :)....toti spera sa se lase , bineinteles ca vorbesc din experienta mea, dar am observat ca multi fac la fel....o exceptie de la regula e mama, singura persoana pe care o stiu care nu vrea sa se lase de tigari...ii e frica sa se ingrase...bine ca fumeaza slims:)

#87
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostA10Warthog, on 10 octombrie 2018 - 15:00, said:

Mulți cunoscuți, colegi și amici s-au dat pe vaping.

N-am făcut o regulă din fumat, câteodată bag câte un pachet de 24 pe zi, câteodată trec zile întregi fără țigări. Mi-am luat o țigară electronică și am pus în ea lichid cu tot atâta nicotină cât au țigările normale. De atunci rar termin un pachet în cinci zile. Gradual am scăzut concentrația de nicotină de la .8 la .2.

Soția obișnuia să fumeze un pachet de țigări în zilele bune, asta făcea încă din facultate. Când a venit vorba de plozi și planuri de viitor s-a lăsat instant, fără plasturi, terapie, bombonele și țigări din plante. Te lași mult mai ușor de fumat atunci când ai un motiv care contează cu adevărat sau când dai de nasoale. Posted Image
Vai Warthog ce-o fi cu logoreea asta pe tine ? Nu te-am vazut niciodata sa postezi de doua ori intr-o singura saptamana. :D

Femeile-s de belea. Cand te-a cunoscut si s-a lasat de fumat, e clar ca vrea copilul de la tine. Si nu-i trebuie mai mult de o secunda sa uite ca a fumat vreodata.

Jimi, nu prea inteleg ce spui tu acolo. Eu cred ca fumatul e un drog. Dependenta e o boala. La unii e mai grava, la altii mai usoara, iar la altii grea de tot. Am vazut un reportaj pe tema asta. Spuneau ca fiii consumatorilor de substante sunt mult mai predispusi dependentelor decat ceilalti. Dar bineinteles ca nu doar asta decide situatia. Mai conteaza si ambientul in care traiesti, exemplele pe care le-ai avut, satisfactiile sau esecurile tale in viata, felul de om care esti, unii iau lucrurile cu filozofie, altii tipa si trantesc si bineinteles isi aprind o tigara...

#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Așa și este: copiii oamenilor care trăiesc la extreme, sunt mai predispuși la o viața extrema. Se transmite genetic.

#89
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
whoswho69

Quote

...5 beneficii ale fumatului. Poate cineva?
  Pot eu sa enumar, na, dupa cum pot eu sa enumar, na, deci enumerez:
   -  Daca esti putred de bogat si ai nevasta tanara, nu blonda tanara si proasta, luata din interes,  daca mai esti sef de pe la un Partid,
      faptul ca esti fumator o va face fericita, te va incuraja, iti va cumpara tigari  si o sa ai parte fara sa-ti dai seama de nopti amoroase prelungite.
      Cu cat mai multa tarie si tutun.
   -  Daca esti consumator de bauturi fine, scumpe, un pachet de tigari de contrabanda de la ucraineni, in combinatie cu ele te va scuti de droguri.
   -  Fumul alunga tantarii. Cand esti cu ea sau cu  ele (dupa gust , dupa noroc si bani) vara, pachetul de tigari  ,,de dupa''  iti va asigura pace-n cortul de campanie. Conditia este sa nu adormi cu tigara-n gura si cu mana pe unde-au arat altii inaintea ta.
   -  Daca soacra e astmatica si bogata,  du-te-n vizita la ea.  Ramai pe capul ei. Nu-i da Ibusinus.
  Numai tu si constiinta ta veti sti ca i-ai baut babei  Peppermint-ul si ti-a scapat chistocul pe covorul Shaggy.
      Cand vor ajunge,  cei de  la  IGSU  vor constata ca sunt nevoiti sa salveze o matza. Desigur, televiziunile vor aprecia.
   -  Daca locuiesti la tara  si ai un vecin care te henerveaza,  cand il vezi transportand cu caruta baloti de paie, ii arunci chistocul in caruta.
       O sa dea vina pe Sf. Ilie, chiar daca nu ploua.
        Sunt o mie si una de idei...da' ce gheseft am eu sa scriu?!

Edited by Topp, 11 October 2018 - 20:55.


#90
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
https://viataverdevi...urile-tutunului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate