Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum ne lasam de fumatt ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Btw..in aria asta e ditamai topicul de lăsat de fumat, are mai mult de 10 ani de...experiențe acumulate acolo ;)

#56
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNeaceasca85, on 08 octombrie 2018 - 19:57, said:

In veci voi ramane un smoking hater, pe mine nu ma va convinge nimeni sa fumez vreodata. La bautura doar ma prostesc si fac cu ea cum faci tu cu tigarile. Cate1-2 pahare la masa, ocazional, indiferent ce fel de bautura. Atat. Niciodata nu-mi va parea rau ca nu am incercat tigarile, pentru ca nu le suport, sub toate aspectele, de sex (in 2) poate ca-mi va parea rau, dar nici de aia nu sunt sigur.

aici m-ai pierdut....esti virgin?

View Postrichelieu, on 08 octombrie 2018 - 21:27, said:

Btw..in aria asta e ditamai topicul de lăsat de fumat, are mai mult de 10 ani de...experiențe acumulate acolo Posted Image

l-am vazut tarziu si e mult de citit :|...initiatorul topicului s-a lasat ? sau nu se stie :))

View PostTopp, on 08 octombrie 2018 - 20:12, said:


L.E.: Mark Twain spunea : Cel mai usor lucru este sa te lasi de fumat. Eu m-am lasat de o mie de ori .

:))

baiat destept :)) m-am lasat si eu de tigari, cred ca saptamanal iau o astfel de decizie :|....in cartea lui allen carr, parca zicea ca asa ceva e normal....dar nimeni nu recunoaste  :)

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
El nu știu. Eu m-am lăsat. Din Martie 2009 ;)

#58
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 08 octombrie 2018 - 21:33, said:

El nu știu. Eu m-am lăsat. Din Martie 2009 Posted Image

cum ai facut? si cat a durat sevrajul, cum s-a manifestat?

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Brusc. 3 zile mai nasol, pe urma din ce in ce mai ușor.
Alea 3 zile am fost amețit și ma dureau toți muschii din corp. Când călcăm ambreiajul mașinii, parca îmi înfigea cineva cuțite in picior.
Dar a trecut :)

#60
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 08 octombrie 2018 - 21:42, said:

Brusc. 3 zile mai nasol, pe urma din ce in ce mai ușor.
Alea 3 zile am fost amețit și ma dureau toți muschii din corp. Când călcăm ambreiajul mașinii, parca îmi înfigea cineva cuțite in picior.
Dar a trecut Posted Image

dupa cat timp ai realizat ca nu o sa mai fumezi....asta ma intereseaza sa stiu :)...

#61
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrichelieu, on 08 octombrie 2018 - 21:27, said:

Btw..in aria asta e ditamai topicul de lăsat de fumat, are mai mult de 10 ani de...experiențe acumulate acolo Posted Image
Cine sta sa citeasca peste 4000 de mesaje? Nici nu stii de unde sa incepi :D

#62
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Eu m-am lasat de sute de ori, la mine in ultimii ani se petrece in cicluri treaba in felul urmator:

- ma las brusc de fumat..cold turkey, primele 2-3 zile sunt cu sevrajul lasatului, transpiratii, somnolenta, ceva nervi..pe urma imi revin si incep si trag tare la sala. pentru ca in timpul asta tocmai a scapat corpul de toxine si combinat cu efectele antrenamentului incep sa ma simt excelent, ma gandesc asa ce prost am fost cand fumam...ce bine ma simt acum ca m-am eliberat de povara asta

- dupa o vreme de sanatate devin asa mai apatic, lipseste euforia..stimulul ala dat de drog...tot tragand la sala mai tare si pe curat creste mult si testosteronul si incep sa devin mai nervos, ma irita diverse lucruri marunte gen pe la serviciu.. eeh in punctul asta aprind o tigara, nu orice tigara..un dunhill la care efectul de drog e mai intens decat la celelalte si o lungesc asa cam un weekend de vineri dupa-miaza pana duminica seara

dupa ce-mi fac damblaua realizez ca trebuie sa ma opresc, ca pentru niste clipe de fericire deja mi-am pierdut forta acumulata ....si reiau iarasi de la punctul A  :)

#63
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststalker2142, on 08 octombrie 2018 - 22:21, said:

Eu m-am lasat de sute de ori, la mine in ultimii ani se petrece in cicluri treaba in felul urmator:

- ma las brusc de fumat..cold turkey, primele 2-3 zile sunt cu sevrajul lasatului, transpiratii, somnolenta, ceva nervi..pe urma imi revin si incep si trag tare la sala. pentru ca in timpul asta tocmai a scapat corpul de toxine si combinat cu efectele antrenamentului incep sa ma simt excelent, ma gandesc asa ce prost am fost cand fumam...ce bine ma simt acum ca m-am eliberat de povara asta

- dupa o vreme de sanatate devin asa mai apatic, lipseste euforia..stimulul ala dat de drog...tot tragand la sala mai tare si pe curat creste mult si testosteronul si incep sa devin mai nervos, ma irita diverse lucruri marunte gen pe la serviciu.. eeh in punctul asta aprind o tigara, nu orice tigara..un dunhill la care efectul de drog e mai intens decat la celelalte si o lungesc asa cam un weekend de vineri dupa-miaza pana duminica seara

dupa ce-mi fac damblaua realizez ca trebuie sa ma opresc, ca pentru niste clipe de fericire deja mi-am pierdut forta acumulata ....si reiau iarasi de la punctul A  Posted Image

ceva de genul asta fac si eu Posted Image)....eu credeam ca sunt imbecil, tot repet greselile:|. Ai gasit solutia? De ce acum e diferit?

Edited by jimi91, 08 October 2018 - 22:25.


#64
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View PostLunaCrystal, on 08 octombrie 2018 - 19:38, said:

Are, ca e pacat sa nu le incerci pe toate/sa nu faci ce iti place, ca doar o viata ai.


Poate tie nu iti place, dar exista si reversul persoanele carora le place mirosul de tigari.


Taci, tu ar trebui neaparat sa incerci sa fumezi sau macar sa te faci ca fumezi! Si sper ca sti de ce iti zic asta. Anturajul e fain sa il ai, nu lipsa. Apoi cu militantii-antifumat vezi ca exista si psihologia inversa, te poti apuca tocmai din cauza lor.


@Initiator  Mai bine nu te lasa de fumat, incearca doar sa fumezi tot mai putin. E simplu, trebuie doar sa te gandesti ca tigara e cu atat mai placuta cu cat fumezi mai rar/putin. Astfel poti ajunge la un pachet pe luna. Sigur nu stiu cum se impaca asta cu dependenta, daca o fi.
nu doar ne place mirosu, ne excita chiar :D

#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Nu va apucati. Eu asa am facut si sunt bine mersi, nu trebuie sa ies afara in frig si ploaie ca sa-mi iau drogul.

#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLunaCrystal, on 08 octombrie 2018 - 20:02, said:

@ericmario  Deci pe scurt nu te puteai abtine/limita la nr. de tigari? Cum o fi asta nu stiu.
Număr de țigări?
Am spus de la început că trecea pachetul pe zi ca nimic.

#67
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Postjimi91, on 08 octombrie 2018 - 22:25, said:

ceva de genul asta fac si eu Posted Image)....eu credeam ca sunt imbecil, tot repet greselile:|. Ai gasit solutia? De ce acum e diferit?

Weekendul trecut am comis-o iar dupa 7 saptamani pe curat..nu mai reusisem 7 saptamani legate demult
acum weekendul asta m-am abtinut si sper sa o lungesc mult asa

solutie nu am gasit, am mai incercat intr-o vreme cu narghilea, fumul e placut daca iei de care trebuie..doar ca nu simtit mai deloc nicotina si a doua zi iti simti corpul slabit..ca si cum il usuca aburul ala

ps..de fumat e bine sa nu te apuci niciodata, corpul nu o sa uite tot restul vietii

Edited by stalker2142, 08 October 2018 - 22:42.


#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjimi91, on 08 octombrie 2018 - 21:47, said:



dupa cat timp ai realizat ca nu o sa mai fumezi....asta ma intereseaza sa stiu :)...
Niciodată

View PostYourFan, on 08 octombrie 2018 - 22:03, said:


Cine sta sa citeasca peste 4000 de mesaje? Nici nu stii de unde sa incepi :D
cineva cu adevărat interesat sa se lase ;)

#69
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Poststalker2142, on 08 octombrie 2018 - 22:21, said:

Eu m-am lasat de sute de ori, la mine in ultimii ani se petrece in cicluri treaba in felul urmator:



- nu orice tigara..un dunhill la care efectul de drog e mai intens decat la celelalte

Poti sa explici?

Dunhill prefer si eu.Posted Image

#70
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Am fumat de la 18 pana la 32 de ani. M-am lasat de fumat de 12 ani. Când m-am lăsat de fumat ajunsesem la doua pachete pe zi. Când m-am hotărât sa ma las, m-am lăsat brusc, fără alte chestii bazate pe nicotina. Cred ca vreo doi ani visam noaptea ca fumez. Acum nu mai am acesta problema. Cred ca totul tine de vointa.

#71
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Postpaco rabanne, on 09 octombrie 2018 - 07:05, said:

Poti sa explici?

Dunhill prefer si eu.Posted Image

In ultimii ani am testat mai multe branduri..pachete de tigari si spre exemplu, daca fumez intr-o zi un dunhill albastru si a doua zi un kent click lung ..de la kent nu mai simt nimic aproape, ceva asa foarte slab care paleste in comparatie cu dunhill-ul

nu stiu cu exactitate motivul, probabil unii din cei care lucreaza la british american stiu... pot doar sa banuiesc ca in dunhill baga tutun de calitate, sau poate si substantele care intra in fabricarea tigarilor

pachetul gri (fostul alb) e mai slab, albastru e tare, rosu (nu se mai fabrica) si negru drog curat :)

#72
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
in viata unui fumator cand apare un bebe,se gandeste cu,ce a gresit bebele de trebuie sa suporte mirosul de mahoarca
un avantaj major lasarii de fumat,va reveni gustul si mirosul,cred ca mai aprige ca la un nefumator
nu condamn fumatul(cineva tre sa rotunjeasca si bugetul)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate