Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mostenire, fratele nu accepta bani

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 19.11.2006
Exact invers Posted Image
Scuze că m-am exprimat greșit. Eu am despăgubit-o pentru cota parte ce ii revenea, eu fiind cel rămas cu casa.
Mulțumesc de înțelegere.

Edited by Zuy, 04 October 2018 - 20:39.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cel mai bine ar fi sa ne spui pe la ce pret se vinde o astfel de "mostenire" si cat ii oferi tu... si cat cere el. Sa vedem diferenta :)
Eu sunt genul care ar merge si pe o cale mai neortodoxa... l-as pune un pic la respect :) Insa nu stiu ce relatie ai tu cu el, daca va intelegeti bine, atunci stati ca oamenii normali la o discutie.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postkalu4u, on 04 octombrie 2018 - 18:35, said:

Asta nu stiu.Este vb de o casa veche la tara. Nu valoreaza mult pentru ca este intr-un sat uitat de lume si este partial din pamant. Dar pentru mine are valoare sentimentala. Eu m-am interesat cu cat se vand casile din zona si pe baza asta am propus un pret corect zic eu.Dar el nu vrea..


De ce nu ii spui ca ii vinzi tu partea ta pe baza pretului propus de el?

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
hmmm... casă de pământ... valoare sentimentală? aici pedalează „fratele”!!!
deci în zonă casele valorează 30000 lei (cu 1000 mp teren), iar tu vrei să-i dai numa 10000?
păi ăsta-i sentiment?

(pamflet)

se naște întrebarea: de ce vrei acte singurel pe o proprietate la mama naibii?
dacă tot nu poți valorifica (că, deh, sentimente), atunci fă grătărele o dat' pe lună (când ajungi p'acolo) pe 62,5% ai tăi...

#23
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Exista si a treia varianta
ART. 676 NCC
    Regulile privitoare la modul de împărţire
    (1) Partajul bunurilor comune se va face în natură, proporţional cu cota-parte a fiecărui coproprietar.
    (2) Dacă bunul este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se va face în unul dintre următoarele moduri:
    a) atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unuia ori a mai multor coproprietari, la cererea acestora;
    b) vânzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie publică, în condiţiile legii, şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cu cota-parte a fiecăruia dintre ei.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
paznicule
In subiectul da fata NU este vorba despre partaj.Ala-i rezolvat deja.
Este vorba despre faptul ca ca unul dintre frati vrea sa cumpere partea celullalt frate cat mai ieftin,iar fratele vrea sa vanda cat mai scump.Aici este buba,inca n-au gasit o cale de mijloc.
Dupa cum vad si inteleg din cele expuse mai sus,valoarea totala de vanzare a mostenirii este mica sau foarte mica si/sau nerentabila pentru un potential cumparator.
Asa ca ramane ca cei doi frati,in buna traditie romaneasca,sa se porcaiasca si sa se sicaneze.Bine ca nu au trecut la violenta,inca.
Intre timp,datorita incapatanarii celor doi,obiectul mostenirii a luat-o pe panta inexorabila a degradarii.

#25
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postgushpi, on 05 octombrie 2018 - 09:34, said:

hmmm... casă de pământ... valoare sentimentală? aici pedalează „fratele”!!!
deci ĂŽn zonă casele valorează 30000 lei (cu 1000 mp teren), iar tu vrei să-i dai numa 10000?
păi ăsta-i sentiment?

(pamflet)

se naște ĂŽntrebarea: de ce vrei acte singurel pe o proprietate la mama naibii?
dacă tot nu poți valorifica (că, deh, sentimente), atunci fă grătărele o dat' pe lună (când ajungi p'acolo) pe 62,5% ai tăi...
pai daca are o treime atat ii revine .aproximativ  ar fi mai bine sa ne
spuna initiatoru despre ce sume e vorba.

#26
Stiudarinvat

Stiudarinvat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2018
Dacă sunteți sigură că prețul pe care îl vrea e prea mare, atunci socotiți restul la prețul lui și vedeți dacă vrea să vă plătească. Apoi negociați un pic și nu vă duceți în instanță că sunt costuri uriașe de timp și de bani. Vă spun din proprie experiență. De fapt, chiar timpul înseamnă bani. Relaxați-vă și dați-i o sumă mulțumitoare. Succes!

#27
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010

View Postadisz, on 05 octombrie 2018 - 10:27, said:

paznicule
In subiectul da fata NU este vorba despre partaj.Ala-i rezolvat deja.
Este vorba despre faptul ca ca unul dintre frati vrea sa cumpere partea celullalt frate cat mai ieftin,iar fratele vrea sa vanda cat mai scump.Aici este buba,inca n-au gasit o cale de mijloc.
Dupa cum vad si inteleg din cele expuse mai sus,valoarea totala de vanzare a mostenirii este mica sau foarte mica si/sau nerentabila pentru un potential cumparator.
Asa ca ramane ca cei doi frati,in buna traditie romaneasca,sa se porcaiasca si sa se sicaneze.Bine ca nu au trecut la violenta,inca.
Intre timp,datorita incapatanarii celor doi,obiectul mostenirii a luat-o pe panta inexorabila a degradarii.
Ce nu ai inteles tu este faptul ca nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune.
Regulile se refera la modalitatea de impartire

Edited by paznicmare, 09 October 2018 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate