Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Bizareria de a nu prezenta informatii la anunturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Caut sa cumpar un teren mai la tara, la vreo 40 km de Bucuresti. Loturile disponibile in general provin din retrocedari de terenuri agricole, cu suprafete "generoase" - cum ar spune un agent imobiliar - dar in general cu deschideri mici si foarte mici.

Se pot gasi ceva anunturi pe site-urile uzuale (olx etc.), atat particulari cat si agentii.

Unii au o bizarerie de comportament: nu dau informatii suficiente nici cat sa decizi daca lotul e de interes sau nu. Dau un anunt parca in scarba, nu pun nicio imagine cu zona si nu dau caracteristicile terenului: amplasare in localitate, in ce sat al comunei este, cat e deschiderea. Abia daca fac favoarea de a preciza suprafata.

Insa toti cei care procedeaza asa spun "mai multe detalii la telefon". Natural, doar nu o sa pierd vremea cu telefonul ca sa imi spuna povesti. Toate site-urile de anunturi au sistem de mesagerie, prin care ii intreb punctual: cat e deschiderea, unde e terenul, da-mi strada si numar sau link din maps.

Dupa mine e logic asa, doar nu o sa merg cate 80-100 de km pe zi ca sa imi arate un ametit inca un teren aiurea. Mai intai sa precizeze niste informatii de baza - cunosc bine localitatile unde caut - si apoi ma duc eu fara insotitor sa vad terenul, cand am timp si drum pe acolo.

Cei care binevoiesc sa raspunda insista sa-i contactez la telefon.

Va intreb: poate sa-mi trimita prin telefon un link pe maps? Logic ca nu. Ce-i impinge sa se comporte asa? Cred ca sunt atat de buni de gura incat il vor convinge pe cumparator, ca il fac din vorbe? Mi se pare stupid.

Sau poate cred ca daca vorbesc cu cineva se aproprie mai mult de vanzare? Mi se pare naiv. Si eu am vandut proprietati si sa ma sune toti ametitii cu care sa palavragesc era ultimul lucru pe care-l doream. De aceea dadeam in anut toate detaliile posibile.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Or fi agentii. Nu dau exact unde e pentru ca te-ai duce singur si poate ai gasi proprietarul. Sau sunt anunturi de atragere. De fapt nu mai e de vanzare terenul respectiv, dar ii suni si apoi te iau cu alte oferte. Te intalnesti cu ei, inchei contract din ala de vizitare si apoi esti obligat sa cumperi cu comision.

Edited by bai3tzash, 04 October 2018 - 09:59.


#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,116
  • Înscris: 03.07.2008
Agentii sunt mai secretosi. Cu cat dau mai multe detalii cu atat exista riscul sa identifici proprietatea si sa il sari la achizitie.

In afara de asta ii poti spune tu agentului ce cauti si el sa-ti arate enspe proprietati.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca omul nu stie sa scrie si vrea sa vanda , ofera telefon sa puteti discuta ( cat dracu te costa sa dai un telefon ?? ) . Intrebi scurt ce ai nevoie sa stii , daca ti se raspunde in 2 peri ii inchizi apelu in nas , scurt si treci mai departe .
Am patit si eu asa cu anunt in 2 peri insa la telefon omul a fost de nota 11 , mers , vazut si cumparat .
Daca esti interesat , suni nu dai mesaje pe olepix ( eu pe astia cu mesajele ii ignor total !

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
In Cluj, erau agenti care cereau 50 lei taxa de vizitare a unei case de langa Cluj. Poate nici nu era de vanzare, dar gaseau probabil unii dispusi sa mearga si sa plateasca 50 lei. Poate faceau agentii 50 lei degeaba Posted Image).

Edited by bai3tzash, 04 October 2018 - 10:01.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Multe terenuri sunt foste arii agricole, cu deschideri f mici si laturi lungi.
2. Intrebarea care strica tot cheful este: "Are cadastru?"
3. Majoritatea sunt agenti care incearca sa te pacaleasca.
4. Daca ii intrebi la o adica de certificat de urbanism, deja te injura.

#7
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
In general nu sunt agenti cei care procedeaza asa. Sau, mai bine zis, pe agenti nu-i iau direct cu strada si link din maps, ci doar ii intreb de zona, mai in mare. Dar, in principiu, agentii precizeaza macar satul si deschiderea si uneori mai pun si pe harta macar zona aproximativa.

Fiind loturi din retrocedari agricole, deschiderea e una dintre cele mai importante informatii. Macar asta incerc sa o smulg de la ei.

Sa nu va inchipuiti ca e ca la oras, batalie ca la inchiriere garsoniere si apartamente de 2 camere. Un lot se vinde in ani de zile, deci, teoretic, toti ar avea interesul sa discute relaxati si sa dea cat mai multe informatii.

O ciudatenie pe olx este aceea cu amplasarea: multi isi scriu judetul sau localitatea unde sunt ei, nu unde e proprietatea. Probabil o problema de usability a site-ului. Dar asa la unii vad de unde sunt ei si e clar ca si pentru ei ar fi zeci de km de parcurs ca sa-mi arate terenul. Adica toti am fi interesati sa palavragim doar daca oferta se potriveste.

 Baxon, on 04 octombrie 2018 - 10:00, said:

Daca omul nu stie sa scrie si vrea sa vanda , ofera telefon sa puteti discuta ( cat dracu te costa sa dai un telefon ?? ) . Intrebi scurt ce ai nevoie sa stii , daca ti se raspunde in 2 peri ii inchizi apelu in nas , scurt si treci mai departe .
Ma uit seara pe anunturi. Dau mesaje noaptea, cu credinta (se pare naiva) ca raspund ei ziua urmatoare si nu pierdem vremea. Insist pentru ca terenul poate sa fie bun, chiar daca anuntul e scris fara informatii elementare.

 Baxon, on 04 octombrie 2018 - 10:00, said:

Am patit si eu asa cu anunt in 2 peri insa la telefon omul a fost de nota 11 , mers , vazut si cumparat .
Daca esti interesat , suni nu dai mesaje pe olepix ( eu pe astia cu mesajele ii ignor total !
Sa nu raspunzi la mesaje serioase inseamna sa fii fraier, in conditiile date.

 Adm, on 04 octombrie 2018 - 10:11, said:

1. Multe terenuri sunt foste arii agricole, cu deschideri f mici si laturi lungi.
Exact, de aceea intreb cat e deschiderea.

 Adm, on 04 octombrie 2018 - 10:11, said:

2. Intrebarea care strica tot cheful este: "Are cadastru?"
Posibil, dar nu ajung acolo cu intrebarile. Daca as ajunge pana aici, le-as oferi niste bani ca sa-l faca urgent sau le-as da eu un om.

 Adm, on 04 octombrie 2018 - 10:11, said:

3. Majoritatea sunt agenti care incearca sa te pacaleasca.
Nu chiar, par sa fie mostenitori sau alte rude care se cred smechere.

 Adm, on 04 octombrie 2018 - 10:11, said:

4. Daca ii intrebi la o adica de certificat de urbanism, deja te injura.
N-are rost sa-i intrebi, mai bine il scoti tu daca chiar iti place terenul.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 bai3tzash, on 04 octombrie 2018 - 10:01, said:

In Cluj, erau agenti care cereau 50 lei taxa de vizitare a unei case de langa Cluj. Poate nici nu era de vanzare, dar gaseau probabil unii dispusi sa mearga si sa plateasca 50 lei. Poate faceau agentii 50 lei degeaba Posted Image).
fa-ma sa inteleg. de la cine ce cereau aceasta taxa, de la vanzator sau de la cumparator?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Un mic ghid aici

#10
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Acum schimb mesaje cu transa de ametiti de aseara. Unul se pare ca e un baietzash care face o fapta buna si-i ajuta cu anunturi pe niste vecini/rude/prieteni care nu le au cu calculatorul. In cazul lui e scuzabil de ce nu pricepe ce-l intreb si tot insista sa sun. Posted Image

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 10:17, said:


Sa nu raspunzi la mesaje serioase inseamna sa fii fraier, in conditiile date.


Mesaje serioase ? Ma faci sa rad ( in conditiile in care majoritatea care pun anunturi nici nu stiu de mesageria siteului . Mai demult trimiteam si eu mesaje si am observat ca nici nu sunt citite decat dupa x saptamani .
Daca esti serios , suni a doua zi si discuti , asta inseamna sa fii serios nu sa dai mesaje si sa astepti compuneri cu detalii .

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Daca o intrebare "cat e deschiderea?" ti se pare greu de raspuns sau ceva de ignorat, probabil ca nu esti persoana potrivita sa ai de-a face cu un teren.

Bine, aproape fara exceptie informatiile pe care le ascund sunt unele proaste. Deschidere de 9 m la 2000 mp si altele. De aceea revin la mirarile mele din primul mesaj: Ce spera ei sa se intample daca suni? Sa te faca din vorbe? Daca pun informatia in anunt nu te intereseaza, dar daca-ti spun ei informatia prin grai cumva te va interesa?

Cred ca este ideea ca daca ii suna cineva se apropie mai mult de vanzare. Mi se pare o idee de-a dreptul naiva si pentru mine proprietar, e o pierdere de vreme sa discut cu cei neinteresati. De aceea mi-as dori sa ma sune numai cei interesati, ideal numai cei care vor sa cumpere. De aceea ar fi in interesul unui proprietar sa ofere toate informatiile, nu sa piarda vremea la telefon.

Coolmea terenului pe care am vazut-o intr-un anunt este un teren cu deschidere de 6,5 m la vreo 2500 mp. Avea o lungime de 350 m sau cam asa ceva. Si era prezentat ca teren loc de casa. La pretul de loc de casa. Dar dadea informatiile, nu le ascundea. Posted Image

Edited by Louisy, 04 October 2018 - 10:39.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 10:27, said:

Acum schimb mesaje cu transa de ametiti de aseara. Unul se pare ca e un baietzash care face o fapta buna si-i ajuta cu anunturi pe niste vecini/rude/prieteni care nu le au cu calculatorul. In cazul lui e scuzabil de ce nu pricepe ce-l intreb si tot insista sa sun. Posted Image
Telefonul din anunt probabil e al celor care vand si astfel , daca suni , discuti direct cu proprietarul nu prin intermediari .

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 10:31, said:

Daca o intrebare "cat e deschiderea?" ti se pare greu de raspuns sau ceva de ignorat, probabil ca nu esti persoana potrivita sa ai de-a face cu un teren.

Bine, aproape fara exceptie informatiile pe care le ascund sunt unele proaste. Deschidere de 9 m la 2000 mp si altele. De aceea revin la mirarile mele din primul mesaj: Ce spera ei sa se intample daca suni? Sa te faca din vorbe?
Tocmai de aceea telefonul e sfant . Ai informatia pe loc . Stii exact daca te intereseaza au ba .Crezi ca taranii care vand terenuri au laptop si smartfoane cu care merg la camp la sapat cartofi si la o alerta , repede dau mesaje ?! Hahahaha . Suni omu si intrebi ce te intereseaza , parerea mea . Apoi faci cum vrei dar daca stai pe mesaje e clar ca nu ai bani nici de o samanta cinstita ...

Edited by Baxon, 04 October 2018 - 10:37.


#14
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Am pus eu un anunt pentru o batrana care voia sa vanda casa cu tot cu teren si am pus numarul ei in anunt sa o sune lumea direct pe ea. Am pus ceva detalii pe care le stiam iar restul sa se descurce cu proprietara. Am scris in anunt cu majuscule: detalii doar la telefon 07xxxxxxxx
Dar ce sa vezi? Dupa o saptamana eu aveam pe putin 20 de mesaje in site si primisem 4 telefoane pe telefonul meu care era trecut in contul meu. Deci oamenii au dat 3 clickuri in plus sa afle numarul meu in loc sa sune pe ala de pe anunt.
Iar proprietara primise 3 telefoane....

La fel, cat am avut o garsoniera libera am pus anunt si scris tot cu majuscule: proprietar, fara agentii, va rog sunati la numarul xxxxxxx oricand. Primeam un telefon pe zi si 3 mesaje. Cred ca le era rusine sa sune ca altfel nu inteleg.
Agentiile sunau direct si le dadeam reject dar clienti asa prosti nu am mai vazut. Bai frate! Te intereseaza? Pai pune mana si suna nu trimite mesaje ca pana seara poate se si da.

Asta imi aduce aminte cand am luat apartamentul acum 7 ani. Am vazut anuntul dimineata, am sunat si s-a dus sotia sa il vada la ora 15 si deja eram al treilea! Si al doilea care fusese voia sa il cumpere deja, noroc ca nu s-au inteles la ceva. Practic am stat la coada.

#15
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 IpsilanteCucuruz, on 04 octombrie 2018 - 10:46, said:

Agentiile sunau direct si le dadeam reject dar clienti asa prosti nu am mai vazut. Bai frate! Te intereseaza? Pai pune mana si suna nu trimite mesaje ca pana seara poate se si da.
Din punctul meu de vedere, eu proprietari asa de prosti nu am vazut: sa nu oferi informatii elementare in anunt si sa scrii mare ca sa dai telefon. Care-i shmenul, vrei sa iti incarci cartela, cum erau pe vremuri bonusuri pentru apeluri primite?

Fa bine si da informatiile de baza. Daca primesti niste intrebari din mesaje, extrage ceva de acolo si pune informatiile in anunt, ca sa nu mai intrebe oamenii ce nu ai scris si trebuia sa scrii. De exemplu, daca e un teren la zeci de km de oras, sa pui draku o captura dintr-un program de maps, ca oricum prin telefon nu ai cum sa-mi spui concludent unde e si tot la maps ajungi.

Daca vrei sa-i faci un bine unei babe si primesti mesaje, fa-i binele pana la capat si spune-i: "Bai babo, uite ce ma intreaba tampitii astia. Zi-mi sa completez anuntu', in pnm."

Sau, daca chiar nu stii, scrie acolo: "Vericule, eu dau anuntul pentru un prieten, suna-l pe ala ca eu nu stiu mai mult".

Dar, acolo unde intreb eu, nu e cazul. Ei chiar stiu mai mult, dar li se pare ca e bine sa nu scrie in anunt. M-am conversat cu unul pret de vreo 5 mesaje pana i-am smuls deschiderea. Stia cat e, stia ca e de kk@, nu vroia el sa o spuna sperand ca... el stie ce.

Edited by Louisy, 04 October 2018 - 10:54.


#16
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 10:49, said:

Din punctul meu de vedere, eu proprietari asa de prosti nu am vazut: sa nu oferi informatii elementare in anunt si sa scrii mare ca sa dai telefon. Care-i shmenul, vrei sa iti incarci cartela, cum erau pe vremuri bonusuri pentru apeluri primite?

Fa bine si da informatiile de baza. Daca primesti niste intrebari din mesaje, extrage ceva de acolo si pune informatiile in anunt, ca sa nu mai intrebe oamenii ce nu ai scris si trebuia sa scrii. De exemplu, daca e un teren la zeci de km de oras, sa pui draku o captura dintr-un program de maps, ca oricum prin telefon nu ai cum sa-mi spui concludent unde e si tot la maps ajungi.
Eu nu zic nu, poate la terenuri e altfel, dar la o garsoniera ce kilu meu de detalii poti da? Pusesem 5 poze, am scris zona, dotari, etaj, suprafata... Ce mai voiau sa stie? De obicei cand vrei ceva in zona aia stii la ce sa te astepti mai ales daca ai si poze.
Dar daca ti-e rusine sa suni si sa intrebi daca am vecini galagiosi pai atunci ce sa zic? Si oricum ce sa ii raspund omului in mesaj? Ca oricum nu stiam ca nu mai stateam acolo de vreo 10 ani, a fost doar inchiriata. Sau un alt mesaj era daca nu vreau sa o vand.

Si la tine care e "shmenu'" ? Nu mai ai de credit de nu suni? Poti da beep, poate suna proprietarul inapoi...

Edited by IpsilanteCucuruz, 04 October 2018 - 10:57.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu dau detalii, pentru a starni curiozitatea potentialului cumparator si pentru a se lauda: "m-au sunat o gramada pentru terenul asta".

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 10:49, said:

M-am conversat cu unul pret de vreo 5 mesaje pana i-am smuls deschiderea. Stia cat e, stia ca e de kk@, nu vroia el sa o spuna sperand ca... el stie ce.
La telefon intrebai scurt cat e deschiderea terenului si aflai raspunsul in urmatoarea secunda , asa ai facut entorsa la des'te sa tastezi vreo 5 mesaje .
Nu stiu ce vrei cu topicul asta , sa scoti in evidenta insa ceea ce e clar e ca ti-e frica sa suni ca de dracu Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate