Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Seagate a lansat hard-urile de 14TB

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
https://www.gadget.r...ilor-obisnuiti/

Deja sunt in oferta PC Garage, dar nu sunt pe stoc. Pretul sa zicem ca e decent.

#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea? Imagineaza-ti ca il umpli cu 10 terra si dupa cativa ani te trezesti ca pierzi tot...

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 06.07.2005
Mai bine nu cumperi si stai cu hdd de 500GB si backup pe dvd-uri.

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvimann, on 01 octombrie 2018 - 21:50, said:

Mai bine nu cumperi si stai cu hdd de 500GB si backup pe dvd-uri.

Ce dvd-uri? Solutia cea mai buna este stocarea in Cloud... mai ales ca Google ofera spatiu nelimitat pentru Video si Poze. Evident trebuie sa te asigur ca ai mereu acces la un net decent...

Edited by hwplanet, 01 October 2018 - 21:55.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:52, said:

Ce dvd-uri? Solutia cea mai buna este stocarea in Cloud... mai ales ca Google ofera spatiu nelimitat pentru Video si Poze.

Da, daca nu te intereseaza calitatea pozelor. Pentru calitatea originala, spatiul este limitat free.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:52, said:

Ce dvd-uri? Solutia cea mai buna este stocarea in Cloud... mai ales ca Google ofera spatiu nelimitat pentru Video si Poze. Evident trebuie sa te asigur ca ai mereu acces la un net decent...

Un Cloud profi costa bani frumosi, ce ofera ei este praf in ochi, doar cateva doze ca sa incepi sa dai cu cardul

#7
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostYOUR_GOD, on 01 octombrie 2018 - 21:56, said:

Da, daca nu te intereseaza calitatea pozelor. Pentru calitatea originala, spatiul este limitat free.

Ehh, atunci daca oi fi tu cine stie ce fotograf si faci poze de 30 mega pixeli atunci presupun ca ai bani sa-ti cumperi si hdd. Pentru utilizatorul obisnuit e de ajuns... nu ca ar fi cine stie ce diferente vizibile care sa te deranjeze pe retina. Posted Image

View PostPlaton, on 01 octombrie 2018 - 21:57, said:

Un Cloud profi costa bani frumosi, ce ofera ei este praf in ochi, doar cateva doze ca sa incepi sa dai cu cardul

https://en.wikipedia...i/Google_Photos

Google Photos is a photo sharing and storage service developed by Google. It was announced in May 2015 and spun out from Google+, the company's social network.

Google Photos gives users free, unlimited storage for photos up to 16 megapixels and videos up to 1080p resolution.

Evident, daca vrei ceva Profi si Rezolutie 4K atunci cumperi. Daca te multumesti cu 16 megapixeli si 1080 de pixeli atunci e bun si asta gratuit Posted Image Si cel mai important este vorba de spatiu nelimitat... cel putin asa zic ei Posted Image Am niste poze pe acolo si pe Drive am niste aplicatii le am acolo de mult timp mi-e mai util asa decat pe dvd-uri, stick-uri, hdd-uri... cand formatez Wind ii dau cu totul formatare nu mai pastrez nimic, caci datele le am salvate in Cloud si dupa le bag inapoi dupa formatare imediat.

Edited by hwplanet, 01 October 2018 - 22:11.


#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:52, said:

Ce dvd-uri? Solutia cea mai buna este stocarea in Cloud... mai ales ca Google ofera spatiu nelimitat pentru Video si Poze. Evident trebuie sa te asigur ca ai mereu acces la un net decent...
Stii, da ? Ca tot ce urci in cloud ajunge instant si in datacenterurile NSA iar la nevoie informatia de acolo o sa fie folosita impotriva ta ?

Edited by doxan, 01 October 2018 - 22:21.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:58, said:

Nu conteaza cum sunt pozele. Pot sa am poze cu pisici. Ideea este ca pentru spatiu nelimitat, materialul se comprima. Deci, iti trebuie alta solutie, ca despre asta se discuta aici.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:35, said:

Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea?
La fel ca oricare, asa ziceam si cand au aparut cele de 2tb.
Datele importante nu se tin pe hdd ci in backup-url personale.

Edited by andreic, 01 October 2018 - 22:35.


#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postdoxan, on 01 octombrie 2018 - 22:19, said:

Stii, da ? Ca tot ce urci in cloud ajunge instant si in datacenterurile NSA iar la nevoie informatia de acolo o sa fie folosita impotriva ta ?

Posted Image Nu e ca si cum ai urca materiale ilegale.

View PostYOUR_GOD, on 01 octombrie 2018 - 22:25, said:

Nu conteaza cum sunt pozele. Pot sa am poze cu pisici. Ideea este ca pentru spatiu nelimitat, materialul se comprima. Deci, iti trebuie alta solutie, ca despre asta se discuta aici.

Si care-i problema daca materialul se comprima? Posted Image

View Postandreic, on 01 octombrie 2018 - 22:34, said:

La fel ca oricare, asa ziceam si cand au aparut cele de 2tb.
Datele importante nu se tin pe hdd ci in backup-url personale.

Backup-uri personale consta in ce? dvd-uri, hdd, stick, cloud etc...

Edited by hwplanet, 01 October 2018 - 22:51.


#12
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
In acest moment, eu am in pc, doua hard-uri de cate 8TB. Si mai am vreo 2TB spatiu liber (in total). Deci un hard de 14TB s-ar putea sa-mi fie util in vreo 2 ani.

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postnu_exista_dumnezeu, on 01 octombrie 2018 - 23:07, said:

In acest moment, eu am in pc, doua hard-uri de cate 8TB. Si mai am vreo 2TB spatiu liber (in total). Deci un hard de 14TB s-ar putea sa-mi fie util in vreo 2 ani.

Sa nu fie cu suparare pe ce-ai reusit performanta sa consumi 14 TB ? Posted Image Si toate Filmele aparute 4K daca le luai si nu umplai 14 TB. De exemplu eu ma multumesc cu 1080p este suficient daca o fi vreo Capodopera de Film care sa merite atunci il luam si 4K. inafara de cele arhicunoscute (Spider-Man in 4K se vede super). si Planet of the Apes partile noi aparute.

Edited by hwplanet, 01 October 2018 - 23:16.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
500 de dolari 14 tb :)...nu cred ca merita, in doi ani o sa avem SDD-uri accesible ca pret ;)

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 23:10, said:

De exemplu eu ma multumesc cu 1080p este suficient ....

Tu te mulțumești dar alții sunt diferiți de tine.
Eu țin pozele în format raw făcute cu dslr/mirrorless. Am și ceva filmări 4k personale am și o colecție întreaga de filme în format 1080 pe care nu am sa le mai cumpăr o data în 4k așadar o da cobor imagini de bluray (50gb bucata). Se umplu 14tb cat ai zice "JPG".

Ca soluție de stocare eu unul folosesc un 2 discuri clonate (raid 1) și o copie "off-site" pe care o sincronizez lunar.
Discurile astea sunt super.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 22:49, said:

Backup-uri personale consta in ce? dvd-uri, hdd, stick, cloud etc...
Blue ray/dvd nu cloud, ala nu e personal.

View Postjimi91, on 01 octombrie 2018 - 23:39, said:

500 de dolari 14 tb Posted Image...nu cred ca merita, in doi ani o sa avem SDD-uri accesible ca pret Posted Image
SSD-urile nu inlocuiesc stocarea in masa... sunt doar pentru viteza.

#17
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postjimi91, on 01 octombrie 2018 - 23:39, said:

500 de dolari 14 tb Posted Image...nu cred ca merita, in doi ani o sa avem SDD-uri accesible ca pret Posted Image

N-ai sa vezi. Plus ca SSD-urile alea se strica repede si sunt mai multe facute pentru viteza, 4K-uri, Jocuri... nu pentru stocare date. un SSD Kingston 480 de GB costa 339 Lei la reducere. Cu banii aia imi cumpar un Hdd de cel putin 5 ori mai mare.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthwplanet, on 01 octombrie 2018 - 21:35, said:

Si daca cum se strica hdd-ul ce faci pierzi toate datele care alea? Imagineaza-ti ca il umpli cu 10 terra si dupa cativa ani te trezesti ca pierzi tot...
imagineaza-ti ca unul care cumpara 14TB stie ce este ala un RAID

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate