Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

IPhone XS si XS Max

  • Please log in to reply
2225 replies to this topic

#2197
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 30 aprilie 2021 - 22:37, said:

O fi de la ecran sau e ceva mai nasol, placa de baza etc? Sau problemă soft?

Multumesc! Posted Image
S-a dus Oled-ul. Trebuie schimbat. DIn pacate, doar in centre Apple se poate face schimbare caci ecranele de la iphone 8 incoace sunt hardware matched cu senzorul RGB de lumina ambientala pentru calibrarea culorilor. Pentru un motiv care imi scapa, punerea unui alt ecran fara reprogramarea placii de baza anuleaza si FaceID.

#2198
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 01 mai 2021 - 12:16, said:

Si mai fac un pariu. Ai markerul de apa rosu.
Nu e roșu, am verificat :)

#2199
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Exact cum spune colegul, nu există telefon (și nimic în general) rezistent la apă. Un prieten a băgat un Xperia sub apă pentru o filmare de câteva minute și la fel, după o vreme s-a dus telefonul

Posibil să nu fie de la aia totuși

#2200
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 27 aprilie 2021 - 07:53, said:

Xs al sotiei are dupa aproape 9 luni de utilizare 91% sanatate a bateriei. Telefonul a venit in cutie sigilata, are garantie 2 ani.
Fiica-mea are un 11 Pro mai batran cu o luna si are bateria mai sanatoasa...
Xs e in trend in ce priveste sanatatea sau a luat-o pe campii?
Pentru ce am ingrosat mai sus: pe naiba, e activat pe 27.07.2020 si are 89% sanatate bateria, azi am vazut. Zice ca trebuie service. Probabil si cea de pe XS in vitorul apropiat, cand scade sub 90%

Intrebare (valabila pentru ambele): bateria are garantie 1 an sau 2 ani? Telefonul a fost luat de la Vodafone, garantie 24 de luni DAR bateria are tot 24 de luni sau 12 luni? Sa ma misc mai rapid si sa trimit la garantie in primul an?

Edited by danghetau, 04 May 2021 - 14:25.


#2201
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
De pe site-ul Apple: "Your battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery."

#2202
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e un aspect.
Pentru cei care cumpara de pe oleics cutii sigilate este clar, Apple le schimba bateria in primul an.
Eu am luat un telefon de la un operator cu garantie 2 ani, aceasta baterie are aceeasi garantie de doi ani sau nu?

#2203
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Are garantie 2 ani telefonul, deci si bateria. Eu am trimis in service in ultima luna de garantie un 8 si un XS. Ambele cu bateria in jur de 85%. Am mai scris eu ca au probleme cu semnalul si altele, iar portocala mi-a dat altele.Posted Image

#2204
IoanaS1999

IoanaS1999

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.01.2022
Buna! Am un iPhone XS cumparat la inceputul anului 2019 si incep sa am probleme cu bateria.La starea de sanatate am 76% si scrie ca ar trebui dus in service. Unde as putea sa i inlocuiesc bateria si cam la ce pret ar fi ? iStyle ? Telefonul l-am achizitionat de la Orange. Merge impecabil si ar fi pacat de el.Dimineata il scot de la incarcat cu 100% si pana dupa masa ajunge la 20,nu stau foarte mult pe el..

#2205
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
46o lei bateria: https://istyle.ro/service-istyle/

#2206
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru Xs al sotiei se apropie iesirea din perioada de garantie (prin august cred). Sanatatea bateriei era binisor sub 85%, nu m-am uitat de mult. Daca il trimit la garantie se va inlocui acumulatorul sau depinde?

Nu cunosc sistemul iOS asa ca intreb: se poate plati cu telefonul folosind un card Revolut virtual inregistrat in Apple Pay? Cardul fizic nu cred ca mai este valid si nu au mai trimis altul (ca in cazul meu), are doar 2 virtuale. Nu am gasit nimic despre NFC, o fi activat automat?

#2207
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 IoanaS1999, on 14 ianuarie 2022 - 18:53, said:

Buna! Am un iPhone XS cumparat la inceputul anului 2019 si incep sa am probleme cu bateria.La starea de sanatate am 76% si scrie ca ar trebui dus in service. Unde as putea sa i inlocuiesc bateria si cam la ce pret ar fi ? iStyle ? Telefonul l-am achizitionat de la Orange. Merge impecabil si ar fi pacat de el.Dimineata il scot de la incarcat cu 100% si pana dupa masa ajunge la 20,nu stau foarte mult pe el..

20 de euro si ti-o schimba sotul (sau tu daca te simti indemanatica):

https://www.amazon.d...54955922&sr=8-4

Edited by abac, 11 June 2022 - 15:59.


#2208
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 danghetau, on 11 iunie 2022 - 12:03, said:

Nu cunosc sistemul iOS asa ca intreb: se poate plati cu telefonul folosind un card Revolut virtual inregistrat in Apple Pay? Cardul fizic nu cred ca mai este valid si nu au mai trimis altul (ca in cazul meu), are doar 2 virtuale. Nu am gasit nimic despre NFC, o fi activat automat?

E activat automat NFC.

Dacă merge Revolut cu card virtual nu știu, nu am folosit niciodată

Poate îți spune cineva în cunoștință de cauză

#2209
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
merge

Attached File  revolut.jpg   53.03K   28 downloads

#2210
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 21.08.2008
Cât despre baterie care are 83% ce ziceți, se accepta la înlocuire în condițiile astea? Luat parca de la GSM One.

#2211
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Din câte am mai citit eu pe forum (mai demult), merită încercat, sunt șanse destul de mari să o înlocuiască

Dar trebuie spuse niște cuvinte cheie, cum ar fi că bateria nu e în parametri, și că de descarcă repede

#2212
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
gsm-one e importator oficial in Romania? Daca nu, posibil sa dea cu virgula garantia peste limita de un an. Al doilea an din cate stiu eu, se intampla strict prin intermediul vanzatorului in UE.

#2213
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 21.08.2008
Interesant un aspect: imediat ce l-am luat am intrebat daca acorda ei garantia de 2 ani si au spus ca trimit la iStyle doar ca aia de la iStyle au negat acest lucru.

#2214
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
La iStyle îl poți trimite doar în primul an din câte știu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate