Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Adorarea Lui Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#19
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

View Postsuper8, on 28 septembrie 2018 - 21:28, said:


Intrebarea mea e serioasa, nu batjocoritoare.
Si consider ca e la subiect avand in vedere ca atunci cand tii la cineva / adori pe cineva ii dedici o melodie; semn ca adori acea persona, in cazul de fata pe D-zeu.:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dGMp-EsJ2gA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
==========================


Pentru a indeparta raul.
Daca dai cu tamaie si spui cateva rugaciuni cateva zile / saptamani, indepartezi orice entitate negativa.
Cunosc acest lucru din propie experienta; dovada ca D-zeu. exista si ne fereste de rau Posted Image
Cat despre "inchinatul cu ofrande, tamaie si rugaciuni", eu stiu ca oamenii se roaga Sfintilor ca acestia sa Il roage pe D-zeu. sa ii ajute.
care e logica din punct de vedere fizic, chimic sau chiar si matematic pt a indeparta un rau cu rugaciuni, ofrande si tamaie? Mai copii, voi ati vazut prea multe filme. E tragic-comic asta. Nu stiu, sa imi fie mila de tine?

#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:35, said:


Pai totusi, am cerut noi asta?Adica ne a facut pentru a deveni sclavi mai pe romaneste.
Nop. Nu de-asta ne-a creat. Dar aici am ajuns, pentru ca nu L-am ascultat. Și pana la urma și dacă ar fi așa, cine suntem noi sa Îl judecam?

#21
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Eu unul nu vrea sa ma rog la el. Rugati-va voi. Sunt mii de drame care se intampla zilnic in lume, chiar si in clipa asta. El unde este, doarme? Nu doarme. Ci este doar o poveste ortodoxa prosteasca. Aflati ca mai exista pe lume si alte natii si popare care au cu totul o alta cultura si alte obiceiuri. Asta cu tamaia, popa si crucea sunt niste inventii amuzante si ff. daunatoare, atat mintal cat si in viata de zi cu zi.

#22
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postrichelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:41, said:

Nop. Nu de-asta ne-a creat. Dar aici am ajuns, pentru ca nu L-am ascultat. Și pana la urma și dacă ar fi așa, cine suntem noi sa Îl judecam?
Cum nu l am ascultat.Am tot ascultat biserica 1000 ani si s a vazut.Cea mai urata epoca din istoria omenirii.Noroc cu iluminatii care si au dat seama de smechereala si au inceput lucrurile sa mearga spre normal.
Stii cum e, daca eu cred intr un prieten imaginar, sunt nebun.Daca toti credem in acelasi prieten imaginar, e o religie.

#23
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

View Postrichelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:41, said:


Nop. Nu de-asta ne-a creat. Dar aici am ajuns, pentru ca nu L-am ascultat. Și pana la urma și dacă ar fi așa, cine suntem noi sa Îl judecam?
de ce sa il ascultam? Nu poate sa isi vada de treaba acolo pe nori cu sfintii lui si cu ingerasii cu aripi?

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MotanS_ReD, ti-as spune "mai usor cu pianul pe scari" dar daca ti s-ar intampla in viata reala ce vezi in filmele de groaza cu fantome, demoni, posedari etc. nu ti s-ar mai parea tragi-comic.
Iar daca ai vedea cu ochii tai cum rugaciunile la D-zeu. si dat-ul cu apa sfintita si tamaie "rezolva" problema, mila ti s-a preschimba in credinta.

Vorba aia:
crezi, bine; nu crezi ? D-zeu. cu mila.

#25
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:44, said:


Cum nu l am ascultat.Am tot ascultat biserica 1000 ani si s a vazut.Cea mai urata epoca din istoria omenirii.Noroc cu iluminatii care si au dat seama de smechereala si au inceput lucrurile sa mearga spre normal.
Stii cum e, daca eu cred intr un prieten imaginar, sunt nebun.Daca toti credem in acelasi prieten imaginar, e o religie.
ai dat cu mucii in fasole si cu iluminatii. Ce rasa mai e si asta? Alti zei? E jale cu voi..

View Postsuper8, on 28 septembrie 2018 - 21:44, said:

@MotanS_ReD, ti-as spune "mai usor cu pianul pe scari" dar daca ti s-ar intampla in viata reala ce vezi in filmele de groaza cu fantome, demoni, posedari etc. nu ti s-ar mai parea tragi-comic.
Iar daca ai vedea cu ochii tai cum rugaciunile la D-zeu. si dat-ul cu apa sfintita si tamaie "rezolva" problema, mila ti s-a preschimba in credinta.

Vorba aia:
crezi, bine; nu crezi ? D-zeu. cu mila.
ai impresia ca aceste lucruri nu se descopereau pana acum? Ce fantome? Ai murit esti bun mort. Ca orice animal, ca orice gandac, ca orice frunza sau planta. Suntem doar fiinte care gandesc. Creierul ne deosebeste de celelalte vietati. Atata tot. In rest murim la fel ca ele. Usor si pt totdeauna. Sau ai impresia ca miliardele de oameni care au murit pana acum stau in preajma zeului prea slavit? Nuuu, sunt doar oase. Nici macar oase, ca si astea dispar cu timpul.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMotanS_ReD, on 28 septembrie 2018 - 21:42, said:

Eu unul nu vrea sa ma rog la el. Rugati-va voi. Sunt mii de drame care se intampla zilnic in lume, chiar si in clipa asta. El unde este, doarme? Nu doarme. Ci este doar o poveste ortodoxa prosteasca. Aflati ca mai exista pe lume si alte natii si popare care au cu totul o alta cultura si alte obiceiuri. Asta cu tamaia, popa si crucea sunt niste inventii amuzante si ff. daunatoare, atat mintal cat si in viata de zi cu zi.
Nu te obliga nimeni sa te rogi la El.


#27
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View PostMotanS_ReD, on 28 septembrie 2018 - 21:50, said:

ai dat cu mucii in fasole si cu iluminatii. Ce rasa mai e si asta? Alti zei? E jale cu voi..

ai impresia ca aceste lucruri nu se descopereau pana acum? Ce fantome? Ai murit esti bun mort. Ca orice animal, ca orice gandac, ca orice frunza sau planta. Suntem doar fiinte care gandesc. Creierul ne deosebeste de celelalte vietati. Atata tot. In rest murim la fel ca ele. Usor si pt totdeauna. Sau ai impresia ca miliardele de oameni care au murit pana acum stau in preajma zeului prea slavit? Nuuu, sunt doar oase. Nici macar oase, ca si astea dispar cu timpul.
Eu vorbesc din punct de vedere istoric.
Citește despre Voltaire, Jean Jacques Rousseau,


#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 21:44, said:


Cum nu l am ascultat.Am tot ascultat biserica 1000 ani si s a vazut.Cea mai urata epoca din istoria omenirii.Noroc cu iluminatii care si au dat seama de smechereala si au inceput lucrurile sa mearga spre normal.
Stii cum e, daca eu cred intr un prieten imaginar, sunt nebun.Daca toti credem in acelasi prieten imaginar, e o religie.
O singura Interdicție au avut Adam și Eva...și pe aia au încălcat-o :).
Ti se pare puțin lucru?

Însă va avertizez încă o data (și ULTIMA data), ca in aria asta NU se dezbate existența lui Dumnezeu!
Pentru dezbaterile respective, exista alte arii.
Aici e aria de ortodoxie, discuțiile se poarta in baza asta.

#29
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Spun si eu o chestie daca mi se permite... Daca eu as fi Dumnezeu si as vedea pe cineva ca ma adora si se roaga la mine doar cand da de necaz atunci ce credincios este acela? Ori esti credincios tot timpul ori esti credincios cand dai de belele. Multi credinciosi prefacuti care nu vor decat sa intre in portile raiului... ce credinta mai e si aia? :)

#30
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postrichelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:58, said:


O singura Interdicție au avut Adam și Eva...și pe aia au încălcat-o :).
Ti se pare puțin lucru?


Pai e cam puțin, o singura dată au gafat. Era și ispita.


#31
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

un-simplu-om said:

[*]lenea sufleteasca
Poti sa explici putin ce inseamna asta ?

#32
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Posthwplanet, on 28 septembrie 2018 - 22:04, said:

Spun si eu o chestie daca mi se permite... Daca eu as fi Dumnezeu si as vedea pe cineva ca ma adora si se roaga la mine doar cand da de necaz atunci ce credincios este acela? Ori esti credincios tot timpul ori esti credincios cand dai de belele. Multi credinciosi prefacuti care nu vor decat sa intre in portile raiului... ce credinta mai e si aia? :)
De curiozitate, câți ani ai? Mereu mă întrebam


#33
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 22:06, said:

De curiozitate, câți ani ai? Mereu mă întrebam

Cati ani imi dai? :D Eu iti spun daca am mai multi sau mai putini dar doar o singura data, nu si varsta. :)

#34
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

View Postrichelieu, on 28 septembrie 2018 - 21:58, said:


O singura Interdicție au avut Adam și Eva...și pe aia au încălcat-o :).
Ti se pare puțin lucru?

Însă va avertizez încă o data (și ULTIMA data), ca in aria asta NU se dezbate existența lui Dumnezeu!
Pentru dezbaterile respective, exista alte arii.
Aici e aria de ortodoxie, discuțiile se poarta in baza asta.
este doar o poveste. Fara suparare, cum poti sa crezi asa ceva? Ca sa suparat zeul ca au mancat aia merele? Pe bune? Acum da-mi ban na,domnul a dat, domnul a luat :P

#35
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostMotanS_ReD, on 28 septembrie 2018 - 22:09, said:

este doar o poveste. Fara suparare, cum poti sa crezi asa ceva? Ca sa suparat zeul ca au mancat aia merele? Pe bune? Acum da-mi ban na,domnul a dat, domnul a luat Posted Image

Toate sunt povesti dar multe din ele sunt inspirate din realitate mai mult sau mai putin si bineinteles schimbat pe acolo anumite aspecte... oricum biblia aia a fost scrisa si rescrisa de nu stiu cati oameni, cam aia e ideea.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2018 - 22:05, said:


Pai e cam puțin, o singura dată au gafat. Era și ispita.
Era. A fost un test, l-au picat. Asta are repercursiuni :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate