Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Probleme Huawei Y6 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
de cateva luni(mai exact cred eu de cand mi s-a facut update la o versiune mai noua de emui) am o problema cu huawei-ul meu si anume:
-daca am mai multe aplicatii deschise pe fundal de fiecare data cand aleg sa intru in una dintre ele imi da refresh la aplicatia respectiva-gen sunt pe o pagina de stiri, intru in alta aplicatie si apoi dau sa intru inapoi pe pagina aia de stiri trebuie sa astept pana ce se incarca din nou pagina respectiva ca si cum mio tine inchisa in fundal si eu o deschid din nou
-sau cand ies dintr-o aplicatie, nu am nicio iconita pe ecran timp de cateva secunde, secunde in care acestea incep sa apara una cate una.
mentionez ca am versiunea stock a telefonului, nu i-am modificat nimic, nu i-am facut root sau alte chestii, nu am aplicatii inutile pe el.
ce e de facut?
telefonul are si toate aplicatiile actualizate la zi.

#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Resetarea din fabrică (factory reset), curățarea cu CCleaner (https://play.google.....ccleaner&hl=ro) și evitarea multi-tasking-ului (deschiderea mai multor ferestre sau tab-uri în același timp) sunt cele mai bune soluții.

O altă soluție ar mai fi Puffin, un browser care acceptă flash-uri (.swf), unde evident te poți juca și jocuri online.

(https://play.google....mosa.puffinFree)

Succes ! Posted Image

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce legatura are un browser care acceptă flash-uri (.swf) cu problema omului ?!

alexbowwow > poti sa verifici versiunea si ultima actualizare din meniul Setari (settings) > despre telefon (about)
E posibil sa fi fost vreo actualizare, da, care a modificat comportamentul aplicatiilor in background, pentru economisire baterie.
Da, cam asa se manifesta unele aplicatii, fac refresh.
Eu folosesc o aplicatie de stiri, uneori face, alteori nu face refresh (nu am Huawei, am Android 8.1)
Browser folosesc foarte rar, nu stiu cum se comporta.
Cauta pe la setari baterie, ceva cu optimizare, DEbifezi browserul, sa NU fie optimizat.

#4
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
@trollerul_de_serviciu se pare ca o functionat pentru moment metoda cu setarile la baterie.
multumesc mult pentru suport!

#5
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008
Buna ziua
Am un Huawei Y5 2018 la care am dat un upgrade la soft, dupa care a inceput sa consume enorm. Se poate da inapoi la softul vechi, ca nu gasesc nicaieri optiunea?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce verisune ai acum, la ce versiune vrei sa te intorci ?!
Ai incercat factory reset ?
Mai ai garantie ?

#7
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008
Am de o luna, daca dau factory reset, revine la setarile initiale? La actuala versiune scrie  DRA-L21 1.0.0.140(C432).

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu, factory reste nu revine la versiunea naterioara.
Dar poate e ceva aiurea care maninca bateria.
Vezi ca se cam sterge tot din telefon (cred ca si poze..... ti le copiezi inainte in calculator).

Se gasesc aici niste versiuni mai vechi: https://androidhost.ru/search.html - dai cautare Y5 2018
DAR:
- nu stiu exact care este procedura de scriere: probabil root + custom recovery - 99.99% pierzi garantia asa. Sau poate ai vreo optiune de update manual, din meniul telefonului si poate ai noroc si vrea sa puna o verisune mai veche (nu cred).
- nu stiu exact care din ele e compatibil cu telefonul tau, Romania apare la 2 din ele, la altele altetari, la altele nici o tara
- nu stiu exact ce versiune vrei tu sa pui, ce aveai inainte.

Deci, ori il lasi asa
Ori apelezi la garantie (neaparat dupa afctory reset si NU pui nici o aplicatie citeva zile, vezi cum se comporta bateria).
Ori, daca esti aventuros si vrei sa renunti la garantie, apelezi la cineva care se pricepe, root... cum ziceam mai sus....

#9
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008
cred ca o sa fie factory reset dupa ce salvez tot in google.

#10
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Salutare, de vreo luna, pe telefon nu se mai salveaza pozele.nicaieri, decat daca sunt facute in mod rafala. Memorie interna este, setarile sunt facute bine. Nu inteleg unde e problema? V-ati confruntat cu asa ceva? Fara sa fie nevoie de resetare generala, se poate face ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate