Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bizareria de a nu prezenta informatii la anunturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
În general doar telefon am văzut pe la țepari, care au tot interesul sa nu rămână scris nimic, sa aibă loc de dat la întors "nu am zis asa ceva" "cred ca a fost o neînțelegere".
Toate cumpărăturile pe olx le-am făcut doar din mesaje, o singura data a trebuit sa sun, dar și acolo am revenit cu un mesaj în care era expus tot ce am discutat telefonic și i-am cerut sa confirme.
Vera volant, scripta manent...

#20
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Baxon, on 04 octombrie 2018 - 11:00, said:

La telefon intrebai scurt cat e deschiderea terenului si aflai raspunsul in urmatoarea secunda , asa ai facut entorsa la des'te sa tastezi vreo 5 mesaje .
Ti-a raspuns si colegul: scrisul ramane.

Acum, ca sa intelegi mai bine: cautarea unui teren e de durata. Undeva tot trebuie sa scrii, nu ai cum sa tii minte. Daca suni, trebuie sa scrii intr-un excel sau intr-un note. Asta ca folosim noi calculatorul, dar inchipuie-ti ca scrii in carnetel, ce faci fara functie de search? E mai simplu sa scrii in mesagerie, ramane acolo si vezi direct ce nu pune in anunt. Cand te uiti peste doua saptamani si ai impresia ca l-ai mai vazut sau cand reposteaza anuntul peste doua luni, poti sa cauti in notite dupa el sau pot sa vezi direct mesajele. Mi se pare mai simplu cu mesajele. Abia daca trece de primul filtru de interes primeste cinstea de a ajunge in note (OneNote sau Keep sau ce foloseste fiecare).

Edited by Louisy, 04 October 2018 - 11:15.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ok fa ca tine si ne auzim peste 10 ani cand o sa deschizi un topic identic ca vrei sa-ti iei teren dar lumea nu raspunde la mesaje .
E prima oara cand aud ca un teren se cumpara prin mesaje scrise ( @slai : probabil ca tu ai cumparat chestii care nu au legatura cu imobiliarele din tema topicului corect ? ) .

#22
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Sunt niste persoane bolnave la cap, care ar trebui internate la psihiatrie si care pun astfel de anunturi false doar pentru a se lauda in fata altora ca sunt bogati. Ii suni si ei se lauda cu proprietatile lor si cu cate terenuri au, unii chiar te invita sa vizitezi diferite locatii care nu sunt ale lor, ei sunt de fapt saraci lipiti, dar se lauda in fata ta si iti spun povesti care de care mai incredibile, asta ii face pe ei sa se simta bine.

#23
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Baxon, on 04 octombrie 2018 - 11:23, said:

Ok fa ca tine si ne auzim peste 10 ani cand o sa deschizi un topic identic ca vrei sa-ti iei teren dar lumea nu raspunde la mesaje .
Daca nu raspund, nu e o problema. Ce m-a facut sa deschid topicul este faptul ca raspund, cu "va rog sunati-ma la numarul de tel. ...". Deci sa sun persoana care da anunt, nu pe altul. In mintea mea, daca tot a raspuns, nu putea sa raspunda direct cu ce am intrebat?

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 09:49, said:

Caut sa cumpar un teren mai la tara.....
da-mi ....link din maps.
Va intreb: poate sa-mi trimita prin telefon un link pe maps? ....

din ciclul "caut nevasta saraca plina de bani" :)
aia nici nu stiu ce-i ala link, darami-te "maps" :)

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bai3tzash, on 04 octombrie 2018 - 10:01, said:

In Cluj, erau agenti care cereau 50 lei taxa de vizitare a unei case de langa Cluj. Poate nici nu era de vanzare, dar gaseau probabil unii dispusi sa mearga si sa plateasca 50 lei. Poate faceau agentii 50 lei degeaba Posted Image).
Asta e nesimtire curata. Bine ca nu-mi cere 10 lei taxa de intrare la mall.

#26
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 _Smiley_, on 04 octombrie 2018 - 11:57, said:

aia nici nu stiu ce-i ala link, darami-te "maps" Posted Image
Toate site-urile de anunturi au o optiune foarte usor de folosit, "localizare pe harta". Nu stii sa dai link, dar oare poti sa tragi de o imagine si sa pui un punct unde e chestia ce o vinzi?

#27
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 bai3tzash, on 04 octombrie 2018 - 10:01, said:

In Cluj, erau agenti care cereau 50 lei taxa de vizitare a unei case de langa Cluj. Poate nici nu era de vanzare, dar gaseau probabil unii dispusi sa mearga si sa plateasca 50 lei. Poate faceau agentii 50 lei degeaba Posted Image).
Eu îi ziceam, da mă băiete. Dar dacă cumpăr ăștia 50 de lei sunt comisionul tău. Altceva nu mai pupi.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Louisy, on 04 octombrie 2018 - 09:49, said:

Va intreb: poate sa-mi trimita prin telefon un link pe maps? Logic ca nu. Ce-i impinge sa se comporte asa? Cred ca sunt atat de buni de gura incat il vor convinge pe cumparator, ca il fac din vorbe? Mi se pare stupid.

Sau poate cred ca daca vorbesc cu cineva se aproprie mai mult de vanzare? Mi se pare naiv. Si eu am vandut proprietati si sa ma sune toti ametitii cu care sa palavragesc era ultimul lucru pe care-l doream. De aceea dadeam in anut toate detaliile posibile.

Sunt tzepari de la agentii care vor sa te faca din vorbe.  In general, la tara, tot ce e disponibil e cumparat imediat de primul agricultor care ia in arenda, ca vrea sa-si extinda spatiul vital.  Daca e si invecinat cu sola lui ... cumpara tot..  Apoi.. cei care au pamant nu prea pun anunturi pe net.. ori discuta prin sat, ori vorbesc cu cativa vecini.. deci, de aflat nu afli decat daca ai pe cineva pe acolo..

In rest cu tzeparii de la agentii poti sa discuti oricat.  Iti vor face oferte scumpe si te vor inghionti sa te grabesti cu banul.. ca vin altii.

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cam a explicat Ipsilante cum e treaba.  Daca ai cashu,n frigider -vezi ce te-ar putea interesa,suni si afli cca 60% detalii,te intalnesti cu omuletu si afli restul de 40%.  Daca la telefon o da ambiguu,drop it!  Tot de pe ,lx mi-am facut treaba(comparator).  la 10 sunat,la 11 vizionat,la 13 notar,la 13 si ceva transfer,la 16 proprietar!  Si la inchiriere:  un an tinut gloaba apartamentul,ultimele 3 zile a.c. septembrie: mers la agentie,am delegate TOATE neprevazutele in contractual de inchiriere pt. un commission al lor.  Contract facut la notar(intre mine/agentie),inregistrat la fisc.  Toata treaba sta:ai $ cash sau credit ?

#30
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Si eu am pus un teren la vanzare pe langa Cluj si am pus poza de la topograf cu diferentele de nivel si de la geolog cu studiul geologic si ma suna un nene de la agentie si intreaba daca e in panta terenul? Pai uita-te la poza ca o sa vezi diferentele de nivel in Stereo 1970 referinta Marea Neagra cat si compozitia fizico-chimica a terenului. Si-a dat seama ca e prost!

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006

 Fane, on 04 octombrie 2018 - 10:19, said:

fa-ma sa inteleg. de la cine ce cereau aceasta taxa, de la vanzator sau de la cumparator?
Se cerea 50 de lei de la posibilul cumparator, adica de la vizitator. Eu inteleg ca iesi din oras si consumi ceva combustibil sau te deranjezi, dar pana la urma e telul tau sa vinzi, ca agent imobiliar.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Si daca-i platesti pe vizita la urma nu mai are pretentii la comision?

Anomalii din astea apar din cauza ca oferta-i mult mai mica decat cererea la voi in cluj.

#33
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Vizita e una, comisionul e alta.

Noi nu avem agentii imobiliare moderne. La noi sunt doar unii care se uita pe Olx, suna batranii si le zic ca vand ei. Adica sunt niste vanatori de anunturi.
Am cumparat o garsoniera anul trecut, am intrebat agentul ca ce servicii imi ofera de banii de comision. A intors ochii, s-a enervat si a zis ca a venit sa imi arate garsoniera.
I-am comentat cate ceva si am plecat. Oricum l-am intrebat ca sa-l enervez, ca nu merita sa cumpar garsoniera.

Edited by bai3tzash, 04 October 2018 - 14:49.


#34
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
O alta bizarerie este logica pe care unii o aplica schimbului. Am vazut anunturi care (exemplu teoretic) vand ceva cu 100 euro si precizeaza: "pentru schimburi, pretul este 110 euro".

Pai mai logicienilor, amandoi faceti schimb. Atunci si pentru celalalt se majoreaza pretul, nu? Sau crezi ca doar tu esti desteptul si celalalt e prostul?

E adevarat ca aceasta precizare bizara se intalneste mult mai frecvent la anunturile auto. Dar iata ca am gasit-o si la imobiliare.

#35
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

 IpsilanteCucuruz, on 04 octombrie 2018 - 10:54, said:

Eu nu zic nu, poate la terenuri e altfel, dar la o garsoniera ce kilu meu de detalii poti da? Pusesem 5 poze, am scris zona, dotari, etaj, suprafata... Ce mai voiau sa stie? De obicei cand vrei ceva in zona aia stii la ce sa te astepti mai ales daca ai si poze.
Dar daca ti-e rusine sa suni si sa intrebi daca am vecini galagiosi pai atunci ce sa zic? Si oricum ce sa ii raspund omului in mesaj? Ca oricum nu stiam ca nu mai stateam acolo de vreo 10 ani, a fost doar inchiriata. Sau un alt mesaj era daca nu vreau sa o vand.

Si la tine care e "shmenu'" ? Nu mai ai de credit de nu suni? Poti da beep, poate suna proprietarul inapoi...

Ti se pare normal sa apara anunturi de inchirieri si vanzari doar cu "vand/inchirier... suna pt. mai multe detalii" ??
Site-urile de anunturi sunt baze de date in care cauti. Stii ce sunt alea filtre? Filtrezi anunturi pe judet, oras, suprafata, pret, locatie, etc.
E normal sa dai detalii la ce vinzi/inchiriezi. Altfel poti sa pui anunt in ziar cu vand teren si numarul de telefon. E acelasi lucru. Te suna fix, nimeni!

Edited by okayro, 07 October 2018 - 09:27.


#36
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Am vandut/cumparat/vandut cateva apartamente acum cativa ani. Pe "persoana fizica" - mostenire, apartament personal la vanzare si respectiv apartament personal la cumparare.
Cum si la cativa ani dupa `89 am facut acelasi lucru printr-o agentie, am contactat din nou cateva agentii imobiliare. Majoritatea - poate chiar toate, mi-au cerut "contract de exclusivitate". Nu aveam de ce sa nu accept, daca ar fi fost stipulate conditii firesti, pe baza de egalitate intre parti. Spre exemplu, o agentie mi-a propus sa semnez un contract in care se prevedea in principal:
- ca ei se angajeaza sa-mi vanda apartamentul (apartamentul vandut de mine prin ei) cu suma xxx (fara sa defineasca un termen data limita);
- ca daca vand apartamentul prin alta agentie sau direct unui cumparator ma oblig sa le platesc "daune" in valoare de 20% din xxx.

Am fost de acord cu conditia sa rectificam contractul si sa fim de acord ca:
- in termen de 3 luni agentia imi va gasi cumparator care va achita suma xxx;
- daca eu voi vinde apartamentul in acest interval prin alta agentie sau direct unui cumparator identificat de mine ma oblig sa le platesc 20% din xxx;
- daca ei nu gasesc cumparator dispus sa achite xxx in intervalul de 3 luni, si daca in acest inteval nu se finalizeaza plata sumei, indiferent de motiv, agentia se obliga sa-mi plateasca 20% din xxx;
- daca ei nu gasesc cumparator dispus sa achite si sa achite efectiv xxx in intervalul de 3 luni, eu voi fi exonerat de orice alta obligatie fata de agentie.

Restul erau detalii legate de comision etc. etc. la care nu aveam nimic de obiectat. Evident, au refuzat, spunad ca sintagma "agentia se obliga sa vanda" este suficienta. Chiara daca, incercam sa le atrag atentia ca semnand un astfel de contract, eu va trebui sa le achit 20% din valoare chiar si peste 20 de ani trecuti fara ca agentia sa gaseasca cumparator. Evident ca n-am semnat cu ei nimic.

Am vandut gasind singur cumparatorul. Si aici am avut circ cu avocatul acestuia (imputernicit) care dorea in contract doar clauze favorabile angajatorului sau. Numai dupa ce am sunat cumparatorul si i-am zis ca anulez orice demers in vederea vanzarii deoarece avocatul nu cedeaza nimic si este inflexibil. Dupa ce ia-m expus direct (cumparatorului interesat) cu ce nu sunt de acord si ce clauze doresc sa introduc si eu in contract, am finalizat draftul si am semnat contractul (toate exemplarele) in fata notarului, direct la banca - de fata fiind si directorul bancii (filialei), cumparatorul si avocatul acestuia dar si un martor adus de mine. Cu toate ca auzisem de contul ESCROW, semnarea s-a facut numai dupa ce am avut confirmarea ca banii mi-au intrat in cont - extras de cont stampilat de banca si semnat de director.

In alta ordine de idei, cand am dorit sa cumpar, am inceput sa citesc anunturi imobiliare postate inclusiv de agentii. Acestea se pare ca sunt doar "nada" pentru agatat ciortanii de cumparatori. Oriunde sunam, 99% din cazuri, apartamentul x din zona y, atat apartamentul cat si zona fiind de interes, tocmai fusese vandut. Dar tot evident, aveau altele, in alte zone mai putin interesante. Mai putin interesante atat apartamentele dar si zonele. Am prins chiar situatii in care stand pe o pagina (net), am remarcat ca tocmai fusese postat un anunt. Am sunat in interval de 30 secunde si mi s-a raspuns ca anuntul (postat cu 60 de secunde anterior) nu mai este valabil. Apartamentul tocmai fusese vandut! Sanchi!

In cele din urma, am cumparat prin intermediul unei agentii imobiliare. De fapt erau chiar doua ca mijlocitori (paguba mai mare pentru mine), eu avand contact direct doar cu una dintre ele. Tot asa, agentia nu dorea sa-mi spuna decat ca apartamentul intruneste conditiile cerute de mine, fara alte detalii. Au inceput sa rada cand le-am explicat, pe baza documentarii anterioare, ca apartamentul respectiv nu poate fi decat intr-un anume bloc din zona, acela fiind singurul construit dupa 1977. Deci identificasem blocul si implicit puteam sa merg cu fluturasi pe care sa-i pun in cutiutele postale sau chiar sa ma interesez la administratie espre cine scoate la vanzare un apartament in bloc. Dar nu aceasta era ideea!

Rezumand, e firesc ca agentiile sa-si ia masuri de siguranta, nefiresc fiind doar modul negandit, abuziv si prostesc in care multe procedeaza.
La fel si cumparatorul/vanzatorul individual trebuie sa fie atent - chiar si mai vigilent decat agentia, totusi mai versata, sa citeasca cu atentie clauzele si sa nu semneze decat daca este convins ca nu intra intr-un fel de capacana, cu rezultat pierde-pierde indiferent de cum pica zarul.

Si raspunzand initiatorului, este clar ca e ceva in neregula, dar nu bizar, totul plecand de la "frica" de a nu pierde "afacerea" din maini si a nu fi suntati de eventualii clienti - atat vanzatori cat si cumparatori. Si cauze pot fi multe, dar in niciun caz seriozitatea sau profesionalismul agentiilor respective.

Edited by Virguros, 07 October 2018 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate