Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Centrala termica gaz -bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Se da urmatorul caz:
-Bloc cu 14 apartamente prevazut din constructie cu centrala termica gaz, comuna pentru incalzire si pt apa calda;
-Actuala centrala da semne de "oboseala", in ultimii doi ani necesitand diverse interventii si reparatii indestul de dese ori costisitoare incat sa ne gandim ca este mai bine a achizitiona una noua;
-Regulamentul asociatiei prevede (printre altele) ca centrala termica de bloc sa functioneze de asemenea natura incat sa se poata asigura un minim de confort termic in fiece apartament incepand de la cel putin 24 grade C. Calorifele apartamentelor au acele robinete prin care sa poti opri, diminua ori controla progresiv debitul apei calde ce trece prin acestea. Acest tip de control insa (personal si nu numai) este considerat insuficient pentru asigurarea confortului optim dpdv al dorintei fiecarui locatar,  de ex, daca capetele sunt date la maxim in apartament temperatura ambientala interioara lejer poate sa-ti depaseasca 30 grade, la minim puse iti depaseste 24 grade, iar pt cei carora nu le place caldura mare, daca vor de ex sa aiba doar 20-22 grade nu se poate realiza decat doar daca inchid total cateva din calorifere, etc.

In conditiile expuse mai sus si dat fiind intentia asociatiei noastre de a achizitiona si monta in viitorul apropiat o centrala noua, doresc sfaturi de la dvs, sfaturi care sa ma ajute eventual sa propun celorlalti membri ai asociatiei o modalitate prin care sa putem controla mai eficient si comod confortul termic ce-l vom obtine in apartamentele noastre, ori -in lipsa de modalitati "centralizate"-, sfaturi cu metodele cele mai bune care sa ma ajute sa pot controla cat mai optim temperatura doar in interiorul proprietatii mele. Eu ma gandisem doar la montajul de robinete termostatice digitale la fiecare calorifer in parte. De ce digitale? Nustiu cum functioneaza acestea dar, dupa logica mea pot sa-mi inchipui ca setandu-le la o anumita temperatura dorita ele vor da posibilitatea utilizatorului sa controleze perfect temperatura interioara a apartamentului.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,889
  • Înscris: 12.01.2018
tu vrei să plătești mai puțin sau nu poți regla ușor temperatura dorită în casă?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,272
  • Înscris: 07.11.2006
1. De ce nu reglati centrala la 21 de grade de exemplu,de ce taman de la 24 de grade?Si pentru mine,de exemplu,24 de grade este prea mult.
2. Plata agentului termic cum o efectuati?

#4
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
EMPP@
ideea de baza este, exact cum am descris si mai sus, controlarea cat mai usoara/comoda (desigur, de ce nu? si eficienta maximala) a temperaturii interioare. Pana acum, asa cum am mai descris, este greu in a obtine o temperatura anume dorita (mai ales in cazurile cand cineva nu-si doreste mai mult de 20 sau un pic mai mult de grade).

adisz@
-Sincer, habar nu am cum (si de catre cine) se regleaza centrala termica comuna. Cert este ca regulamentul asociatiei stipuleaza clar ca posibilitatea de confort termic oferit sa fie de x grade (anumiti membri isi doresc asta si nu putem schimba un astfel de regulament);
-Plata nu e neaparat o problema; nu exista insa vreun anumit mod de contorizare, intotdeauna s-a platit pe cota parte.

Edited by Ana0181, 28 September 2018 - 13:12.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,671
  • Înscris: 01.12.2001

 Ana0181, on 28 septembrie 2018 - 12:50, said:

incat sa se poata asigura un minim de confort termic in fiece apartament incepand de la cel putin 24 grade C.
24 C noaptea e f mult. Nu poti dormi normal.
La 27 deja e inconfort.

#6
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Robineti termostatati clasici sau digitali in functie de buget in fiecare apartament si centrala cu senzor de temperatura exterioara care sa modifice temperatura pe tur in functie de cat de frig e afara. Cu curba de termoreglare aleasa corespunzator, nici cu robinetii lasati la maxim nu mai ajungi la 30 de grade in apartament.

Edited by M_ierdnA, 28 September 2018 - 13:10.


#7
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
M_ierdnA@
Multumesc; inclusiv pentru confirmarea faptului ca un anumit tip de robineti termostatati sunt o varianta de luat in calcul in conditiile descrise.
Doar va mai rog sa-mi spune-ti daca este suficienta exprimarea pe care a-ti folosit-o, citez: "centrala cu senzor de temperatura exterioara care sa modifice temperatura pe tur in functie de cat de frig e afara. Cu curba de termoreglare aleasa corespunzator", in cererea pe care, noi asociatia, o vom face catre firma ce va asigura montajul.

Tuturor colegilor: orice alte posibilitati/propuneri/metode posibile daca mai exista, rog, nu ezitati sa mi le expuneti.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,889
  • Înscris: 12.01.2018
vechea centrală nu era de fapt un cazan in care mergea tot timpul gazul?

#9
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
EMPP@
Nu cunosc detalii de acest gen si in general nu ma pricep la chestiuni tehnice aferente centralelor termice; foarte posibil insa sa fie vorba de o centrala la care singura optiune de functionare era incalzirea permanenta a apei la un nivel mare de temperatura si atat.

Tocmai de aia am considerat util sa deschid aici un topic in care sa prezint situatia, sa cer sfaturi in urma carora imi voi forma o opinie (cu toate optiunile posibile) pe care s-o pot prezenta celorlalti membri ai asociatiei ca sa putem lua hotararea cea mai potrivita, inclusiv daca este cazul sa montam vreo centrala mai performanta, cu senzori (cum spunea colegul de mai sus), etc

Edited by Ana0181, 28 September 2018 - 13:40.


#10
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
O completare, robinetii termostatati digitali permit programarea in timp, dar altfel fac acelasi lucru ca si cei simpli. Cu robineti digitali pot exista discutii intre locatari ca unul ii programeaza sa se inchida cat lipseste de acasa si altul nu. Eu personal as merge pe robineti cu termostat simpli, nu digitali, dar in principiu e optiunea fiecaruia.

Referitor la formulare, mai toate centralele din ziua de azi permit functionarea cu senzor extern, numai ca in mlute cazuri acest senzor vine ca accesoriu, cumparat separat. In al doilea rand automatizarea centralei trebuie sa permita curbe de diferite inclinari ca sa se poata alege o temperatura pe tur cat mai apropiata de necesitate. Nu stiu cum sa exprim treaba asta in cuvinte. Curbele trebuie sa arate ca in poza. Daca sunt toate paralele intre ele nu e de recomandat.

Attached File  image002.gif   6.99K   9 downloads

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,272
  • Înscris: 07.11.2006

 Ana0181, on 28 septembrie 2018 - 13:08, said:

adisz@
-Sincer, habar nu am cum (si de catre cine) se regleaza centrala termica comuna. Cert este ca regulamentul asociatiei stipuleaza clar ca posibilitatea de confort termic oferit sa fie de x grade (anumiti membri isi doresc asta si nu putem schimba un astfel de regulament);
-Plata nu e neaparat o problema; nu exista insa vreun anumit mod de contorizare, intotdeauna s-a platit pe cota parte.

Pai de asta intreb de modalitatile de plata.Cum este contorizat consumul?Cine stabileste si pe ce baza cat a consumt fiecare apartament?
Pana la urma,poate solutia cea mai optima este sa-ti montezi cazanul tau.Mare deranj oricum nu vei face in casa,avand deja motate caloriferele si tevile.Este doar o idee.

Tu doresti 21-22 de grade.Sunt fanatici carora le trebuie musai 30 de grade.Nu este normal sa platiti cota parte.

Edited by adisz, 28 September 2018 - 13:47.


#12
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 M_ierdnA, on 28 septembrie 2018 - 13:44, said:

Cu robineti digitali pot exista discutii intre locatari ca unul ii programeaza sa se inchida cat lipseste de acasa si altul nu.
Atat timp cat -cel putin pana acum, nu a existat contorizare (am raspuns un pic mai sus unui user, plata caldurii s-a facut si se face pe cota parte... desigur nu e cea mai ideala metoda)- nu vad de ce ar exista discutii. Practic, desi nu pot decat sa recunosc ca nu e cel mai echitabil mod, actualmente, in conditiile ipotetice cand cineva intr-o luna de iarna lipseste de acasa, va plati cota parte pe gazul total consumat de CT comuna (indiferent ca-si inchide caloriferele ori le lasa la maxim). Insa, doresc sa subliniez, in acest topic nu e cazul sa discutam si aceasta problema, cu daca e normal ori nu acest mod de plata, etc.
Singura mea problema este doar, odata cu decizia de inlocuire a centralei existente, sa luam (membrii asociatiei) eventual hotararea de a face ceva mai bun, mai functional daca se poate.

adisz@
O eventuala separare de la incalzirea centralizata de bloc nu prea pare justificata in cazul particular al niciunui membru.. sau nu inca :). Nici macar daca s-ar lua in calcul motivele (tot ipotetice) unora pt eventuale economisiri... O centrala de bloc pe gaz, mai ales pt un bloc micut, iti ofera destule motive pro, inclusiv de ordin economic incat sa nu doresti a-ti bate capul cu introducerea vreunei alte solutii. de incalzire pe fiece unitate in parte.
Pentru a nu continua discutia in sensul acesta, voi oferi un exemplu din care sa se poata deduce anumite lucruri...economic vorbind, in conditiile in care un apartament in aceasta cladire este performant energetic (clasa B parca) si comparat cu un apartament in aceiasi localitate aflat intr-o cladire clasa A (energetic), ambele proprietatea mea si de suprafete similare, cel de-al doilea dotat cu o CT cu temperatura ambientala controlata prin termostat wireless setat la 22-23 grade avem:
-primul apartament (cel cu centrala comuna bloc) are caldura de nu poti sta (vorba vine), plata medie a gazului CT (cota parte) consumat fiind pe la o medie de 200-max 300 lei in lunile extrem de friguroase;
-al doilea apartament (cel cu centrala individuala si incadrat in clasa superioara de eficienta energetica) are un consum mediu de 200-max 250 lei in lunile cele mai friguroase.

Edited by Ana0181, 28 September 2018 - 14:12.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,889
  • Înscris: 12.01.2018
ori pun toți centrale separate ori niciunul.să te separi la gaz îți cer acordul vecinilor să înțepi conducta lor-deja ai necazu-n casă

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
As muri sa am 24 de grade in casa, cu zile .Ma iei cu tzolul .Puneti robineti termostatici pe fiecare calorifer si reglati din ei temperaturile fiecare dupa confortul pe care si-l doreste .
Asta e solutia .Alta nu vad sau nu exista .

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Robineti termostatati la toate caloriferele. In felul asta, fiecare locatar isi regleaza confortul propriu. Centrala va trebui sa mearga la puterea care sa asigure temperatura maxima setata de cel mai friguros locatar.
Costurile... ori va puneti gigacalorimetre la fiecare apartament (echitabil, dar scump si complicat), ori impartiti consumul la suprafata (simplu, dar oarecum inechitabil).

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O intrebare: de ce nu va ganditi la centrale proprii (de apartament)? Daca regulamentul zice ca trebuie sa fie o temperatura ambientala de 24 de grade sper ca nu se refera la temperatura din casa (eu pot avea patinuar, daca nu-i deranjeaza, la buget sau termic, pe vecini).

Sincer, n-am auzit de temperatura ambientala impusa de regulament (stiu ca e in lege o temperatura, parca 18 grade sau ceva apropiat), dar la 24 de grade banii aruncati pe geam sunt cam multi.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 15.05.2008
cum comunica fiecare ap cu centrala,de spui ca minim tre sa fie 24 peste tot?

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cred ca centrala trebuie sa asigure o temperatura maxima de cel putin 24 grade in oricare dintre apartamente. Daca in bloc stau oameni frigurosi, acestia trebuie sa poata beneficia de confortul dorit. Cei care vor racoare, au destule posibilitati, printre care inchiderea robinetelor sau deschiderea geamurilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate