Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Seagate a lansat hard-urile de 14TB

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnu_exista_dumnezeu, on 01 octombrie 2018 - 21:20, said:

https://www.gadget.r...ilor-obisnuiti/

Deja sunt in oferta PC Garage, dar nu sunt pe stoc. Pretul sa zicem ca e decent.

E o idee buna dar oamenii obisnuiti chiar nu au ce stoca, pe asemenea capacitati decat piratand in masa.  Iar, daca e deschis la "biblioteca" iei de acolo un film, il vezi si il stergi.. nu trebuie sa-l stochezi undeva...  Hardurile astea sunt bune pentru "bibliotecari" care pun in comun opera universala... sa nu se aseze praful peste ea...

#20
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:35, said:

Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea? Imagineaza-ti ca il umpli cu 10 terra si dupa cativa ani te trezesti ca pierzi tot...

Daca nu ai backup cel putin o data la date e vina ta, ce legatura are cu hardware ?

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 23:10, said:

Sa nu fie cu suparare pe ce-ai reusit performanta sa consumi 14 TB ?  Si toate Filmele aparute 4K daca le luai si nu umplai 14 TB. De exemplu eu ma multumesc cu 1080p

Eu am totul in 480p ( seriale nu filme ) si am aproape 10tb. Ce rost are mai sus ? Se schimba povestea/actingul din film cumva ?
Ca astia care joaca pe ultra in loc de low si se plang ca nu au fps.

View Postjimi91, on 01 octombrie 2018 - 23:39, said:

500 de dolari 14 tb Posted Image...nu cred ca merita, in doi ani o sa avem SDD-uri accesible ca pret Posted Image

De 5 ani se aude asta si se tot scumpesc.

Edited by juGGaKNot, 02 October 2018 - 08:01.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdoxan, on 01 octombrie 2018 - 22:19, said:

Stii, da ? Ca tot ce urci in cloud ajunge instant si in datacenterurile NSA iar la nevoie informatia de acolo o sa fie folosita impotriva ta ?

Binenteles.  Iobagul de rand nu intelege ca Google nu pune spatiu "nelimitat" la dispozitie ca nu are ce face cu el, ci ca toate datele sa fie stocate pe un server controlat de niste baieti.
In viitor asa se va ajunge, nu vei mai putea stoca nimic local.. masina (PC-ul) va rula doar un soft de baza, si toata informatia la baieiti pe server.. tot traficul de date prin ei.. si tot asa.

Dar.. lumea nu citeste niciodata "Termeni si Conditii" de stocare in cloud, ca acolo scrie clar ca se interzice stocarea de continut piratat.. Ori... daca dai la o parte continutul ne-piratat.. cate poze (adica content creat de tine, personal) ai sa incarci acolo...??  Si daca esti obsedat de fotografie.. tot te incadrezi in 10-15Gb, spatiu care e oferit de mai multi furnizori de servicii de cloud...

Asa ca, nelimitatul asta, daca ne referim strict la content propriu... adica ne-luat din alta parte... ajunge pentru toata lumea in maxim 5Gb pentru fiecare, in medie.

Eu folosesc de min 5 ani, in calculatorul propriu, un SSD de 240Gb si un HDD WD de 500 Gb... niciodata nu am ajuns sa le umplu... cu continut propriu... adica "opere informatice" facute de mine la care sa am drepturi de autor depline.

Edited by rosix, 02 October 2018 - 08:07.


#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:35, said:

Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea? Imagineaza-ti ca il umpli cu 10 terra si dupa cativa ani te trezesti ca pierzi tot...

RAID 5-6 si pentru paranoici sau firme Synology High Availability Posted Image Posted Image

View Postdoxan, on 01 octombrie 2018 - 22:19, said:

Stii, da ? Ca tot ce urci in cloud ajunge instant si in datacenterurile NSA iar la nevoie informatia de acolo o sa fie folosita impotriva ta ?

Eu sunt Nae din Cugir, si imi place sa fac poze la cules de papusoi. Nu le pun pe cloudul google ca ma spioneaza nenorocitii de la NSA.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 08:04, said:

Si daca esti obsedat de fotografie.. tot te incadrezi in 10-15Gb, spatiu care e oferit de mai multi furnizori de servicii de cloud...
Hmm ... deci cardul meu de 128GB din mirrorless (care se umple destul de des) e o minciuna, ar fi trebuit sa imi cumpar unul de 16GB, era suficient.
Daca fotografia e "a thing" atunci ci stocarea de material RAW e necesara. Doar din fotografii in format RAW (fara filmari) aduni cam 1TB de date pe an la nivel de fotograf entuziast/amator.

#24
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 08:04, said:

Binenteles.  Iobagul de rand nu intelege ca Google nu pune spatiu "nelimitat" la dispozitie ca nu are ce face cu el, ci ca toate datele sa fie stocate pe un server controlat de niste baieti.
In viitor asa se va ajunge, nu vei mai putea stoca nimic local.. masina (PC-ul) va rula doar un soft de baza, si toata informatia la baieiti pe server.. tot traficul de date prin ei.. si tot asa.

Dar.. lumea nu citeste niciodata "Termeni si Conditii" de stocare in cloud, ca acolo scrie clar ca se interzice stocarea de continut piratat.. Ori... daca dai la o parte continutul ne-piratat.. cate poze (adica content creat de tine, personal) ai sa incarci acolo...??  Si daca esti obsedat de fotografie.. tot te incadrezi in 10-15Gb, spatiu care e oferit de mai multi furnizori de servicii de cloud...


Suferi de paranoia. Imagineaza-ti ca sunt miliarde de conturi pentru ca fiecare detine cel putin 10 conturi de Google sau mai multe. Sunt miliarde de date stocate in Cloud, miliarde de poze si miliarde de Filme. Tocmai pe tine te vede un neica nimeni care pune poze la cules de capsuni cum a spus colegul de mai sus Posted Image Iar legat de piraterie stai linistit cat timp nu le dai la Public si le tii doar pentru tine nu are nimic cel putin momentan altfel crezi ca sar umple trillioane de biti doar din poze si video-uri facute cu telefonul? Dupa ce ca iti ofera oamenii spatiu nelimitat mai avem si pretentii acum... ai Poze 16 Mega Pixeli si Video 1080 de pixeli. Deci poti urca acolo Filme piratate de 1080 de pixeli si o sa vezi ca nu-ti inchide nimeni contul. Daca nu vrei serviciul lor moca atunci cumpara hdd si aia e, tot aia e. Ori ca le tii pe hdd-ul tau ori ca le tii pe hdd-ul lor tot aia e ... sau vrei doar tu sa te uiti la ultimul Episod din Games of Thrones si altii nu? Daca tot suferi de paranoia vezi ca poti face o Archiva pui o parola din 30 de caractere si gata nu mai are nimeni acces la ce pui tu acolo pui si un nume fals la misto acolo care sa nu aiba legatura cu archiva si te asigur ca nu va atrage pe nimeni sa vada ce contine aia arhiva aia. Mai vrei sa te invat? Daca te punea sa platesti 5 Euro / luna erai mai fericit? Da nu este o solutie tocmai sigura dar este gratuita, este o solutie pana cand o sa se inventeze un mediu de stocare nelimitat si care sa nu se strice si sa nu te costa cat nu face.

PS: Pe Google Drive ai 15 GB / per cont. Daca vrei mai mult ori cumperi ori iti faci mai multe conturi... te-am invatat smecheria cu arhiva, foloseste-o si nu o sa mai suferi de paranoia. iar cel gratuit urci Poze neimportante, clipuri neimportante, si ceva filme piratate de 1080 de pixeli sau vrei tu. Nu vei mai depinde de hdd. Iti dau exemplu cu Bitcoin-ul cu unul care si-a pierdut datele ca le avea pe hdd si peste cativa ani prostu a aruncat hdd-ul la gunoi si dupa si-a dat seama ca avea acolo arhiva cu Bitcoin... iti dai seama? Posted Image Daca avea in Cloud arhiva nu mai pierdea omul milionul de Euro. Dar cand suferi de paranoia aia e, pierzi milionul de Euro ca n-ai vrut sa-ti pui arhiva ta cu Bitcoin in Cloud ca iti spargea altii arhiva.

Edited by hwplanet, 02 October 2018 - 10:45.


#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:35, said:

Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea? Imagineaza-ti ca il umpli cu 10 terra si dupa cativa ani te trezesti ca pierzi tot...
1. HDD-urile sînt consumabile. Cînd vă veți băga asta în cap nu vă veți mai întreba ce mă fac cînd se strică? pentru că veți fi descoperit ideea de copie de siguranță.
2. HDD-urile se cumpără cel puțin în perechi. Dacă ții la datele tale sau sînt esențiale pentru munca ta cumperi tripleți - un hard de lucru și două de back-up.

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 08:00, said:

E o idee buna dar oamenii obisnuiti chiar nu au ce stoca, pe asemenea capacitati decat piratand in masa.  Iar, daca e deschis la "biblioteca" iei de acolo un film, il vezi si il stergi.. nu trebuie sa-l stochezi undeva...  Hardurile astea sunt bune pentru "bibliotecari" care pun in comun opera universala... sa nu se aseze praful peste ea...
Mai era unul care zicea că 640k de RAM sînt mai mult decît suficienți...

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 08:04, said:

Si daca esti obsedat de fotografie.. tot te incadrezi in 10-15Gb, spatiu care e oferit de mai multi furnizori de servicii de cloud...
Well... cînd am luat NAS am apreciat că 2 TB ajung destulă vreme. Vremea aia a trecut mult mai repede decît mă așteptam. Cloud? Cînd discuți în TB e incomod. Offline e mult mai rapid.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postradunic, on 02 octombrie 2018 - 10:55, said:

Well... cînd am luat NAS am apreciat că 2 TB ajung destulă vreme. Vremea aia a trecut mult mai repede decît mă așteptam. Cloud? Cînd discuți în TB e incomod. Offline e mult mai rapid.
Om trecut prin viata  ... big like :)

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 08:04, said:



daca vrei un film intr-un format bun, ai nevoie de spatiu Posted Image

Edited by jimi91, 02 October 2018 - 13:22.


#28
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Am auzit ca la SSD-uri, cu cat sunt de capacitate mai mare, cu atat sunt mai durabile. O fi la fel si la HDD-uri? Stiti cumva?

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tehnologia la SSD-uri e diferita si motivele pentru cresterea fiabilitatii cu volumul sunt altele.
La HDD in general e invers, dar tehnologia avanseaza.

#30
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Si cele de 16TB, tot de la Seagate vin prima oara: https://www.pcgarage...pacitate-16000/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate