Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Preotii buni si rai

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
autumnspring

autumnspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.09.2018
Doar din cauza unor secaturi ca patriarhul preasecurist Daniel, toti preotii ortodocsi  au inceput sa fie catalogati ca hoti, corupti,  parveniti.
Cu toate ca daca te duci prin bisericile si manastirile din provincie, mai gasesti niste preoti sau calugari smereni si milostivi ce au sprijinit copii saraci.

In vest, toti preotii catolici sunt insultati in fel si chip ca pedofili sau corupti  din cauza a catorva secaturi ce violeaza copii si vand indulgente.
Dar sunt si preoti si chiar insusi Papa Francisc care sunt deschisi si nu iau Biblia ad-literam, punand bunatatea mai presus de credinta.

Cu toate ca e cam prea idealist, prea imprudent si progresist de felul lui, imi place ca are o viziune noua ce poate duce Biserica Catolica mai departe spre secolul 21.


Despre preotii protestanti, pastorii   si sectanti la fel, s-au facut generalizari ca sunt profeti falsi, ca regizeaza vindecarile si exorcizarile miraculoase, ca  cersesc donatii, dar sunt si preoti protestanti si pastori ce au facut bine comunitatilor religioase organizand campanii de strangere de fonduri pentru bolnavi in faza terminala.

Edited by autumnspring, 05 October 2018 - 23:02.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 autumnspring, on 05 octombrie 2018 - 22:51, said:

Preotii buni si rai

Ai gasit tu vreunu bun?
Bun de ce?

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Este vina bisericilor respective ca nu-si curata clerul de uscaturi - si au ajuns ca preotii smeriti si cu har sa fie o exceptie- si nu regula. Daca accepti coruptia, vei fi considerat corupt, la randul tau. E simplu.

#4
autumnspring

autumnspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.09.2018

 Tsunnnami, on 05 octombrie 2018 - 23:11, said:

Ai gasit tu vreunu bun?
Bun de ce?
Buni la ajutorarea semenilor si copiilor saraci care s-au nascut in conditii defavorabile si care acum pot avea un start bun in viata....da preoti ortodocsi romani au ajutat copii saraci sa aiba o noua sansa!  

Preoţii care au salvat mii de copii săraci. Oamenii bisericii care şi-au dedicat viaţa ajutorării semenilor | adevarul.ro

PREOTI CARE SALVEAZA SI CRESC ZECI DE COPII. Parintele NEGREA din Podul Cosnei (VIDEO): "Daca pe preot nu-l doare de suferintele credinciosilor, nu este preot. Sa fii alaturi de cei necajiti!"/ CAMPANIA PARINTELUI TĂMAȘ din Covasna: "Un român pentru România. NU-I ABANDONA, NU-I AVORTA, ÎI PRIMESC EU!" - Cuvântul Ortodox

Preotul din Iaşi care face case pentru săraci şi duce la şcoală sute de copii. „Sunt suflete tăiate cu bărdiţa din start. Creştinii sunt lăsaţi să fie solidari” | adevarul.ro

EI MERITĂ ROMÂNIA. Manuel Radu, preotul care la 36 de ani creşte copiii săraci din Urlaţi: "Am vrut să cer eu, nu ei. Aşa am devenit cerşetorul copiilor". REPORTAJ VIDEO


Uite ca nu toti preotii romani ortodocsi  sunt niste parveniti precum episcopii si patriarhul care se imbraca in straie aurite si  n-au ajutat in viata lor  un copil sarac .

Edited by autumnspring, 05 October 2018 - 23:28.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 autumnspring, on 05 octombrie 2018 - 23:17, said:

Buni la ajutorarea semenilor si copiilor saraci care s-au nascut in conditii defavorabile si care acum pot avea un start bun in viata....da preoti ortodocsi romani au ajutat copii saraci sa aiba o noua sansa!
...
Uite ca nu toti preotii romani ortodocsi  sunt niste parveniti precum episcopii si patriarhul care se imbraca in straie aurite si  n-au ajutat in viata lor  un copil sarac .
Tu chiar crezi ca nu au habar de acesti preoti? Dar asa le place unora sa vada doar partea urata!
Romanii de obicei "tin minte"  pe cei care fac rau, ci nu pe cei care fac un bine.

Edited by stlk, 06 October 2018 - 00:03.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, e fals, nu PREOTII sunt buni, OAMENII sunt buni, nu preotii

#7
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Toti is rai fiindca te mint in fata. Religia e doar o colectie de cuvinte, fara nici un dumnezeu care sa existe pe bune.
De-a lungul istoriei omenirii, au existat aproape 4200 religii....ce sa mai , o vrajeala cap coada.
https://en.wikipedia...tual_traditions
''According to some estimates, there are roughly 4,200 religions in the world.''

Edited by 77777-7, 06 October 2018 - 04:57.


#8
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Cum este posibil să numeşti bun pe cineva care propagă minciuna?

Religiile sunt o minciună !

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 autumnspring, on 05 octombrie 2018 - 22:51, said:

Doar din cauza unor secaturi ca patriarhul preasecurist Daniel, toti preotii ortodocsi  au inceput sa fie catalogati ca hoti, corupti,  parveniti.
Cu toate ca daca te duci prin bisericile si manastirile din provincie, mai gasesti niste preoti sau calugari smereni si milostivi ce au sprijinit copii saraci.

In vest, toti preotii catolici sunt insultati in fel si chip ca pedofili sau corupti  din cauza a catorva secaturi ce violeaza copii si vand indulgente.
Dar sunt si preoti si chiar insusi Papa Francisc care sunt deschisi si nu iau Biblia ad-literam, punand bunatatea mai presus de credinta.

Cu toate ca e cam prea idealist, prea imprudent si progresist de felul lui, imi place ca are o viziune noua ce poate duce Biserica Catolica mai departe spre secolul 21.


Despre preotii protestanti, pastorii   si sectanti la fel, s-au facut generalizari ca sunt profeti falsi, ca regizeaza vindecarile si exorcizarile miraculoase, ca  cersesc donatii, dar sunt si preoti protestanti si pastori ce au facut bine comunitatilor religioase organizand campanii de strangere de fonduri pentru bolnavi in faza terminala.
Stii tu vreun preot care face inmormantari gratuite? Intreb pentru un prieten. Ca de nunti si botezuri gratuite, nici nu  se pune problema.
Cat despre ajutat saracii, popa asta mai-marele de la Catedrala din Timisoara, a construit o casa pentru o familie saraca din Gataia, in valoare de 32 000 de euro, pe care a si sfintit-o personal. Doar ca la sfintire, s-a dus intr-un mertan de 90 000 de euro adica pretul a cca. trei case de acelea. Cred ca numai hainele de pe el costau mai mult decat casa.

Edited by myshyk, 06 October 2018 - 07:22.


#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 JJackFLASH, on 06 octombrie 2018 - 07:00, said:

Cum este posibil să numeşti bun pe cineva care propagă minciuna?

Religiile sunt o minciună !
Din punctul meu de vedere tu propagi minciuna, deci esti rau.
Nu consider ca religiile sunt o minciuna.
Deci cum facem? Care e bun si care e rau? Din punctul cui de vedere?


 myshyk, on 06 octombrie 2018 - 07:18, said:


Stii tu vreun preot care face inmormantari gratuite? Intreb pentru un prieten. Ca de nunti si botezuri gratuite, nici nu  se pune problema.

Stiu eu. Bine acum. Nu chiar gratuite daca 50 de lei ti se pare enorm. Mergi prin satele din Ardeal si vezi ce tarfe sunt.
Sau vorbim de orase? Pe aia i-as exorciza pe toti la ce nesimtiti sunt.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 stlk, on 06 octombrie 2018 - 00:00, said:

Tu chiar crezi ca nu au habar de acesti preoti? Dar asa le place unora sa vada doar partea urata!
Romanii de obicei "tin minte"  pe cei care fac rau, ci nu pe cei care fac un bine.
Sa faci bine e normalitate. Sa nu faci bine e aberatie. Sa faci rau e crima.

#12
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 myshyk, on 06 octombrie 2018 - 07:18, said:

Stii tu vreun preot care face inmormantari gratuite? Intreb pentru un prieten.
Cunosc eu, in apropiere de comuna noastra, un preot apartinand unei confesiuni, careia Statul comunist i-a confiscat bisericile.
Nu ia bani de inmormantare, refuza mesele parastaselor familiale, sfatuindu-i pe susupusi sa le ofere saracilor; in sezonul rece le face foc credinciosilor din parohie, fara ca ei sa-si aduca in vreun fel contributia (nici macar la adusul si crepatul lemnelor de foc); de intretinerea lacasului de cult se ocupa personal, fara vreun ajutor din exterior.
Credinciosii, zic ca nu le ia bani nici pt. slujbe nici pt. Molitivele Sf. Vasile. Slujba Maslului  de obste, urmata de Molitvele Sf. Vasile e absolut gratuita.
Pare incredibil si totusi e cat se poate de adevarat.  Stiu asta din surse sigure.
Discret, mai ajuta si pe cei sarmani
Poti sa crezi asa ceva?

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 myshyk, on 06 octombrie 2018 - 07:18, said:

Stii tu vreun preot care face inmormantari gratuite?
Poti face inmormantare/ incinerare fara popa.

#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 autumnspring, on 05 octombrie 2018 - 22:51, said:

Doar din cauza unor secaturi ca patriarhul preasecurist Daniel, toti preotii ortodocsi  au inceput sa fie catalogati ca hoti, corupti,  parveniti.
Cu toate ca daca te duci prin bisericile si manastirile din provincie, mai gasesti niste preoti sau calugari smereni si milostivi ce au sprijinit copii saraci.

In vest, toti preotii catolici sunt insultati in fel si chip ca pedofili sau corupti  din cauza a catorva secaturi ce violeaza copii si vand indulgente.
Dar sunt si preoti si chiar insusi Papa Francisc care sunt deschisi si nu iau Biblia ad-literam, punand bunatatea mai presus de credinta.

Cu toate ca e cam prea idealist, prea imprudent si progresist de felul lui, imi place ca are o viziune noua ce poate duce Biserica Catolica mai departe spre secolul 21.


Despre preotii protestanti, pastorii   si sectanti la fel, s-au facut generalizari ca sunt profeti falsi, ca regizeaza vindecarile si exorcizarile miraculoase, ca  cersesc donatii, dar sunt si preoti protestanti si pastori ce au facut bine comunitatilor religioase organizand campanii de strangere de fonduri pentru bolnavi in faza terminala.


Preotii " e oameni". Ai punctat foarte bine.
Padure fara uscaturi nu exista.
Din pacate au inceput sa se foloseasca de "uscaturi" ca sa distruga coloana vertebrala a unei natii.
Politisti corupti ( pardon, militieni) , cata frunza si iarba. Ba chiar upgradati, acum au ajus sa fie comandati si politic pt a aduce banuti la "buget". Deci li s-a marit tariful ( spaga + amenda). Aia cativa tineri si ok sunt  putini (cinste lor).

De policiticiei nu mai zicem nimic, acolo toata padurea e uscata si nici macar un copacel mai " verde".

#15
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 dan1980_25, on 06 octombrie 2018 - 07:58, said:

Din punctul meu de vedere tu propagi minciuna, deci esti rau.
Nu consider ca religiile sunt o minciuna.
Deci cum facem? Care e bun si care e rau? Din punctul cui de vedere?

Creaţia divină, căderea în păcat, istoria fabulată a poporului Israel,

imaculata concepţie, învierea unui mântuitor, judecata de apoi, împărăţia cerurilor.

Toatea astea sunt nişte nebunii pe care on om cu mintea sănătoasă nu le poate accepta.

Edited by JJackFLASH, 06 October 2018 - 09:09.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 PicoDazore, on 06 octombrie 2018 - 08:36, said:

Cunosc eu, in apropiere de comuna noastra, un preot apartinand unei confesiuni, careia Statul comunist i-a confiscat bisericile.
Nu ia bani de inmormantare, refuza mesele parastaselor familiale, sfatuindu-i pe susupusi sa le ofere saracilor; in sezonul rece le face foc credinciosilor din parohie, fara ca ei sa-si aduca in vreun fel contributia (nici macar la adusul si crepatul lemnelor de foc); de intretinerea lacasului de cult se ocupa personal, fara vreun ajutor din exterior.
Credinciosii, zic ca nu le ia bani nici pt. slujbe nici pt. Molitivele Sf. Vasile. Slujba Maslului  de obste, urmata de Molitvele Sf. Vasile e absolut gratuita.
Pare incredibil si totusi e cat se poate de adevarat.  Stiu asta din surse sigure.
Discret, mai ajuta si pe cei sarmani
Poti sa crezi asa ceva?


da. Omul SFINTESTE LOCUL.

Daca ai datele de contact da-mi rogu-te un PM ( sau ti le dau eu pe ale mele), poate ajut cumva.

 JJackFLASH, on 06 octombrie 2018 - 09:07, said:

Creaţia divină, căderea în păcat, istoria fabulată a poporului Israel,

imaculata concepţie, reînvierea unui mântuitorui, judecata de apoi, împărăţia cerurilor.

Toatea astea sunt nişte nebunii pe care on om cu mintea sănătoasă nu le poate accepta.

asa este, 1000% de acord
Cea mai mare reusita a dracului a fost sa faca omul sa creada ca nu exista.

Stii ca intunericul nu se poate defini dpdv fizic. :)

dar exista  si este dat de lipsa luminii ( care are qunatificare fizica).

bafta cu ganditul.

#17
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 dan1980_25, on 06 octombrie 2018 - 07:58, said:

Nu consider ca religiile sunt o minciuna.

Reiese că toate religiile predică un adevăr?

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 JJackFLASH, on 06 octombrie 2018 - 09:07, said:

Creaţia divină, căderea în păcat, istoria fabulată a poporului Israel,

Eu nu i-aș zice cădere, ci mai degrabă împingere. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate