Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mostenire, fratele nu accepta bani

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Am mostenit 62.5% dintr-o casa.Restul i se cuvine unui frate vitreg. Eu as vrea sa pastrez casa si sa platesc fratelui partea lui,dar nu ne intelegem la bani.El vrea mai mult decat valoreaza acea parte.In aceste conditii ce variante am? Daca se va ajunge in instanta poate dura ani de zile si atunci ei voi fi obligat sa ii platesc chirie pe partea lui?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Instanta nu-l poate obliga sa primeasca mai putin decat vrea sau la o valoare oficiala. Va intelegi sau mergeti asa pana moare unul din voi si se schimba membrii taberelor.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 kalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:13, said:

El vrea mai mult decat valoreaza acea parte.
El vrea cat valoreaza acea parte, nu mai putin Posted Image
Ar fi bine sa va intelegeti, altfel veti pierde amandoi..

#4
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Asta nu stiu.Este vb de o casa veche la tara. Nu valoreaza mult pentru ca este intr-un sat uitat de lume si este partial din pamant. Dar pentru mine are valoare sentimentala. Eu m-am interesat cu cat se vand casile din zona si pe baza asta am propus un pret corect zic eu.Dar el nu vrea..

#5
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 kalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:35, said:

Asta nu stiu.Este vb de o casa veche la tara. Nu valoreaza mult pentru ca este intr-un sat uitat de lume si este partial din pamant. Dar pentru mine are valoare sentimentala. Eu m-am interesat cu cat se vand casile din zona si pe baza asta am propus un pret corect zic eu.Dar el nu vrea..
Sint multe cazuri din-astea -se ajunge pina acolo incit cresc buruienile si casa se paragineste .Daca nu-i o suma prea mare mai lasa de la tine si dai banii -sentimentele conteaza .

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
E complicat. Daca nu va intelegeti trebuie sa ceri (sau sa ceara fratele) in instanta iesirea din indiviziune.
Proces care poate sa dureze destul de mult.
Instanta dispune expertiza pentru a fi stabilita valoarea, expertiza care poate sa fie apoi contestata.
In mod aproape sigur instanta iti va atribui imobilul (din cauza cotei mai mari, asa cred) si va dispune despagubirea fratelui.

#7
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Daca nu va intelegeti, nu aveti alta varianta decat in instanta unde se va stabili cine pastreaza casa si cat ii va plati celuilalt.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 kalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:13, said:

Am mostenit 62.5% dintr-o casa.Restul i se cuvine unui frate vitreg. Eu as vrea sa pastrez casa si sa platesc fratelui partea lui,dar nu ne intelegem la bani.El vrea mai mult decat valoreaza acea parte.In aceste conditii ce variante am? Daca se va ajunge in instanta poate dura ani de zile si atunci ei voi fi obligat sa ii platesc chirie pe partea lui?
poti incepe o actiune de iesire din indiviziune. va fi evaluata proprietatea si un judecator va decide daca o impartiti fizic (si cum) sau daca ramane a unuia din voi (in principiu tie, dat fiind ca ai o parte mai mare) si se va plati o sulta celuilalt (in functie de evaluare).
nu o sa platesti chirie, dar esti obligat sa-i permiti si lui accesul si folosinta proprietatii cat timp o detineti in comun (indiferent de procente).

 pasilla, on 04 octombrie 2018 - 18:25, said:

El vrea cat valoreaza acea parte, nu mai putin Posted Image
Ar fi bine sa va intelegeti, altfel ve-ti pierde amandoi..
dar stii cum e in practica treaba asta? pentru cei 37.5% fratele cere 1000 lei, dar daca ar trebui sa plateasca pentru cei 62.5% (si sa ramana cu casa) ar plati maxim 2-300 lei :)

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 _Smiley_, on 04 octombrie 2018 - 18:43, said:

dar stii cum e in practica treaba asta? pentru cei 37.5% fratele cere 1000 lei, dar daca ar trebui sa plateasca pentru cei 62.5% (si sa ramana cu casa) ar plati maxim 2-300 lei Posted Image
Asta am vrut si eu sa subliniez.

 crocko.dilul, on 04 octombrie 2018 - 18:43, said:

In mod aproape sigur instanta iti va atribui imobilul (din cauza cotei mai mari, asa cred) si va dispune despagubirea fratelui.
Expertize, contraexpertize, timp, avocati, judecatori, legi tembele, niciodata nu stii ce va rezulta si cat va costa.

#10
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Si daca el cere indiviziunea in instanta, cine va suporta cheltuielile cu judecata, expertiza etc?
Normal el ar trebui sa le plateasca ca el a cerut judecata nu?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 kalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:53, said:

Si daca el cere indiviziunea in instanta, cine va suporta cheltuielile cu judecata, expertiza etc?
Normal el ar trebui sa le plateasca ca el a cerut judecata nu?
Asta va hotara instanta, in final. Si depinde foarte mult de avocati.

#12
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
inițiator - Dă-i banii chiar dacă este și 50% din valoare că vă complicați rău cu tribunalul.

Edited by goldstreing, 04 October 2018 - 19:01.


#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Asa as zice si eu, mai ales ca vorbim de

 kalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:35, said:

o casa veche la tara. Nu valoreaza mult pentru ca este intr-un sat uitat de lume si este partial din pamant. Dar pentru mine are valoare sentimentala.
Cat vrea fratele sa primeasca? (ca n-o fi secret). Iti permiti suma fara sacrificii?

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu ajungeți la un acord se dărâmă casa pe tine și oricum vei fi mult mai păgubit. Un proces de genul ăsta costă bani, timp și nervi mulți.
Stabiliți o valoare, plătește-i jumătate și scapi repede și mult mai ieftin.

#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca mergeti in instanta, fratele ar putea primi ca sulta mult mai putin decat ii oferi tu. Daca casa nu are o valoare prea mare, atunci e posibil ca prin taxele de timbre, expertiza, avocati sa platiti mai mult decat valoreaza casa.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
In ultima instanta,stabiliti care-s partile tale si care ale lui si de banii aia pe care i-ai pierde prin instante plus nervii si timpul iremediabil pierdut,iti ingradesti proprietatea ta si-ti vezi de viata.Ridici si gard la nevoie.

#17
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Salutare, nu am citit tot dar, been ther, done that Posted Image La fel a fost și la mine cu o soră. Scurt pe 2 i-am spus așa: nu vrei suma x care era mai mult decât suficient pe cota parte, atunci facem invers, îmi dai bani pe restul de x cotă parte în termen de x zile și totul e ok pentru mine Posted Image
La 2 săptămâni mă sună că e ok să îmi plătească cota parte și să rămân cu imobilul.
Unii presează pe valorile sentimentale, alții avizi de bani... La urmă e ca la poker.. cine face bluff sau cine are așii...Posted Image
E cunoscut faptul că între frați sau surori după caz (în speță cine are de rămas în casă trebuie să despăgubească pe cel plecat,  - e o cutumă), dar nu totul decurge conf planului. Mult succes și nervi de oțel pentru că va dura ceva vreme prin tribunale (martori, înscrisuri, etc...) Posted Image

#18
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Zuy - Cred că ai vrut să scrii că a rămas sora ta cu imobilul și tu ai primit bani pe cota ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate